Książki Olgi Tokarczuk poszybowały w górę na listach bestsellerów w ciągu kilku godzin od ogłoszenia przez Akademię Szwedzką nazwiska nowej noblistki. 10 października 2019 r. przeszedł zaś już do historii polskiej literatury.

Książki Olgi Tokarczuk są doceniane na świecie już od wielu lat, o czym najlepiej świadczą liczne przekłady na języki obce i wiele międzynarodowych nagród, w tym Międzynarodowa Nagroda Bookera za powieść „Bieguni” za rok 2018 (w ang. tłumaczeniu Jennifer Croft „Flights”). W tym toku pisarka ponownie znalazła się na liście nominowanych do nagrody – za książkę „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (w przekładzie Antonii Lloyd-Jones). I chociaż nagrody nie udało się zdobyć, to 10 października usłyszeliśmy o wiele ważniejszą wiadomość: Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla! „Za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako form życia”.

Książki Olgi Tokarczuk w ciągu kilku godzin po ogłoszeniu werdyktu Akademii Szwedzkiej zdominowały zaś polskie listy bestsellerów.

 

Najważniejsze książki Olgi Tokarczuk

Od którego z tytułów zacząć spotkanie z książkami Olgi Tokarczuk (jeśli do tej pory tego nie zrobiliście 😉 )? Tego Wam nie doradzimy, bo każda z nich jest osobnym światem, choć łączy je piękny w swojej prostocie język i atmosfera na pograniczu baśni i tajemnicy. Możemy tylko wskazać książki nagradzane i cieszące się największą popularnością.

Pierwsza książką Olgi Tokarczuk, która odniosła duży sukces, był „Prawiek i inne czasy” – nominowany do Nagrody „Nike”, otrzymał nagrodę czytelników, a także Paszport „Polityki” za rok 1996 i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Kolejną Nagrodę „Nike” czytelników otrzymał dwa lata później „Dom dzienny, dom nocny”. Książki Olgi Tokarczuk cieszą się uznaniem nie tylko wśród czytelników: w 2008 r. autorkę uhonorowano „Nike” za „Biegunów”, w 2015 r. zaś za monumentalne „Księgi Jakubowe”.

Ostatnie lata były też dla Olgi Tokarczuk pasmem sukcesów międzynarodowych: Nagroda Bookera, nominacje do prestiżowej amerykańskiej National Book Award za „Biegunów” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Ostatni z tytułów, zekranizowany przez Agnieszkę Holland jako „Pokot”, został nawet wpisany przez dziennik „The Guardian” na listę stu najważniejszych książek opublikowanych w XXI w.

Książki Tokarczuk dla niecierpliwych?

Czytelnikom, którzy nie mają czasu, by zagłębić się w napisane z rozmachem „Księgi Jakubowe” czy „Biegunów”, możemy polecić inne książki Olgi Tokarczuk – jej opowiadania ze zbiorów „Szafa”, „Gra na wielu bębenkach” (nagrodzona „Nike” czytelników) czy najnowszych „Opowiadań bizarnych”. W nich również znajdziecie właściwą pisarce wrażliwość, z jaką opisuje świat, i może staną się wstępem do wspaniałej literackiej przygody z jej twórczością. Tym, którzy mają to przed sobą możemy tylko pozazdrościć 😉

Zainteresowanym prezentujemy listę książek Olgi Tokarczuk dostępnych w Publio.pl. I życzymy udanej lektury 🙂

 

Tagi: , , , ,