Ćwiczenia z przyjaźni
Ćwiczenia z przyjaźni - Opis
„Ćwiczenia z przyjaźni” to nade wszystko ćwiczenia z interpretacji. Interpretacja dokonuje się tu w trzech kontekstach: literatury, filozofii i sztuki. Autor, podążając m.in. za Jacques’em Derridą i Maurice’em Blanchotem, twierdzi, że jedyną dostępną dziś formą przyjaźni jest przyjaźń polemiczna, zapośredniczona przez słowa i lektury. Angażując się w praktykę czytania, oddajemy szacunek słowom wypowiedzianym przez kogoś innego. W tej praktyce wytwarza się wspólnota będąca organizacją ludzi kultywujących politykę afektów polemicznych.
W części pierwszej autor wchodzi w relacje polemiczne z Witkacym, Brunonem Schulzem, Witoldem Gombrowiczem (rozpoznając w nich fundatorów współczesnego dyskursu), Zbigniewem Herbertem (rozpołowionym na tożsamość Polaka i Europejczyka), Henrykiem Berezą (stanowiącym pierwowzór etyki i polityki czytania). W części drugiej znajdujemy polemiki z dokonaniami Marka Siemka, Stanisława Borzyma, Jerzego Axera, Jana Hartmana, Pawła Dybla, Roberta Piłata i Krzysztofa Matuszewskiego. Rozważania nakierowane są tu na zrozumienie pewnej formacji polskiej filozofii i ustalenie jej pozycji intelektualnej. Część trzecia rozpoczyna się od próby zrozumienia konceptualizmu Jarosława Kozłowskiego, a kończy się próbą ustalenia politycznego statusu kinematografii Ridleya Scotta. Całość podsumowują szkic na temat interpretacji jako praktyki przyjaźni oraz esej na temat historii fałszu.
Ćwiczenia z przyjaźni - Informacje szczegółowe
Ćwiczenia z przyjaźni - Opinie i Komentarze
Podobne publikacje
Ćwiczenia z rozpaczyĆwiczenia z rozpaczy
Pesymizm jest mocno zakorzeniony w polskiej literaturze. W różnych formach, m.in. jako rozpacz, melancholia, zniechęcenie i odrzucenie, przejawia się także w twórczości wielu pisarzy współczesnych.
Pesymizm w prozie polskiej po 1985 roku
Seria: „Krytyka XX i XXI Wieku” Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFPesymizm jest mocno zakorzeniony w polskiej literaturze. W różnych formach, m.in. jako rozpacz, melancholia, zniechęcenie i odrzucenie, przejawia się także w twórczości wielu pisarzy współczesnych.
Historie okaHistorie oka
Historie oka – fascynującego i odrażającego zarazem, symbolu często wykorzystywanego w sztuce – to opowieść o przemianach na płaszczyźnie ludzkiego postrzegania, które zaszły w pierwszej połowie XX w.
Bataille, Leiris, Artaud, Blanchot
Seria: „Przygody Ciała” Wydawca: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria MOBI + EPUBHistorie oka – fascynującego i odrażającego zarazem, symbolu często wykorzystywanego w sztuce – to opowieść o przemianach na płaszczyźnie ludzkiego postrzegania, które zaszły w pierwszej połowie XX w.
Kulturowa teoria literatury. Czę...Kulturowa teoria literatury. Część 2
Druga część projektu, który zmierza do restytuowania badań teoretycznoliterackich w horyzoncie współczesnej refleksji humanistycznej oraz obecnej sytuacji kulturowo-cywilizacyjnej.
Poetyki, problematyki, interpretacje
Seria: „Horyzonty Nowoczesności” Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFDruga część projektu, który zmierza do restytuowania badań teoretycznoliterackich w horyzoncie współczesnej refleksji humanistycznej oraz obecnej sytuacji kulturowo-cywilizacyjnej.
O komizmieO komizmie
Szczegółowa klasyfikacja i charakterystyka teorii i rodzajów komizmu, poparta przykładami z takich dziedzin sztuki, jak film, teatr czy literatura.
Szczegółowa klasyfikacja i charakterystyka teorii i rodzajów komizmu, poparta przykładami z takich dziedzin sztuki, jak film, teatr czy literatura.
Romantyzm, niedokończony projektRomantyzm, niedokończony projekt
Nowoczesna perspektywa badawcza sprzeciwia się stereotypowemu myśleniu na temat romantyzmu, i odnajduje w nim ciągle żywe kategorie myślowe. Dowodem na to są eseje Agaty Bielik-Robson.
Eseje
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFNowoczesna perspektywa badawcza sprzeciwia się stereotypowemu myśleniu na temat romantyzmu, i odnajduje w nim ciągle żywe kategorie myślowe. Dowodem na to są eseje Agaty Bielik-Robson.
Komparatystyka dzisiaj. Tom 1Komparatystyka dzisiaj. Tom 1
Autorzy podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, czym jest dzisiejsza komparatystyka oraz co jest przedmiotem jej zainteresowania.
Problemy teoretyczne
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFAutorzy podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, czym jest dzisiejsza komparatystyka oraz co jest przedmiotem jej zainteresowania.
Melancholijne spojrzenieMelancholijne spojrzenie
Na książkę składa się zbiór szkiców poświęconych melancholii w literaturze i sztuce XIX wieku, pokazujących rozmaite sposoby jej kreowania przez artystów.
Na książkę składa się zbiór szkiców poświęconych melancholii w literaturze i sztuce XIX wieku, pokazujących rozmaite sposoby jej kreowania przez artystów.
Studia z dziejów i kultury ludów...Studia z dziejów i kultury ludów tureckich
Tom referatów prezentowanych podczas obrad I Krajowej Konferencji Turkologicznej w Poznaniu w 2007 roku i II Krajowej Konferencji Turkologicznej w Warszawie w 2008 roku.
Tom referatów prezentowanych podczas obrad I Krajowej Konferencji Turkologicznej w Poznaniu w 2007 roku i II Krajowej Konferencji Turkologicznej w Warszawie w 2008 roku.
Pamiętnik afektów z okresu dojrz...Pamiętnik afektów z okresu dojrzewania
Kolejny tytuł w serii zainicjowanej dzięki środkom projektu badawczego pt. „W stronę nowej humanistyki: polska pamięć kulturowa”, finansowanego przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, a realizowanego w ramach programu Transdyscyplinarnej Szkoły Letniej, powołanej przez ogólnopolską Konferencję Kierowników Filologicznych Studiów Doktoranckich. Tom wydany we współpracy Instytutu Badań Literackich PAN oraz Wydawnictwa Naukowego UAM.
Gombrowicz – queer – Sedgwick
Seria: „Nowa Humanistyka” Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UAM PDFKolejny tytuł w serii zainicjowanej dzięki środkom projektu badawczego pt. „W stronę nowej humanistyki: polska pamięć kulturowa”, finansowanego przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, a realizowanego w ramach programu Transdyscyplinarnej Szkoły Letniej, powołanej przez ogólnopolską Konferencję Kierowników Filologicznych Studiów Doktoranckich. Tom wydany we współpracy Instytutu Badań Literackich PAN oraz Wydawnictwa Naukowego UAM.