Typ publikacji

Wydawca

Cena

Rodzaje publikacji

Format

Ewa Błaszczyk - liczba pozycji (1)

ur. 15 października 1955, Warszawa

Aktorka teatralna, filmowa i serialowa, także pieśniarka i lektorka. W 1978 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Debiutowała rolą w serialu „Polskie drogi” (1976). Jej pierwszy występ teatralny miał miejsce w 1977 r. w Teatrze Współczesnym, z którym związała się później na pięć lat. Występowała także w Teatrze Narodowym (1981–82) i Teatrze Studio (od 1994).
Pojawiła się w wielu filmach fabularnych, serialach oraz przedstawieniach teatralnych. Za rolę Klary w filmie „Nadzór” W. Saniewskiego otrzymała Brązowe Lwy Gdańskie na 10. FPFF w Gdyni (1983). W 1988 r. wystąpiła w filmie „Hanussen” Istvána Szabó. W tym samym czasie zagrała w „Dekalogu IX” Krzysztofa Kieślowskiego i otrzymała Wiktora – nagrodę dla najpopularniejszej postaci TVP.
Aktorkę można zobaczyć m.in. w filmach „Nic śmiesznego” (1995), „Mały Książę” (1999), „Kameleon” (2001), „Mistyfikacja” (2010). Wystąpiła też w wielu popularnych serialach, m.in. w „Zmiennikach” (1986), „Bożej podszewce” (1997), „Na dobre i na złe” (1999).
Ewa Błaszczyk jest również utalentowana wokalnie. Wykonuje piosenki z repertuaru Agnieszki Osieckiej, Janusza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego oraz Jacka Janczarskiego.
W 2000 r. życie aktorki uległo dramatycznym zmianom. Najpierw zmarł jej mąż – Jacek Janczarski, kilka miesięcy później jedna z córek zapadła w śpiączkę w wyniku zakrztuszenia lekami. Zmagania z osobistą tragedią aktorka opisała w książce „Wejść tam nie można” oraz w filmie dokumentalnym „Obudzić Olę” (2002). Jest współzałożycielką fundacji „Akogo?” (2002), która pomaga dzieciom po najcięższych urazach mózgu.

Widok:
Na stronie:
Minibook

Niepokonani. Ewa BłaszczykNiepokonani. Ewa Błaszczyk

Ewa Błaszczyk

O cierpieniu, bólu i próbie, jakiej poddało ją życie, popularnemu prezenterowi opowiada Ewa Błaszczyk, aktorka i mama Oli, która od lat pozostaje w śpiączce.

O cierpieniu, bólu i próbie, jakiej poddało ją życie, popularnemu prezenterowi opowiada Ewa Błaszczyk, aktorka i mama Oli, która od lat pozostaje w śpiączce.