Czytając książkę Helen Hoang „Więcej niż pocałunek”, dostajemy uwspółcześnioną wersję „Pretty Woman” – do tego z odważnymi scenami erotycznymi i naprawdę ciekawymi postaciami.

Ona – Stella – pochłonięta pracą ekonomistka w ołówkowej spódnicy i oksfordzkiej koszuli, ze starannie upiętym kokiem, poruszająca się nowym modelem tesli i zdecydowanie stroniąca od towarzyskich imprez, oraz on – Michael – kilka lat od niej młodszy, wysoki, przystojny, znakomicie zbudowany brunet, którego przeszłość owiana jest tajemnicą, zajmujący się dotrzymywaniem towarzystwa kobietom w piątkowe wieczory za odpowiednią opłatą. Książka Helen Hoang „Więcej niż pocałunek” z pozoru wydaje się znajomą historią romantyczną o nieśmiałej pięknej kobiecie i rozchwytywanym mężczyźnie, który dostrzega w niej więcej niż inni. Sama autorka mówi: „Przez dość długi czas chodził mi po głowie pomysł nowej wersji «Pretty Woman», w której role głównych bohaterów byłyby odwrócone”. Jednak pod pozornie banalną i naiwną fabułą książka „Więcej niż pocałunek” Helen Hoang skrywa spore bogactwo intrygujących wątków psychologicznych.

„Więcej niż pocałunek” i więcej niż romans

Stella, główna bohaterka książki Helen Hoang „Więcej niż pocałunek”, ma zdiagnozowany zespół Aspergera, znany również jako „wysoko funkcjonujący” autyzm. Już po pierwszych opisach życia i zachowania bohaterki możemy się domyślać, że coś jest nie w porządku. Stella nie ma zbyt wielu przyjaciół, a jej matka ciągle wraca do tematu partnera i wnuków. Dziewczyna mieszka sama w pięknym mieszkaniu, jednak pozbawionym życia, ponieważ w zupełności poświęca się pracy. Jej codzienność dominują algorytmy i ekonomiczne statystyki. Są jasne i przejrzyste, wymagają myślenia schematycznego, a to właśnie jest najmocniejsza strona autystów. Helen Hoang pokazuje w książce „Więcej niż pocałunek” , jak wygląda życie kobiety, która musi radzić sobie z ogromnymi trudnościami wynikającymi z kontaktów interpersonalnych, przy czym ciężko jej zachowywać się naturalnie i zgodnie z konwenansami, ponieważ zupełnie ich nie wyczuwa. Nauczyła się funkcjonować społecznie, opanowując zasady po kolei, jak solidną instrukcję obsługi. Swoje kłopoty z życiem uczuciowym i erotycznym postanawia więc rozwiązać w podobny sposób – wynajmując mężczyznę do towarzystwa.

Helen Hoang zbudowała książkę „Więcej niż pocałunek” wokół tematu autyzmu. Na podstawie własnych doświadczeń i z potrzeby ich wyjaśnienia zaczęła zgłębiać literaturę dotyczącą zespołu Aspergera u kobiet. Tak zaczęła powstawać postać Stelli. Dla czytelnika to wspaniała okazja, aby spróbować zrozumieć świat takiej osoby i dowiedzieć się więcej o sposobie jej funkcjonowania.

Czuła, że musi powiedzieć Michaelowi całą prawdę. Kilka rzeczy już zresztą wiedział. Zdążył się zorientować, że jest nadwrażliwa na zapachy, dźwięki i dotyk, ma obsesję na punkcie pracy, ceni ustalony porządek i słabo radzi sobie w kontaktach z innym ludźmi. Nie zdawał sobie jednak sprawy, że te dziwne zachowania mają naukowe nazwy i wiążą się z konkretną diagnozą.

Powieść z wątkami psychologicznymi…

Kontakty z mężczyznami napełniają Stellę niechęcią, a nawet obrzydzeniem. Z powodu swojej choroby bohaterka książki Helen Hoang „Więcej niż pocałunek” zamyka się w sobie, więc każde zbliżenie kończy się dla niej porażką. Wszystko ma zmienić facet wynajęty na jeden wieczór w tygodniu. Zgodnie z ułożonym planem jego zadaniem jest nauczyć Stellę pewności siebie i swobody, aby była w stanie nawiązać emocjonalny kontakt i czerpać przyjemność ze spotkań z mężczyznami. Bohaterka powieści „Więcej niż pocałunek” funkcjonując w świecie algorytmów i analiz, tego właśnie chce – wzoru na miłość, który mogłaby wyćwiczyć jak całą resztę zachowań pozwalających jej żyć wśród ludzi.

Tym sposobem trafia na Michaela, chłopaka tak oddanemu rodzinie, że decyduje się na świadczenie seksualnych usług, aby opłacić rachunki. On z kolei żyje wspomnieniem ojca, który opuścił rodzinę i oszukał wiele kobiet. Ma przy tym głębokie przekonanie, że jest taki sam jak on i nie zasługuje na zaufanie.

W książce Helen Hoang „Więcej niż pocałunek” znajdziemy więc następny poważny problem: Stella i Michael żyją pod ogromnym wpływem rodzin ograniczającym ich wolność. Stella musi radzić sobie z wymaganiami rodziców, którzy mówią jej czego i kiedy powinna chcieć. Michael natomiast poświęca wszystko, aby udowodnić, przede wszystkim sobie, że jest inny niż ojciec, że stać go na normalne uczciwe życie. Co stanie się, kiedy tych dwoje się spotka?

…i dużą dawką erotyki

Nie sposób nie wspomnieć, że książka Helen Hoang „Więcej niż pocałunek” to też powieść erotyczna. Od pierwszych rozdziałów natykamy się na szczegółowe relacje z intymnych zbliżeń. Pocałunki i seksualne kontakty ukazane są onieśmielająco detalicznie, z każdym dotknięciem, oddechem i dźwiękiem, gwarantując wypieki na policzkach i przyspieszony puls. Napięcie buduje się od pierwszych pocałunków i rozwija z każdym „treningowym” spotkaniem pary. W zaplanowane przez Stellę lekcje współżycia bardzo szybko wkrada się prawdziwe zaangażowanie, mało tego, obustronne. Nieśmiałość i niewinność Stelli stają się dla doświadczonego w tym temacie Michaela niesamowicie pociągające, a wrażliwość Michaela daje Stelli poczucie bezpieczeństwa, które może rozwiązać jej kłopoty z czerpaniem satysfakcji ze związku. Ale czy między mężczyzną do towarzystwa i jego klientką ma prawo wydarzyć się coś więcej niż zaplanowane wspólne wieczory?

Nagradzany bestseller na wakacje

Książka Helen Hoang „Więcej niż pocałunek” została obsypana nagrodami. Zwyciężyła w plebiscycie na najlepszą książkę 2018 roku największego portalu literackiego na świecie – Goodreads Choice Awards. Otrzymała Nagrodę Goodreads dla najlepszej książki roku 2018 w kategorii Romans. Według „Washington Post” to jedna z 50 najbardziej wyjątkowych powieści roku 2018. Znalazła się też w Top 100 książek Amazona w roku 2018 i wśród najlepszych książek na lato według „Elle”.

Jak widać, w swoim gatunku książka „Więcej niż pocałunek” to pozycja obowiązkowa. Zadowoli szukających barwnych scen erotycznych, ale też tych, których ciekawią zawiłości charakteru bohaterów i motywy ich działania. „Więcej niż pocałunek” Helen Hoang to historia romantyczna idealna na chwile relaksu w wakacyjne popołudnia, gwarantująca dreszcz emocji i zachłanne pochłanianie kolejnych stron w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń.

Aleksandra Brągiel

Tagi: , , , , ,