Ebook

Cudowny chłopak

Autor:
Wydawca:
Format:
EPUB + MOBI (w wersji papierowej 416 stron)
30,50 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Cudowny chłopak - Opis

Dla jednych – błyskotliwy, dowcipny, kochany. Dla innych – szkaradny, odpychający, nie do zaakceptowania. Opowieść o chłopcu ze zmutowanym genem i jego perypetiach w szkole. Nr 1 bestsellerów NYT! Najlepsza książka amazon.com w 2012 r.! Najlepszy tytuł dziecięcy 2012 r. według: „School Library Journal”, „Publishers Weekly”, „Kirkus Reviews” oraz „Booklist”. Już w kinach ekranizacja powieści z J. Roberts, O. Wilsonem oraz J. Tremblayem.

Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu.
August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem, jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

Cudowny chłopak - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2017
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
Wonder
Język oryginalny publikacji:
angielski
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2012
ISBN:
978-83-812-5118-1
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 0,69 MB / mobi 2,06 MB

Cudowny chłopak - Opinie i Komentarze

"Największym człowiekiem jest ten, kto swoją siłą potrafi porwać najwięcej serc, okazując swoje serce." Moje pierwsze spotkanie z książką nastąpiło w ostatnich dniach stycznia, ale zaledwie wzięłam ją do rąk, natychmiast została ona przechwycona przez młodsze pokolenie, które za nic nie chciało się z nią rozstać zanim nie skończy czytać. Zatem po premierze, jednak z wielkim entuzjazmem, udało mi się w końcu zapoznać z "Cudownym chłopakiem". Nie dziwię się, że książka przekazywana była z rąk do rąk z pozytywną opinią, gdyż w wyjątkowy sposób potrafi przemówić do serc czytelników, bez względu na to czy młodszych czy starszych. Znajdziemy w niej tak wiele odwołań do najważniejszych wartości w życiu człowieka, że każdego urzeknie przybliżana historia.

Wzruszenie i przejęcie towarzyszą od pierwszej do ostatniej strony. Można na powieść spojrzeć z różnych perspektyw, dziecka, rodzeństwa, przyjaciela, rodzica, nauczyciela, każda z nich daje wgląd w mądre i pozytywne przesłania. Cudowny chłopak, główny bohater, ale i też cudowna rodzina, w której się wychowuje. Jakże potrzeba nam we współczesnym pospiesznym świecie tak ciepłych, sugestywnych, przyjaznych i inspirujących przygód czytelniczych. Podobały mi się cytaty inicjujące części powieści, zawierające sentymentalne i refleksyjne nuty.

August Pullman, to wspaniały dziesięciolatek, określany przez mamę cudem, gdyż przyszedł na świat z wadami genetycznymi, ale od początku dzielnie walczył o życie. Po wielu operacjach wciąż nie traci pogody ducha, odwagi i determinacji, by mimo deformacji twarzy, chwil zwątpienia i pragnienia bycia niewidzialnym, mężnie kroczyć przez świat. Dotąd kształcący się tylko w domu, staje przed ogromnym wyzwaniem pójścia do szkoły, spotkania się z rówieśnikami, nauczenia się funkcjonowania i współpracy w grupie. Liczy na zrozumienie, akceptację, życzliwość, sympatię i przyjaźń. Auggie do szczerych i prawdziwych więzi już dorósł, ale czy nowe otoczenie też?

Imponuje postawa chłopca, równocześnie tak zwykłego i niezwykłego, mającego wiele do zaoferowania światu, pokazującego postawą i wyrozumiałością, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy wyjątkowi, bez względu na wygląd. Trzeba jednak zadać sobie trud, aby to dostrzec, zwłaszcza że zbyt łatwo i pochopnie szufladkujemy ludzi, z irracjonalnego strachu przed innym, obcym i nieznanym. Błyskawicznie mkniemy po stronach książki. Powieść fantastycznie rozchmurzy w pochmurny dzień, odrzuci smutki, nada blasku codzienności i sprawi sporo przyjemności. Chwytająca za serce, pogodna i przyjacielska opowieść.

bookendorfina.pl
więcej...
Dla dziecka w wieku szkolnym nie ma nic gorszego niż brak akceptacji ze strony rówieśników. Bycie odmieńcem to niezwykle trudne doświadczenie, zwłaszcza dla młodego człowieka, który dopiero poznaje prawdziwy smak życia. Mówi się, że nie należy oceniać innych po wyglądzie... Prawda jest taka, że często postępujemy odwrotnie. To, jak ktoś się ubiera, jaki ma kolor skóry i ile waży, niejednokrotnie decyduje o naszej sympatii bądź niechęci względem drugiej osoby. R. J. Palacio w swojej powieści przypomina czytelnikowi, że to nie wygląd liczy się w życiu najbardziej. Ważniejsze jest to, co nosimy w sercu. To nasze wnętrze - osobowość, marzenia, wyznawane wartości - stanowi o nas samych.

"Cudowny chłopak" jest piękną i mądrą historią o sile miłości i przyjaźni, o akceptacji oraz poczuciu własnej wartości, czyli o tym, co w życiu dziecka jest najważniejsze. Sytuacje, z jakimi zderza się i jakich doświadcza młody człowiek, kształtują go i decydują o jego przyszłości. Dlatego tak ważna dla dziecka jest świadomość, że zawsze może na kogoś liczyć, ważne jest poczucie bezpieczeństwa, przynależności do grupy rówieśniczej. August, choć nie jest mu łatwo odnaleźć się w szkolnym światku, ma rodzinę, która nieustannie go wspiera. Dzięki temu nie poddaje się i codziennie stawia czoła trudnościom. Nowe doświadczenia zmieniają go, powodują, że zaczyna otwierać się na świat i otaczających go ludzi. W rezultacie wydobywa z głębi siebie tajemną broń, która powoli prowadzi go do zwycięstwa. Osobowość. Silna, mądra osobowość, która oddziałuje również na innych - to jest broń Augusta Pullmana.

Myślę, że "Cudowny chłopak" należy do tych lektur, po które powinien sięgnąć każdy. Wszyscy, którzy spotkali się z jakimikolwiek przejawami nietolerancji ze strony innych. Jak również ci, którzy kiedykolwiek potraktowali kogoś podle bądź niesprawiedliwie. Ta książka nosi w sobie niezwykle cenny przekaz, uczy empatii, zrozumienia i spojrzenia na daną sytuację z szerszej perspektywy. Pokazuje, jak ważne są nasze czyny względem drugiego człowieka, jak wielką mają moc - i że tylko od nas zależy, czy jest to moc sprawcza, czy niszcząca. Powieść pozostawia trwały ślad w sercu czytelnika i mnóstwo emocji, które jeszcze długo po zakończeniu lektury nie gasną.

Książka napisana została prostym, dynamicznym językiem, który trafi zarówno do osoby dorosłej, jak i do dziecka. Autorka podzieliła powieść na krótkie rozdziały, dzięki czemu można bez problemu może rozłożyć sobie lekturę w czasie. Sądzę jednak, że wielu czytelników nie będzie zbyt długo zwlekać z kontynuowaniem czytania, ponieważ historia niesamowicie wciąga, bawi i porusza, niejednokrotnie doprowadzając czytelnika do łez. Opowieść jest lekka i porywająca, zaś bohaterowie bardzo realistyczni. Czytelnikowi nie trudno się z nimi związać, ponieważ przejawiają cechy dość powszechne w prawdziwym świecie. Niekiedy przypominają nas samych, a ich doświadczenia często pokrywają się z tym, co sami przeżywaliśmy bądź aktualnie przeżywamy.

"Cudowny chłopak" to niezwykła historia o niezwykłym chłopcu. Jego niezwykłość nie polega na tym, że ma zdeformowaną twarz. Ani na tym, że udaje mu się przebrnąć przez piątą klasę. Polega na czymś zupełnie innym. Swoją postawą Auggie uświadamia czytelnikom, że najważniejsze jest to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. A jeśli ktoś przypina nam łatkę odmieńca, czasem lepiej pozostać odmieńcem, by pozostać sobą. W końcu znajdzie się ktoś, kto polubi nas za to, jakimi jesteśmy, a nie jakimi ktoś chciałby, abyśmy byli. Polecam tę książkę każdemu, bez wyjątku!
więcej...
Prawie każdy z nas chciałby coś w sobie zmienić. Jednemu przeszkadzają odstające uszy, drugiemu za duży nos, czy dodatkowa fałdka, jednak wszystko to można w większym lub mniejszym stopniu zatuszować lub poprawić. August Pullman nie miał tyle szczęścia. Od dzieciństwa towarzyszą mu okrzyki zdziwienia i strachu, a wszystko przez zdeformowaną twarz w wyniku dyzostosy twarzowo-żuchwowej. Mimo licznych operacji, jego wygląd sprawia, że wiele osób go unika lub kpi z niego i wyśmiewa. Przed chłopcem kolejne wyzwanie – rodzina postanawia zrezygnować z nauczania domowego na rzecz szkoły. August po raz pierwszy przekroczy próg szkoły i zasiądzie w szkolnej ławce. Czy odnajdzie się w nowym środowisku? Czy dzieci zaakceptują go mimo odmiennego wyglądu?

R.J. Palacio to amerykańska pisarka, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako grafik i projektowała okładki książki. Przypadek sprawił, że pewnego dnia spotkała pod sklepem chłopca, który zainspirował ją do napisania „Cudownego chłopaka”. Niniejsza książka jest również jej debiutem pisarskim.

„Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat.”

O tej książce było głośno już przy okazji pierwszego wydania. Mnóstwo pozytywnych opinii sprawiło, że gdy tylko zobaczyłam ją w zapowiedziach wiedziałam, że muszę ją przeczytać, zwłaszcza, że kilka dni później do polskich kin wchodził film, który powstał na jej podstawie. Powieść podzielona jest na osiem części i opowiedziana jest z perspektywy widzenia sześciu bohaterów. Na pierwszy rzut oka fabuła nie jest skomplikowana, jednak gdy czytelnik zagłębi się odrobinę w treść, dostrzeże więzi łączące poszczególnych bohaterów z Augustem. Mimo, że poświęcono im znacznie mniej miejsca niż chłopcu, to ich historie i przeżycia są równie ważne i dopełniają całokształt. Bez najmniejszych problemów można wczuć się w rolę narratora danego rozdziału i dostrzec, co nim kierowało w danym momencie.

Ogromnym plusem powieści jest jej język. Autorce udało się stworzyć powieść, która będzie zrozumiała zarówno dla starszych, jak i najmłodszych. Mimo, iż poszczególne części przedstawione są z perspektywy dzieci i język niejako jest dostosowany do czytelnika w podobnym wieku, to dorośli również oddają się w tej historii i nie będą się nudzić.

W trakcie czytania zżyłam się z bohaterami i mimo, że to August został najbardziej wyeksponowany, to najbardziej polubiłam Vię, siostrę Augusta, oraz Jacka, jego kolegę ze szkoły. Dziewczyna od chwili narodzin brata żyła w jego cieniu, dlatego zamknęła się w sobie i mimo, że go kocha, chce w końcu pozbyć się łatki „siostra TEGO chłopca”. Chce zacząć żyć po swojemu, być doceniona przez otoczenie, by nikt nie spychał jej na margines. W powieści Palacio stara się ukazać skomplikowane relacje nastolatki z rodzicami, którzy nie poświęcają jej za dużo uwagi, oraz bratem, z którym świetnie się dogaduje i trzeba przyznać, że wyszło jej to (moim zdaniem) naprawdę dobrze. Drugim bohaterem drugoplanowym, który zwrócił moją uwagę jest Jack, rówieśnik Augusta. Początkowo podchodziłam do niego z rezerwą, zwłaszcza po niefortunnym wydarzeniu, jednak później zrehabilitował się w moich oczach i jego postawa była godna pochwały. Młody, mądry chłopiec, który jako jeden z pierwszych wyciągnął dłoń w stronę Augusta i nie bał się jego inności. Dostrzegł w nim nie dziecko ze zdeformowaną twarzą, lecz świetnego kompana do zabaw i psikusów. Fajnie obserwowało się rodzącą się przyjaźń między chłopcami.

„Cudowny chłopak" to historia, która bawi, ale przede wszystkim uczy. Uczy tolerancji w stosunku do inności oraz jej akceptacji. To, że jest się innym, nie oznacza, że jest się gorszym i z góry skazanym na wyśmiewanie i kpiny otoczenia. Przemiana Augusta pokazuje, że mimo przeciwności losu należy stawić czoła nieznanemu, gdyż tylko dzięki temu można wyjść z tej walki zwycięsko. Książkę polecam każdemu – przekaz płynący z tej historii trafi do czytelników bez względu na wiek.
__________
https://ja-ksiazkoholik.blogspot.com/2018/03/rj-palacio-cudowny-chopak.html
więcej...
Raczej nie jestem fanką powieści obyczajowych. Właściwie czytam je naprawdę rzadko i mało która przemawia do mnie na tyle, abym uznała ją za fascynującą. Jednak powieści Cudowny chłopak dałam się skusić… I nawet sama nie wiem, dlaczego. Być może cała ta otoczka związana z ekranizacją w jakiś sposób na mnie wpłynęła, i choć nie miałam w planach wybrania się do kina, czy nawet obejrzenia tej produkcji w domowym zaciszu, to pomyślałam, że w sumie co mi szkodzi sięgnąć po książkę. Zwłaszcza że ma ona naprawdę dobre opinie.
Głównym bohaterem powieści jest dziesięcioletni August. Zwyczajny dzieciak, jak każdy inny w jego wieku. Z tym wyjątkiem, że ludzie się na niego dziwnie patrzą, a niektórzy rówieśnicy z krzykiem uciekają z placu zabaw. August urodził się z bardzo rzadką chorobą genetyczną, która doprowadziła do poważnych zniekształceń na jego twarzy. I choć chłopiec ma za sobą niezliczone operacje, to wciąż jednak wygląda nieco inaczej. Ale tak jak nie powinno oceniać się książki po okładce, tak ludzi nie powinno się oceniać po wyglądzie.
August to bardzo sympatyczny, a przede wszystkim inteligentny dzieciak. Mimo swojej choroby potrafi cieszyć się życiem i zachowuje się tak, jak każdy inny chłopak w jego wieku. Bo właściwie dlaczego miałoby być inaczej? Tak samo ma prawo chodzić do szkoły, śmiać się, żartować i mieć przyjaciół. A nawet sympatię. Choroba nikogo nie powinna skreślać – czy to w oczach innych, czy w oczach samego siebie. Piękne jest to, że dziesięciolatek zdaje sobie sprawę ze swojej przypadłości, ale stale brnie na przód. Mierzy się z życiem i ze światem, choć doskonale wiemy, że nie zawsze jest to łatwe- i to dla wszystkich, nie tylko dla osób chorych.
Choć to właśnie August jest głównym bohaterem tej książki, to tak naprawdę mamy okazję w doskonały sposób poznać wielu innych bohaterów. Pojawiają się tutaj rozdziały z różnych punktów widzenia, dzięki czemu mamy okazję zobaczyć, jak inni bohaterowie postrzegają Augusta. Przyjaciele z nowej szkoły, siostra, przyjaciółka siostry… Panuje tutaj niesamowita różnorodność i naprawdę doceniam formę tej powieści. Choć początkowo byłam przekonana, że rozgrywające się wydarzenia będę poznawać tylko dzięki Augustowi. Właściwie to miałam pewne obawy – w końcu to dziesięcioletnie dziecko, zdecydowanie nadajemy na innych falach, ale w przypadku tego typu książek takie granice gdzieś zanikają.
Można by w sumie napisać, że w powieści R.J. Palacio nie ma nic wyjątkowego. Zwyczajna rodzina z chorym chłopcem, rodzinne i szkolne perypetie. A jednak ciepło, jakie bije z tej powieści jest naprawdę ogromne. Nawet nie wiem, czy określenie „wzruszająca” będzie tutaj odpowiednie, bo właściwie ciężko mi określić emocje, jakie towarzyszyły mi w trakcie lektury. Fakt, książkę dzięki krótkim rozdziałom czyta się w mgnieniu oka, ale jednak niesie ona ze sobą naprawdę ważny przekaz. I właśnie to ciepło jest tutaj najbardziej odpowiednim określeniem. Bo wiadomo, mamy tutaj miłość, przyjaźń, siłę i wsparcie – ale to jest tak naprawdę obecne w wielu książkach. A takie swoiste ciepło, takie poczucie szczęścia i pełni, to nie zdarza się zbyt często. Nie wiem, jak R.J. Palacio to zrobiła, ale wyszło znakomicie.
Wiem, że nie jest to historia, która zostanie ze mną na dłużej, ale z czystym sumieniem mogę ją polecić. Czytelnikom małym i dużym, początkującym i tym na dalszej drodze, właściwie każdemu. Bo liczy się przekaz i emocje. To one są tutaj najważniejsze. To niesamowicie sympatyczna książka, poruszająca i chwytająca za serce, dzięki której mamy okazję nieco zmienić swoje nastawienie do świata i ludzi, którzy z powodu choroby nieco się od nas różnią. Zdecydowanie można o niej napisać, że jest to powieść niosąca ze sobą ważną naukę życiową.

www.bookeaterreality.blogspot.com
więcej...
„Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” August to chłopiec, który jest niezwykle inteligentny. Jednak jego życie jest zupełnie inne niż większości z nas, bowiem urodził się on ze zmutowanym genem, przez który miał zdeformowaną twarz i zanim skończył dziesięć lat, przeszedł aż dwadzieścia siedem operacji. Chłopiec cały czas otoczony był opieką i bezwarunkową miłością rodziny, ale nadszedł czas, kiedy musiał pójść do szkoły i musiał zmierzyć się ze światem pełnym chamstwa,uprzedzeń i ludzkiej podłości. Na całe szczęście nie tylko to spotkało go w szkole, bo poczuł tam także, czym jest prawdziwa przyjaźń. Szkoła bardzo odmieniła Augusta, ale czy jeszcze ktoś na tym skorzystał i inaczej spojrzał na świat? O tym przekonajcie się sami.

„R.J. Palacio mieszka z mężem, dwoma synami i psami w Nowym Jorku. Przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako dyrektor artystyczny i grafik, projektując okładki książek, czekając na odpowiedni moment w życiu, by samej stać się pisarką. Pewnego dnia, kilka lat temu, przypadkowe spotkanie z niezwykłym dzieckiem przez sklepem z lidami zainspirowało ją do napisania "Cudownego chłopaka".”

„Cudowny chłopak” to powieść, o której nie zapomnę chyba nigdy. To prawdziwa i pięknie napisana historia o chłopcu, który mimo swojej ułomności i ludzkiej podłości, potrafił zjednać sobie ludzi, bo choć wiele razy było źle to on potrafił się podnieść i być ponad docinkami, ponad podłymi komentarzami. Szkoła okazała się dla niego prawdziwym wyzwaniem, musiał bardzo szybko dorosnąć i stać się samodzielnym. To była dla niego nowość, bo wcześniej widział siebie tylko oczami najbliższych, którzy go kochali.

Przyznam się Wam szczerze, że powieść tę odebrałam bardzo osobiście i wróciłam wspomnieniami do czasów kiedy moja córka chodziła do gimnazjum, a jak wiecie, przeważnie każda klasa musi mieć chociaż jednego kozła ofiarnego. Wtedy akurat trafiło na moją córkę i szkoda, że ona nie potrafiła być taka jak August i że nie miała takich obrońców jak on.

Książka jest bardzo emocjonująca i naprawdę nie raz polały się z moich oczu łzy. Płakałam nad porażkami Augusta, ale także cieszyłam się z jego sukcesów. Myślę, że jest to książka, która powinna zostać lekturą obowiązkową w szkołach podstawowych, by uczyć młodzież empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Przecież każdy z nas jest inny, każdy inaczej wygląda. Nie powinno mieć to dla nas żadnego znaczenia, bo najważniejsze jest wnętrze, więc nie oceniajmy ludzi po wyglądzie, nie krzywdźmy ich, tylko najpierw ich poznajmy i wtedy wystawiajmy oceny. Mówi się, że nie powinno się oceniać książki po okładce i tak samo jest z nami. Inne niż nasze ciało, może skrywać prawdziwe piękno, które nie jest widoczne na pierwszy rzut oka, wystarczy trochę wysiłku z naszej strony, by je dostrzec.

"Może przyjmiemy w życiu nową zasadę... zawsze bądź ciut lepszy niż trzeba."

Powieść ta niewątpliwie skłania do refleksji i nie pozwala o sobie zapomnieć. Na pewno dam ją moim dzieciom do przeczytania, mimo tego, że oglądali film. To piękna, pełna ciepła i humoru opowieść przywracająca wiarę w drugiego człowieka. Pamiętajcie… każdy z nas jest wyjątkowy, nieważne jak wygląda, gdzie mieszka i ile ma na koncie… każdy z nas jest cudem.

"Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat."

Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Albatros.
więcej...
Co mogę napisać, aby moja opinia była pełna, aby niczego nie przegapić i nie umniejszyć. Bowiem Cudowny chłopak jest literaturą dla mniejszych, ale na pewno nie jest literaturą małą. Historia jest głęboka i mogłaby być odbiciem myśli większości z nas. Nie jest skomplikowana i filozoficznie zawiła. Jest po prostu piękna i mówiąca wiele o nas samych. To książka, której fabuła reprezentuje najwyższe życiowe wartości, ale znowuż to również książka, którą czyta się z lekkością i z poczuciem, że nie można jej odłożyć dopóki się nie dokończy.

August cierpi na specyficzną chorobę dyzostoze żuchwowo - twarzową. Nie można jej ukryć ani po prostu udawać że jej nie ma, ponieważ przypomina ona o sobie codziennie, kiedy nasz mały bohater patrzy w lustro. Kiedy patrzy w oczy innych, widzi że w ich głowach odbija się jedynie on, inny, odmienny. Nie tylko w oczach dzieci, które potrafią być bardzo okrutne, ale też w oczach dorosłych, którzy delikatnie mówiąc nie świecą przykładem. Jednak August choć cierpi decyduje się na pójście do szkoły.

Mały chłopiec a spore problemy. Co najważniejsze w tych wszystkich smutnych wydarzeniach jest nutka nadziei, że życie, że ludzie mogą być inni. Można też napisać że fabuła jest bardzo naiwna w stosunku do otaczającej rzeczywistości. Może i tak, ale jeśli coś może zbudować w nas nadzieję i pokazać piękno świata i wartość ludzi to dlaczego to umniejszać? Ta książka jest o najpiękniejszych cechach ludzkich, które przebijają swoją siłą te najgorsze, najbardziej dołujące. Narratorami jest dwójka rodzeństwa August Pullman i jego siostra. Całości dopełniają bliscy i przyjaciele.

Pisałam na samym początku, że to książka dla malutkich, ale myślę że powinni przeczytać ją również, a może przede wszystkim.

Cytat który najbardziej zapamiętałam - „Dziwna sprawa, że czasem okropnie się czymś przejmujemy, a okazuje się, że to nic wielkiego.”

Polecam
więcej...
R.J. Pallacio posługuje się świetnym językiem, prostym i lekkim w odbiorze, przez co łatwo angażujemy się w treść książki i dajemy się jej pochłonąć. Powieść porusza bardzo istotny temat. August jest chłopcem o odmiennym od większości ludzi wyglądzie. Ma zniekształconą twarz, przez co niejednokrotnie spotyka się ze wścibskimi spojrzeniami, nieprzyjemnymi uwagami na swój temat, lub przeciwnie, ludzie peszą się i odwracają wzrok na jego widok. Jeśli pragniecie dowiedzieć się, jak czuje się osoba, która różni się od większości – ta książka doskonale to pokazuje. Bez kamuflowania, ukrywania uczuć pod płaszczykiem dobroci, "bycia ludzkim", pokazuje odczucia najbliższych Augusta oraz jego dalszego otoczenia, związane z odmiennością chłopca, jak również uczucia samego bohatera.
Książka "Cudowny chłopak" uczy tolerancji i empatii, pokazuje dzieciom i młodzieży świat niedoskonały, zwraca uwagę na osoby odrzucone i zachęca do wyciągnięcia rąk do takich osób, albowiem pierwsze wrażenie może mylić, a pod maską "dziwaka" może ukrywać się osoba, która okaże się jedną z najwspanialszych, jakie poznają w życiu.
Ogromnie spodobała mi się kreacja postaci. August opisany został doskonale, ale podobnie stało się w przypadku siostry chłopca, jego rodziców, kolegi ze szkoły (Jacka Willa) i Mirandy (przyjaciółki Vii – siostry Augiego).
"Cudowny chłopak" to mądra, wartościowa, a jednocześnie przyjemna w odbiorze powieść. Mam nadzieję jeszcze nieraz do niej wrócić, by pamiętać o tym, co w życiu jest najważniejsze.
Za książkę dziękuję wydawnictwu Albatros. Jej pełna recenzja znajduje się tutaj: http://mamuskoweroznosci.blogspot.com/2018/02/czy-cudowny-chopak-uja-mamuske-niczym.html
więcej...
Marzeniem dziesięcioletniego Augusta Pullmana jest być zwyczajnym i niewyróżniającym się z tłumu. W środku jest taki sam, jak każde inne dziecko, uwielbia lody, jazdę na rowerze, "Gwiezdne Wojny" i gry na konsoli, ale nawet po dwudziestu siedmiu operacjach, które przeszedł, ludzie na ulicach wciąż na niego spoglądają i z trudem potrafią ukryć swój szok, przerażenie, odrazę i lęk. "Cokolwiek sobie wyobrażacie, w rzeczywistości jest pewnie gorzej." twierdzi główny bohater "Cudownego chłopaka" R.J.Palacio, który choruje na „nieznany wcześniej typ dyzostozy żuchwowo-twarzowej, wywołanej przez autosomalną mutację recesywną w genie TCOF1 zlokalizowanym na chromosomie piątym, z towarzyszącym połowicznym niedorozwojem twarzy charakterystycznym dla zespołu Goldenhara.”

Auggiego poznajemy w momencie, gdy po raz pierwszy ma iść do szkoły. Do tej pory uczył się w domu, jednak rodzice dochodzą do wniosku, że nie mogą go przez cały czas chronić przed światem. Chłopiec wraz z rozpoczęciem roku szkolnego musi zmierzyć się z nowymi kolegami, nowym środowiskiem, brakiem tolerancji, ignorancją, dyskryminacją i wrogością.

Historia "Cudownego chłopaka" opowiedziana jest z pięciu różnych punktów widzenia, Auggiego, jego siostry Olivii oraz innych dzieci z otoczenia Augusta. Takie spojrzenie z różnych perspektyw pozwala nam nie tylko zobaczyć świat oczami chłopca, poznać problemy z którymi musi zmierzyć się na co dzień. Pozwala przekonać się, że życie nie jest wcale łaskawsze dla jego siostry Vii, która musi dorastać w cieniu swojego brata, musi walczyć o uwagę rodziców, a jej życie do mieszanka miłości, zazdrości i poczucia winy. Koledzy Augusta uświadamiają sobie, jak trudno jest wyciągnąć rękę do drugiego człowieka i jak łatwo zapomnieć o prostych zasadach, które czynią nas lepszymi.

"Kim jesteśmy. My sami. Rozumiecie? Jacy z nas ludzie? Jakim jesteś człowiekiem? Czy nie to jest najważniejsze ze wszystkiego? Czy nie powinniśmy ciągle zadawać sobie pytania, jakim jestem człowiekiem."

Potrafimy być okrutni, wolimy odwrócić wzrok, boimy się inności, reagując na nią złośliwością, strachem, w najgorszym przypadku agresją, nie potrafimy okazać empatii, dotrzeć do drugiego człowieka, gdyż paraliżuje nas strach, przed tym co odmienne i inne. "Cudowny chłopak" to jedna z tych wyjątkowych książek, która uczy nas bycia otwartym na świat i na ludzi. Dla małych czytelników powieść R. J. Palacio jest niezwykłą lekcja tolerancji i życzliwości. Dorosłych uczy, że to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność wychowania naszych dzieci, pokazania im, czym jest tolerancja, życzliwość, empatia, i że nie wolno oceniać ludzi po wyglądzie.

"Cudowny chłopak" R. J. Palacio to napisana bez zbędnego patosu, bez prób grania na uczuciach czytelnika, pełna humoru, ciepła, poruszająca, o niesamowitej sile przekazu opowieść o nadzwyczajnym chłopcu walczącym ze swym nietypowym schorzeniem, który potrafi zmieniać ludzi, zmusić ich do zastanowienia się nad sobą i swoim postępowaniem.
Piękna historia o sile przyjaźni, problemach dorastania, tolerancji, lojalności, o codziennych wzlotach i upadkach i o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy.
więcej...
R. J. Palacio jest autorką książki pd tytułem: „Cudowny chłopak". Powieść okazała się bestsellerem, została zekranizowana. Główne role obsadzone zostały przez Julię Roberts, Owena Wilsona i Jacoba Tremblaya. Tytułowym cudownym chłopakiem jest August Pullman. Co w nim wyjątkowego? Auggi codziennie musi mierzyć się ze światem, jest normalnym chłopcem z niezwykłą twarzą.

Chłopiec idzie do szkoły po raz pierwszy w swoim życiu, jest przerażony. Dotychczas mama uczyła go w domu. Boi się, że nie zostanie zaakceptowany przez rówieśników.

Przed rozpoczęciem roku poznaje swojego najlepszego przyjaciela - Jacka Willa oraz Juliana chłopca, któremu nie do końca odpowiada wygląd nowego kolegi.

W Halloween, ulubionym dniu Augusta, ma miejsce przykra sytuacja. Pullman słyszy coś, co sprawia, że traci siły i nie chce więcej chodzić do szkoły. Z odsieczą przychodzi siostra - Olivia i nowa koleżanka Auggiego- Summer. Sprawiają, że chłopiec znów się uśmiecha! Auggi stara się udowodnić wszystkim, że liczy się wnętrze. Ważne jest to, co ma się w sercu. Mimo domowego nauczania chłopiec doskonale radzi sobie z fizyką. Gra na komputerze, ma kochającą rodzinę. Nazywa siebie zwykłym chłopcem, ale nie potrafi zaakceptować swojego wyglądu. Pragnie być niewidzialnym.

To historia o potędze miłości i przyjaźni. Uczy akceptacji. Odpowiednia zarówno dla młodszej części czytelników, jak i dla starszych. Każdy mimo swego wieku ma prawo kochać i być kochanym.
„Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat”.
Natalia, lat 17
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl
więcej...
August Pullman to inteligentny, dobrze uczący się oraz zabawny dziesięciolatek. Niestety chłopak posiada zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz oraz przeszedł już w tak młodym wieku 27 operacji. Rodzice dokładają wszelkich starań, aby chłopiec zawsze czuł się kochany i jego życie było jak najlepsze. Podejmują decyzję, że już czas, aby August poszedł do szkoły, w której rozpoczyna naukę w piątej klasie. Jak wpłynie na niego zderzenie z rzeczywistością?

Cofnijmy się na chwilę wstecz. Przypomnijcie sobie swoje lata spędzone w szkole. To jak dzieciaki były wyśmiewane z różnych, często nawet błahych powodów jak np. nie podążanie za modą na jakiś gadżet. A teraz spróbujcie sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby w szkole pojawił się chłopiec z zupełnie zdeformowaną twarzą. Ta książka pokazuje brutalność i okrucieństwo dzieci i nie mam tu na myśli ukradkowych spojrzeń w cukierni, czy tylko szeptów za plecami. Pewne rzeczy wynosi się z domu i często jest to wina rodziców, że nie nauczyli dzieci tolerancji i akceptacji. To, czego Auggie doświadcza ze strony swoich rówieśników jest okrutne i wiele razy się wzruszycie podczas lektury tej książki. Ale życie nie jest tylko albo czarne, albo białe, jest za to pełne wzlotów i upadków. Podoba mi się realizm tej historii, bo oprócz mnóstwa przykrości i trudności, autorka pokazała w swojej powieści siłę prawdziwej przyjaźni. To wspaniałe uczucie mieć kogoś, z kim się rozumie bez słów, na kim można polegać w każdej sytuacji, czy po prostu spędzać razem czas. Życie w szkole może być szkołą przetrwania i dobrze mieć wtedy przy sobie kogoś bliskiego, z kim razem będzie można iść dalej.

Aby lepiej zrozumieć całą historię, Palacio przedstawia ją czytelnikowi z perspektywy różnych bohaterów: Augusta, Vii, Jacka, Mirandy i Justina. Borykając się z problemami takimi jak August życie całej rodziny jest podporządkowane pod chłopca. Bardzo podobały mi się fragmenty opowiadane przez Vię, siostrę chłopca. Pozwala to uświadomić sobie, że ona również bardzo to wszystko przeżywa oraz jak ogromny ma to wpływ na jej życie. Dziewczyna musiała być bardzo samodzielna, bo wiedziała, że rodzice prawie całą uwagę skupiają na synu. I choć rozumiała powody, z których tak się dzieje to niejednokrotnie było jej przykro, czy też brakowało jej większego zainteresowania jej osobą ze strony rodziców.

„Cudowny chłopak” zarówno rozbawi jak i wzruszy Was do łez. Styl autorki jest świetny i choć pisze o tematach naprawdę poważnych to książkę dosłownie się pochłania oraz ciężko się od niej oderwać. To książka dla osoby w każdym wieku. Jest bardzo mądra, pouczająca i naprawdę wiele można wynieść z tej lektury. Myślę, że jeszcze nie raz do niej wrócę, bo cała historia jest przedstawiona bardzo realnie, może poza zakończeniem i jest piękna. Prawdopodobnie, kiedy minie trochę więcej czasu od kiedy skończyłam czytać „Cudownego chłopca”, ta pozycja dołączy do moich ulubionych powieści.

„Kiedy możesz dać dowód swojej racji, albo swojej dobroci, daj dowód swojej dobroci.”

„Być może świat jest loterią, ale w końcu doprowadza do tego, że następuje równowaga. Świat troszczy się o wszystkie swoje ptaszki.”

„Powinna istnieć zasada, że każdy człowiek przynajmniej raz w życiu dostaje owację na stojąco.”

„Na ziemi jest więcej dobrych ludzi niż złych, a dobrzy ludzie troszczą się o innych i pilnują, żeby nie spotkało ich nic złego.”

„Liczy się to, jak wykorzystaliście ten czas, czym wypełniliście dni i czyje uczucia poruszyliście. To jest w moim rozumieniu miarą sukcesu.”

„Zawsze bądź ciut lepszy niż trzeba.”

„Bo nie wystarczy być dobrym. Człowiek powinien być lepszy, niż wymagają tego okoliczności.”

„Wielkość przejawia się nie w sile, lecz we właściwym jej wykorzystaniu… Największym człowiekiem jest ten, kto swoją siłą potrafi porwać najwięcej serc.”

więcej...
Książka, którą stworzyła, R.J. Palacio jest trudno opisać, z tego powodu jak wiele ze sobą niesie pozytywnych emocji, jest pouczająca, mądra i pełna wzruszeń, a pomimo poważnego tematu potrafił autor wprowadzić humor, który był dodatkowym plusem tej całej opowieści. Poznajemy w niej Augusta, dziesięcioletniego chłopca, który różni się od nas swoim, wyglądem, a konkretnie przez zmutowany gen jego twarz jest zdeformowana, dlatego z tego powodu musiał przejść ponad 27 operacji, które sprawiły, że o wiele lepiej wygląda. Chłopiec jednak musi się teraz spotkać ze światem, który go otacza bez rodziców, trafia do piątej klasy w szkole (Gdyż wcześniej mama go uczyła), gdzie będzie musiał zmierzyć się z brakiem akceptacji, chamstwem, nietolerancją z powodu tego, jak wygląda. Jednak nie oznacza to, że to miejsce staje się dla niego koszmarem, nie jest tak, poznaje tu również swoich pierwszych przyjaciół, czy dobroć i pomoc, jaka płynie z serc dobrych ludzi, gdy dotychczas jedyny kontakt miał ze swoimi rodzicami i siostrą.

Poruszała mnie ta opowieść nie jeden raz, gdy moja wyobraźnia przy tej książce wielce pracowała, każdy jej fragment wielce do mnie trafiał, a mimo młodej głównej postaci utożsamiałam się z nim, chcąc go zrozumieć jak najlepiej. Nawet fakt tego, że tak wiele przeżył, mimo swojego młodego życia, nie zatracił własnego „ja”. Jest pilnym uczniem, kochanym dzieckiem i trudno było, by uśmiech znikł, gdy książka porusza i cieszy. Wiele fragmentów sprawiało, że łzy zamieniały się w wielkie wybuchy radości, gdy podejście chłopaka do wielu spraw pokazuje, że nie poddaje się i czerpie z życia wiele, najwięcej jak może, ceniąc sobie życie i wiedząc, że jest to dla niego dar. Żyje wśród kochanych ludzi, przez co nigdy mimo cierpienia nie miał powodu, by się załamać, został wychowany na cudownego chłopaka.

Potrafi nas dużo nauczyć, gdyż mimo że jest to opowieść o młodym człowieku, który się zmaga ze światem, potrafiłam z tej pozycji wynieść wiele nowych rzeczy, zrozumieć wiele i po prostu się cieszyć, że tak wspaniała opowieść do mnie trafiła. Również warto nadmienić, że nie tylko mamy tu perspektywę chłopca, a jego rodziców i innych postaci, dzięki czemu również o wiele lepiej możemy zrozumieć inne osoby, które są nam przedstawianie. Wszystko się składa na znakomitą całość.

Ciężko jest zrecenzować tę książkę, nie z tego powodu, że jest jakaś zła, nudna czy może denna i nic nie wnosi. Wręcz przeciwnie, z powodu prostoty, poczucia humoru a przede wszystkim historii, która nas również może nauczyć wiele, sprawia, że trudno jest dobrać odpowiednie słowa, by opisać treść, jaką prezentuje ta pozycja. Jednak mimo tego mam nadzieje, że was zachęciłam, gdyż jest to lektura, obok której nie możecie przejść obojętnie i sami się musicie przekonać, jak cudowna tworzy historie.
więcej...
Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat. August Pullman, główny bohater niniejszej publikacji jest dowcipnym, inteligentnym dziesięcioletnim chłopcem. Ma wspaniałych rodziców i cudowną siostrę. Jego życie wyglądałaby znacznie lepiej, gdyby nie fakt, iż z powodu zmutowanego genu, jego twarz jest zdeformowana. Nim skończył dziesięć lat, przeszedł ponad dwadzieścia operacji. Do tej pory, uczył się w domu pod czujnym okiem swojej mamy, jednak przyszedł czas na zmiany. Rodzice Augusta, zapisują go do szkoły. Jako uczeń piątej klasy będzie musiał zmierzyć się ze światem rówieśników, uprzedzeniami, „krzywymi” spojrzeniami, z zawiścią, i szyderczym śmiechem. Czy temu podoła? Czy uda mu się z kimś zaprzyjaźnić? Jak go odbiorą rówieśnicy i nauczyciele? Czy stanie się obiektem drwin? A może spotka się z przyjaźnią, dobrocią i wsparciem? Przeczytaj tę książkę i przekonaj się, czy kontakt z rówieśnikami odmieni świat Augusta na lepsze.


Kiedy pierwszy raz ujrzałam tę książkę i przeczytałam na tylnej okładce Nie oceniaj książki po okładce (gdzie słowo książki i okładce jest skreślone i zamienione na ludzi i wyglądzie), pomyślałam, że koniecznie muszę poznać tę historię. Kiedy rozpoczęłam zagłębianie się w jej treść, przepadłam na kilka godzin. Zostałam zafrapowana, zaintrygowana i nie odłożyłam jej dopóki, nie przeczytałam ostatniego zdania. A tym bardziej, że Autorka operuje bardzo lekkim, bogatym i dynamicznym językiem, co spowodowało, iż czytanie stało się jeszcze większą przyjemnością. Cudowny chłopak, to poruszająca, niepowtarzalna, momentami zabawna, wzruszająca i wyjątkowa historia. Nie tylko o walce z przeciwnościami losu, ale także o przyjaźni i kontaktach z rówieśnikami.


Bardzo mi się spodobało to, iż cała książka nie zostałam przedstawiona tylko i wyłącznie z perspektywy Augusta. Początkowo widzimy świat jego oczami, zaś później poznajemy kolejne wydarzenia z perspektywy szkolnych przyjaciół Augusta, jego siostry, czy też jej chłopaka. Każdy rozdział ma również swój tytuł, który bezpośrednio nawiązuje, do tego, co się wydarzy na kolejnych stronach.

Jeśli chodzi o bohaterów, to w szczególności ujęła mnie postać Summer, która już pierwszego dnia była skłonna zaprzyjaźnić się z Augustem. Zaczęło się od wspólnego lunchu, później zaś zaczęli spędzać razem przerwy i spotykać się po szkole. Jako jedyna, nie oceniała go poprzez pryzmat jego wyglądu. Każda postać, przewijająca się przez karty tej publikacji, jest bardzo autentyczna i dokładnie nakreślona. Dostarcza wielu emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

August jest Słońcem. Ja, mama i tato jesteśmy planetami, które krążą wokół Słońca.Historia Augusta naprawdę porusza, bowiem jego świat, świat, w którym egzystuje nie należy do łatwych. Przekaz tej książki jest piękny. Każdy z Nas jest wyjątkowy, mimo jakichkolwiek niedoskonałości. Każdy z Nas też, posiada w sobie piękno, które dość często ukrywamy, pod różnymi maskami i pozorami. Nie pozwalamy się jemu wydostać, wolimy pozostawać w cieniu. Jednak powinniśmy dać szansę uwolnić się tej Naszej niepowtarzalności i wyjątkowości, która drzemie w Naszym wnętrzu. Pokazać to jacy jesteśmy. Bo naprawdę jesteśmy wyjątkowi! Tak jak August. :)
więcej...
August jest zabawny, inteligentny i … zbyt często oceniany ze względu na swą zdeformowaną twarz. Do tej pory czas spędzał przede wszystkim z rodziną, która kochała go bezwarunkowo, jednak w wieku 11 lat rodzice postanawiają wysłać go pierwszy raz do szkoły. Czy chłopiec odnajdzie się w tym miejscu? Dawno nie spotkałam takiego bohatera jak August. Kogoś, kto zrobiłby na mnie tak duże wrażenie. Chłopiec zaskoczył mnie niezwykłym połączeniem wrażliwości, odwagi i dojrzałości. Mogłabym wymienić jeszcze więcej zalet i cech, którymi mnie urzekł, nie mogę natomiast doszukać się niczego, co można by mu było zarzucić. Palacio stworzyła urzekającą postać dziecka, którego życie nie oszczędzało, a jednak właśnie to dziecko mogłoby stanowić dla nas najlepszy przykład jak żyć i jakim być człowiekiem. Przeżyłam szalenie piękne, poruszające i motywujące spotkanie z Augustem.

„Cudowny chłopak” to opowieść do bólu prawdziwa. Zaskakująca w przedstawieniu świata, zbliżeniu do prawdy, oddaniu tego, co kieruje nami na co dzień. Na każdej stronie powieści dobro łączy się ze złem, a piękno igra z brzydotą, przy czym trzeba jasno podkreślić, że umiejscowienie tych wartości nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Książka Palacio przesycona jest barwami, emocjami i obrazami, a ta bajeczna układanka, choć wzorowana na ludzkiej codzienności, wciąż zaskakuje swą niebanalnością.

Mam wrażenie, że autorka zbudowała tę historię opierając się na naszej uczuciowości i wrażliwości. Nie ma możliwości, by nie poruszyła nas ona do głębi, by nie trafiła w sam środek naszego serca, by nie przywołała wspomnień i podobnych wydarzeń. Wydaje się, że każdy z nas poznał kiedyś kogoś podobnego do Augusta, a spotkanie to wywołało mnóstwo emocji. Ja również poznałam taką osobę, a opowieść Palacio odświeżyła to wspomnienie, sprawiając, że w moich oczach opowieść nabrała jeszcze więcej realizmu, szczerości, życiowej prawdy.

Ludzka dobroć i ludzkie okrucieństwo wciąż zaskakują, każdego dnia. Każdego dnia zmuszają nas do reakcji, stawiania pytań, refleksji, wspomnień. Podczas lektury przeżyłam wspaniałe chwile, opowieść pochłonęła maksimum mojej uwagi, nie pozwalając oderwać się nawet na moment. Uwielbiam takie głębokie i poruszające historie, a ta dotycząca Augusta wsparta została innymi cennymi tematami. W „Cudownym chłopaku” Palacio odwołała się do magii przyjaźni, siły miłości, przewagi charakteru nad wyglądem, zapewniając nam w ten sposób opowieść wzruszającą, ale również mądrą i pouczającą.

Bardzo podoba mi się, że autorka pokazała codzienność chłopca z różnych perspektyw, wplątując w tę opowieść wiele bohaterów, zarówno pozytywnych, jak i tych niekoniecznie dobrych. Co więcej, każdą z tych postaci rzeczywiście poczuła, wspaniale nakreśliła, oddała towarzyszące jej emocje i wewnętrzne rozterki. Dzięki temu pozwoliła nam spojrzeć na tych bohaterów nieco inaczej, lepiej zrozumieć ich stanowisko oraz podjęte przez nich decyzje.

Palacio pisze bardzo lekko, z wielkim wyczuciem. Jej historia utkana została bardziej z emocji niż słów, warto doszukać się tego, co ujęto pomiędzy kolejnymi wersami. Z pewnością nie jest to jedna z wielu książek kierowanych do dzieci lub młodzieży. To niezwykły utwór o ponadczasowym przesłaniu, który powinien poznać każdy, niezależnie od wieku i tego, na jakim etapie życia się znajduje.

więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Bociany zawsze wracają do gniazdBociany zawsze wracają do gniazd

Ewa Ostrowska

Powieść o trudnych problemach adaptacji w nowym środowisku, separacji rodziców, uczuciowym rozdarciu, buncie i zagubieniu… O dorastaniu i szukaniu samego siebie. Mądra i ciepła.

Powieść o trudnych problemach adaptacji w nowym środowisku, separacji rodziców, uczuciowym rozdarciu, buncie i zagubieniu… O dorastaniu i szukaniu samego siebie. Mądra i ciepła.

Ebook

OdmianaOdmiana

Maja Szanecka

Hania zaczyna dorosłe życie, nie jest to jednak początek zbyt udany. Jej Książę z bajki znika, a ona spodziewa się dziecka… Realistyczna, lecz ciepła opowieść o zmaganiach nastoletniej przyszłej mamy.

Hania zaczyna dorosłe życie, nie jest to jednak początek zbyt udany. Jej Książę z bajki znika, a ona spodziewa się dziecka… Realistyczna, lecz ciepła opowieść o zmaganiach nastoletniej przyszłej mamy.

Ebook

Trzymaj tempoTrzymaj tempo

Jessica Burkhart

Trzeci tom emocjonującej hippicznej serii. Akademia Canterwood to szkoła, której uczniowie rywalizują ze sobą, przeżywają wielkie uniesienia, a przede wszystkim realizują życiową pasję: jazdę konną.

Trzeci tom emocjonującej hippicznej serii. Akademia Canterwood to szkoła, której uczniowie rywalizują ze sobą, przeżywają wielkie uniesienia, a przede wszystkim realizują życiową pasję: jazdę konną.

Ebook

Rodzice wkurzają mnie na maksaRodzice wkurzają mnie na maksa

Pete Johnson

Powieść mistrza superpomysłowych powieści, pisarza obsypanego najważniejszymi nagrodami dla literatury dziecięcej. Przedstawia dalsze kłopoty z rodzicami bohatera światowych bestsellerów.

Powieść mistrza superpomysłowych powieści, pisarza obsypanego najważniejszymi nagrodami dla literatury dziecięcej. Przedstawia dalsze kłopoty z rodzicami bohatera światowych bestsellerów.

Ebook

MistykMistyk

Stacy Gregg

Pierwsza powieść z cyklu, który zachwyci młode wielbicielki fantastycznych przygód, niezwykłych tajemnic i jazdy konnej.

Mistyk

Nocny galop

Stacy Gregg Seria: „Klub w Siodle” Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie MOBI + EPUB (w wersji papierowej 192 strony)

Pierwsza powieść z cyklu, który zachwyci młode wielbicielki fantastycznych przygód, niezwykłych tajemnic i jazdy konnej.

Ebook

Michu oraz Wszechgalaktyczny Syl...Michu oraz Wszechgalaktyczny Sylwester

Robert Starzec

Najbardziej szalony i odjechany rajd po kosmosie, jaki można sobie wyobrazić!

Najbardziej szalony i odjechany rajd po kosmosie, jaki można sobie wyobrazić!

Ebook

Odwaga dla początkującychOdwaga dla początkujących

Karen Harrington

Gdy się ma 12 lat, świat wyobraźni wydaje się najciekawszy... Bywa jednak tak, że trzeba go porzucić i zmierzyć się z innymi wyzwaniami. Ciepła opowieść o trudnym dorastaniu i twardej rzeczywistości.

Gdy się ma 12 lat, świat wyobraźni wydaje się najciekawszy... Bywa jednak tak, że trzeba go porzucić i zmierzyć się z innymi wyzwaniami. Ciepła opowieść o trudnym dorastaniu i twardej rzeczywistości.

Ebook

Majowy weekendMajowy weekend

Beata Waniek

Wzruszająca i mądra opowieść dla nastolatków o kalectwie, potrzebie akceptacji i przyjaźni. „Majowy weekend” Beaty Waniek to książka o sprawach ważnych i trudnych, której nie można przegapić.

Wzruszająca i mądra opowieść dla nastolatków o kalectwie, potrzebie akceptacji i przyjaźni. „Majowy weekend” Beaty Waniek to książka o sprawach ważnych i trudnych, której nie można przegapić.

Ebook

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn...Emi i Tajny Klub Superdziewczyn: Śnieżny patrol

Agnieszka Mielech

Szósty tom przygód Emi i jej przyjaciół. Czy nowa misja Tajnego Klubu zakończy się sukcesem? Jakie nieoczekiwane odkrycie przyniesie śnieżny patrol w lesie?

Szósty tom przygód Emi i jej przyjaciół. Czy nowa misja Tajnego Klubu zakończy się sukcesem? Jakie nieoczekiwane odkrycie przyniesie śnieżny patrol w lesie?

Ebook

Jaskółcza DolinaJaskółcza Dolina

Arthur Ransome

Zaproszenie, obok którego nie można przejść obojętnie! Przeżyj kolejne niezapomniane, pełne przygód lato w towarzystwie rodzeństwa Walkerów i sióstr Blackett! Klasyka literatury dziecięcej i młodzieżowej, która doczekała się kilku adaptacji filmowych.

Zaproszenie, obok którego nie można przejść obojętnie! Przeżyj kolejne niezapomniane, pełne przygód lato w towarzystwie rodzeństwa Walkerów i sióstr Blackett! Klasyka literatury dziecięcej i młodzieżowej, która doczekała się kilku adaptacji filmowych.

Audiobook

Cudowny chłopakCudowny chłopak

R.J. Palacio

Dla jednych – błyskotliwy, dowcipny, kochany. Dla innych – szkaradny, odpychający, nie do zaakceptowania. Opowieść o chłopcu ze zmutowanym genem i jego perypetiach w szkole. Nr 1 bestsellerów NYT! Najlepsza książka amazon.com w 2012 r.! Najlepszy tytuł dziecięcy 2012 r. według: „School Library Journal”, „Publishers Weekly”, „Kirkus Reviews” oraz „Booklist”. Już w kinach ekranizacja powieści z J. Roberts, O. Wilsonem oraz J. Tremblayem.

Dla jednych – błyskotliwy, dowcipny, kochany. Dla innych – szkaradny, odpychający, nie do zaakceptowania. Opowieść o chłopcu ze zmutowanym genem i jego perypetiach w szkole. Nr 1 bestsellerów NYT! Najlepsza książka amazon.com w 2012 r.! Najlepszy tytuł dziecięcy 2012 r. według: „School Library Journal”, „Publishers Weekly”, „Kirkus Reviews” oraz „Booklist”. Już w kinach ekranizacja powieści z J. Roberts, O. Wilsonem oraz J. Tremblayem.

Ebook

Cudowny chłopak i jaCudowny chłopak i ja

R.J. Palacio

Trzy opowieści, które dopełniają historię niezwykłego chłopca, jakim jest August Pullman. Szczególnie cenne dla tych, którzy wciąż nie chcą rozstać się z Auggiem i mają ochotę na kilka nowych historii o wcale niebanalnych wyzwaniach codzienności i triumfie przyjaźni.

Cudowny chłopak i ja

Trzy cudowne historie

R.J. Palacio Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 400 stron)

Trzy opowieści, które dopełniają historię niezwykłego chłopca, jakim jest August Pullman. Szczególnie cenne dla tych, którzy wciąż nie chcą rozstać się z Auggiem i mają ochotę na kilka nowych historii o wcale niebanalnych wyzwaniach codzienności i triumfie przyjaźni.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.