Najciekawsze i najbardziej oczekiwane. Ambitne, służące czystej rozrywce, na faktach… Wśród książkowych premier z października i listopada 2018 r. każdy znajdzie coś dla siebie. Tylko co wybrać? Dla zagubionych mamy kilka podpowiedzi.

Hity ostatnich dni to niezaprzeczalnie „Karuzela” Pauliny Świst oraz „Władza absolutna” Remigiusza Mroza.

O autorce ukrywającej się pod pseudonimem Paulina Świst nadal wiemy tylko tyle, że jest prawniczką z bestsellerową już serią „Prokurator” na koncie. W powieści „Karuzela”, rozpoczynającej nowy cykl, nie zwalnia tempa – zwrot akcji goni tu zwrot akcji, a sensacyjną fabułę dopełnia – to już znak rozpoznawalny Świst – odważna erotyka.

Dwoje młodych adwokatów uwikłanych w romans postanawia się wzbogacić nie do końca legalnym sposobem. Kto jednak lepiej niż oni znałby kruczki prawne, które pomogą im uniknąć kary? Wymiar sprawiedliwości okazuje się jednak sprytniejszy, niż sądzili, tak jak i przestępczy półświatek…

Rozgrywki na jeszcze wyższych szczeblach zaserwował nam Remigiusz Mróz w trzecim tomie serii „W Kręgach Władzy”. Poprzednie tomy cyklu określanego jako polskie „House of Cards” trafiły na listy książkowych bestsellerów. Zamach, kampania wyborcza, spisek i dobrze znani bohaterowie, którzy udowodnili, że nie cofną się przed niczym, by uzyskać władzę absolutną – wielbiciele politycznych rozgrywek powinni czuć się usatysfakcjonowani nową powieścią Remigiusza Mroza.

„Nie ma” wreszcie jest

Jedną z najważniejszych premier października było Nie ma” Mariusza Szczygła. To chyba najbardziej osobista z dotychczasowych książek reportera, a jej napisanie zajęło mu aż 9 lat. Warto było jednak czekać. Warto było jednak czekać.

Nie ma”, jak sam tytuł wskazuje, to historie o braku – o śmierci, tęsknocie, smutku i pamięci, która kreuje nie tylko przeszłość, lecz także teraźniejszość. Wśród zamieszczonych w „Nie ma” tekstów z pogranicza reportażu i literatury znalazły się m.in. opowieści o matce chrzestnej Lecha Kaczyńskiego, pracownicy MEN skazanej za zabójstwo dziecka, o sklepie po umarłych, Jerzym Szczygle w Pradze. Wszystkie napisane z delikatnością, uważnością i skupieniem na detalach właściwymi Mariuszowi Szczygłowi.

Na naszych półkach i czytnikach pojawił się też Jacek” Anny Bikont i Heleny Łuczywo – pierwsza biografia Jacka Kuronia. Człowieka, który był jedną z najważniejszych postaci na polskiej scenie politycznej w okresie transformacji, założycielem KOR-u, opozycjonistą i… socjalistą z urodzenia i przekonania. Ta napisana bez taryfy ulgowej biografia znakomicie pokazuje, że życie i ludzkie wybory nigdy nie są czarno-białe i nie podlegają łatwej ocenie.

Minimalizm czy bogactwo szczegółów?

Kolejna z nowości tej jesieni dla czytelników, którzy nad akcję przedkładają historie skłaniające do zastanowienia, to Nikt nie idzie” Jakuba Małeckiego. Opowieść o tym, co może wyniknąć z przypadkowego spotkania dwóch osób. Minimalistyczna, nieprzegadana powieść o ludziach, których mijamy na ulicy. Niewielu polskich pisarzy potrafi pokazać, że pod powierzchnią codzienności kryje się coś wyjątkowego. Małecki jest w tym mistrzem.

Zupełnie innym językiem posługuje się Szczepan Twardoch. Fani autora rozpoznają jego charakterystyczny styl w mgnieniu oka, a Królestwo ich pod tym względem nie zawiedzie. Postrach stolicy Jakub Szapiro – główny bohater Króla – jest już zupełnie innym człowiekiem. Jego królestwo przestało istnieć, a na gruzach i pod gruzami Warszawy toczy się zupełnie inna walka o życie. W nowej powieści Szczepana Twardocha powraca też temat kwestii tożsamości narodowej bohaterów.

Moda na true crime

Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźminscy, Katarzyna Puzyńska opowiadają o prawdziwych zbrodniach. Sześć stworzonych przez nich opowiadań kryminalnych to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do dramatycznych wydarzeń. Pisarską intuicję wsparły m.in. rozmowy z profilerami, patologami i kryminologami.

Na podstawie książki Opowiem ci o zbrodni powstał również program telewizyjny emitowany przez Crime+Investigation Polsat.

Z zupełnie innej perspektywy o tragicznej śmierci pisze w Niewyjaśnionych okolicznościach” Richard Shepherd. Brytyjski lekarz medycyny sądowej przybliża w swojej książce najciekawsze i najgłośniejsze przypadki, z jakimi zetknął się w karierze. Znalazło się wśród nich wiele spraw z pierwszych stron gazet.

Opowiem ci o zbrodni” i „Niewyjaśnione okoliczności to książki zdecydowanie dla czytelników o mocnych nerwach, ale przecież takich nie brakuje. Najlepiej świadczy o tym wciąż rosnąca popularność literatury z nurtu true crime.

A wy jakie premiery października i listopada polecilibyście innym?

Polecamy premiery jesieni

Tagi: , , , ,