Zaznacz stronę

Świeżo upieczonym studentom towarzyszy nie tylko radość z nowego rozdziału w życiu, ale też lęk przed tym, czy sobie poradzą. Oto elementarne pojęcia, które powinien przyswoić każdy świeżo upieczony student, by nie zginąć w machinie zwanej studiami.

Akademik 

To kluczowe pojęcie w życiu studenta. I wiele osób właśnie tu skieruje swoje kroki w poszukiwaniu lokum na czas studiów. Warto to zrobić w miarę wcześnie, bo ilość miejsc jest ograniczona. Jeśli się nie uda, trzeba będzie poszukać stancji. Akademik uchodzi wśród studentów za epicentrum studenckiego żywota, a podobno prawdziwym żakiem może się mianować tylko ten, kto mieszkał właśnie tutaj. Jeśli nie uda się jednak zdobyć miejsca w akademiku, trzeba będzie poszukać miejsca w mieszkaniu studenckim lub wynająć mieszkanie i poszukać sobie współlokatorów.

Biblioteka

Ta instytucja nie należy do ulubionej wśród braci studenckiej, ale nie da się jej ominąć na edukacyjnej ścieżce. Staje się niezwykle przydatna, kiedy nadchodzi sesja i czas pisania prac zaliczeniowych. Wówczas przeżywa największe oblężenie. Nowoczesne biblioteki mają jednak nieco inne oblicze. Cyfryzacji została poddana np. biblioteka na Uniwersytecie Jagiellońskim, Warszawskim lub Śląskim. Ten postępowy krok spowodował, że po zalogowaniu się z niektórych książek i zbiorów można korzystać przez Internet.

Biuro karier

Znajduje się w większości uczelni. Jeśli ktoś planuje znaleźć, praktyki, staż lub pracę, powinien udać się właśnie tam, by się zarejestrować i uzyskać dostęp do ofert. W biurze karier może skonsultować swoje doświadczenie i oczekiwania z doradcą zawodowym, który pomoże nam skonstruować odpowiednie CV. Często biura karier organizują także różnorodne bezpłatne szkolenia, np. z autoprezentacji lub negocjacji.

Dziekanat

To tutaj można załatwić wszystkie sprawy związane z tokiem studiów: odebrać i złożyć indeks, podbić legitymację studencką, złożyć podanie o przedłużenie sesji, urlop dziekański itd. Choć wizyty w dziekanacie owiane są legendą, to nie da się ich uniknąć.

Immatrykulacja

Na jednych uczelniach obowiązkowa, na innych nie. To oficjalne wpisanie w poczet studentów i uroczyste przyjęcie tych, którzy dopiero studia zaczynają. Najczęściej jest połączona z inauguracją roku akademickiego.