Cena

Arkady Fiedler - liczba pozycji (0)

ur. 28 listopada 1894, Poznań
zm. 7 marca 1985, Puszczyków

Prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik. Syn poznańskiego poligrafa i wydawcy Antoniego Fiedlera. Studiował filozofię i nauki przyrodnicze na UJ. Naukę przerwał po wybuchu I wojny światowej. Brał udział w powstaniu wielkopolskim, należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. Zadebiutował cyklem wierszy „Czerwone światło ogniska” opublikowanym w 1917 r. na łamach pisma „Zdrój”. Na początku lat 20. XX w. ukończył Akademię Sztuk Graficznych w Lipsku. W 1926 r. ukazał się jego reportaż „Przez wiry i porohy Dniestru”. Dwa lata później pojechał na pierwszą wielką wyprawę do południowej Brazylii. Efektem podróży były bogate zbiory zoologiczne i botaniczne podarowane przez Fiedlera m.in. Muzeum Przyrodniczemu w Poznaniu i książki „Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” oraz „Wśród Indian Koroadów”.
Największą popularność przyniósł podróżnikowi reportaż „Ryby śpiewają w Ukajali”, w którym opowiadał o wędrówce przez Amazonię. W 1936 r. wydał „Kanadę pachnącą żywicą”. Gdy wybuchła II wojna światowa, przebywał na Tahiti. Udało mu się dotrzeć do Anglii, gdzie obserwował polskich lotników walczących w bitwie o Anglię. Napisał o nich książkę „Dywizjon 303”. Do Polski wrócił w 1946 r. i osiedlił się w podpoznańskim Puszczykowie. Nadal jednak wyjeżdżał za granicę, m.in. do Meksyku, Indochin, na Madagaskar i do Afryki Zachodniej. Wyprawy te opisał m.in. w książkach „Dzikie banany” i „Spotkałem szczęśliwych Indian”.
Pisarz jest też autorem powieści dla młodzieży: „Mały Bizon”, „Wyspa Robinsona” i „Orinoko”, oraz autobiografii „Mój ojciec i dęby” i „Wiek męski – zwycięski”. Książki Fiedlera sprzedano na całym świecie w ponad 10-milionowym nakładzie.
W 1969 r. otrzymał Order Uśmiechu, dziewięć lat później – Nagrodę Państwową I Stopnia.

Widok:
Na stronie:

Wyszukiwanie nie zwróciło żadnych rezultatów