Dziennikarka, szefowa pierwszego oddziału „Los Angeles Times” w Pekinie. Pracowała jako korespondentka w Seulu, a wcześniej w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. W czasie wojny w byłej Jugosławii mieszkała w Sarajewie. To właśnie na podstawie tamtejszych doświadczeń powstała książka „W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy”, za którą otrzymała Nagrodę im. George’a Polka, Nagrodę im. Roberta F. Kennedy’ego oraz była nominowana do Nagrody Pulitzera. Polskim czytelnikom znana jest jej książka „Światu nie mamy czego zazdrościć”, powstała na kanwie wywiadów z uchodźcami z Korei Północnej. Za książkę i poprzedzające ją reportaże prasowe autorka została obsypana nagrodami. Otrzymała nagrodę Overseas Press Club, Nagrodę im. Joego i Laurie Dine’ów, Nagrodę im. Osborna Elliotta, Nagrodę im. Samuela Johnsona, była nominowana do najważniejszej amerykańskiej nagrody literackiej – National Book Award, a Los Angeles Press Club przyznał jej tytuł najlepszego dziennikarza roku. W Polsce „Światu nie mamy czego zazdrościć” znalazło się wśród finalistów Nagrody im. R. Kapuścińskiego.
Światu nie mamy czego zazdrościćŚwiatu nie mamy czego zazdrościć
Reportaż przedstawiający orwellowską rzeczywistość kraju, w którym panuje jeden z najbardziej totalitarnych systemów we współczesnym świecie. „Na wskroś osobiste spojrzenie na życie sześciorga uciekinierów z Korei Północnej. Barbara Demick odtwarza ich losy i przyczyny ucieczki, umiejętnie splatając prywatne historie z historią państwa pogrążającego się w chaosie” – „Publishers Weekly”
Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej
Seria: „Reportaż” Wydawca: Czarne MOBI + EPUB (w wersji papierowej 368 stron)Reportaż przedstawiający orwellowską rzeczywistość kraju, w którym panuje jeden z najbardziej totalitarnych systemów we współczesnym świecie. „Na wskroś osobiste spojrzenie na życie sześciorga uciekinierów z Korei Północnej. Barbara Demick odtwarza ich losy i przyczyny ucieczki, umiejętnie splatając prywatne historie z historią państwa pogrążającego się w chaosie” – „Publishers Weekly”
W oblężeniuW oblężeniu
Relacja naocznego świadka, w której łączą się losy kilku rodzin żyjących w Sarajewie podczas najdłuższego oblężenia w dziejach Europy. Stawia pytanie, jak dziś radzą sobie one z następstwami wojny.
Relacja naocznego świadka, w której łączą się losy kilku rodzin żyjących w Sarajewie podczas najdłuższego oblężenia w dziejach Europy. Stawia pytanie, jak dziś radzą sobie one z następstwami wojny.