Serie fantasy… W którą by się wciągnąć? Zaczynasz swoją przygodę z gatunkiem i szukasz dobrych cykli fantasy, które Cię nie zawiodą? A może potrzebujesz czytelniczych inspiracji?

Przed Tobą ranking książek fantasy, który pozwoli Ci znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Oto zestawienie najlepszych – oczywiście według nas – publikacji w tej kategorii. Są w nim takie serie fantasy jak kultowy i rozpoznawalny na całym świecie „Władca Pierścieni”, będący kanwą głośnej ekranizacji „Wiedźmin” czy inne doceniane przez czytelników polskie tytuły.

„Saga o Wiedźminie”, Andrzej Sapkowski

Jeśli chodzi o serie fantasy, to obecnie światowy numer 1.

„Saga o Wiedźminie” to dzieje Geralta z Rivii – tytułowego Wiedźmina, zabójcy potworów, wyszkolonego w wiedźmińskiej szkole, gdzie nauczył się nadludzkiego refleksu i siły oraz posługiwania magicznymi znakami. Bohater jest powiązany przeznaczeniem z Ciri, tajemniczym dzieckiem, nazywanym Lwiątkiem z Cintry. Akcja dzieje się w Królestwach Północy, gdzie prócz typowych dla ludzi problemów, takich jakich jak głód i bieda, mieszkańcy muszą walczyć z wszechobecnymi potworami. Geralt wiąże się z czarodziejką Yennefer i bierze udział w starciach wywiadów wojskowych. Aby ocalić siebie i bliskich musi pozostać bezstronny. Całe uniwersum nasycone jest magiczną słowiańską atmosferą. Ta seria fantasy ma wszystko, czego potrzeba, aby uznać ją za wybitną: świetnie skonstruowany świat, niebezpieczne przygody, skomplikowany wątek miłosny, groźne, nieziemskie istoty. Zainteresowanie dziełem Sapkowskiego wciąż rośnie. W grudniu serial „Wiedźmin” podbił serca widzów, a gra komputerowa jest marką rozpoznawalną na całym świecie.

serie fantasy - Wiedźmin

Zobacz e-booki z serii o Wiedźminie >>

 „Władca Pierścieni”, J.R.R. Tolkien

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o „Władcy Pierścieni”? Wybitna klasyka gatunku, wzór dla innych serii fantasy.

Akcja rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia. Po przybyciu do krainy hobbitów Shire, Czarodziej Gandalf orientuje się, że magiczny pierścień jego przyjaciela Bilbo Bagginsa to Jedyny Pierścień władcy ciemności Saurona, kontrolujący inne Pierścienie Władzy. Aby nie dopuścić do katastrofy Śródziemia, pierścień musi zostać zniszczony w miejscu, gdzie został wykuty. Zadanie przypada hobbitowi Frodowi i drużynie, która wyrusza z nim w drogę, aby mu pomóc. Po wielu różnorakich przygodach ostateczna misja pozostaje w rękach Froda i jego przyjaciela Sama. Aby unicestwić pierścień, muszą oprzeć się jego mocy.

„Władca Pierścieni” znajduje się wśród tych książek fantasy, które naprawdę warto przeczytać. Jest bowiem przepiękną opowieścią o przyjaźni i odwiecznej walce dobra ze złem. Pierścień jest alegorią wielkiej mocy wykorzystywanej w celu dominacji. Popularność tego dzieła nie zmienia się od lat. Stworzono dziesiątki gier komputerowych opartych o tę serię fantasy, a ekranizacja w reżyserii Petera Jacksona pobiła rekordy oglądalności i została obsypana nagrodami.

Władca Pierścieni

Zobacz e-book i audiobook >>

„Świat Dysku”, Terry Pratchett

Gdy przywołujemy najlepsze serie fantasy, nie może wśród nich zabraknąć „Świata Dysku”. Terry Pratchett stworzył cykl fantasy (zawierający aż kilkadziesiąt pozycji), w którym miejscem akcji jest magiczny świat stojący na grzbietach czterech słoni i żółwiu płynącym przez wszechświat. Poznajemy rzeczywistość Ankh-Morpork, miasta-śmietniska, które przyciąga różnorodne indywidua.

Pokochacie tę serię fantasy za to, że jest humorystycznym opisem naszego realnego świata. Są w niej powieści stanowiące parodię literatury fantasy, są te inspirowane masową popkulturą, wyśmiewające Hollywood, przemysł modowy czy muzyczny, ale również dotyczące poważnych spraw takich jak religia, ustroje polityczne, wolność czy tolerancja. Bohaterowie w tej serii fantasy to czarownice, gobliny, trolle, zwierzołaki oraz ludzie z niezwykłymi przedmiotami.

Seria „Świat Dysku” ma wiele adaptacji telewizyjnych i animowanych. Na jej podstawie stworzono gry komputerowe, a nawet planszowe!

serie fantasy - Świat Dysku

Zobacz e-booki z serii>>

„Pieśń Lodu i Ognia”, George R.R. Martin

Czym byłaby współczesna fantastyka bez George’a R.R. Martina? Czytelnicy, którzy kochają serie fantasy, mogą zanurzyć się dzięki niemu w średniowieczną krainę, gdzie pory roku nadchodzą bez zapowiedzi i trwają kilka lat. W tym świecie pełnym intryg i brutalności toczy się okrutna gra dyktowana żądzą władzy. Bez litości i bez zasad, nikt nie może nikomu ufać. Siła i spryt są jedyną drogą do zdobycia Żelaznego tronu. W kolejnych częściach tej serii fantasy poznajemy coraz dziwniejsze postacie: tury, krakeny, jednorożce i wiele innych, które mogą okazać się przyjaciółmi dla jednych, lub wrogami dla drugich. Wszystko obserwujemy z różnych perspektyw, gdyż każdy rozdział sagi jest punktem widzenia innej postaci.

Saga bije rekordy popularności, na jej podstawie powstały gry i kultowy serial HBO „Gra o tron”. Z pewnością więc zasłużyła, by znaleźć się w top 10 książek fantasy.

serie fantasy - Gra o tron

Zobacz e-booki i audiobooki z serii >>

„Opowieści z Narnii”, C.S. Lewis

Są serie fantasy, które uchodzą za klasyczne i ponadczasowe. Należy do nich siedmiotomowy cykl „Opowieści z Narnii”. Seria ta opowiada o losach czworga rodzeństwa, Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji, które z powodu wojny zostaje ewakuowane na wieś. Podczas poznawania wnętrza posiadłości Łucja przypadkowo odkrywa kryjące się w starej szafie za ubraniami przejście do tajemniczego świata. Włada nim Lew Aslan, uosobienie dobra, magia okazuje się tam codziennością, a zwierzęta potrafią mówić. W każdej powieści z serii realne postacie przenoszą się do Narnii, aby pomóc Aslanowi w walce ze złem.

Ten cykl fantasy został wielokrotnie zaadaptowany na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina. Najpopularniejsza jest kinowa adaptacja w reżyserii A. Adamsona. Trudno zliczyć wpływy i odniesienia do tego dzieła w kulturze masowej. Pozycja obowiązkowa!

serie fantasy - Opowieści z Narnii

Zobacz e-booki audiobooki z serii >>

Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza”, Robert M. Wegner

Jeśli chodzi o czytane w Polsce serie fantasy, to „Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza” „wywalczyły” już sobie trwałe miejsce na naszych półkach.

Ten epicki cykl fantasy polskiego autora tworzy pięć ksiąg. Pierwsze dwa tomy wprowadzają czytelnika w świat Imperium stworzony przez autora. Części dotyczą różnych bohaterów i pozwalają ich poznać w niezwykłych historiach, w starciach z siłami nadprzyrodzonymi. Ta  seria to opowieść o wojnach Bogów i wojnach ludzi. O plemionach żyjących na pustyni od tysięcy lat, o Aspektowanej Mocy panującej nad żywiołami. To cykl powieści o ludziach dumnych i wytrwałych, gotowych do walki w słusznej sprawie.

Opowieści z meekhańskiego pogranicza

Zobacz e-booki z serii >>

„Ziemiomorze”, Ursula K. Le Guin

W serii fantasy „Ziemiomorze” Ursula K. Le Guin zabiera nas w świat wysp pełen smoków i tajemnic, gdzie podstawą jest równowaga tworzących go sił. Bohaterem serii pięciu powieści i kilku opowiadań jest czarnoksiężnik Ged, zwany Krogulcem. Poznajemy jego losy od początków w świecie magii, do czasu, kiedy po latach nauki zostaje Arcymagiem i na jego barkach spoczywa obowiązek walki ze złem i śmiercią. Kiedy równowaga Ziemiomorza zostaje zachwiana i prawdziwa magia jest wykorzystywana przez siły zła, Ged musi wyzbyć się pychy i wykazać dojrzałością. Autorka opisując dojrzewanie Krogulca, od dumnego chłopca do pokonanego mężczyzny, pokazuje uniwersalną ludzka drogę do harmonii, mądrości i zrozumienia, bolesną i pełną potknięć.

Po tomie pierwszym cyklu pojawia się jeszcze jeden ważny wątek: magii kobiecej. Pokazuje rolę kobiet w odpowiedzialności za losy świata rządzonego przez mężczyzn. Ta seria fantasy również doczekała się ekranizacji: w 2004 roku wyemitowany został miniserial „Ziemiomorze”, a w 2006 roku film anime „Opowieści z Ziemiomorza”.

Ziemiomorze

Zobacz e-booki i audiobooki z serii >>

„Archiwum Burzowego Światła”, Brandon Sanderson

W serii fantasy „Archiwum Burzowego Światła” tajemnice i zasady panujące w świecie stworzonym przez Brandona Sandersona odkrywamy, poznając kolejnych nietypowych bohaterów. Podróżujemy z młodą złodziejką, doświadczamy sukcesów i porażek z byłym wojownikiem, wędrujemy po krainie snów z honorowym dowódcą. Po raz kolejny grupa ludzi stoi przed zadaniem uratowania świata. Co wyróżnia tę serię fantasy? Fabuła zbudowana jest wokół burzy, zjawiska tajemniczego i budzącego strach, co jest zupełnie nowatorskim pomysłem. Oprócz typowych elementów świata fantasy autor daje czytelnikowi okazję również do rozważań religijnych, moralnych i społecznych.

Archiwum Burzowego Światła

Zobacz e-booki z serii >>

„Czarna Kompania”, Glen Cook

Ta seria fantasy to historia grupy najemników, którzy wiążąc się z siłami zła, mimowolnie działają w imię dobrej sprawy. Na świat przybywa zła Pani, po latach spędzonych w mroku. Świat obiega wieść, że narodziło się dziecko – Biała Róża, która zgodnie z pradawnym proroctwem ma odmienić losy ludzi i pokonać zło. Czarna Kompania otrzymuje zadanie odnalezienia dziecka. Czy proroctwo się wypełni, czy też kompania je zniweczy?

Glen Cook bierze na warsztat zwykłego człowieka, odchodząc od wzorcowych królów i czarnoksiężników. Niezwykły dynamizm akcji jest zasługą tego, że każde opowiadanie prowadzone jest z perspektywy jednej osoby, ciągle znajdujemy się w centrum wydarzeń, wiedząc tylko tyle, ile opowiadająca osoba. Nie sposób się nie wciągnąć.

Kroniki Czarnej Kompanii

Zobacz e-booki z serii >>

Cykl Inkwizytorski, Jacek Piekara

Jacek Piekara proponuje nam świat odmiennej wersji historii zbawienia. Jezus Chrystus zstępuje z krzyża, aby ukarać swoich prześladowców i niewierzących. Głównym bohaterem tej serii fantasy jest Mordimer Madderdin, inkwizytor oddany biskupowi Hez-Hezronu, inteligentny i sprytny, walczący z mrocznymi siłami, demonami i czarownicami. Jest on absolwentem Akademii Inkwizytorium, gdzie nauczył się władania bronią i sztuki dedukcji. Posiada magiczne moce widzenia umarłych i podróży między światami. Służba Bogu nie chroni go przed ludzką naturą, chętnie korzysta z cielesnych uciech i alkoholu. Ta seria fantasy jest pełna humoru i ironii, czasami brutalna, a miejscami nawet bluźniercza. W sam raz dla pragnących nowości.

Cykl inkwizytorski

Zobacz e-booki i audiobooki z serii >>

 

Aleksandra Brągiel

Tagi: , ,