Ebook

Czarna pszczoła

Wydawca:
Format:
EPUB + MOBI (w wersji papierowej 400 stron)
29,90 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Czarna pszczoła - Opis

Samobójstwo z powodu fali hejtu? Atak homofobów? Mroczna przeszłość miasta nad Wisłą? A może coś innego? Może to zemsta za od lat niespłacany dług albo brudna polityka... Kolejna świetnie skonstruowana intryga kryminalna Wojciecha Dutka, sięgająca korzeniami lat 40. XX wieku. W roli głównej – detektyw Maks Kwietniewski, bohater literacki, jakiego jeszcze nie było!

Francja 1940
W Biarritz, francuskim kurorcie nad brzegiem Atlantyku zostaje odkryte ciało polskiego malarza, Józefa Rajnfelda. Mężczyznę znaleziono z poderżniętym gardłem i brzytwą w dłoni. Wszyscy uznali to za samobójstwo. Jedyny świadek mogący rozwiązać tę zagadkę ma swoje powody, by milczeć.
Warszawa 2015
Nad brzegiem Wisły zostają znalezione zwłoki siedemnastoletniego dobrze rokującego artysty. Ktoś poderżnął mu gardło i ułożył ciało w taki sam sposób jak ciało Józefa Rajnfelda blisko 75 lat wcześniej. Morderca ubrał go w podobne ubranie i włożył w ręce niemal identyczną brzytwę. Ku przerażeniu prokuratora prowadzącego śledztwo okazuje się, że zabity chłopak był synem Agaty Wróblewskiej, znanej dziennikarki, która odegrała znaczącą rolę w sprawie operacji Lunatyk. Załamana po śmierci syna Agata zwraca się do jedynego człowieka, który może rozwikłać zagadkę dwóch śmierci odległych od siebie o ponad 70 lat.
Maks Kwietniewski, czarnoskóry polski detektyw, poruszony śmiercią syna przyjaciółki, decyduje się przylecieć do Warszawy, gdzie będzie musiał stanąć oko w oko z tajemnicą, której rozwiązanie tkwi w mrocznej przeszłości miasta nad Wisłą...

Czarna pszczoła - Informacje szczegółowe

Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2017
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2017
ISBN:
978-83-657-8135-2
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 0,5 MB / mobi 2,71 MB

Czarna pszczoła - Opinie i Komentarze

Mówi się, że historia lubi zataczać koło. Teraźniejszość ma swoje korzenie w przeszłości i często tam właśnie należy szukać odpowiedzi bądź wyjaśnienia. Przykładem potwierdzającym tę regułę może być opisana w "Czarnej pszczole" zbrodnia. Historia opisana w książce Wojciecha Dutki uzmysławia nam, że powiązania między dawniej a teraz czają się niemal wszędzie. Warto zatem patrzeć na świat z szerszej perspektywy nie tylko wtedy, gdy dojdzie do jakiegoś makabrycznego zdarzenia.

Śmierć Józefa Rajnfelda w 1940 roku i nastoletniego Dominika Wróblewskiego w 2015 roku mają wspólny mianownik. Tyle że mało kto zdaje sobie z tego sprawę... Policyjne dochodzenie wykazuje, że nastolatek najprawdopodobniej popełnił samobójstwo, nie radząc sobie z falą hejtu, jaka go dotknęła. Agata Wróblewska, matka chłopca, nie wierzy w tę wersję wydarzeń. Dodatkowo Barbara Siemieńska, była prokurator i babcia Dominika, dostrzega ogromne podobieństwo do okoliczności śmierci polskiego malarza sprzed 75 lat. Identyczne ułożenie ciała, strój i narzędzie zbrodni - brzytwa umieszczona w prawej dłoni - to nie może być przypadek. Starsza kobieta uważa, że to zemsta. Zdaje się, że Barbara wie dużo więcej, niż chce powiedzieć. Jaki skrywa sekret i dlaczego uparcie milczy? Załamana po śmierci syna Agata prosi o pomoc swojego przyjaciela - Maxa Kwietniewskiego. Czarnoskóry detektyw z Nowego Jorku postanawia rozpocząć prywatne śledztwo. Czy uda mu się odkryć prawdę o śmierci Dominika? I jak daleko będzie zmuszony tej prawdy szukać?

"Czarna pszczoła" to niezwykle wciągający, wielowątkowy kryminał. Czytelnik zagłębiając się w lekturze zderza się z wartką akcją i rozbudowaną, ale bardzo intrygującą fabułą. Toczy się ona dwutorowo, w czasach wojennych i współcześnie. Odbiorca lawiruje między przeszłością i teraźniejszością, wraz z bohaterami szukając ścieżki wiodącej do prawdy. Opowieść, choć pozostaje fikcją, równie dobrze mogłaby stanowić element prawdziwej historii. Autor bowiem umiejętnie wplótł w powieść fakty historyczne, umieścił w niej realne postacie i ich życiowe zawirowania. Losy Jana Lechonia, Józefa Rajnfelda, Jarosława Iwaszkiewicza czy Hanki Ordonówny, opisane w sposób nieodbiegający od prawdy, stają się ważnym elementem całości. Są one tłem dla współczesnych wydarzeń i jednocześnie niezbędnym składnikiem skomplikowanego równania, którego wynik poznajmy dopiero na samym końcu.

Wojciech Dutka w swojej książce dotyka wielu ważnych tematów. Na pierwszy plan wychodzą homofobia, uprzedzenia i hejt. Autor uzmysławia czytelnikowi, że nie wszystko zmienia się wraz z upływem czasu, a wiele problemów społecznych pozostaje niezmiennych, przybierają one jedynie inną formę. Przypadek Dominika jest niezwykle przejmujący. Szczególnie, gdy czytelnik uświadomi sobie, jak łatwo stać się celem takiego ataku i jak trudno się przed nim bronić. Kolejną kwestią, która autor porusza w "Czarnej pszczole", jest polityka. Tutaj historia zawsze zatacza krąg. Chore ambicje wysoko postawionych osób, nieuczciwe interesy, przedkładanie własnych celów nad dobro społeczeństwa - wszystko to od zarania dziejów jest nieodłącznym elementem sfery politycznej. Pytanie, czy znajdzie się ktoś, kto przerwie to zamknięte koło?

Muszę przyznać, że kryminał ten jest jednym z lepszych, jakie czytałam w ostatnim półroczu. Chociaż domyśliłam się zakończenia dużo wcześniej (a przynajmniej częściowo), to jednak z niecierpliwością przewracałam kolejne kartki. Finał bowiem trzeba ujrzeć w całej okazałości, poznawszy wcześniej wszystkie fakty i szczegóły. Dopiero mając pełen obraz sytuacji odbiorca czuje się w pełni zaspokojony. Poza tym punkt kulminacyjny przynosi małą niespodziankę, ot, taki drobiazg, który łatwo pominąć podczas lektury, skupiając się przede wszystkim na głównym wątku.

"Czarna pszczoła" to wciągający i trzymający w napięciu kryminał, który mocno angażuje czytelnika. Zazębianie się przeszłości ze współczesnością, zaskakująco spójna wielowątkowa fabuła i liczne zwroty akcji sprawiają, że przez powieść zwyczajnie się płynie. Przy prozie Dutki nie sposób się nudzić. Wręcz przeciwnie, po zakończeniu lektury rośnie apetyt na kolejne książki autora. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza fanom kryminałów, thrillerów i powieści z fascynującym tłem historycznym.
więcej...
Co łączy śmierć Józefa Rajnfelda w 1940 roku i Dominika Wróblewskiego w 2015 roku? Podobne ubranie, ten sam sposób i narzędzie zbrodni – samobójstwo czy może zabójstwo z zimną krwią? Zrozpaczona Agata Wróblewska, matka chłopca, nie wierzy, że jej syn odebrałby sobie życie, dlatego prosi swojego przyjaciela Maxa Kwietniewskiego o pomoc w rozwiązaniu sprawy. Detektyw nie waha się powrócić do Warszawy, ale nie zdaje sobie sprawy z jakimi mrocznymi tajemnicami przyjdzie mu się zmierzyć…

Wojciech Dutka łączy dwie pasje – historię i dziennikarstwo. Efektem tego są liczne artykuły w renomowanych czasopismach naukowych, praca o historii polskiego plakatu medycznego, która zyskała uznanie w oczach Ministra Zdrowia w 2011 roku, jednak połączenie to jest najbardziej w jego powieściach. Do tej pory ma ich na koncie siedem, a ostatnia – „Czarna pszczoła” stanowi drugi tom cyklu o detektywie Maksie Kwietniewskim.

Nie przepadam za powieściami historycznymi, ponieważ zawsze kojarzą mi się one z nudnymi opisami, przez które akcja wlecze się niemiłosiernie i przed sięgnięciem po „Czarną pszczołę” miałam pewne obawy, jednak zostały one szybko rozwiane. Wojciech Dutka zgrabnie łączy suche fakty z fikcją literacką, dzięki czemu powstaje intrygująca fabuła, a przeplatanie czasów współczesnych z przeszłością pozwala uniknąć monotonii. Jakby tego było mało, trup ściele się gęsto, a wyobraźnia autora wydaje się nie mieć granic. Powieść wciąga od pierwszych stron i niekiedy byłam tak pochłonięta czytaniem, że nie zdawałam sobie sprawy z upływu czasu, a przecież Dutka porusza dość trudne kwestie, jak homoseksualizm i brak tolerancji, istnienie i funkcjonowanie ugrupowań skrajnych narodowców, a także fala wszechobecnego hejtu, który atakuje teraz wielu ludzi za pośrednictwem Internetu. Z każdym z tych problemów boryka się współczesna Polska, a Autor nie bał się tego wytknąć Polakom.

Spodobała mi się kreacja Maxa Kwietniewskiego. Czarnoskóry detektyw polskiego pochodzenia – takiej postaci w polskiej literaturze jeszcze nie było. I nie chodzi tutaj o pochodzenie, czy rasę (chociaż dzięki temu trudno o nim zapomnieć), lecz o jego sposób działania. Mimo tego, że sam zmaga się z problemami w życiu osobistym, to nie waha się ani chwili wsiadając do samolotu w kierunku Warszawy. Oddany pracy i przyjaciołom, a w swoich śledztwach niezwykle dokładny, lecz nie nieomylny. Polubiłam również Mrówkę, która podkochiwała się w Dominiku Wróblewskim, a po jego śmierci była gotowa zrobić wszystko, byleby znaleźć tego, który odpowiada za tą zbrodnię. Za to pani prokurator Czacka-Odrowąż stała się dla mnie wzorem do naśladowania. Może kiedyś będę taka konsekwentna w działaniu i nieustępliwa jak ona 😉

Podsumowanie: „Czarna pszczoła” to świetny kryminał, w którym przeszłość przenika do teraźniejszości, w wyniku czego mroczne rodzinne sekrety wychodzą na jaw. Wartka akcja i ciekawy styl autora sprawiają, że powieść się pochłania w ekspresowym tempie. Na pewno nadrobię poprzednią część historii Maxa Kwietniewskiego, ale liczę na to, że Wojciech Dutka nie zakończy cyklu na dwóch częściach, bo z chęcią poznałabym dalsze losy detektywa i Agaty Wróblewskiej :)
__________
https://ja-ksiazkoholik.blogspot.com/2017/08/wojciech-dutka-czarna-pszczoa.html
więcej...
Brutalne zabójstwo nastolatka niepokojąco przypomina morderstwo sprzed wielu lat. Wydaje się, że tylko jedna osoba dostrzega związek między tymi sprawami. Co się wydarzyło przed laty? Dlaczego ktoś chciałby do tego wracać? Szczególnie przypadł mi do gustu sposób, w jaki Wojciech Dutka opowiada swoją historię. Prowadzenie akcji dwutorowo, a zatem przeplatanie retrospekcji z bieżącymi wydarzeniami, zawsze najbardziej do mnie przemawia. Dzięki temu autor oferuje czytelnikowi możliwość lepszego poznania bohaterów, zrozumienie ich motywów i wydarzeń, które doprowadziły ich do miejsca, w jakim się znaleźli. Co więcej, wzbudza większą ciekawość i pogłębia niecierpliwość czytelnika. Szybko pokonywałam kolejne rozdziały, pragnąc poznać szczegóły sprawiające, że historia w końcu stanie się kompletna.

A dodać trzeba, że to historia szczególna, skomplikowana, zaskakująca. Autor sięga wiele lat wstecz, sprytnie zapętla swą opowieść, wracając do tego, co bohaterzy już przeżyli. Oferuje im niepokojące deja vu, sprawiając, że ich popłoch i obawy zaczynają rzutować na czytelnika. Dutka sięga bardzo daleko w przeszłość, powraca aż do czasów wojennych. Moim zdaniem wplatanie tego typu wątków w fabułę kryminału, jest co najmniej ryzykowne- interesujące i dające szereg możliwości, ale także sposobność do potknięcia się. Tym razem wywindowanie poprzeczki przyniosło jednak pozytywny rezultat, a motyw wojenny okazał się strzałem w dziesiątkę.

Tym, na czym zyskała również powieść, są trudne tematy, których autor w ogóle nie unika, a wręcz przeciwnie. Dutka z wielkim upodobaniem łączy ze sobą sprawy niemające żadnego związku, przeplata je tworząc opowieść zadziwiającą i intrygującą. Co najważniejsze, książkowa problematyka jest wciąż aktualna, wciąż wywołuje silne emocje i głębokie refleksje.

Wielką frajdę w przypadku takich powieści stanowi typowanie sprawcy, choć zazwyczaj liczymy jednak na niespodzianki ze strony autora. Poznawanie motywów, łączenie kolejnych szczegółów sprawy, nowe wątki- te elementy angażują, ale to rozwiązanie, które uda nam się poznać przed finałem kusi. Domyśliłam się, kto jest sprawcą, znalazłam mordercę nieco wcześniej, wciąż jednak byłam ciekawa, co Dutka wymyśli, czym mnie zaskoczy. I tych atrakcji jeszcze trochę się pojawiło, te zaskoczenia jeszcze na mnie czekały.

Co ważne, styl autora jest bardzo lekki. Skomplikowana fabuła przekazana została za pomocą prostej narracji. Dutka sprawnie łączy słowa, bardzo przyjemnie się go czyta. Dzięki temu (oprócz ciekawej fabuły) powieść pokonuje się w bardzo szybkim tempie.
Do gustu przypadli mi także książkowi bohaterzy. Charakterystyczni, zdecydowani, odważni, zdeterminowani w dążeniu do celu. Choć nie do końca rozumiem okładkowy zachwyt nad detektywem Kwietniewskim, ja nie znalazłam u niego żadnych nadzwyczajnych umiejętności czy cech charakteru.

"Czarna pszczoła" to książka interesująca ze względu na treść i ważna dzięki swojemu przekazowi. Mądra, dobrze napisana, dopracowana pod każdym względem. Warta uwagi i potwierdzająca, że polscy autorzy mają jeszcze wiele do (o)powiedzenia.
więcej...
Zbrodnia im jest bardziej przemyślana i oryginalna tym ciekawsza dla detektywa. A co jeśli ktoś po kilkudziesięciu latach powraca do starej metody zabójstwa i porzucenia zwłok? Na pewno robi się coraz goręcej i ciekawiej, tym bardziej, że teraz denatem jest syn popularnej dziennikarki. Co może łączyć Józefa Rajnfelda i siedemnastoletniego Dominika? Oprócz tego, że obaj zginęli w ten sam sposób - poderżnięte gardło i zwłoki na plaży.
(...)
"Czarna Pszczoła" to ciekawie napisany kryminał z dużą dawką niepewności i dynamicznymi zwrotami akcji. Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni z wyobru lektury jaką jest najnowsza powieść Wojciecha Dutki.

G.W.
https://recenzje-sophie.blogspot.com/2017/08/czarna-pszczoa-wojciech-dutka.html
więcej...
Teraźniejszość nie bierze się znikąd, ma swój początek w przeszłości, nie zawsze znanej, lecz wpływającej na to co dopiero się wydarzy. Czasem by zrozumieć obecne wydarzenia trzeba sięgnąć głębiej niż ktokolwiek przypuszcza i szukać ukrytych znaczeń, zrozumiałych jedynie nielicznym osobom. Podobnie jest ze zbrodnią, ona także ma swoje korzenie w tym co było i motyw również tam się kryje, tylko niektórzy od razu zauważają ten związek. By rozwiązać zagadkę kryminalną trzeba umieć patrzeć na świat z szerszej perspektywy niż większość i dostrzegać detale jakie umknęły innym.

Śmierć człowieka rzadko kiedy przechodzi bez echa, zwłaszcza kiedy wzbudza nie tylko ból najbliższych, ale i podejrzenie co do swych przyczyn. Agata Wróblewska nie wierzy w samobójstwo syna, chociaż prokurator twierdzi, iż nic nie wskazuje na udział osób trzecich. Czyżby matka chciała w ten sposób złagodzić ranę po aż nazbyt bolesnym ciosie? A może przemawia przez nią zawodowe doświadczenie? Od lat tropi afery i ma doświadczenie w zauważaniu ważnych szczegółów, lecz także jest zrozpaczonym rodzicem, który utracił dziecko, więc czy na pewno wie co mówi? Max Kwietniewski patrzy na tę tragiczną sprawę bardziej obiektywnie i jego prywatne śledztwo mogłoby pomóc w wyjaśnieniu dramatu. Dominik miał swoje tajemnice i to one stały się zarzewiem internetowego hejtu ze strony rówieśników. Chłopak w krótkim czasie doświadczył ogromnej nienawiści, był wrażliwy, czy więcej potrzeba by targnąć się na życie? Jednak nawet młodzieńcza rozpacz nie tłumaczy podcięcia sobie gardła brzytwą. Co wydarzyło się na brzegu Wisły?

W czasie Drugiej Wojny Światowej młody i zdolny malarz Józef Rajnfeld został znaleziony z poderżniętym gardłem na plaży w snobistycznym Biarritz. Policja uznała wtedy, że artysta popełnił samobójstwo, w końcu czasy nie sprzyjały sztuce, a tym bardziej komuś kto nie ukrywał, iż ma żydowskie korzenie. Po prostu jeszcze jedna ofiara okrutnej epoki w morzu niepotrzebnej śmierci. Ale ponad siedemdziesiąt lat później ktoś zauważa podobieństwo tej tragedii z okolicznościami zgonu Dominika Wróblewskiego. Przypadek czy celowe działanie? Jeśli to drugie to jaki był motyw i przede wszystkim dlaczego w ogóle dostrzeżono zbieżność pomiędzy tymi sprawami? Przecież oba zgony dzieli kilkadziesiąt lat i co ważniejsze brak jakichkolwiek powiązań pomiędzy zmarłymi. Czyżby trzeba było zadać pytanie o tego kto wskazał tę analogię? Max ma przed sobą o wiele bardziej skomplikowaną sprawę niż się wydawało, to co spotkało syna Agaty jest niczym więcej niż jedynie czubkiem góry lodowej, jaka wdarła się w jej życie i będzie siać spustoszenie dopóki nie zostanie zatrzymana. Gdzieś kryje się prawda o niedawnych i dawnych wydarzeniach, może jest ona związana z tym czym dziennikarka zajmuje się na co dzień? W końcu aż nazbyt często wyciąga na światło dzienne brudy, które prominenci pragnęli ukryć. Ale przecież od lat jest to jej zawód i do tej pory nie sięgnięto aż po takie drastyczne środki. Co faktycznie wydarzyło się wtedy i teraz? Kwietniewski i Wróblewska krok po kroku zbliżają się do rozwiązania, lecz czy są gotowi na to czego się dowiedzą?

"Lunatyk" wciskał w fotel, podczas lektury "Czarnej pszczoły" jest nie inaczej. Autor żongluje kryminalnym suspensem oraz fikcją polityczną zachowując kruchą równowagę między pierwszym i drugiem elementem motywu. Łatwo jest przejaskrawić pewne szczegóły kosztem innych i tym samym utracić intrygujący klimat, wyważenie nawiązań do rzeczywistych wydarzeń także nie każdemu udaje się. Jednak Wojciech Dutka z wirtuozerskim wyczuciem dobiera poszczególne ogniwa łańcucha przyczynowo-skutkowego tak by nie tylko zaskakiwać, lecz i utrzymać uwagę czytających przez całą książkę. Dwa horyzonty czasowe również wzbudzają zaciekawienie, mają jakiś punkt wspólny, lecz czy tylko jeden? "Czarna pszczoła" jest lekturą od jakiej trudno jest się oderwać, pełną dobrze przemyślanych smaczków dodatkowo wzbogacających fabułę. Jej twórca zadbał by czytelnicy nie zapomnieli zbyt szybko o książce, a przy okazji zaostrzył apetyt na kolejną porcję nieszablonowego śledztwa w wykonaniu głównych bohaterów.

więcej...
W Biarritz we Francji w 1940 na plaży nad brzegiem Atlantyku zostają odnalezione zwłoki mężczyzny w nietypowym ułożeniu z brzytwą w prawym ręku oraz poderżniętym gardłem. Sprawa szybko zostaje zakwalifikowana jako samobójstwo. Jest ktoś, kto zna prawdę o tym, co się stało z mężczyzną, ale milczy. W Warszawie w 2015 roku nad brzegiem Wisły zostają znalezione zwłoki ułożone w ten sam charakterystyczny sposób jak tamtego mężczyzny sprzed 75 lat, a do tego również w prawej ręce trzyma brzytwę oraz ma poderżnięte gardło. Początkowo również sprawa zostaje uznana za samobójstwo, ale wpływowa dziennikarka Agata Wróblewska nie dopuszcza do tego, ponieważ chodzi o jej syna Dominika.

Co łączy te dwie śmierci oddalone od siebie o wiele kilometrów oraz 75 lat? Sprawę próbuje wyjaśnić detektyw Max Kwietniewski.

Muszę przyznać, że przed otrzymaniem propozycji przeczytania tej książki nie miałam pojęcia o istnieniu tego Autora. Zaciekawiona opisem książki pokładałam w niej duże nadzieje, ponieważ Wydawnictwo Albatros nieczęsto wydaje książki polskich autorów, więc uznałam, że kiedy już się na to decydują to musi to być dobra książka. I nie zawiodłam się.

„Czarna pszczoła” to druga część przygód Maxa Kwietniewskiego. Niestety nie czytałam pierwszej, ale ten brak absolutnie nie przeszkadzał mi w czytaniu tej książki, ponieważ powiązania między niektórymi bohaterami zostały odpowiednio wyjaśnione, ale bez podawania szczegółów, które mogłyby mi zmniejszyć radość z czytania „Lunatyka”, bo mam zamiar w najbliższym czasie to nadrobić.

Bardzo podoba mi się to, że akcja książki raz dzieje się w teraźniejszości, a innym razem autor nas przenosi do 1939 roku, kiedy ludzie uciekali za granicę przed wojną. Szczególnie te części związane z tymi odleglejszymi czasami zrobiły na mnie wrażenie. Dutka bardzo dobrze opisał problemy oraz trudności, jakie mieli ludzie w tamtych czasach oraz wplótł odrobinę historii w kryminał.

Ta książka wciąga już od pierwszych stron! Czytałam ją z przejęciem, chciałam jak najszybciej dowiedzieć się, co dalej z naszymi bohaterami i przeżywałam bolesne dla nich wydarzenia. Pochłonęłam ją dokładnie w dwa popołudnia, bo musiałam jak najszybciej poznać zakończenie. Akcja tej książki dosłownie pędzi ze strony na stronę coraz bardziej. Nie dość, że opisywane wydarzenia dzieją się na przestrzeni 75 lat to jeszcze zawierają mnóstwo różnorodnych wątków jak polityka, pieniądze, czy brak tolerancji, a zakończenie jest zaskakujące.

Mam nadzieję, że jeżeli się wahaliście nad sięgnięciem po tę lekturę to Wasze wątpliwości właśnie zostały rozwiane. Książka absolutnie jest fenomenalna i warto ją przeczytać. Polecam ją i wierzę, że tak jak ja się na niej nie zawiedziecie, a wręcz będziecie zachwyceni.
więcej...
Książka Wojciecha Dutki „Czarna pszczoła” przypadła mi do gustu już w momencie, gdy czytałam jej opis, ponieważ uwielbiam historie, w których łączą się wątki oddalone od siebie w czasie. W tym wypadku największa różnica między wydarzeniami wynosi 75 lat. Właśnie wtedy na plaży w Biarritz odnalezione zostają zwłoki Józefa Rajnfelda, które zostały ułożone w bardzo charakterystyczny sposób. Po 75 latach w identyczny sposób umiera 17-letni Dominik, syn słynnej dziennikarki telewizyjnej. Czy te sprawy są ze sobą powiązane, czy to niezwykły zbieg okoliczności? W odkryciu prawdy Agacie pomaga Max Kwietniewski, świetny detektyw z Nowego Jorku. Niespodziewanie, zebrane przez niego dowody prowadzą do jej matki, która wkrótce umrze… Jakie kryje tajemnice i jakie mają one związek ze śmiercią jej wnuka?

Cofamy się do roku 1939 i poznajemy bogatą rodzinę Szylingów, mieszkających w przedwojennej Polsce. Jednak nadchodzącą wojnę czuć w powietrzu i rodzina musi wyjechać. Od tej pory śledzimy ich losy na emigracji. Współcześnie bliżej poznajemy Dominika, jego matkę i babcię, a następnie jesteśmy świadkami toczącego się śledztwa w sprawie śmierci Dominika. Naprzemiennie przenosimy się w czasie i z różnych perspektyw stopniowo dochodzimy do prawdy, która sięga dalekiej przeszłości. W książce gęsto ściele się trup, a sprawa zwykłego samobójstwa staje się coraz bardziej pogmatwana i tajemnicza. Czy to fala hejtu skłoniła chłopaka do samobójstwa, czy może to polityczna zemsta na jego matce? Głębokie powiązania przeszłości z teraźniejszością, polityką, pieniędzmi i zemstą zaskoczą niejednego czytelnika. Z ogromnym zainteresowaniem poznawałam losy Basi w czasie wojny i Agaty obecnie i niejednokrotnie targały mną silne emocje. Uwielbiam napięcie związane z ciągłym oczekiwaniem jak potoczą się losy bohaterów, które zawsze kończą się w najciekawszym momencie i właśnie takie napięcie znalazłam w tej książce! Intryga świetnie uknuta, a powiązania różnych spraw – na najwyższym poziomie. To rozumiem jako świetny thriller! Dodatkowo bardzo polubiłam bystrego detektywa, Maxa Kwietniewskiego, który potrafił świetnie poprowadzić swoje własne śledztwo.
Z czystym sumieniem mogę Wam polecić tę lekturę – to kolejna premiera Wydawnictwa Albatros, która jest idealną pozycją czytelniczą, nie pozwalającą na jej odłożenie, choćby na minutę! :) uwierzcie – próbowałam i nie mogłam nie wracać myślami do tej historii. Polecam!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Albatros.
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Taniec ze śmierciąTaniec ze śmiercią

Heather Graham

Znana tancerka podczas konkursu osuwa się martwa na parkiet. Policja sądzi, że przedawkowała alkohol i leki. Przyczyna jej śmierci jest inna, a zbójca czai się w pobliżu, by znów uderzyć...

Znana tancerka podczas konkursu osuwa się martwa na parkiet. Policja sądzi, że przedawkowała alkohol i leki. Przyczyna jej śmierci jest inna, a zbójca czai się w pobliżu, by znów uderzyć...

Ebook

Zabójczy pociskZabójczy pocisk

Wojciech Chmielarz

15 kryminalnych spraw. 15 najlepszych polskich pisarzy. „ZABÓJCZY POCISK” funduje czytelnikowi wędrówkę po najmroczniejszych zakamarkach ludzkiej duszy. Kto zabił, dlaczego, kiedy i czy z premedytacją? Jak wykluwa się zbrodnia? Takiej książki na polskim rynku jeszcze nie było!

Zabójczy pocisk Wojciech Chmielarz Wydawca: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska MOBI + EPUB (w wersji papierowej 380 stron)

15 kryminalnych spraw. 15 najlepszych polskich pisarzy. „ZABÓJCZY POCISK” funduje czytelnikowi wędrówkę po najmroczniejszych zakamarkach ludzkiej duszy. Kto zabił, dlaczego, kiedy i czy z premedytacją? Jak wykluwa się zbrodnia? Takiej książki na polskim rynku jeszcze nie było!

Ebook

Zabójczy pocisk: Polska krewZabójczy pocisk: Polska krew

Krzysztof Bochus

Kontynuacja bestsellerowego tomu opowiadań kryminalnych „Zabójczy pocisk”.15 najgłośniejszych spraw. 15 najlepszych polskich pisarzy. Polscy mistrzowie gatunku wzięli na warsztat głośne sprawy kryminalne, którymi żyła cała Polska: precyzyjnie zaplanowane zabójstwa bossów polskiej mafii, morderstwa na zlecenie, zbrodnie popełniane w afekcie, tajemnicze zniknięcia.

Kontynuacja bestsellerowego tomu opowiadań kryminalnych „Zabójczy pocisk”.15 najgłośniejszych spraw. 15 najlepszych polskich pisarzy. Polscy mistrzowie gatunku wzięli na warsztat głośne sprawy kryminalne, którymi żyła cała Polska: precyzyjnie zaplanowane zabójstwa bossów polskiej mafii, morderstwa na zlecenie, zbrodnie popełniane w afekcie, tajemnicze zniknięcia.

Ebook

WażkaWażka

Małgorzata Rogala

Starsza aspirant Agata Górska rozpoczyna prywatne śledztwo w tajemnicy przed przełożonymi, gdy okazuje się, że śmierć jej koleżanki nie była przypadkowa. Jedynym tropem jest tajemnicza broszka w kształcie ważki, o której Lena wspomniała podczas ich ostatniego spotkania…

Ważka Małgorzata Rogala Seria: „Aspirant Agata Górska i Komisarz Sławek Tomczyk” Wydawca: Czwarta Strona MOBI + EPUB (w wersji papierowej 369 stron)

Starsza aspirant Agata Górska rozpoczyna prywatne śledztwo w tajemnicy przed przełożonymi, gdy okazuje się, że śmierć jej koleżanki nie była przypadkowa. Jedynym tropem jest tajemnicza broszka w kształcie ważki, o której Lena wspomniała podczas ich ostatniego spotkania…

Ebook

Tajemnica SittafordTajemnica Sittaford

Agatha Christie

Seans spirytystyczny miał być zabawą, a staje się koszmarem. Siostrzeniec zamordowanego kapitana Trevelyana trafia do aresztu. Prowadzących śledztwo jest więcej niż podejrzanych...

Seans spirytystyczny miał być zabawą, a staje się koszmarem. Siostrzeniec zamordowanego kapitana Trevelyana trafia do aresztu. Prowadzących śledztwo jest więcej niż podejrzanych...

Ebook

Zabić Alexa CrossaZabić Alexa Crossa

James Patterson

Osiemnasta już powieść z serii Alex Cross. Tym razem przed detektywem waszyngtońskiej policji dwie zagadki kryminalne do rozwiązania: uprowadzenia dzieci prezydenta USA oraz zamachów terrorystycznych.

Osiemnasta już powieść z serii Alex Cross. Tym razem przed detektywem waszyngtońskiej policji dwie zagadki kryminalne do rozwiązania: uprowadzenia dzieci prezydenta USA oraz zamachów terrorystycznych.

Ebook

Czternaście milimetrów życiaCzternaście milimetrów życia

Natan Noraj

Specjalny zespół do spraw niewyjaśnionych, znany jako „Archiwum X”, ma do rozwiązania nową zagadkę. W centrum medycyny niekonwencjonalnej dochodzi do zabójstwa jednego z członków zarządu spółki...

Specjalny zespół do spraw niewyjaśnionych, znany jako „Archiwum X”, ma do rozwiązania nową zagadkę. W centrum medycyny niekonwencjonalnej dochodzi do zabójstwa jednego z członków zarządu spółki...

Ebook

ŁaskunŁaskun

Katarzyna Puzyńska

Szósty tom sagi kryminalnej o aspirancie Podgóskim i komisarz Kopp, duecie policjantów z Lipowa, którzy zmagają się z wyrafinowanym światem przestępczym. Tym razem w samym centrum mrocznych wydarzeń znalazł się Daniel Podgórski. Czyżby to on popełnił podwójne morderstwo?

Szósty tom sagi kryminalnej o aspirancie Podgóskim i komisarz Kopp, duecie policjantów z Lipowa, którzy zmagają się z wyrafinowanym światem przestępczym. Tym razem w samym centrum mrocznych wydarzeń znalazł się Daniel Podgórski. Czyżby to on popełnił podwójne morderstwo?

Ebook

Człowiek, który chciał wszystko...Człowiek, który chciał wszystko wiedzieć

Dror A. Mishani

Kryminał Drora A. Mishaniego, pisarza porównywanego do Henninga Mankella i Stiega Larssona. Tajemnicze morderstwo, traumy zgwałconych kobiet i podejrzany policjant, którego nikt nie potrafi zidentyfikować. Przed Awim Awrahamem jego pierwsze śledztwo w sprawie o zabójstwo!

Kryminał Drora A. Mishaniego, pisarza porównywanego do Henninga Mankella i Stiega Larssona. Tajemnicze morderstwo, traumy zgwałconych kobiet i podejrzany policjant, którego nikt nie potrafi zidentyfikować. Przed Awim Awrahamem jego pierwsze śledztwo w sprawie o zabójstwo!

Ebook

Wraz z upływem czasu...Wraz z upływem czasu...

Marry Higgins Clark

Powieść kryminalna jednej z najbardziej poczytnych pisarek amerykańskich. Mary Higgins Clark, mistrzyni suspensu, po raz kolejny zachwyci swoich fanów, prowadząc ich przez labirynt podejrzeń, fałszywych tropów i coraz bardziej skomplikowanych zagadek.

Wraz z upływem czasu... Marry Higgins Clark Wydawca: Prószyński i S-ka MOBI + EPUB (w wersji papierowej 304 strony)

Powieść kryminalna jednej z najbardziej poczytnych pisarek amerykańskich. Mary Higgins Clark, mistrzyni suspensu, po raz kolejny zachwyci swoich fanów, prowadząc ich przez labirynt podejrzeń, fałszywych tropów i coraz bardziej skomplikowanych zagadek.

Audiobook

Czerń i purpuraCzerń i purpura

Wojciech Dutka

Powieść oparta na faktach. Miłość młodego esesmana do żydowskiej więźniarki i przerażające piekło Auschwitz – jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii czasów Holocaustu.

Powieść oparta na faktach. Miłość młodego esesmana do żydowskiej więźniarki i przerażające piekło Auschwitz – jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii czasów Holocaustu.

Ebook

Kurier z ToledoKurier z Toledo

Wojciech Dutka

Powieść autora bestsellera „Czerń i purpura”. Szpiedzy, wielka historia, a zarazem uniwersalna fabuła o miłości, która nie miała prawa się zdarzyć. „Kurier z Toledo” to doskonałe połączenie beletrystyki historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską!

Kurier z Toledo Wojciech Dutka Wydawca: Lira Publishing MOBI + EPUB (w wersji papierowej 352 strony)

Powieść autora bestsellera „Czerń i purpura”. Szpiedzy, wielka historia, a zarazem uniwersalna fabuła o miłości, która nie miała prawa się zdarzyć. „Kurier z Toledo” to doskonałe połączenie beletrystyki historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską!

Audiobook

Kurier z ToledoKurier z Toledo

Wojciech Dutka

Powieść autora bestsellera „Czerń i purpura”. Szpiedzy, wielka historia i uniwersalna fabuła o miłości, która nie miała prawa się zdarzyć. „Kurier z Toledo” to doskonałe połączenie beletrystyki historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską!

Powieść autora bestsellera „Czerń i purpura”. Szpiedzy, wielka historia i uniwersalna fabuła o miłości, która nie miała prawa się zdarzyć. „Kurier z Toledo” to doskonałe połączenie beletrystyki historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską!

Ebook

LunatykLunatyk

Wojciech Dutka

Międzynarodowa intryga kryminalna i bohater, jakiego w polskich powieściach jeszcze nie było. Śledztwo w sprawie zabójstwa amerykańskiego lobbysty okazuje się powiązane z działaniami tajnych radzieckich służb. Podążając tym tropem nowojorski detektyw trafia do Polski.

Lunatyk Wojciech Dutka Wydawca: Albatros MOBI + EPUB

Międzynarodowa intryga kryminalna i bohater, jakiego w polskich powieściach jeszcze nie było. Śledztwo w sprawie zabójstwa amerykańskiego lobbysty okazuje się powiązane z działaniami tajnych radzieckich służb. Podążając tym tropem nowojorski detektyw trafia do Polski.

Ebook

Kartagińskie ostrzeKartagińskie ostrze

Wojciech Dutka

Pełen intryg, zdrad i spisków świat starożytnych Rzymian, Kartagińczyków i Etrusków widziany oczami młodego Greka – niewolnika i gladiatora, który stał się ostatnim wieszczem bogów.

Pełen intryg, zdrad i spisków świat starożytnych Rzymian, Kartagińczyków i Etrusków widziany oczami młodego Greka – niewolnika i gladiatora, który stał się ostatnim wieszczem bogów.

Ebook

Czerń i purpuraCzerń i purpura

Wojciech Dutka

Powieść oparta na faktach. Miłość młodego esesmana do żydowskiej więźniarki i przerażające piekło Auschwitz – jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii czasów Holocaustu.

Powieść oparta na faktach. Miłość młodego esesmana do żydowskiej więźniarki i przerażające piekło Auschwitz – jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii czasów Holocaustu.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.