Andrzej Zydorczak - liczba pozycji (57)

Geolog górniczy, także tłumacz. Studiował na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1973 r. uzyskał tytuł mgr. inż. geologa górniczego. Od razu po studiach rozpoczął pracę w kopalni węgla kamiennego „Halemba”. Twórczością Juliusza Verne’a zaczął interesować się w latach 60., gdy jako dziesięcioletni chłopiec przeczytał jedną z powieści francuskiego pisarza. Przez kolejne lata zdobywał wszystkie dostępne wydania dzieł Verne’a, a na początku ostatniej dekady XX w. nawiązał współpracę z Winicjuszem Łachacińskim, który zajmował się katalogowaniem polskich przekładów tych książek. Zydorczak uzupełnił jego spis o wydania późniejsze (opublikowany jako „Bibliografia polskich przekładów utworów Juliusza Verne’a”). Później rozpoczął prace translatorskie nad powieściami autora „Dzieci kapitana Granta”. Przetłumaczył ponad 20 utworów Verne’a, w tym sztandarowe powieści takie jak „20 000 mil podwodnej żeglugi”, „Dramat w Inflantach”, „Pięć tygodni w balonie: podróż odkrywcza trzech Anglików po Afryce”. Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a, które zajmuje się popularyzowaniem twórczości francuskiego pisarza.

Widok:
Na stronie:
Współautor:
Ebook

Podróż do wnętrza ZiemiPodróż do wnętrza Ziemi

Jules Gabriel Verne

Najsłynniejsza powieść przygodowa Juliusza Verne’a. Mimo że pisarz rozmijał się nawet z ówczesnymi teoriami naukowymi, to jego wyobraźnia nadal fascynuje i zadziwia.

Najsłynniejsza powieść przygodowa Juliusza Verne’a. Mimo że pisarz rozmijał się nawet z ówczesnymi teoriami naukowymi, to jego wyobraźnia nadal fascynuje i zadziwia.

Wujek Robinson Juliusz Verne Wydawca: Jamakasz MOBI + EPUB + PDF