Zaznacz stronę

Matura 2018 to sprawdzian wiedzy, który można definiować jako “być albo nie być”. Maturzyści, którym powinie się noga na egzaminie maturalnym, mogą zdawać egzamin poprawkowy w sierpniu. Nadal mają możliwość dostać się na wymarzony kierunek. Czy jest jeszcze dla nich szansa? Czy mogą rozpocząć studia jeszcze w tym roku?

Matura 2018 – wrześniowa rekrutacja

Maturzyści nie muszą załamywać rąk. Zdanie poprawki sierpniowej otwiera miejsce na bezpłatne studia. Na wielu uczelniach są jeszcze wolne miejsca na studia stacjonarne w drugiej,  wrześniowej turze rekrutacji. Nie należy się więc denerwować, można dalej próbować dostać się na studia dzienne.

Matura 2018 –  jakie kierunki wolne?

Czy wszystkie kierunki są dostępne w dodatkowym naborze? Niestety nie. Trzeba się liczyć z tym, że najbardziej oblegane kierunki studiów mogą  być już pozajmowane. Zostają mniej popularne kierunki lub mniej prestiżowa uczelnia.

Przykładowo na Uniwersytecie Warszawskim w drugiej turze rekrutacji jest jeszcze szansa na studia dzienne na kierunkach europeistyka w zakresie europejskich procesów integracyjnych, filologia polska, iberystyka, nauczanie języka francuskiego, nauczanie języka niemieckiego, ochrona środowiska, filologia bałtycka, filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie, filologia nowogrecka, kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska, kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej.

Matura 2018 – wolny słuchacz

Można też napisać podanie o zostanie wolnym słuchaczem. To szansa na uczęszczanie na zajęcia ze studentami. Nie dostaje się jednak legitymacji studenckiej. Ci, którzy zaliczą wszystkie przedmioty, zdadzą egzaminy mogą w przyszłym roku złożyć dokumenty na studia i ubiegać się o przyjęcie na drugi rok studiów w trybie dziennym. To dobre rozwiązanie,  żeby nie tracić roku.

Matura 2018 – zapisz się na zaoczne studia

Nie ma już wolnych miejsc? Nic straconego. Dalej możesz iść na swój wymarzony kierunek na studia niestacjonarne (wieczorowe lub zaoczne). Uczelnie niepubliczne czekają na zapisy maturzystów do końca września.

Przez rok lub semestr będziesz musiał się nastawić na opłacanie czesnego, potem jest możliwość przeniesienia się na studia bezpłatne, dzienne za dobre wyniki w nauce. Trzeba mieć odpowiednią średnią i zaliczyć różnice programowe. Szkoda tracić rok i czekać na następną rekrutację.

Matura poprawkowa szansą na studia. Jeśli nie zdałeś matury w pierwszym terminie a dopiero w sierpniu nie zamartwiaj się i tak dalej masz szanse na dostanie się na studia i walkę o wymarzony indeks. Pamiętaj też, że bardzo często programy studiów w trybie stacjonarnym nie różnią się dużo od tych w trybie niestacjonarnym.