Ebook

Drugie spojrzenie

27,20 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Drugie spojrzenie - Opis

Nie musisz wierzyć w duchy, by poczuć ich obecność. Jodi Picoult przekonuje, że na tym świecie istnieje nie tylko to, co można zobaczyć na własne oczy...

Firma deweloperska zamierza wybudować galerię handlową w miejscu pochówku dawnych Indian Abenaki. Mimo gwałtownych protestów rdzennych Amerykanów inżynierowie ruszają z pracami. W tym samym czasie spokój miasteczka zakłóca seria niewyjaśnionych zdarzeń: z nieba spadają płatki róż, w powietrzu unosi się zapach owoców leśnych, a ziemia zamarza, chociaż jest środek lata…
Na miejsce sprowadzony zostaje Ross Wakeman, łowca duchów, który od lat stara się nawiązać kontakt ze zmarłą narzeczoną. Badając paranormalne zjawiska na spornym terenie, Ross poznaje tajemniczą Lię, która na nowo budzi w nim ochotę do życia. Jednak to, co odkrywa, wykracza daleko poza wszystko, co mógłby sobie wymarzyć zarówno na tym, jak i na tamtym świecie...
Jodi Picoult po raz kolejny zachwyca nas swym literackim kunsztem i pomysłowością w konstruowaniu fabuły. „Drugie spojrzenie” to mieszkanka historii o duchach i wciągającej opowieści o miłości. Przy okazji jest też świetnym studium socjologicznym – zmuszającym do myślenia, prowokującym do dyskusji.

Drugie spojrzenie - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Anna Bańkowska (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2010
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
Second Glance
Język oryginalny publikacji:
angielski
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2003
ISBN:
9788376487502
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 1,02 MB / mobi 1,22 MB

Drugie spojrzenie - Opinie i Komentarze

Jodi Picoult to amerykańska powieściopisarka, autorka kilkunastu bestsellerów, przetłumaczonych na wiele języków, których łączny nakład na świecie przekroczył już czternaście milionów egzemplarzy. Za całokształt twórczości została uhonorowana w 2003 roku nagrodą New England Book. Cztery z jej dotychczas wydanych książek doczekało się adaptacji filmowych. W swoich utworach autorka łączy elementy powieści obyczajowej z romansem, psychologią, socjologią i innymi naukami społeczno-edukacyjnymi.

Picoult, która jest znana przede wszystkim z powieści poruszających tematy społeczno-obyczajowe, tym razem zaskakuje. "Drugie spojrzenie" to utwór będący prawdziwą mieszanką literacką, opowiadającą o miłości, wartościach ludzkiego życia i radzeniem sobie z tematyką śmierci, przeplataną zjawiskami paranormalnymi i wydarzeniami rodem z najprawdziwszego kryminału. Z jednej strony ta różnorodność może przerazić i zniechęcić do lektury, a z drugiej - zaciekawić czytelnika do tego stopnia, by przekonać się, czy autorka podołała wyzwaniu i udźwignęła ciężar tej niecodziennej historii na tyle, by opisać ją w zgrabnie pozytywny sposób.

Fabuła "Drugiego spojrzenia" toczy się w Vermoncie, w Stanach Zjednoczonych, i jest ściśle powiązana z historią Indian Abenaki. Pewna firma deweloperska wykupuje ziemię od umierającego profesora, by wybudować na niej galerię handlową. Wywołuje to falę protestów miejscowych Indian, usilnie wierzących, że ów ziemia jest miejscem pochówku członków ich grupy. Jakby na dowód tego, w miasteczku Comtosook zaczynają się dziać niewiarygodne rzeczy, począwszy od padających z nieba płatków róż, przez zamarznięcie ziemi w środku lata, aż po nieprawidłowe funkcjonowanie mieszkańców, nieświadomych zmian w swym życiu, i ich gospodarstw. Ludzie zwyczajnie zaczynają gubić się w swych myślach i czynnościach, a wszystkie te dziwne zjawiska przypisują obecności ducha, który w jakiś sposób nie zaznał spokoju w przeszłości, a teraz daje o sobie znać, prowadząc głównego bohatera powieści, łowcę duchów, Rossa Wakemana, do wydarzeń sprzed siedemdziesięciu lat, poprzez odkrycie których teraźniejszość już nigdy nie będzie taka jak do tej pory...

"Drugie spojrzenie" to książka podzielona na trzy części, które z kolei składają się z dość długich rozdziałów. Pierwsza część skupia się na wydarzeniach roku 2001, druga z nich sięga w przeszłość - do roku 1932, a akcja ostatniej toczy się znów w roku 2001. Muszę przyznać, że nie było mi łatwo przebrnąć przez część pierwszą, która już na samym początku przytłoczyła mnie ogromną ilością bohaterów i ich historii, pozornie ze sobą niezwiązanych. Akcja poruszała się bardzo wolno, a fragmenty dotyczące zjawisk paranormalnych pojawiających się z życiu mieszkańców Comtosook przypominały bardziej bajkę fantasy aniżeli poważną powieść. Moje odczucia co do tej książki diametralnie zmieniły się po dotarciu do znacznie ciekawszego epizodu, jakim była znajomość Rossa Wakemana z tajemniczą Lią Beaumont. Koniec części pierwszej zaskakuje, choć troszkę spodziewałam się takiego, a nie innego obrotu zdarzeń. Druga część, najkrótsza z wszystkich trzech, przedstawia dawne życie wspomnianej już Lii, będące zalążkiem kryminalnego rozwoju akcji znajdującej swoje zakończenie w czasach nowszych części trzeciej powieści Picoult.

Jako że jestem wielką miłośniczką kryminałów, cała ta sprawa związana ze śledztwem z niedopatrzeniami z przeszłości pochłonęła mnie bez reszty. Tym bardziej, że doprawiona została pikantną przyprawą w postaci ducha, a historia o duchach również uwielbiam, choć czasami wywołują one we mnie mocne dreszcze i wiele sprzecznych emocji. Czy wierzę w duchy? Tak. Dlatego paranormalny charakter "Drugiego spojrzenia" podwoił moją ciekawość i chęć na lekturę tej książki. Każdy ma przecież indywidualne wyobrażenie i własne koncepcje na temat istnienia nadprzyrodzonych zjawisk, w tym istot określanych mianem ducha. Byłam więc ogromnie zaintrygowana tym, co ma w tej kwestii do powiedzenia czytelnikom Jodi Picoult, i nie rozczarowała mnie swoim postrzeganiem życia, śmierci oraz balansowania między nimi.

Ross Wakeman to bohater smutny i tragiczny, usilnie pragnący śmierci, by "przejść na drugą stronę" i znaleźć się przy zmarłej narzeczonej. Jego próby samobójcze kończą się niepowodzeniem, więc cierpi, a jednocześnie nie zdaje sobie sprawy z tego, ilu cierpień dostarcza swoim postępowaniem siostrze Shelby i jej synkowi Ethanowi. Bohater bierze udział w dochodzeniu dotyczącym przeszłości Lii Beaumont, postaci równie, a może nawet bardziej tragicznej niż on sam, które jeszcze nie raz go zawiedzie, ale też zmieni jego życie na zawsze. Zresztą nie tylko jego. Losy wielu bohaterów pojawiających się w "Drugim spojrzeniu" w mniej lub bardziej oczekiwany sposób połączą się ze sobą nie tylko więzami pokrewieństwa, ale też więzami miłości, przyjaźni lub po prostu wspólnej historii.

Historii sięgającej Vermonckiego Programu Eugenicznego z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, który istniał naprawdę, co zaznacza autorka w swym posłowiu na końcu książki. Główny przedstawiciel tego ruchu, Henry F. Perkins, dążył do tego, by "oczyścić" populację ludzką z najbardziej problematycznych obywateli, zarówno tych borykających się z niepożądanymi chorobami genetycznymi, jak i tych przejawiających złe cechy charakteru, prowadzące do czynów przestępczych i niemoralnych. Owo "oczyszczenie" miało postępować dzięki zalegalizowanemu zabiegowi sterylizacji, choć ów zabieg nie zawsze był wykonywany za zgodą pacjentów. Okrucieństwa, jakie stosowali przytaczani przez pisarkę naukowcy i lekarze, były skierowane głównie przeciwko nieczystym rasom ludzkim, z przedstawicieli których robiono ludzi o wiele bardziej chorych umysłowo i niedołężnych niż byli, by tylko osiągnąć swój wysoko postawiony cel. Nic więc dziwnego, że tego typu metody znalazły swoje odzwierciedlenie z czasach panowania Hitlera, kiedy to popularność zyskał proces tworzenia "nadludzi". Smutne i wstrząsające, ale prawdziwe. Jedyne, co przeszkadzało mi w odbiorze tekstu poświęconego powyższym rozważaniom, była zbyt duża ilość informacji i danych rodem z dziedzin biologii i genetyki, która i tak w większym stopniu okazała się być dla mnie niezrozumiała. I niepotrzebna w kontekście zrozumienia ogólnego problemu eugeniki.

Ale nie tylko o przygnębiających i przerażających kartach historii z życia bohaterów można poczytać w "Drugim spojrzeniu". Bardzo ucieszyło mnie ukazanie rozwoju miłosnego uczucia pomiędzy Shelby Wakeman a policjantem Elim Rochertem, a także przywołanie magicznego i tajemniczego świata dwójki małych, ale jakże sprytnych i inteligentnych dzieci, Ethana i Lucy. Oboje musieli borykać się z uciążliwymi chorobami, dolegliwościami i lękami z nimi związanymi, narażając się niejednokrotnie na śmierć. Szczególnie postać Ethana, dziewięciolatka uczulonego na światło słoneczne, bardzo mnie zaintrygowała. Picoult przypisała temu chłopcu cechy dorosłego mężczyzny, który wie, że choroba w każdej chwili może zakończyć jego istnienie, a mimo to nie boi się o tym rozmawiać i pragnie czerpać z życia jak najwięcej. Z kolei Lucy, astmatyczka posiadająca zdolność widzenia duchów... no cóż, myślę, że gdyby powstał dalszy ciąg "Drugiego spojrzenia", niejedno mogłoby się zdarzyć. Ale póki co, zachęcam do lektury tejże powieści.

"Drugie spojrzenie" to dopiero drugi utwór Jodi Picoult, z którym się zapoznałam. Mimo ciągnącego się niemiłosiernie długo nudnego początku wywołał we mnie burzę emocji, do czego chyba powinnam zacząć się przyzwyczajać, bo po książkę tej autorki sięgnę na pewno jeszcze nie raz. Picoult potrafi zręcznie manipulować czytelnikiem, wyciskając z niego wszystkie uczucia, począwszy od zniechęcenia, złości, przerażenia, przez napięcie i szok, aż po radość i łzy wzruszenia, przepłukujące oczy pod koniec powieści. To wspaniała opowieść z dreszczykiem i wątkiem kryminalnym o tym, że nie należy się poddawać, gdyż w najbliższym otoczeniu zawsze znajdzie się ktoś bliski, w którym można znaleźć oparcie, lub ten ktoś może szukać oparcia w nas. Istotnym czynnikiem jest tutaj miłość. I poświęcenie dla drugiej osoby, choć te dwa zjawiska nie zawsze są w stanie iść ze sobą w parze, co nie znaczy, że trzeba z tego powodu obarczać się winą i skazywać na cierpienie. Bywa przecież, że pomimo naszych błędów losy nasze i naszych bliskich zostaną skierowane na właściwą i lepszą drogę.

Polecam tę książkę miłośnikom twórczości Jodi Picoult, choć uprzedzam, że dla niektórych wszelkie nadprzyrodzone zjawiska w niej ukazane mogą wydać się czymś absurdalnym. Tym, którzy gustują w historiach o duchach, a także lubią odkrywać tajemnice rodzinnych sekretów z przeszłości wraz z kolejnymi kartami powieści, "Drugie spojrzenie" na pewno się spodoba. To doskonała lektura na kilka wieczorów. Książka liczy około pięciuset stron zadrukowanych dość gęstą czcionką, ale potrafi zainteresować do tego stopnia, że liczba nieprzeczytanych kartek będzie malała w mgnieniu oka.
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Nagrobek z lastrykoNagrobek z lastryko

Krzysztof Varga

Doskonały dokument naszych czasów. Poruszająca, a przy tym ironiczna, bezwstydna i niezwykle wciągająca powieść. Być może jedna z najsmutniejszych książek, jakie napisano w ostatnich latach.

Doskonały dokument naszych czasów. Poruszająca, a przy tym ironiczna, bezwstydna i niezwykle wciągająca powieść. Być może jedna z najsmutniejszych książek, jakie napisano w ostatnich latach.

Ebook

Wiele demonówWiele demonów

Jerzy Pilch

Pierwsza od pięciu lat powieść Pilcha! Autor wciąga nas w snutą arcybogatym językiem opowieść o tkwiących w nas demonach. Chichoczemy, a zaraz potem zamieramy w bezruchu – ustrzeleni słowem i myślą.

Pierwsza od pięciu lat powieść Pilcha! Autor wciąga nas w snutą arcybogatym językiem opowieść o tkwiących w nas demonach. Chichoczemy, a zaraz potem zamieramy w bezruchu – ustrzeleni słowem i myślą.

Ebook

Opowieści przebraneOpowieści przebrane

Wojciech Kuczok

W świecie opowiadań Kuczoka realność miesza się z fantasmagorią, a natrętne lęki – choćby głęboko skrywane – w końcu zawsze wydostają się na światło dzienne.

W świecie opowiadań Kuczoka realność miesza się z fantasmagorią, a natrętne lęki – choćby głęboko skrywane – w końcu zawsze wydostają się na światło dzienne.

Ebook

Wojna polsko-ruska pod flagą bia...Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Dorota Masłowska

„Pierwsza polska powieść dresiarska”. Debiutancka książka Doroty Masłowskiej, obrazoburcza i nowatorska, napisana rynsztokowym językiem. Jedni wytykają jej jego brzydotę i kalectwo formy. Inni tę brzydotę i potoczność uznają za zaletę.

„Pierwsza polska powieść dresiarska”. Debiutancka książka Doroty Masłowskiej, obrazoburcza i nowatorska, napisana rynsztokowym językiem. Jedni wytykają jej jego brzydotę i kalectwo formy. Inni tę brzydotę i potoczność uznają za zaletę.

Ebook

Regulamin tłoczni winRegulamin tłoczni win

John Irving

Słynna powieści Johna Irvinga, która stała się kanwą równie głośnego filmu „Wbrew regułom”. Oba kultowe już dzieła zyskały status bestsellerów wszech czasów.

Słynna powieści Johna Irvinga, która stała się kanwą równie głośnego filmu „Wbrew regułom”. Oba kultowe już dzieła zyskały status bestsellerów wszech czasów.

Ebook

Arabska żonaArabska żona

Tanya Valko

Wstrząsająca historia Polki, która poślubiła muzułmanina. Wydawało jej się, że znalazła miłość swego życia – w rzeczywistości związała się ze swoim katem.

Wstrząsająca historia Polki, która poślubiła muzułmanina. Wydawało jej się, że znalazła miłość swego życia – w rzeczywistości związała się ze swoim katem.

Ebook

Sosnowe dziedzictwoSosnowe dziedzictwo

Maria Ulatowska

Debiut literacki Marii Ulatowskiej nareszcie w e-booku. Ciepła opowieść o 30-letniej Annie, której przeszłość zgotowała najwspanialszą niespodziankę – pomogła odnaleźć własne miejsce na ziemi.

Debiut literacki Marii Ulatowskiej nareszcie w e-booku. Ciepła opowieść o 30-letniej Annie, której przeszłość zgotowała najwspanialszą niespodziankę – pomogła odnaleźć własne miejsce na ziemi.

Ebook

Słodko-gorzkoSłodko-gorzko

Ponad dwadzieścia opowiadań o miłości, która potrafi być zarówno słodkim prezentem od losu, jak i gorzkim rozczarowaniem. Proza żywa, przesycona humorem, erotyzmem, a niekiedy nawet gryzącą ironią.

Ponad dwadzieścia opowiadań o miłości, która potrafi być zarówno słodkim prezentem od losu, jak i gorzkim rozczarowaniem. Proza żywa, przesycona humorem, erotyzmem, a niekiedy nawet gryzącą ironią.

Ebook

Sceny z życia za ścianąSceny z życia za ścianą

Janusz Leon Wiśniewski

Za ścianą Twojego mieszkania, za ogrodzeniem Twojego domu dzieją się rzeczy przeróżne. Mieszka tam cierpienie i samotność, tęsknota, rozpacz i nadzieja. Każde z nich staje się tematem tej książki.

Za ścianą Twojego mieszkania, za ogrodzeniem Twojego domu dzieją się rzeczy przeróżne. Mieszka tam cierpienie i samotność, tęsknota, rozpacz i nadzieja. Każde z nich staje się tematem tej książki.

Ebook

Moja bliskość największaMoja bliskość największa

Janusz L. Wiśniewski

Wiśniewski jest mistrzem krótkiej formy. Za pomocą kilku obrazków, czasem kilku zaledwie zdań potrafi przekazać prawdę o ludzkiej naturze. Dowodem na to – najnowszy zbiór jego opowiadań.

Wiśniewski jest mistrzem krótkiej formy. Za pomocą kilku obrazków, czasem kilku zaledwie zdań potrafi przekazać prawdę o ludzkiej naturze. Dowodem na to – najnowszy zbiór jego opowiadań.

Ebook

Tam, gdzie tyTam, gdzie ty

Jodi Picoult

Kolejna zajmująca powieść Jodi Picoult – ekspertki o poruszania kobiecych serc i umysłów. Co może się wydarzyć, gdy dwoje ludzi marzy o dziecku za wszelką cenę?

Kolejna zajmująca powieść Jodi Picoult – ekspertki o poruszania kobiecych serc i umysłów. Co może się wydarzyć, gdy dwoje ludzi marzy o dziecku za wszelką cenę?

Ebook

BlaskBlask

Jodi Picoult

Opowiadanie, które poprzedza wydarzenia opisane w głośnej powieści „Małe wielkie rzeczy”. Jodi Picoult przedstawia czytelnikom Ruth Brooks i na kanwie jej losów opowiada o przywilejach i poniżeniu, o poszukiwaniu akceptacji i tęsknocie za prawdziwą przyjaźnią.

Blask Jodi Picoult Wydawca: Prószyński i S-ka MOBI + EPUB

Opowiadanie, które poprzedza wydarzenia opisane w głośnej powieści „Małe wielkie rzeczy”. Jodi Picoult przedstawia czytelnikom Ruth Brooks i na kanwie jej losów opowiada o przywilejach i poniżeniu, o poszukiwaniu akceptacji i tęsknocie za prawdziwą przyjaźnią.

Ebook

Już czasJuż czas

Jodi Picoult

Od ponad dziesięciu lat Jenny nie może przestać myśleć o swojej matce. Nie chce uwierzyć, że została porzucona, więc tropi ją w internecie i przegląda jej stare pamiętniki...

Od ponad dziesięciu lat Jenny nie może przestać myśleć o swojej matce. Nie chce uwierzyć, że została porzucona, więc tropi ją w internecie i przegląda jej stare pamiętniki...

Ebook

Z innej bajkiZ innej bajki

Jodi Picoult

Opowieść o pierwszej miłości z baśniowym wątkiem w tle. Jodi Picoult po raz pierwszy w duecie z córką!

Opowieść o pierwszej miłości z baśniowym wątkiem w tle. Jodi Picoult po raz pierwszy w duecie z córką!

Ebook

Jesień cudówJesień cudów

Jodi Picoult

W życiu Mariah i jej córki Faith nie działo się nic niezwykłego. Gdy jednak dochodzi do pewnego dramatycznego wydarzenia, ich losy całkowicie się odmieniają. Czy zaznają jeszcze szczęścia i spokoju?

W życiu Mariah i jej córki Faith nie działo się nic niezwykłego. Gdy jednak dochodzi do pewnego dramatycznego wydarzenia, ich losy całkowicie się odmieniają. Czy zaznają jeszcze szczęścia i spokoju?

Ebook

Krucha jak lódKrucha jak lód

Jodi Picoult

„Krucha jak lód” to wzruszająca opowieść o tym, jak delikatne i ulotne jest życie oraz do czego może się posunąć człowiek, gdy pragnie je ochronić za wszelką cenę.

„Krucha jak lód” to wzruszająca opowieść o tym, jak delikatne i ulotne jest życie oraz do czego może się posunąć człowiek, gdy pragnie je ochronić za wszelką cenę.

Ebook

Dziewiętnaście minutDziewiętnaście minut

Jodi Picoult

Być sobą i narazić się na wykluczenie ze społeczności czy udawać, że jest się kimś innym? Przed tym dylematem stają bohaterowie powieści Jodi Picoult, laureatki prestiżowej New England Book Award.

Być sobą i narazić się na wykluczenie ze społeczności czy udawać, że jest się kimś innym? Przed tym dylematem stają bohaterowie powieści Jodi Picoult, laureatki prestiżowej New England Book Award.

Ebook

W imię miłościW imię miłości

Jodi Picoult

Do czego zdolna jest matka w obronie swojego dziecka? Kolejna powieść autorki bestsellerów „Bez mojej zgody”, „Krucha jak lód” i „Dziewiętnaście minut”.

Do czego zdolna jest matka w obronie swojego dziecka? Kolejna powieść autorki bestsellerów „Bez mojej zgody”, „Krucha jak lód” i „Dziewiętnaście minut”.

Audiobook

Bez mojej zgodyBez mojej zgody

Jodi Picoult

Siostry Annie i Kate łączyła specyficzna więź. Jedna bez drugiej nie mogłaby przeżyć kolejnego roku. Ale jak długo można nieść na barkach tak wielki ciężar?

Siostry Annie i Kate łączyła specyficzna więź. Jedna bez drugiej nie mogłaby przeżyć kolejnego roku. Ale jak długo można nieść na barkach tak wielki ciężar?

Ebook

Bez mojej zgody Bez mojej zgody

Jodi Picoult

Siostry Annie i Kate łączyła specyficzna więź. Jedna bez drugiej nie mogłaby przeżyć kolejnego roku. Ale jak długo można nieść na barkach tak wielki ciężar?

Siostry Annie i Kate łączyła specyficzna więź. Jedna bez drugiej nie mogłaby przeżyć kolejnego roku. Ale jak długo można nieść na barkach tak wielki ciężar?

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.