Do czasu przyznania Nagrody Nobla sprzedało się milion książek Olgi Tokarczuk. Po werdykcie Akademii Szwedzkiej – według danych z „Rzeczpospolitej” – ta liczba została podwojona. Na jesień zaś planowana jest nowa książka Olgi Tokarczuk.

Nowa książka Olgi Tokarczuk… Ilu z Was czeka na nią tak bardzo jak my?

Werdykt Akademii Szwedzkiej wywołał wielkie poruszenie. Książki Olgi Tokarczuk sprzedawały się w takim tempie, że Wydawnictwo Literackie musiało zrobić olbrzymi dodruk. Pisarka weszła zaś do czołówki najpopularniejszych polskich autorów – w rankingu tygodnika „Wprost” znalazła się na trzecim miejscu za Remigiuszem Mrozem i Blanką Lipińską. Wśród wymienionych przez pismo dziesięciu nazwisk była jedyną przedstawicielką literatury pięknej.

Zamieszanie wokół Olgi Tokarczuk po przyznaniu jej Nagrody Nobla było ogromne. Wywiady, spotkania z czytelnikami… Pisarka przyznała, że nie ma kiedy pisać, a powinna, bo praca nad jej nową książką jest już zaawansowana.

nowa-ksiazka-Olgi-Tokarczuk-Księgi-Jakubowe

Zobacz e-booki i audiobooki Olgi Tokarczuk >>

Kiedy nowa książka Olgi Tokarczuk?

Nowa książka Olgi Tokarczuk prawdopodobnie ukaże się w Wydawnictwie Literackim jesienią 2020 roku. Noblistka zdradziła, że będzie to powieść. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych książek „E.E.”, „Dom dzienny, dom nocny” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych” akcja ma się rozgrywać na Dolnym Śląsku. Pisarka jest związana z regionem nie tylko dlatego, że mieszka we Wrocławiu i ma dom w Krajanowie pod Nową Rudą. Angażuje się również w organizację Festiwalu Góry Literatury, który już na stałe wpisał się w mapę corocznych wydarzeń literackich. W lutym założyła zaś Fundację Olgi Tokarczuk z siedzibą we wrocławskiej willi Marii i Tymoteusza Karpowiczów, by i w ten sposób wspierać działalność kulturalną i artystyczną.

Nowa książka Olgi Tokarczuk ma opowiadać o skomplikowanych relacjach między Polakami i Ukraińcami. Jak autorka wyznała Ruth Franklin z „New Yorkera”, są one częścią historii jej rodziny, która na Ziemie Odzyskane przybyła z galicyjskiej wsi po II wojnie światowej. Wcześniej dziadek pisarki, ożeniony z Ukrainką, przeżył rzeź jej mieszkańców.

Nowa książka Olgi Tokarczuk może nas zaskoczyć swoją formą. O światowym sukcesie „Biegunów” zdecydowała m.in. konstrukcja powieści, która według krytyków i czytelników znakomicie oddaje dzisiejszą rzeczywistość. Podczas spotkania z czytelnikami we Wrocławiu pisarka zaś mówiła:

I nie wierzę w koniec powieści, ja myślę, że powieść po prostu zmienia formę. Ta forma się dostosowuje do współczesnego czasu, do tempa życia, do wrażliwości. (…) Od kiedy wynaleźliśmy już tę powieść jako społeczeństwo czytające, (…) to ona przetrwa, tylko musimy szukać nowych form powieści.

Czekamy więc z niecierpliwością na to, co noblistka zaproponuje nam tym razem.

Tagi: , ,