Wyniki wyszukiwania: (19)
Nowomowa i ciągi dalszeNowomowa i ciągi dalsze
Czym nowomowa początku XXI w. różni się od nowomowy czasów PRL-u? Profesor Michał Głowiński udowadnia, że nie różni się tak bardzo, jak byśmy się spodziewali.
Szkice dawne i nowe
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFCzym nowomowa początku XXI w. różni się od nowomowy czasów PRL-u? Profesor Michał Głowiński udowadnia, że nie różni się tak bardzo, jak byśmy się spodziewali.
Scena we krwiScena we krwi
Fascynujące szkice, w których William Szekspir i elżbietański teatr okrucieństwa potraktowane zostały jako przedmiot badań dotyczących tragedii, zemsty i winy.
Williama Szekspira tragedia zemsty
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFFascynujące szkice, w których William Szekspir i elżbietański teatr okrucieństwa potraktowane zostały jako przedmiot badań dotyczących tragedii, zemsty i winy.
Tłumacz między innymiTłumacz między innymi
Punktem wyjścia książki jest teza o nieprzekładalności literatury – nieprzekładalności, która, paradoksalnie, zostaje uznana za rację bytu przekładu. Jerzy Jarniewicz rozwija koncepcję autorskiego, twórczego charakteru pracy tłumacza, występującego w wielu rolach: pisarza, antologisty, krytyka, popularyzatora. Szkice pisane w przystępnym stylu, skupione na konkretnych przykładach to lektura dla wszystkich zainteresowanych przekładem, literaturą i językiem.
Szkice o przekładach, językach i literaturze
Wydawca: Ossolineum MOBI + EPUB (w wersji papierowej 408 stron)Punktem wyjścia książki jest teza o nieprzekładalności literatury – nieprzekładalności, która, paradoksalnie, zostaje uznana za rację bytu przekładu. Jerzy Jarniewicz rozwija koncepcję autorskiego, twórczego charakteru pracy tłumacza, występującego w wielu rolach: pisarza, antologisty, krytyka, popularyzatora. Szkice pisane w przystępnym stylu, skupione na konkretnych przykładach to lektura dla wszystkich zainteresowanych przekładem, literaturą i językiem.
Ostrze ironiiOstrze ironii
Marjorie Perloff, jeden z największych autorytetów w dziedzinie krytyki literackiej, śledzi zarówno źródła, jak i ewolucję szeroko pojętej literatury modernistycznej. W swojej książce przybliża sześciu pisarzy, których łączy doświadczenie rozpadu monarchii austro-węgierskiej: Karla Krausa, Josepha Rotha, Roberta Musila, Eliasa Canettiego, Paula Celana i Ludwiga Wittgensteina.
Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej
Wydawca: Ossolineum MOBI + EPUB (w wersji papierowej 344 strony)Marjorie Perloff, jeden z największych autorytetów w dziedzinie krytyki literackiej, śledzi zarówno źródła, jak i ewolucję szeroko pojętej literatury modernistycznej. W swojej książce przybliża sześciu pisarzy, których łączy doświadczenie rozpadu monarchii austro-węgierskiej: Karla Krausa, Josepha Rotha, Roberta Musila, Eliasa Canettiego, Paula Celana i Ludwiga Wittgensteina.
Dialogi z tradycjąDialogi z tradycją
Książka ważna dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć literaturę polską przełomu XIX i XX w.
Rozprawy i szkice historycznoliterackie
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFKsiążka ważna dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć literaturę polską przełomu XIX i XX w.
Zimą bywa się pisarzemZimą bywa się pisarzem
Zbiór szkiców na temat twórczości literackiej zmarłego ponad 20 lat temu niedocenianego pisarza i artysty Leopolda Buczkowskiego. Jego wyjątkowy dorobek doczekał się wreszcie przypomnienia...
O Leopoldzie Buczkowskim
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFZbiór szkiców na temat twórczości literackiej zmarłego ponad 20 lat temu niedocenianego pisarza i artysty Leopolda Buczkowskiego. Jego wyjątkowy dorobek doczekał się wreszcie przypomnienia...
Porachunki z XX wiekiemPorachunki z XX wiekiem
Zbiór rozpraw Tadeusza Drewnowskiego o literaturze jego pokolenia ukazuje, jak zmieniało się postrzeganie niektórych zjawisk literackich i jakie wnioski z tych zmian można wysnuć po latach.
Szkice i rozprawy literackie
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFZbiór rozpraw Tadeusza Drewnowskiego o literaturze jego pokolenia ukazuje, jak zmieniało się postrzeganie niektórych zjawisk literackich i jakie wnioski z tych zmian można wysnuć po latach.
Kategorie antropologiczne i tożs...Kategorie antropologiczne i tożsamość narracyjna
Książka prezentuje interdyscyplinarne dociekania na temat ludzkiego umysłu, które ukazują „biologię świadomości” oraz pozwalają budować obraz człowieka jako bytu mózgowego i cielesnego.
Szkice z pogranicza neurosemiotyki i historii kultury
Seria: „Horyzonty Nowoczesności” Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFKsiążka prezentuje interdyscyplinarne dociekania na temat ludzkiego umysłu, które ukazują „biologię świadomości” oraz pozwalają budować obraz człowieka jako bytu mózgowego i cielesnego.
Ślady obecnościŚlady obecności
„Ślady obecności” to próba pełniejszego odczytania pomijanych dotąd wątków żydowskich we współczesnej literaturze polskiej.
„Ślady obecności” to próba pełniejszego odczytania pomijanych dotąd wątków żydowskich we współczesnej literaturze polskiej.
Melancholijne spojrzenieMelancholijne spojrzenie
Na książkę składa się zbiór szkiców poświęconych melancholii w literaturze i sztuce XIX wieku, pokazujących rozmaite sposoby jej kreowania przez artystów.
Na książkę składa się zbiór szkiców poświęconych melancholii w literaturze i sztuce XIX wieku, pokazujących rozmaite sposoby jej kreowania przez artystów.
Niepopularnie o popularnejNiepopularnie o popularnej
Książka wskazuje na najważniejsze zagadnienia związane z badaniem kultury i literatury popularnej – łączy rozważania teoretyczne z praktycznymi analizami. „Niepopularnie o popularnej” to pierwsza część rozważań, których kontynuację stanowi książka „Filologia – Filozofia – Retoryka”.
Książka wskazuje na najważniejsze zagadnienia związane z badaniem kultury i literatury popularnej – łączy rozważania teoretyczne z praktycznymi analizami. „Niepopularnie o popularnej” to pierwsza część rozważań, których kontynuację stanowi książka „Filologia – Filozofia – Retoryka”.
Etnografia dla terapeutów (pedag...Etnografia dla terapeutów (pedagogów specjalnych)
Próba metodologicznej odpowiedzi na współczesne trendy i paradygmaty pedagogiki specjalnej, m.in. biograficznego, holistycznego i zindywidualizowanego poznania osoby niepełnosprawnej i jej środowiska.
Szkice metodologiczne
Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Impuls” PDFPróba metodologicznej odpowiedzi na współczesne trendy i paradygmaty pedagogiki specjalnej, m.in. biograficznego, holistycznego i zindywidualizowanego poznania osoby niepełnosprawnej i jej środowiska.
Literatura, której nie maLiteratura, której nie ma
Czy istnieje literatura homoseksualna? Jeśli tak, to jak należy ją rozumieć? Wojciech Śmieja mierzy się z tym zagadnieniem od strony teoretycznoliterackiej.
Szkice o polskiej „literaturze homoseksualnej”
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFCzy istnieje literatura homoseksualna? Jeśli tak, to jak należy ją rozumieć? Wojciech Śmieja mierzy się z tym zagadnieniem od strony teoretycznoliterackiej.
Literatura świadomościLiteratura świadomości
Samuel Beckett jako uczestnik modernistycznej debaty o możliwościach istnienia; ujęcie literaturoznawcze, egzystencjalne, artystyczne i filozoficzne.
Samuel Beckett: podmiot – negatywność
Seria: „Horyzonty Nowoczesności” Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFSamuel Beckett jako uczestnik modernistycznej debaty o możliwościach istnienia; ujęcie literaturoznawcze, egzystencjalne, artystyczne i filozoficzne.
W cieniu BrechtaW cieniu Brechta
Książka Małgorzaty Sugiery prezentuje panoramę powojennego dramatopisarstwa niemieckiego, austriackiego i szwajcarskiego. Znane nazwiska pisarzy, świeże spojrzenie autorki.
Niemieckojęzyczny dramat powojenny 1945-1995
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFKsiążka Małgorzaty Sugiery prezentuje panoramę powojennego dramatopisarstwa niemieckiego, austriackiego i szwajcarskiego. Znane nazwiska pisarzy, świeże spojrzenie autorki.
Wilno literackie na styku kulturWilno literackie na styku kultur
Obraz wieloetnicznego środowiska literackiego Wilna. Próba poszerzenia spojrzenia. Zbiór szkiców literaturoznawczych wydanych w 15. tomie z serii „Biblioteka Literatury Pogranicza”.
Obraz wieloetnicznego środowiska literackiego Wilna. Próba poszerzenia spojrzenia. Zbiór szkiców literaturoznawczych wydanych w 15. tomie z serii „Biblioteka Literatury Pogranicza”.
Parametry pożądaniaParametry pożądania
Interdyscyplinarne, pozbawione uprzedzeń spojrzenie na kulturę mniejszości seksualnych oraz innych społecznych odmieńców.
Kultura odmieńców wobec homofobii
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFInterdyscyplinarne, pozbawione uprzedzeń spojrzenie na kulturę mniejszości seksualnych oraz innych społecznych odmieńców.
Labirynty – kładki – drogowskazyLabirynty – kładki – drogowskazy
Zbiór nieco osobistych tekstów badaczki literatury polskiej, przygotowanych do ksiąg jubileuszowych akademickich koleżanek i kolegów, refleksyjnie opowiadających o literaturze najbliższej autorce.
Szkice o literaturze od Wyspiańskiego do Gombrowicza
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFZbiór nieco osobistych tekstów badaczki literatury polskiej, przygotowanych do ksiąg jubileuszowych akademickich koleżanek i kolegów, refleksyjnie opowiadających o literaturze najbliższej autorce.