Audiobook

Bezcenny

Współtwórca:
Andrzej Chyra (lektor)
Format:
Posłuchaj fragmentu » Pobierz fragment MP3
39,90 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Materiały wideo

Bezcenny - Opis

Thriller o genialnych artystach, szalonych kolekcjonerach, chciwych marszandach, w którym zagadkę kryminalną goni kolejna zagadka. Autor głośnego „Uwikłania” w fenomenalnej formie!

1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.
1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci na czele. Brakuje „Portretu młodzieńca” Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.
Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 tys. zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.

Bezcenny - Informacje szczegółowe

Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2013
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2013
ISBN:
978-83-280-1798-6
Czas nagrania:
17:21:02
Zabezpieczenie:
Liczba plików do pobrania:
174 (mp3)
Rozmiar plików do pobrania:
mp3 880,31 MB

Bezcenny - Opinie i Komentarze

Na kolejną książkę Zygmunta Miłoszewskiego czekałem z niecierpliwością, wszak to zdolny autor udanych powieści kryminalnych z ciekawym bohaterem, prokuratorem Szackim i jeszcze ciekawszymi intrygami kryminalnymi zanurzonymi w ciągle aktualnych problemach współczesnej Polski. Jednocześnie czekałem też na jego kolejny tytuł z pewnym wyraźnym niepokojem, albowiem bałem się, czy aby ciężar „Wielkiego Kalibru” nie „przyciśnie” literackiego talentu autora, tudzież nie sparaliżuje jego wyobraźni pisarskiej i publicystycznego pazura. I Miłoszewski zaskoczył wszystkich. Znienacka nie zaserwował nam trzeciej (sam zapowiadał trylogię, a ostatnia część miała dziać się w Olsztynie) powieści z cyklu z Szackim, lecz zaproponował coś zupełnie innego. Jak powiedział w jednym z wywiadów: miałem dość siedzenia w głowie jednej tylko osoby. Chciałem mieć więcej bohaterów, więcej miejsc, chciałem, żeby dużo się działo. I stało się - napisał „Bezcennego”.

I zaskoczył wszystkich, zarówno swoich zagorzałych czytelników, jak i wszystkich pozostałych, którym nazwisko Miłoszewskiego dotychczas nic nie mówiło. „Bezcenny” to powieść, którą czyta się lekko, szybko i z zaciekawieniem. Lekko, bo napisana jest językiem czytelnym, zrozumiałym, z widoczną swobodą w operowaniu słowem, powiedziałbym nawet z pewną swadą stylistyczną. Powoduje to, że książka nie jest przeładowana na poziomie językowym, w żaden sposób nie utrudniając tym samym, a wręcz pomagając w chłonieniu świata przedstawionego snutej opowieści. Lekkość lektury „Bezcennego” związana jest jednak nie tylko z językiem narracji, ale także z wprowadzonymi na karty postaciami literackimi. W pierwszej kolejności mam na myśli czterech głównych bohaterów. Zofia Lorentz, urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych i historyk sztuki o olbrzymiej wiedzy i takiej samej emocjonalności, zajmująca się tropieniem utraconych dzieł ojczystej kultury. Karol Boznański, kontrowersyjny i niezwykle skuteczny marszand, o nieskończonej potrzebie ekscentryzmu, a równocześnie była miłość Zofii. Lisa Tolgfors, szwedzka złodziejka obrazów, prawdziwa mistrzyni w swoich fachu, dla której nie ma rzeczy niemożliwych (do ukradzenia). Anatol Gmitruk, emerytowany agent służb specjalnych o umiejętnościach komandosa mówiąc krótko polski James Bond. To tylko przywołanie, bez właściwej i pełnej charakterystyki, a jest o czym pisać. Miłoszewski stworzył bogatą i ciekawą „menażerię” ludzkich osobowości i umiejętności. Nieprzypadkowo użyłem słowa, pozornie nieprzystającego do opisu ludzkich charakterów, ale przedstawiona czwórka głównych bohaterów została celowo przez autora skonstruowana na zasadzie przerysowania i licznych kontrastów. Gdy do wachlarza postaci pojawiających się na stronach książki dorzucimy kolejnych przedstawicieli i poszczególnych państw, i poszczególnych zawodów, i jeszcze różne typy charakterologiczne oraz światopoglądowe, to od razu widzimy jak pisarz realizuje swoje założenie pisarskie o bogactwie bohaterów. Dostatek i barwność postaci to jedno, lecz ich literacki anturaż to drugie. Chwilami, podczas lektury, miałem kłopoty z ich wiarygodnością psychologiczną oraz obejmującą prezentowane umiejętności i doświadczenia, co powodowało, że określenie „z krwi i kości” miałem ochotę zastępować przywoływanymi z pamięci lat dziecięcych obrazami załogi G w akcji. Ale może o to szło Miłoszewskiemu?

Całość książki pod względem pomysłu fabularnego i jego realizacji jest napisana niezwykle sprawnie i wysoce warsztatowo. Miłoszewski jest doskonałym rzemieślnikiem, który odrobił lekcję na piątkę z plusem. Cała historia, idąca tropem tajemnicy Młodego, jak nazywają bohaterowie obraz Rafaela, mogącej odmienić historię sztuki, a nawet więcej losy świata, została skonstruowana, pomimo zastosowanej kalki, niezwykle sprawnie, intrygujący (zarówno uczestników papierowej akcji, jak i czytelników) i rzetelny. Ta ostatnia, z wymienianych cech, widoczna jest w passusach poświęconych historii sztuki i artystom oraz ich mecenasom ze świata rzeczywistego, współtworzącego prawdziwe dzieje kultury i narodu. To najbardziej poważna twarz „Bezcennego”, który jednak jest książką rozrywkową w dosłownym znaczeniu. Mnie najbardziej przypadła do gustu rozrywka spod znaku intertekstualności, gry z konwencjami gatunkowymi, innymi tytułami literatury sensacyjnej i kryminalnej, gry z czytelnikiem, do którego Miłoszewski, co jakiś czas mruga okiem (także tym publicystycznym, odnoszącym się do teraźniejszej rzeczywistości kraju, w którym żyjemy), czy wreszcie gry z samym sobą. Mam nieodparte wrażenie, że – poza chwilami ciężkiej pracy warsztatowej przy tym, co w języku angielskim określamy research – autor „Ziarna prawdy” od pomysłu do ostatecznej lektury bawił się i uśmiechał jeszcze silniej niż niejeden czytelnik. Dla mnie takie najbardziej zapamiętane akapity książki, w pewien sposób i symboliczne, i autotematyczne dla „Bezcennego” dotyczą dwóch małych historii czy scen. Losy Bridget Corbett i znalezionego przez nią, po sensacyjnych wydarzeniach New Rochelle, komiksu o numerze 27 z serii „Detective Comics” oraz brak odpowiedniej lektury w samolocie dla Zofii Lorentz, gdy obok pasażer udanie czyta „The Sacred Art of Stealing” Christophera Brookmyre’a. To nie przypadek, że Miłoszewski przywołuje tutaj tytuł powieści kryminalnej o olbrzymim ładunku rozrywki i humoru, w której pojawia się śmiałe i satyryczne odniesienie do słynnego „Czekania na Godota” Samuela Becketta. Oj, to nie przypadek.

Wracając do przywoływanej rozmowy Aleksandry Boćkowskiej z pisarzem, odzyskiwanie dla literatury epickości to nadal zadanie dla Miłoszewskiego do wykonania. Mimo to jedno jest pewne - napisał wakacyjną powieść, bez której żaden Polak nie może wsiąść do pociągu.

Więcej na: www.kryminalnapila.blogspot.com
więcej...

Podobne publikacje

Audiobook

Szmaragdowa TablicaSzmaragdowa Tablica

Carla Montero

Bestseller w Hiszpanii – 100 000 sprzedanych egzemplarzy! Historia i współczesność, miłość i wojna, dzika zazdrość i opętanie chciwością – powieść, która zachwyca, przeraża i wciąga bez reszty!

Bestseller w Hiszpanii – 100 000 sprzedanych egzemplarzy! Historia i współczesność, miłość i wojna, dzika zazdrość i opętanie chciwością – powieść, która zachwyca, przeraża i wciąga bez reszty!

Audiobook

W głębi lasuW głębi lasu

Harlan Coben

Im głębiej w las, tym więcej tajemnic. Prokurator Paul Copeland musi przeprowadzić najtrudniejsze śledztwo swego życia... Najtrudniejsze, bo badające przeszłość jego własnej rodzinny.

Im głębiej w las, tym więcej tajemnic. Prokurator Paul Copeland musi przeprowadzić najtrudniejsze śledztwo swego życia... Najtrudniejsze, bo badające przeszłość jego własnej rodzinny.

Audiobook

Stół króla SalomonaStół króla Salomona

Luis Montero Manglano

Pełna inteligentnego humoru i zagadek powieść osnuta tajemnicą, w której śmierć i niebezpieczeństwo czają się na uliczkach współczesnych miast i w podziemiach średniowiecznych zamków.

Pełna inteligentnego humoru i zagadek powieść osnuta tajemnicą, w której śmierć i niebezpieczeństwo czają się na uliczkach współczesnych miast i w podziemiach średniowiecznych zamków.

Audiobook

PielgrzymPielgrzym

Terry Hayes

Zabójcza tajemnica, szokujący rachunek międzynarodowej polityki i bohater, który podejmuje wyzwanie swego okrutnego ucznia mordercy… Powieść, która ma cechy najlepszych thrillerów wszech czasów.

Zabójcza tajemnica, szokujący rachunek międzynarodowej polityki i bohater, który podejmuje wyzwanie swego okrutnego ucznia mordercy… Powieść, która ma cechy najlepszych thrillerów wszech czasów.

Audiobook

Stan zagrożeniaStan zagrożenia

Steve Berry

Międzynarodowa intryga, błyskawiczna akcja i śmiałe spekulacje. Prowokacyjny thriller autora znakomitego „Mitu Lincolna”. Łączy realia epoki Franklina Delano Roosevelta ze szczegółami z czasu podpisania 16. poprawki do konstytucji w 1913 roku i wątkami zaczerpniętymi ze współczesności. Miłośnicy political fiction będą bardzo zadowoleni.

Międzynarodowa intryga, błyskawiczna akcja i śmiałe spekulacje. Prowokacyjny thriller autora znakomitego „Mitu Lincolna”. Łączy realia epoki Franklina Delano Roosevelta ze szczegółami z czasu podpisania 16. poprawki do konstytucji w 1913 roku i wątkami zaczerpniętymi ze współczesności. Miłośnicy political fiction będą bardzo zadowoleni.

Audiobook

Latarnia umarłychLatarnia umarłych

Leszek Herman

Wartka akcja, tajemnice, sensacyjne odkrycia. W tym thrillerze jest wszystko, co tak kochają wielbiciele gatunku! Szczecińska dziennikarka wpada na trop mrocznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, ale to dopiero początek śledztwa, które prowadzi o wiele dalej w przeszłość...

Latarnia umarłych Leszek Herman Lektor: Marcin Przybylski Wydawca: Muza MP3 (w wersji papierowej 600 stron)

Wartka akcja, tajemnice, sensacyjne odkrycia. W tym thrillerze jest wszystko, co tak kochają wielbiciele gatunku! Szczecińska dziennikarka wpada na trop mrocznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, ale to dopiero początek śledztwa, które prowadzi o wiele dalej w przeszłość...

Audiobook

Zamach na Muzeum Hansa KlossaZamach na Muzeum Hansa Klossa

Dariusz Rekosz

Bezwzględny morderca, skorumpowany polityk i bezduszny przedsiębiorca. Który z nich przyczynił się do zamachu i do rozkręcenia karuzeli zbrodni? Prawda jest bliżej, niż myślisz...

Bezwzględny morderca, skorumpowany polityk i bezduszny przedsiębiorca. Który z nich przyczynił się do zamachu i do rozkręcenia karuzeli zbrodni? Prawda jest bliżej, niż myślisz...

Audiobook

FachowiecFachowiec

Joseph Finder

Dwudziestoletnie milczenie wkrótce zostanie przerwane… Rick Hoffman, dziennikarz śledczy, po utracie pracy musi na nowo ułożyć sobie życie. Okazuje się jednak, że nawet tam, gdzie wszystko wydawało mu się znane, czyha na niego wielkie niebezpieczeństwo...

Dwudziestoletnie milczenie wkrótce zostanie przerwane… Rick Hoffman, dziennikarz śledczy, po utracie pracy musi na nowo ułożyć sobie życie. Okazuje się jednak, że nawet tam, gdzie wszystko wydawało mu się znane, czyha na niego wielkie niebezpieczeństwo...

Audiobook

Apartament w ParyżuApartament w Paryżu

Guillaume Musso

Przewrotny thriller z elementami powieści obyczajowej jednego z najpopularniejszych francuskich pisarzy. Żadne z nich nie chciało tego spotkania. Los jednak zakpił sobie z ich pragnienia samotności. A jakby tego było mało – postawił Madeline i Gaspara przed koniecznością rozwiązania zagadki kryminalnej…

Przewrotny thriller z elementami powieści obyczajowej jednego z najpopularniejszych francuskich pisarzy. Żadne z nich nie chciało tego spotkania. Los jednak zakpił sobie z ich pragnienia samotności. A jakby tego było mało – postawił Madeline i Gaspara przed koniecznością rozwiązania zagadki kryminalnej…

Audiobook

Kod HimmleraKod Himmlera

Przemysław Piotrowski

W 1943 roku dochodzi do przerażającego wydarzenia w nazistowskich bunkrach w Górach Sowich. Po latach ta zupełnie zapomniana sprawa znów daje o sobie znać i ściąga na świat wielkie niebezpieczeństwo…

W 1943 roku dochodzi do przerażającego wydarzenia w nazistowskich bunkrach w Górach Sowich. Po latach ta zupełnie zapomniana sprawa znów daje o sobie znać i ściąga na świat wielkie niebezpieczeństwo…

Ebook

Jak zawszeJak zawsze

Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski uwielbia suspens! Po trzech latach milczenia zamiast kryminalnej zagadki przedstawia komedię lekko ironiczną o parze, która dostała szansę przeżycia jeszcze raz swojej miłości, i o narodzie, który dostał szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. I oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie zrobił tego po mistrzowsku.

Jak zawsze Zygmunt Miłoszewski Wydawca: W.A.B. MOBI + EPUB

Zygmunt Miłoszewski uwielbia suspens! Po trzech latach milczenia zamiast kryminalnej zagadki przedstawia komedię lekko ironiczną o parze, która dostała szansę przeżycia jeszcze raz swojej miłości, i o narodzie, który dostał szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. I oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie zrobił tego po mistrzowsku.

Audiobook

Jak zawszeJak zawsze

Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski powraca i wywołuje ogromne zamieszanie wśród fanów kryminalnych fabuł. Tym razem proponuje czytelnikom komedię ironiczno-romantyczną o parze, która dostała szansę przeżycia jeszcze raz swojej miłości, i o narodzie, który dostał szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. I oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie przedstawił wszystkich tych wątków po mistrzowsku.

Zygmunt Miłoszewski powraca i wywołuje ogromne zamieszanie wśród fanów kryminalnych fabuł. Tym razem proponuje czytelnikom komedię ironiczno-romantyczną o parze, która dostała szansę przeżycia jeszcze raz swojej miłości, i o narodzie, który dostał szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. I oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie przedstawił wszystkich tych wątków po mistrzowsku.

Ebook

GniewGniew

Zygmunt Miłoszewski

Jeszcze mocniejszy niż „Uwikłanie” i bardziej mroczny niż „Ziarno prawdy” – długo oczekiwany finał kryminalnej trylogii z prokuratorem Teodorem Szackim!

Jeszcze mocniejszy niż „Uwikłanie” i bardziej mroczny niż „Ziarno prawdy” – długo oczekiwany finał kryminalnej trylogii z prokuratorem Teodorem Szackim!

Ebook

SzackiSzacki

Zygmunt Miłoszewski

„Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew” – trzy historie kryminalne z Teodorem Szackim w roli głównej, trzy skomplikowane dochodzenia i trzy polskie miasta w tle. Bestsellerowy cykl Zygmunta Miłoszewskiego w jednym ebooku!

„Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew” – trzy historie kryminalne z Teodorem Szackim w roli głównej, trzy skomplikowane dochodzenia i trzy polskie miasta w tle. Bestsellerowy cykl Zygmunta Miłoszewskiego w jednym ebooku!

Ebook

BezcennyBezcenny

Zygmunt Miłoszewski

Thriller z niezwykłym głównym bohaterem. Zagadka goni zagadkę, zwrot akcji przechodzi w kolejny zwrot akcji, a poszukiwania zaginionego arcydzieła naprowadzają na trop brzemiennej w skutki tajemnicy.

Thriller z niezwykłym głównym bohaterem. Zagadka goni zagadkę, zwrot akcji przechodzi w kolejny zwrot akcji, a poszukiwania zaginionego arcydzieła naprowadzają na trop brzemiennej w skutki tajemnicy.

Ebook

DomofonDomofon

Zygmunt Miłoszewski

Po opublikowaniu „Domofonu” Zygmunta Miłoszewskiego okrzyknięto „polskim Stephenem Kingiem”. Jakie zagadki kryje stary warszawski blok? Dla kogo pełne grozy wydarzenia skończą się tragicznie?

Domofon Zygmunt Miłoszewski Wydawca: W.A.B. MOBI + EPUB

Po opublikowaniu „Domofonu” Zygmunta Miłoszewskiego okrzyknięto „polskim Stephenem Kingiem”. Jakie zagadki kryje stary warszawski blok? Dla kogo pełne grozy wydarzenia skończą się tragicznie?

Ebook

UwikłanieUwikłanie

Zygmunt Miłoszewski

Fascynująca fabuła Zygmunta Miłoszewskiego, wyróżniona prestiżową Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2007 r.

Fascynująca fabuła Zygmunta Miłoszewskiego, wyróżniona prestiżową Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2007 r.

Ebook

Ziarno prawdyZiarno prawdy

Zygmunt Miłoszewski

Porywający kryminał, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. Ukazuje piękne, ale zarazem pełne tajemnic, mroczne oblicze Sandomierza. Teodor Szacki po raz kolejny będzie miał pełne ręce roboty...

Porywający kryminał, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. Ukazuje piękne, ale zarazem pełne tajemnic, mroczne oblicze Sandomierza. Teodor Szacki po raz kolejny będzie miał pełne ręce roboty...

Ebook

Góry ŻmijoweGóry Żmijowe

Zygmunt Miłoszewski

Utrzymana w konwencji fantasy, napisana żywym językiem, bardzo zabawna baśń o królewnie Filomenie i synu rybaka Eryku. Oboje los rzucił w niebezpieczne Góry Żmijowe. Czy sobie tam poradzą?

Utrzymana w konwencji fantasy, napisana żywym językiem, bardzo zabawna baśń o królewnie Filomenie i synu rybaka Eryku. Oboje los rzucił w niebezpieczne Góry Żmijowe. Czy sobie tam poradzą?

Informacje o formacie
Audiobook w formacie mp3, można odsłuchiwać na komputerze przy pomocy programów do odtwarzania dźwięków (np. Winamp, Real Player), w odtwarzaczach multimedialnych przeznaczonych do odsłuchiwania formatu MP3 oraz w innych urządzeniach wyposażonych w odtwarzacz MP3 lub odpowiednie oprogramowanie.