Typ publikacji

Wydawca

Cena

Rodzaje publikacji

Format

Andrzej Panufnik - liczba pozycji (1)

ur. 24 września 1914, Warszawa
zm. 27 października 1991, Londyn (Wielka Brytania)

Światowej sławy polski kompozytor i dyrygent. Był drugim dzieckiem znanego lutnika Tomasza Panufnika i Matildy Thones, skrzypaczki pochodzenia angielskiego. Studiował w Konserwatorium Warszawskim, a także w Wiedeńskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Feliksa Weingartnera. Okupację spędził w Polsce, zarabiając graniem w kawiarniach w duecie fortepianowym z Witoldem Lutosławskim. W tym czasie skomponował m.in. pieśń podziemia „Warszawskie dzieci”. Po wojnie tworzył muzykę filmową dla Wytwórni Filmów Wojskowych, był głównym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej, a także dyrektorem Filharmonii Warszawskiej. Obejmował stanowisko wiceprezesa Związku Kompozytorów Polskich. Często koncertował, również za granicą.
W 1954 r. wraz z żoną Marie Elizabeth O’Mahoney przygotował ucieczkę do Wielkiej Brytanii, wykorzystując swój pobyt w Szwajcarii. W odpowiedzi polski rząd uznał go za zdrajcę i zakazał publikacji i wykonywania wszystkich jego dzieł.
Na emigracji pracował na zamówienie takich sław jak: Leopold Stokowski, Yehudi Menuhin czy Mścisław Rostropowicz, oraz orkiestr z Londynu, Bostonu i Monte Carlo. Do Polski nie wrócił aż do 1990 r. W 1991 r. został odznaczony przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim.
Wśród jego najbardziej znanych utworów są m.in. „Nokturn”, „Sinfonia Rustica”, „Sinfonia sacra”, „Universal Prayer”, „Koncert skrzypcowy”, „Koncert wiolonczelowy”.

Widok:
Na stronie:
Ebook

AutobiografiaAutobiografia

Andrzej Panufnik

Ceniony na Zachodzie, w Polsce zakazany przez ćwierć wieku, a potem zapomniany. Andrzej Panufnik, wybitny kompozytor i dyrygent, opowiada o swoich zmaganiach z talentem, losem i historią.

Ceniony na Zachodzie, w Polsce zakazany przez ćwierć wieku, a potem zapomniany. Andrzej Panufnik, wybitny kompozytor i dyrygent, opowiada o swoich zmaganiach z talentem, losem i historią.