Targi Książki w Krakowie przed nami, wiec rozglądamy się za najciekawszymi książkowymi nowościami na rynku. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

Targi książki w Krakowie niebawem… A my żyjemy od jednych targów książki do kolejnych ;-), bo nie od dziś wiadomo, że to właśnie w tym czasie wydawnictwa wypuszczają najwięcej książkowych hitów. Co prawda, każdy szuka według własnego gustu, ale jeśli nie chce się Wam przedzierać przez bogatą ofertę, podpowiadamy 10 najbardziej interesujących – z naszego punktu widzenia – tytułów.

1. Pokrzyk, Katarzyna Puzyńska, Prószyński i S-ka

Przed Targami Książki w Krakowie ukaże się 11 tom kryminalnej serii o policjantach z Lipowa. Można by mieć już dosyć, ale przecież, nie oszukujmy się, kochamy serie, zwłaszcza te z dreszczykiem. A w „Pokrzyku” emocji nie zabraknie. Będzie śmierć, śledztwo, klątwa, tajemnice i skomplikowane relacje między bohaterami, którzy nie zawsze opowiadają się po stronie dobra. Przynajmniej nie jednoznacznie.

2. Kamienne posłanie, Margaret Atwood, Wielka Litera

Dopiero co Margater Atwood otrzymała drugiego już w swoim dorobku Bookera – za kontynuację kultowej „Opowieści Podręcznej”. My zaś w oczekiwaniu na polskie tłumaczenie książki otrzymujemy wcześniejsze opowiadania autorki. Historie będą groteskowe, podane z czarnym humorem i jednocześnie poruszające bardzo poważne tematy.

A u nas e-book „Kamienne posłanie” kupicie jeszcze przed Targami Książki w Krakowie i oficjalną premierą w innych księgarniach 🙂

3. Rytuały wody, Eva García Sáenz de Urturi, Muza

Pierwsza część historii profilera z baskijskiej Vitorii stała się wielkim wydawniczym hitem. Także w Polsce. Prawdopodobnie dlatego że oprócz pełnej kryminalnych zagadek historii mogliśmy dzięki niej poczuć się, jakbyśmy zamieszkali w tym pięknym mieście. W „Rytuałach wody” śledczy podążają tropem zabójcy, którego zainspirowały starożytne rytuały. A może to on podąża ich śladem?

I tu też musimy się pochwalić: Przed Targami Książki w Krakowie kupicie ten e-book tylko u nas (już od 23 października).

4. Kasztanowy ludzik, Soren Sveistrup, W.A.B.

Kolejny kryminał, którego możecie szukać na Targach Książki w Krakowie. Ze Skandynawii i w dodatku napisany przez autora scenariusza serialowego hitu „The Killing”. Powinno więc być lepiej niż dobrze.

Przy ofiarach seryjnego zabójcy śledczy znajdują kasztanowe ludziki… (No dobra, trochę przypomina nam to „Pierwszy śnieg” Nesbø ;-)) Ślady prowadzą zaś do porwanego rok wcześniej dziecka.

Zakładamy, że powieść sprawdzi się jako lektura na jesienne wieczory.

5. Gad, Paweł Kapusta, Wielka Litera

Reportaż Pawła Kapusty, nominowanego do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za „Agonię”. Jeśli lubicie książki szokujące, a przede wszystkim takie, które mówią coś o otaczającej nas rzeczywistości, to „Gad” powinien się Wam spodobać. Chociaż to może nie najlepsze słowo na określenie książki, która przedstawia codzienność strażników więziennych, nazywanych w gwarze więziennej „gadami”.

To będzie jedna z ważniejszych pozycji literatury faktu Targów Książki w Krakowie 2019.

6. Smog, Jakub Chełminski, Wydawnictwo Poznańskie

Reportaż, który powinien żywo zainteresować każdego z nas, w końcu wszyscy oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Jakub Chełmiński rozprawia się z mitami narosłymi wokół problemu smogu i – co ważniejsze – szuka odpowiedzi na pytanie, jak możemy przyczynić się do jego zmniejszenia.

Jako że stolica Małopolski ma bardzo złą opinię, jeśli chodzi o czystość powietrza, uczestnikom Targów Książki w Krakowie polecamy „Smog” tym bardziej.

7. Mr. Breakfast, Jonathan Carroll, DW Rebis

Książka polecana przez samego Neila Gaimana.

Jonathan Carroll, pisarz, który ma w Polsce bardzo duże i wierne grono fanów, powraca z nowa powieścią. Jej bohater komik Graham Patterson zyskuje możliwość przemieszczania się między równoległymi rzeczywistościami. Tylko czy da się zapanować nad trzema życiami jednocześnie?

Ci z Was, którzy będą chcieli zobaczyć Jonathana Carrolla osobiście i zdobyć jego autograf, mają szansę właśnie na Targach Książki w Krakowie, gdzie autor będzie podpisywał swoje książki.

8. Olive powraca, Elizabeth Strout, Wielka Litera

Elizabeth Strout powraca z historią Olive Ktteridge, która, z dotychczas wydanych książek, przyniosła jej chyba największą sławę. Na co wpłynął niewątpliwie również serial ze znakomitą rolą France McDormand. Nie umniejsza to jednak wcale pisarskiego talentu Strout, która stworzyła bardzo realistyczny portret kobiety zmagającej się z codziennością. Swoją i innych mieszkańców Crosby.

W nowej powieści jej życie komplikuje się jeszcze bardziej.

9. Płotka, Lisa Brennan-Jobs, Wydawnictwo Literackie

Książka na pograniczu powieści i literatury faktu, o tym, jak to jest latami żyć w cieniu silnej osobowości. Lisa Brennan-Jobs opowiada w „Płotce” o swoim znanym na całym świecie ojcu i o cenie, którą za jego sukces przyszło zapłacić… jej.

Bardzo ciekawa historia o tym, że prawdziwa rzeczywistość czasem niewiele ma wspólnego z legendą stwarzaną na potrzeby reklamy.

10. Stać się Leonardem, Mike Lankford, Marginesy

Co my tak NAPRAWDĘ wiemy o geniuszu wszech czasów? Podobno niezbyt dużo. Biografia napisana przez Mike’a Lankforda ma nam pokazać mistrza z zupełnie nowej strony. Bez upiększania, za to tak prawdziwie, na ile to możliwe. Przy okazji zaś dowiemy się więcej o renesansowych Włoszech – kraju, którego władcy w równym stopniu miłowali sztukę, co wojny i zdrady.

A na jakie literackie perełki Wy będziecie polować?

 

Tagi: , , , , , ,