Zaznacz stronę

Sinologia, czyli filologia chińska należy do kierunków orientalistycznych, egzotycznych. To studia oryginalne, cieszące się dużą popularnością wśród kandydatów na studia. Oprócz języka chińskiego i trudnej nauki kilku tysięcy znaków poznaje się na nich kulturę, historię Chin. Język chiński zna najwięcej ludzi na świecie. Chiny, kraj Dalekiego Wschodu, kraj porcelany czy jedwabiu wielu przyciąga. Czy warto studiować sinologię?

Kierunek studiów 2018 – sinologia, specyfika kierunku

Celem kształcenia na kierunku sinologia jest uzyskanie kompetencji językowych, kulturoznawczych. Sinologia to nauka o języku, kulturze i historii Chin. Przykładowymi przedmiotami na tym kierunku są praktyczna nauka języka chińskiego, wstęp do językoznawstwa, historia Chin, wstęp do literaturoznawstwa, praktyczna nauka drugiego języka orientalnego, gramatyka opisowa języka chińskiego, kultura chińska, filozofia chińska, sztuka, antropologia, starożytny język chiński itp.

Sinologia i co dalej?

Absolwenci sinologii mogą pracować w charakterze tłumacza, w placówkach dyplomatycznych, środkach masowego przekazu, wydawnictwach, instytucjach kultury. Można spróbować też swoich sił w branży turystycznej jako przewodnik wycieczek. Wiele osób decyduje się na pracę w firmach handlowych. Studia są niezwykle perspektywiczne ze względu na wzrost potęgi gospodarczej Chin.

Dla kogo?

To studia dla ambitnych, ciekawych świata i innych kultur. Istotne jest posiadanie dużych kompetencji językowych, zacięcie językowe oraz chęć poznania orientalnej filozofii. Studia są niezwykłe, ale też trudne, ponieważ trzeba nauczyć się kilku tysięcy znaków.

Kierunek studiów 2018 – gdzie studiować sinologię?

Studia na kierunku sinologia można rozpocząć na uniwersytetach: Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Jagiellońskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Jak się wyróżnić na rynku pracy?

Studiując sinologię na Uniwersytecie Jagiellońskim studenci mają możliwość wyjazdu, odbycia stypendium w Chinach lub na Tajwanie. Warto podczas studiów podjąć ciekawy staż czy praktyki, to procentuje. Warto też połączyć studia z drugim kierunkiem np. ekonomią.

Kierunek studiów 2015 – zeszłoroczne progi punktowe

W ubiegłym roku, aby dostać się na upragnioną sinologię na Uniwersytet Warszawski należało zdobyć 92,05 punktów na 200 możliwych. O przyjęcie na studia na kierunku sinologia w roku 2015 starało się aż 20 osób na miejsce.