Magier poleca:

„Maladie i inne opowiadania” (Andrzej Sapkowski)

Trochę trudno polecić mi książkę na dzień chłopaka, bo... nie mam chłopaka. Ani narzeczonego. Ani męża. Nawet moje trzy koty są kotkami (chociaż jedna ma na imię Niuniek). Na szczęście jednak mam kolegów. I mniej więcej wiem, co czytają. A jak nie wiem, to zawsze mogę zerknąć, co kupili na publio (tak, mam podgląd). Sprawdziłam zatem i wyszło mi, że znaczna część otaczającej mnie płci męskiej nabywa i zaczytuje się w Sapkowskim. To co prawda nie moje klimaty, ale tyle osób nie może się mylić! Bierzcie i kupujcie :)

14,99 zł 29,99 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Justa poleca:

„Czasem czuły, czasem barbarzyńca” (T. Kwaśniewski, J. Masłowski)

O kryzysie męskości i kobiecości (lub bardziej po ludzku - damsko-męskich relacjach w nieco nowym i nieco szalonym świecie) napisano już wiele, ale jestem pewna, że wiele też stłumiono, niedopowiedziano, zamieciono pod dywan, wypłakano lub wykrzyczano. Czy to w zaciszu domów, czy barów i gabinetów kosmetycznych. Byłoby łatwej, gdybyśmy wiedzieli, czego chcemy, prawda? Od siebie samych, ale też od ludzi, z którymi jesteśmy. I kobiety, i faceci mają tu swoją lekcję do odrobienia. Bo jak być męskim, silnym i odważnym, a jednocześnie czułym i wrażliwym. Jak tę męskość odnaleźć, utrzymać, obronić i nie dać się symbolicznie wykastrować - stereotypom, oczekiwaniom kobiet, społeczeństwa. Jacek Masłowski i Tomasz Kwaśniewski szukają odpowiedzi na te pytania i naprawdę świetnie się im w tym poszukiwaniu towarzyszy.

14,99 zł 29,99 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Ania poleca:

„Zulejka otwiera oczy” (Guzel Jachina)

Stronię od debiutów literackich rekomendowanych jako wyjątkowe, nad wyraz dojrzałe czy szczególnie obiecujące. Co zatem skłoniło mnie do sięgnięcia po „Zulejkę...”? Trochę urlopowa chandra pogodowa, a trochę napisane z pazurem słowo wstępne. I cóż muszę posypać głowę popiołem. „Zulejka...” to start pisarski w pełni zasługujący na superlatywy, którymi go obsypano. Autentyzm postaci, świetny zmysł obserwacji, subtelne ujęcie tematu – bez zadęcia i emfazy, dyskrecja w ukazywaniu uczuć, piękny język. Przy okazji wielkie brawa dla tłumacza! Jako zbyt pewna siebie czytelniczka dostałam prztyczka w nos i zapamiętam tę lekcję ;-)

14,50 zł 29,00 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Dorota B. poleca:

„Krüger. Tom 1” (Marcin Ciszewski)

Wszystkim Panom przewrotnie polecę Krügera Marcina Ciszewskiego, głównie z tego powodu, że mnie polecali go właśnie panowie i to nawet ci, którzy poza książki z informatyki nosa nie wyściubiają. Ja co prawda jeszcze "Krügera" nie przeczytałam (czeka w kolejce!) ale wiem, że sięgnę na pewno, bo to i dwudziestolecie międzywojenne, i "zabili go i uciekł", i łotry, złodzieje i sensacja, czyli rzeczy, które przyciągają mnie do rozrywkowych lektur. A że pogoda jesienna za oknem, taka bardziej listopadowa, to i czasu na czytanie więcej.

17,45 zł 34,90 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Piotr JR poleca:

„Wszystko jak chcesz” (Jarosław Iwaszkiewicz)

W epoce Tindera, Grindra, Skype'a i temu podobnych bezeceństw sztuka pisania papierowych listów, w których po prostu opisuje się swój dzień czy dzieli swoimi emocjami, zniknęła. Prędzej liczy się szybki przekaz, konkret dla konkreta. „Wszystko jak chcesz” chociażby z tego powodu dostarcza ciekawą, preinstantkomunikacyjną perspektywę. Pomijając frapującą warstwę historyczną, to po prostu poruszający zapis nieszczęśliwej miłości, której finał od początku wiadomo, że będzie lichy. Nie jest to więc łatwa lektura. Mimo to, brnąłem przez kolejne strony, będąc ciekawym, co Iwaszkiewicz odczuwał w swoim życiowym dramacie. Warto przyjrzeć się tym listom bliżej.

18,45 zł 36,90 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Katako poleca:

„Porąb i spal” (Lars Mytting)

Lars Mytting udowadnia, że o wszystkim można mówić z miłością i pasją, nawet o drewnie! Czytając „Porąb i spal” czuje się zimno za oknem, zapach ognia, skandynawski klimat miasteczek. Mytting pokazuje, że rąbanie drewna to styl życia. Ktoś napomknie, że co to w ogóle za temat?! Podobno nieważne, o czym się mówi – ważne, że z pasją. Autor prowadzi nas po wiedzy o drewnie, jakby opowiadał skandynawską historię podróżniczą.

14,99 zł 29,99 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Małgosia poleca:

„Sznurówki” (Domenico Starnone)

To nie jest książka typowo męska - żadna sensacja, literatura wojenna czy techniczna. Ale jestem bardzo przeciwna takiemu szufladkowaniu - że jak kobieta, to obyczajówka (a nawet, nie daj boże, romans) a dla faceta mocna literatura. I tak na przekór - panowie, przeczytajcie proszę "Sznurówki". Bo to naprawdę dobra proza, pisana zresztą z Waszej, męskiej, prespektywy. To książka o uczuciach, związkach i życiu - a przecież takie tematy są Wam równie bliskie (ba, pewnie nawet bliższe ;)), jak te wszystkie sensacyjno- wojenne. ;)

14,00 zł 27,99 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Aga poleca:

„Mity II wojny światowej” (Jean Lopez, Olivier Wieviorka)

Mniej standardowe spojrzenie na historię II wojny światowej – i historię w ogóle. Książka nie tylko odkłamuje wiele z funkcjonujących do tej pory, także w podręcznikach, mitów z czasów największego konfliktu zbrojnego w dziejach. Przede wszystkim uświadamia, że historia nie jest czymś obiektywnym i danym raz na zawsze, bo sposób, w jaki ją przedstawiamy, w dużej mierze zależy np. od propagandy. Niby to jasne, ale jakoś zawsze dajemy się trochę oszukać… Polecam także osobom, które na co dzień nie interesują się tą tematyką.

15,10 zł 30,21 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Dorota poleca:

„Titanic” (Walter Lord)

To sztuka tak napisać książkę, że choć od dramatycznych wydarzeń na Oceanie Atlantyckim minęło 105 lat, czytasz historię Titanica niemalże z wypiekami na twarzy i zastanawiasz się, jak to się skończy - choć przecież doskonale wiesz. Czytasz jak powieść sensacyjną, i to dobrą - i raz za razem sobie uświadamiasz, że to się wydarzyło naprawdę. Nie sądziłam, że o tej wałkowanej na wszystkie strony historii można napisać tak ciekawie - wielkie zaskoczenie na plus, bo to świetna książka!

14,99 zł 29,99 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Dżoana poleca:

„Trek” (Mateusz Waligóra)

Fantastyczna i niezwykle ciekawa książka, która będzie doskonałą lekturą dla żądnego przygód faceta. Autor na bazie własnych, bogatych doświadczeń, stworzył praktyczny przewodnik pełen wskazówek dla osób przygotowujących się do wędrówki. Do tego dodał kilka inspirujących opowieści z własnych wypraw. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy planują eskapadę na „koniec świata i jeszcze dalej”. Przyda się nie tylko fanom trekkingu. Jeżeli, tak jak bliski mi mężczyzna, planujecie przepłynąć kajakiem 4 000 kilometrów (jedną z rzek Rosji), również sięgnijcie po „Trek”. A najlepiej zabierzcie książkę ze sobą. ;-)

20,00 zł 39,99 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Pani Beata poleca:

„Najmądrzejszy w pokoju” (Thomas Gilovich, Lee Ross)

Lubię takie książki – oparte o badania naukowe, ale napisane przystępnym językiem. W przypadku „Najmądrzejszego w pokoju” autorzy przeplatają nauki społeczne, historie z życia wzięte i anegdoty. Książka pozwala z jednej strony zrozumieć zachowania i odczucia innych ludzi, a z drugiej - być bardziej przekonującym i nie ulegać manipulacjom. Przyda się zarówno w sferze zawodowej, jak i w życiu rodzinnym. Po jej przeczytaniu mamy prawo poczuć się choć trochę mądrzejsi niż inni w pokoju:)

19,95 zł 39,90 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Piotr poleca:

„Marsjanin” (Andy Weir)

Jako stuprocentowy samiec alfa czytam tylko felietony w Playboyu (i od czasu do czasu etykietki na alkoholu, by nie pomylić go z płynem do spryskiwaczy). Dlatego kiedy w moje ręce trafił "Marsjanin", nie wiedziałem, co z tym fantem zrobić. Książka? Po co? Przez pierwsze kilka miesięcy używałem ją za podkładkę pod kufle z piwem. Z nudów, z ciekawości, zajrzałem do środka. I… wróciłem do czasów dzieciństwa. Robinson Cruzoe, ale taki w kosmosie. Może nawet fajniejszy? Czytało się super. Kto wie, może kiedyś zaszaleję i spróbuję przeczytać coś jeszcze ;)

16,00 zł 31,99 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Ewa poleca:

„Odłamki” (Ismet Prcić)

Czytam tę książkę i mi smutno. Smutno, źle, czasem jestem nawet wściekła na to, jak głupie polityczne czy religijne rozgrywki niszczą ludzi. To poruszająca opowieść o wojnie, tułaczce, ucieczce z bombardowanego kraju. A przede wszystkim o wielkiej samotności i strachu. To książka napisana z wielką wrażliwością - niech będzie kolejnym (mądrym) głosem w toczącej się dyskusji o uchodźcach.

14,96 zł 29,90 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Zbychu poleca:

„Na oceanie nie ma ciszy” (Dominik Szczepański)

„Na oceanie nie ma ciszy” to książka dla prawdziwego mężczyzny o prawdziwym mężczyźnie. O spełnianiu swoich marzeń, pokonywaniu przeciwności, dążeniu do wymarzonego celu bez względu na wszystkie niesprzyjające okoliczności. Aleksander Doba, uznany Podróżnikiem Roku amerykańskiej edycji "National Geographic", który z kajakiem porwał się na Atlantyk nie raz, nie dwa ale aż trzy razy - udowadnia, że aby osiągnąć swój cel wystarczy tylko chcieć i uparcie mimo wielu przeciwności dążyć do wyznaczonego celu.

14,99 zł 29,99 zł
Skonfiguruj szybki zakup

Miro poleca:

„Powrót nauczyciela tańca” (Henning Mankell)

Co powinien zrobić facet, który nie potrafi tańczyć? Kupić sobie ebooka "Powrót nauczyciela tańca"! Gwarantuję, tańczyć się z niego na pewno nie nauczy ale przynajmniej przeczyta dobry kryminał Mankella.
Historia emerytowanego oficera policji, który walcząc z bezsennością, spędza noce z wykonaną na zamówienie lalką (ej, oni tylko tańczą!!!), przypadnie do gustu każdemu facetowi. Tym bardziej, że policjant zostaje oczywiście zamordowany i jak zwykle u Mankella, dostajemy w zestawie krymianlną zagadkę oraz sporą dawkę opisu życia społecznego Szwecji.
Ważna uwaga - sprawy nie rozwiązuje Kurt Wallander! Zaskakujące? Zapewniam jednak, że prowadzący sprawę policjant, sam chłopina w kiepskiej formie, ogarnie sytuację.

15,95 zł 31,89 zł
Skonfiguruj szybki zakup