Zaznacz stronę

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się 4 maja o godzinie 9.00. Jest to obowiązkowy egzamin maturalny dla osób przystępujących do matury.

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na czym polega?

Maturzysta otrzymuje jeden arkusz egzaminacyjny, który składa się z następujących części:
a) testu sprawdzającego umiejętność wykonywania na tekście nieliterackim operacji dowodzących jego rozumienia na różnych poziomach,
b) części sprawdzającej  umiejętność tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej (wypracowania). Na egzamin z języka polskiego, uczeń ma 170 minut i to od niego zależy, jak rozwiązywanie matury rozłoży sobie w czasie.

Co była na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym?

Jak co roku uczniowie mieli do wyboru dwie możliwości – proza lub wiersz. Odnośnie tegorocznej lektury na egzaminie z języka polskiego nie było większych zaskoczeń. Bowiem na pojawiła się “Lalka” Bolesława Prusa, lektura, która najczęściej pojawiała się w typowaniach uczniów.

Maturzyści, którzy wybrali prozę musieli napisać rozprawkę na następujące pytanie “Czy tęsknota jest siłą napędzającą ludzkie życie czy niszczącą?”

Z kolei osoby, które zdecydowały się na wiersz musieli dokonać interpretacji wiersza Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”.

Podział na “starą” i “nową” maturę

Tzw. “nowa matura” to egzamin według nowych zasad. Przystąpili do niej zarówno tegoroczni maturzyści, jak i absolwenci liceów ogólnokształcących z lat 2015-2017 oraz absolwenci techników z lat 2016-2017, którzy nie zdali egzaminu dojrzałości w poprzednich latach lub chcieli poprawić swój wynik.

Z kolei “starą maturę” pisali  absolwenci liceów z lat 2005–2014 oraz absolwenci techników z lat 2006–2015, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu po raz pierwszy, poprawiają niezdany egzamin.

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Kiedy?

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się również 4 maja, o godzinie 14:00. Egzamin maturalny z języka polskiego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym sprawdza umiejętność dokonywania interpretacji porównawczej utworów literackich lub tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej (w formie wybranej przez zdającego).

Odpowiedzi do matury z języka polskiego, poziom podstawowy

Odpowiedzi i arkusze znajdziecie w serwisie publio/edulandia znajdziecie dziś wieczorem, około godziny 19:00. Już dziś zachęcamy do śledzenia na bieżąco informacji na temat matury 2018 na publio/edulandia. A tymczasem życzymy powodzenia!

 

 

Tagi: