Ostatnia dekada obfituje w zmiany, jeśli chodzi o gusta czytelnicze, na czym polskie kryminały bardzo zyskują. Przez lata zapomniane i kurzące się na półkach, teraz wróciły do łask.

Jeszcze kilkanaście lat temu literatura gatunkowa pozostawała u nas w tyle. Polskie kryminały przez lata kojarzyły się z pisaną w PRL-u powieścią milicyjną, tworzoną na zamówienie władz w nieczystych politycznych celach. Nasze podejście zaczęły jednak zmieniać coraz liczniej wydawane kryminały brytyjskie, amerykańskie i, może przede wszystkim, skandynawskie, które pokazały naszym czytelnikom uroki gatunku. Rozkochani w intrygach, zagadkach, portretach psychologicznych, zaczęliśmy sięgać również po polskie kryminały – jak się okazało – równie dobre jak zagraniczne.

Polskie kryminały prezentują najwyższy poziom. Coraz więcej ludzi kojarzy nazwiska takie jak Zygmunt Miłoszewski czy Marek Krajewski, a ostatnio Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska. Najlepsze polskie kryminały zostały zauważone także przez światowe media. Piszą o nich „The New York Times” czy „Independent”. To już nie tylko rodzimy zachwyt, ale konstruktywna opinia. Najlepsi autorzy polskich kryminałów co roku są zaś wyróżniani Nagrodą Wielkiego Kalibru. Jeśli macie więc czytelnicze zaległości wśród tytułów wydanych w poprzednim roku – nasz ranking polskich kryminałów 2019 może być dla Was wskazówką, na które z nich zwrócić szczególną uwagę.

Jakie polskie kryminały czytelnicy e-booków wybierali najczęściej?

Zobaczcie nasz ranking najlepszych polskich kryminałów z 2019 roku

„Umorzenie” i „Wyrok” Remigiusza Mroza

Numer jeden wśród polskich kryminałów 2019.

Polskie kryminały prawnicze z Joanną Chyłką autorstwa Remigiusza Mroza od lat niezmiennie stoją w księgarniach na półkach z bestsellerami. Pisarz niezwykle lubiany i płodny (mówi, że pisze 10-15 stron dziennie) regularnie dostarcza czytelnikom kolejne tomy ich ulubionej opowieści. To idealna propozycja dla wielbicieli kryminalno-prawniczych wątków, zwrotów akcji, bezwzględnych bohaterów i nieprzewidywalnych rozpraw sądowych. Na podstawie tej właśnie serii powstał serial o ambitnej pani adwokat pt. „Chyłka”.

„Umorzenie” to dziewiąty tom serii o parze prawników. Przed Joanną Chyłką i Kordianem Oryńskim znów staje zadanie z pozoru niewykonalne. Pewnej nocy zostaje popełniona drastyczna zbrodnia – ginie matka i dwoje dzieci, a jedynym podejrzanym jest ojciec rodziny, do tej pory kochający i oddany. Wszystkie tropy wskazują na niego i sprawa byłaby przesądzona, gdyby nie to, że podejrzany ma niepodważalne alibi. Jednak sam przyznaje się do winy, a alibi uważa za sfabrykowane. Joanna Chyłka mimo skomplikowania sprawy i swojego kiepskiego stanu zdrowia decyduje się bronić podejrzanego.

polskie-kryminaly-wyrok

Zobacz całą serię z Joanną Chyłką >>

„Wyrok” to dziesiąty tom serii z Joanną Chyłką, która podbiła wiele serc. Kordian Oryński po zdaniu egzaminu adwokackiego ma zastąpić Chyłkę w kancelarii. Jako pierwsza sprawa, która może wpłynąć na jego przyszłą karierę, przypada mu obrona siedemnastolatka, który brutalnie zabił dwóch swoich kolegów. Na domiar złego wszystko świadczy przeciwko chłopakowi – niekonsekwencja w zeznaniach i brak alibi. Sprawa wydaje się być przegrana. Mimo tego młody mecenas musi podjąć się obrony. W tym tomie Remigiusz Mróz wprowadza świeżość do swojej serii: akcja przenosi się do Poznania, pojawiają się nowi bohaterowie, towarzyszymy im w misjach specjalnych i wątkach miłosnych.

„Odwet” Vincenta Sewerskiego

„Odwet” to kontynuacja powieści „Zamęt”. Wydarzenia dzieją się w bezwzględnym świecie polityki. Bohaterowie działający pod presją wciągnięci są w różne intrygi. Akcja zaczyna się od tajemniczej śmierci dwóch polskich agentów, która wzbudza zainteresowanie Rosjan. Śledztwa podejmuje się pułkownik Arsen Fiedotow, a emocje potęgują zbliżające się wybory parlamentarne.

polskie kryminały Odwet Vincent Sewerski

Zobacz e-booki i audiobooki Vincenta V. Sewerskiego >>

Jeśli lubicie polskie kryminały pełne barwnych opisów, różnorodnych charakterów i emocjonujących zwrotów akcji, „Odwet” Vincenta Sewerskiego powinien przypaść Wam do gustu. Wciąga i trzyma w napięciu do ostatnich stron! Balansując pomiędzy sensacją a kryminałem, zainteresuje nawet czytelników do tej pory nieobeznanych w wątkach szpiegowskich.

„Rodzanice” Katarzyny Puzyńskiej

Cykl o policjantach z Lipowa Katarzyny Puzyńskiej łączy w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. „Rodzanice” to dziesiąty tom sagi. Na zamarzniętym jeziorze policjanci znajdują ciało młodej kobiety z poszarpaną przez zwierzę ręką. Tego samego dnia umiera dziennikarka. Po tym jak ostrzegła byłą komisarz przed wilkołakiem, Klementyna Kopp znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Przesądni mieszkańcy Rodzanic, którzy wciąż wierzą w legendę o wilkołaku, to byłą policjantkę podejrzewają o dokonanie przestępstwa. Tymczasem przez śledztwo światło dzienne ujrzą dawno zatajone sprawy.

polskie kryminały Rodzanice Katarzyna Puzyńska

Zobacz e-booki i audiobooki z “Cyklu Lipowo” >>

Katarzyna Puzyńska łączy kryminalną intrygę z wątkiem nadprzyrodzonym, słowiańskie legendy i błogość Pojezierza Brodnickiego z brutalnością przestępców i zagadkami przeszłości.

„Ukryta sieć. Cokolwiek wybierzesz” Jakuba Szamałka

„Ukryta sieć. Cokolwiek wybierzesz” to pierwsza część z zapowiadanej trylogii autorstwa bardzo obiecującego młodego pisarza Jakuba Szamałka.

W wypadku na warszawskiej ulicy ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący program dla dzieci. Jako powód eksperci podają utratę kontroli nad pojazdem. Jednak dziennikarka portalu plotkarskiego Julita Wójcicka jest przekonana, że w wypadku brały udział osoby trzecie. Ignoruje anonimowe ostrzeżenie, co okazuje się dużym błędem.

Ukryta sieć Jakub Szamałek

Zobacz e-booki i audiobooki z serii “Ukryta Sieć” >>

Polskie kryminały do tej pory rzadko pokazywały świat zdominowany przez nowe technologie i przestępców działających w nieznany dotąd sposób. Jakub Szamałek zrobił to znakomicie: medialny świat i uwikłani w niego bohaterowie stoją na krawędzi katastrofy. A my razem z nimi.

„Rana” Wojciecha Chmielarza

„Rana” to kryminał jednego z najbardziej cenionych i najchętniej obecnie czytanych polskich pisarzy – Wojciecha Chmielarza.

Pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica prywatnej warszawskiej szkoły. Jej nauczycielka Elżbieta na własną rękę próbuje dociec, czy był to wypadek, czy może udana próba samobójcza. Wkrótce sama ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, a jej ciało znika. Jedyne osoby, które mogły być świadkami zdarzenia, nie chcą się angażować w tę sprawę, zostają jednak zmuszeni. Szkoła i nauczyciele okazują się skrywać wiele tajemnic…

Rana Wojciech Chmielarz

Zobacz e-booki i audiobooki Wojciecha Chmielarza >>

„Rana” to obraz zła, które czai się pod pozorem normalności. Postacie pełne sprzeczności ukazane są tu we współczesnej rzeczywistości, świecie chaosu, smutku i strachu.

„Gambit” Macieja Siembiedy

Doskonała propozycja dla tych, którzy czytają polskie kryminały, a są też miłośnikami literatury sensacyjnej i szpiegowskiej oraz interesują się historią II wojny światowej.

Maciej Siembieda wprowadza nas w świat podziemnego wywiadu, żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, brytyjskich służb specjalnych oraz amerykańskiego kontrwywiadu.

Gambit Macieja Siembiedy

Zobacz e-booki i audiobooki Macieja Siembiedy >>

„Gambit” to polski kryminał oparty na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. W powieści splatają się losy trojga ludzi, którzy w czasach pokoju nie mieliby szans się spotkać: uprowadzonego konstruktora samochodów, obawiającego się zemsty władz PRL, asa podziemnego wywiadu, który doprowadził do aresztowania dowódcy AK, oraz kobiety, która ma szansę zmienić losy Polski i Europy. Maciej Siembieda zainspirowany swoją reporterską pracą w „Gambicie” ożywia dawne postaci i daje historii nowy głos.

„Wada” Roberta Małeckiego

„Seria z Bernardem Grossem” – „Wada” jest jej drugim tomem – to polskie kryminały o bezkompromisowym policjancie oddanym pracy zawodowej, a czas, który mu pozostaje, poświęca na opiekę nad żoną w śpiączce.

Komisarz Gross trafia na pusty zakrwawiony namiot na polanie. Nie ma jednak ciała ani narzędzia zbrodni, niczego, co mogłoby być punktem zaczepienia. Na drodze staje mu niewyjaśniona sprawa sprzed lat – zaginięcie kobiety i jej dziecka. Wkrótce okazuje się, że oba śledztwa mają ze sobą wiele wspólnego. Na jaw wychodzą tajemnice sprzed wielu lat.

Wada Robert Małecki

Zobacz “Serię z Bernardem Grossem” >>

„Wada” Roberta Małeckiego opowiada o chciwości i premedytacji. Pokazuje rodzinne i społeczne zależności, które przez lata mogą pozostawać niewyjaśnione.

Za pierwszą część serii, „Skazę”, pisarz otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, najważniejsze wyróżnienie przyznawane autorom polskich kryminałów.

„Rok Szczura” Marty Guzowskiej

Podczas ostatniego lata, jakie spędza razem paczka przyjaciół ze studiów, zostaje zamordowana dziewczyna. Po dwudziestu latach dawni znajomi spotykają się na pogrzebie żony jednego z nich, która zginęła w równie niejasnych okolicznościach. Zebrane dowody prowadzą do ruchu antyszczepionkowego. Od pierwszej zbrodni minęło sporo czasu. Bohaterowie muszą zastanowić się, ile ten czas w nich zmienił, czy mogą nazywać się jeszcze przyjaciółmi, jakie piętno odcisnęła na nich przeszłość. Podejmują przy tym próby wyjaśnienia okoliczności obu morderstw.

Rok Szczura Marta Guzowska

Zobacz e-booki i audiobooki Marty Guzowskiej >>

„Rok Szczura” to polski kryminał, który opowiada o codziennych kłamstwach: tych zatajonych w przeszłości i o tych budujących poglądy takie jak ruch antyszczepionkowy.

„Około północy” Mariusza Czubaja

W Warszawie wiosną 1969 roku po pogrzebie znanego jazzowego pianisty dochodzi do morderstwa. Ginie młoda kobieta, a nie jest to jedyna ofiara tamtego czasu. Śledztwa podejmuje się Kontrabasista, muzyk z wojenną przeszłością. Tropy wiodą mężczyznę do klubu „Hybrydy”, centrum jazzowego środowiska Warszawy. W sprawę zaczyna się angażować również wywiad.

Około północy Mariusz Czubaj

Zobacz e-booki i audiobooki Mariusza Czubaja >>

„Około północy” nie jest klasycznym polskim kryminałem. Watek zbrodni pozostaje na dalszym planie. Autor przede wszystkim pokazuje skomplikowaną dekadencką społeczność bohemy artystycznej Warszawy lat sześćdziesiątych. Książka zapewnia muzyczną i obyczajową podróż w czasie i pozwala poczuć klimat miasta tamtych czasów.

„Szwindel” Jakuba Ćwieka

W zakładzie opiekuńczym umiera człowiek, który okazuje się być przywódcą legendarnej grupy oszustów. Pozostawia swojemu synowi w spadku zeszyt, a w nim pieniądze i obietnicę majątku. Warunkiem jej zdobycia jest nawiązanie współpracy z dawnymi wspólnikami ojca, wciąż działającą grupą oszustów. Planują oni kolejny ogromny przekręt, który ma być dla wszystkich życiową okazją na zdobycie wielkich pieniędzy.

Szwindel Jakuba Ćwieka

Zobacz e-booki Jakuba Ćwieka >>

Czytelnik poznaje tajniki działania ekspertów w przekrętach i oszustwach. Szlachetni ludzie stają się narzędziami w ich rękach, ofiarami padają kolejni naiwni, a sprawa zaczyna budzić zainteresowanie mediów. „Szwindel” to polski kryminał inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, pełny intryg i zaskakujących zwrotów akcji.

Jakie tytuły Wy wybierzecie dla siebie? Jaki byłby Wasz ranking polskich kryminałów z 2019 r.?

Aleksandra Brągiel

Tagi: , , , , ,