Książka „Lekarze w górach” to zebrane przez Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego historie bohaterów drugiego planu, którzy uratowali zdrowie i życie niejednego wspinacza.

Książka „Lekarze w górach” to opowieść o tych, którzy mają swoje miejsce w historii polskiego himalaizmu, choć rzadko się o tym wspomina. Uratowali niejedno życie, byli powiernikami, terapeutami… lub sami nieoczekiwanie zmieniali się w pacjentów.

O tym, jak udziela się pomocy, w górach wysokich, z dala od bazy, z niewielką apteczką, lub nawet w bazie, gdzie warunki również są dalekie od szpitalnych, ile w złotej erze polskiego himalaizmu wiedziano o odmrożeniach, aklimatyzacji i chorobie wysokościowej i dlaczego coraz częściej wspinacze rezygnują z obecności lekarza, opowiadają Wojciechowi Fuskowi i Jerzemu Porębskiemu zarówno sami medycy, jak i najważniejsze postaci polskiego himalaizmu (czasami w jednej osobie). W książce „Lekarze w górach” znajdziecie wspomnienia m.in. dr. Roberta Janika, dr. Roberta Szymczaka czy prof. Lecha Korniszewskiego, a do tego opowieści z wypraw Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika, Artura Hajzera, Anny Czerwińskiej, Ryszarda Pawłowskiego, Dariusza Załuskiego i wielu, wielu innych polskich – i nie tylko – himalaistów.

książka Lekarze w górach

Zobacz e-book “Lekarze w górach” >>

Książka „Lekarze w górach” to już trzecia pozycja Wydawnictwa Agora o himalaizmie, która ukazała się w 2020 roku. Szerokim echem – również poza środowiskiem wspinaczkowym – odbiła się premiera biografii Élisabeth Revol „Przeżyć”. Francuska himalaistka opowiada w niej o wyprawie na Nanga Parbat zakończonej tragiczną śmiercią Tomka Mackiewicza i akcją ratunkową, którą śledził cały świat.

książka Przeżyć

Zobacz e-book i audiobook “Przeżyć” >>

Niektórzy z czytelników mieli okazję zobaczyć Élisabeth Revol podczas spotkania zorganizowanego w Warszawie pod koniec lutego. Zainteresowanych jej biografią zapraszamy również do odsłuchania fragmentu audiobooka na naszym kanale na YouTube…

…lub posłuchania podcastu z cyklu “Poczytawszy”, w którym himalaistka odpowiada na pytania Jacka Świądra.

Z okazji 40 rocznicy pierwszego zimowego wejścia na Mont Everest na początku tego roku ukazało się wznowienie wywiadów, które Jack Żakowski, wówczas student dziennikarstwa, przeprowadził z jego zdobywcami: Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym. Książka „Rozmowy o Evereście” jest obecnie dostępna zarówno w formie e-booka, jak i audiobooka.

książka Rozmowy o Evereście

Zobacz e-book i audiobook “Rozmowy o Evereście” >>

Tagi: , , ,