Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została przyznana po raz jedenasty. Jej laureatką została Katarzyna Kobylarczyk za reportaż „Strup” poświęcony ofiarom wojny domowej w Hiszpanii.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana od 2010 roku, a wśród jej laureatów znajduje się wielu znakomitych reporterów z całego świata, m.in. Rana Dasgupta, Maciej Zaremba Bielawski, Swietłana Aleksijewicz czy Elisabeth Åsbrink. W tym roku w ścisłym finale znaleźli się:

– Katarzyna Kobylarczyk z książką „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”,

– Joanna Gierak-Onoszko z książką „27 śmierci Toby’ego Obeda”,

– Artem Czech z „Punktem zerowym” (w tłum. Marka S. Zadury),

– Lars Berge z reportażem „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” (w tłum. Ireny Kowadło-Przedmojskiej),

– Óscar Martinez z książką „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą”  (w tłum. Tomasza Pindela).

Jury pod przewodnictwem prof. Piotra Mitznera nagrodziło Katarzynę Kobylarczyk za reportaż „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, w którym autorka opowiada o tym, jak bolesne jest rozliczenie z historią – nawet po kilkudziesięciu latach od wojny domowej; o kłamstwach, terrorze, milczeniu i traumie, która przechodzi z pokolenia na pokolenie. Pokazuje przy tym zbrodnie dokonane przez obie strony konfliktu – frankistów i republikanów, stając po prostu po stronie ofiar.

Nagroda im. Kapuścińskiego

Zobacz e-book “Strup” >>

W laudacji prof. Piotra Mitznera możemy przeczytać: „To nie jest książka o wojnie domowej w Hiszpanii, nie zmusza nas do wyborów ideologicznych. «Strup» to reportaż o szukaniu prawdy, która nie jest dana raz na zawsze, ale pojawia się na przykład wtedy, gdy w mauzoleum pełnym kości spotykają się synowie zamordowanych – jednemu zabili ojca faszyści, drugiemu – republikanie. Razem schodzą do wilgotnej krypty. Autorka zdaje relację, nie komentuje”.

Laureatka otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Tagi: , , ,