Typ publikacji

Wydawca

Cena

Rodzaje publikacji

Format

Denis Avey - liczba pozycji (1)

ur. 1919

Brytyjski inżynier, żołnierz podczas II wojny światowej. Do armii wstąpił w 1939 r. i służył w szeregach 2 Batalionu Brygady Strzelców, działającego w ramach 7 Dywizji Pancernej, czyli słynnych Szczurów Pustyni. Ranny w bitwie pancernej pod Sidi Rezegh, trafił do niewoli. Statek, którym transportowano Aveya i innych alianckich więźniów do Włoch, został storpedowany. Ratując się z uszkodzonego okrętu, Denis Avey dopłynął do greckiego wybrzeża, gdzie schwytano go i osadzono we włoskim obozie jenieckim. Po nieudanej ucieczce został umieszczony w jenieckim obozie pracy E715 w Monowicach, położonym niedaleko fabryki Buna-Werke, należącej do niemieckiego koncernu IG Farben. Podczas pobytu w obozie jenieckim, przebrany w pasiak żydowskiego więźnia, dwukrotnie wkradł się do pobliskiego obozu pracy niewolniczej Auschwitz III-Monowitz, by móc po wojnie świadczyć przeciwko nazistowskim oprawcom.
Po wojnie pracował jako inżynier. O wydarzeniach z przeszłości zaczął mówić po kilkudziesięciu latach – najpierw na antenie lokalnego radia, niedługo potem udzielając wywiadu dziennikarzowi BBC Robowi Broomby’emu.
W 2010 r. Denisowi Aveyowi wręczono brytyjskie odznaczenie Bohater Holokaustu, a rok później ukazały się drukiem jego wspomnienia, spisane przez Roba Broomby’ego.

Widok:
Na stronie:
Autor:
Ebook

Człowiek, który wkradł się do Au...Człowiek, który wkradł się do Auschwitz

Denis Avey

Prawdziwa historia brytyjskiego żołnierza, który z własnej woli przedostał się do obozu Auschwitz III-Monowitz, by zaświadczyć w przyszłości o okrucieństwie nazistów.

Prawdziwa historia brytyjskiego żołnierza, który z własnej woli przedostał się do obozu Auschwitz III-Monowitz, by zaświadczyć w przyszłości o okrucieństwie nazistów.