Eprasa

Fabryka Silesia 1/2017

Numer wydania:
1/2017
Data wydania:
styczeń 2017
Częstotliwość:
kwartalnik
Zobacz poprzednie wydania
7,02 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Fabryka Silesia 1/2017 - W numerze

Hasło przewodnie nr 1(15)/2017 brzmi: NA SPORTOWO. Uwagę zwraca obecność na łamach pięciu (byłych lub obecnych) redaktorów naczelnych rozmaitych mediów, nie tylko sportowych i nie tylko śląskich.
Okładkowe hasło „Na sportowo” nie oznacza bowiem, że do lektury namawiamy tylko entuzjastów sportu. Poddajemy analizie rozmaite – społeczne, polityczne i etniczne – aspekty funkcjonowania sportu na Górnym Śląsku, począwszy od ostatnich dekad XIX wieku po współczesność. Znajdziecie tu Państwo teksty, których bohaterami są herosi wychowani na górnośląskich placach i w robotniczych familokach. Niebawem zawładnęli zbiorową wyobraźnią współczesnych i wytrwali w legendzie aż do dzisiejszych czasów. Wilimowski i Cieślik. Potem– Pohl, Lubański czy Banaś. I tylu innych, dla których – niestety – nie znaleźliśmy tu miejsca, choć przecież wiemy, że śląscy sportowcy nie tylko z umiejętności kopania piłki byli i są znani. Iluż mieliśmy wspaniałych lekkoatletów, kolarzy, ciężarowców, zapaśników, judoków, narciarzy czy gimnastyków! Przez długie dekady śląskie kluby dominowały, a przynajmniej wyznaczały ton w sportach drużynowych: piłce ręcznej, koszykówce, siatkówce, hokeju…
Czy musimy używać czasu przeszłego? Nie odpowiemy jednoznacznie, choć łatwo się przekonacie, że większość naszych autorów głęboko zanurza się w historii. Wierzymy, że właśnie tego oczekiwaliście.

ZBIGNIEW KADŁUBEK | Ćwiczące życie i śląski duch perfekcji
Sport jest jednym ze sposobów dobrego życia w sensie filozoficznym. Sport to marzenie o doskonałości. W sporcie wychodzi na jaw pragnienie perfekcji. Ten duch perfekcji przede wszystkim chce przeskoczyć historię. Ma zamiar wygrać wyścig ze wszystkim dookoła.
KRZYSZTOF KARWAT | Istota boska i triumfująca
Czy można sobie dzisiaj wyobrazić, że wybitny poeta obejmuje funkcję redaktora naczelnego gazety sportowej? Pytanie retoryczne. I wcale nie dlatego, że tkwimy w epoce, która domaga się wąskich specjalizacji, a w takim przypadku – także menedżerskich talentów, umiejętności twardego stąpania po ziemi, a nie metaforyzowania rzeczywistości.
ANTONI STEUER | W zdrowym ciele zdrowy duch
Historia kultury fizycznej na Górnym Śląsku to dzieje zjawisk cywilizacyjno-kulturowych, jakie miały miejsce na tej ziemi od czasów feudalnych począwszy. Ma ona rodowód zarówno swojski, jak i obcy.
PAWEŁ CZADO | Tramwajem za granicę
Zwycięski mecz reprezentacji Polski z Niemcami, który odbył się w październiku 2014 roku, przeszedł do historii jako ten, w którym Polacy pierwszy raz zwyciężyli Niemców. Jednak warto pamiętać, że udało się to przecież znacznie wcześniej, jeszcze przed wojną – na Górnym Śląsku. W latach 20. i 30. coroczne mecze piłkarskich reprezentacji polskiego i niemieckiego Śląska rozpalały wśród widzów gigantyczne emocje.
MARCIN WIATR | … a bramki są dwie
W książce Wilimowski (Wrocław, 2016) bośniacki pisarz Miljenko Jergović opisuje fenomen śląskiej tożsamości na tle losu jednego z najwybitniejszych górnośląskich piłkarzy XX wieku, Ern(e)sta Wil(l)imowskiego.
GRZEGORZ BĘBNIK | Do pustej bramki
Mecz rozegrany w Katowicach 25 września 1927 roku pomiędzy miejscową drużyną 1. FC Kattowitz a zespołem krakowskiej Wisły wykraczał daleko poza ramy sportowego wydarzenia. Zdawali sobie z tego sprawę zarówno sami piłkarze, jak i wyjątkowo licznie przybyli kibice; bez wątpienia również władze – i miejscowe, na czele z wojewodą Michałem Grażyńskim, i warszawskie. Stawka była bowiem nie byle jaka; niewiele brakowało, by mistrzem Polski została drużyna reprezentująca niemiecką mniejszość w województwie śląskim, otwarcie nawiązująca do pruskiego dziedzictwa.
MARIUSZ KOWOLL | Piłka tylko dla Polaków
17 lutego 1945 roku Aleksander Zawadzki, pełnomocnik rządu w regionie śląsko-dąbrowskim z ramienia Polskiej Partii Robotniczej, dekretem reaktywuje ruch sportowy; jedne kluby wznawiają działalność, inne organizują się zupełnie od podstaw. 15 marca odbywa się pierwsze zebranie Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Katowicach. W październiku rusza ligowy sezon.
ZBIGNIEW GOŁASZ | Każdy to powie: czternastokrotni mistrzowie!
Z piętnem dwóch totalitaryzmów… Przez lata użytkował obiekt sportowy, który nosił imię wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera. Narodziny klubu były ściśle związane z tzw. Zjednoczeniem bratnich partii, czyli Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, a de facto likwidacją pluralizmu partyjnego na polskiej scenie politycznej. Eufemistyczne „zjednoczenie” oznaczało bowiem likwidację ostatniej siły politycznej, która mogła przeciwstawić się sowietyzacji kraju.
DAWID SMOLORZ | Gwiazda
3 lipca 1974 roku. Frankfurt nad Menem. W meczu o awans do finału piłkarskich mistrzostw świata mierzą się reprezentacje Niemiec Zachodnich i Polski. Spotkanie toczy się w strugach ulewnego deszczu. To bardziej piłka wodna niż futbol. Ale w 43. minucie Janowi Banasiowi udaje się przedrzeć przez ogromne kałuże i niemiecką defensywę. Strzałem nie do obrony pokonuje Seppa Maiera i daje prowadzenie biało-czerwonym. Nie oddają go już do końca meczu. W finale czeka na nich Holandia. Ostatni z wątków to oczywiście fikcja.
PIOTR LACHMANN | Na śmierć piłkarza
ANDRZEJ GRYGIERCZYK | Odmienne stany nabożności
Mam do piłkarzy nabożny stosunek... Piękne, proste zdanie, nie moje, niestety. Oddaje te wszystkie uczucia, które od dzieciństwa żywiłem wobec tych, którzy w 22 biegają po boiskach za jedną piłką. I nie tylko wobec nich. Bo również przedstawicieli innych gier zespołowych. I lekkoatletów, i zapaśników, i dżudoków. Długo by wymieniać.
RYSZARD NIEMIEC | Jak upadały stereotypy
Przyszedłem na świat w centrum cywilizacji galicyjskiej. Rzucany z rodziną po terenach dawnego zaboru austriackiego (wieś Bażanówka w powiecie sanockim, Iwonicz-Zdrój, Brzozów, Rzeszów, Przemyśl), zakotwiczyłem po studiach w Krakowie. Ludzie z tych stron, opisywani przez Ślązaków jako gorole, byli dla nich sąsiadami z pełną gamą uczuć: zazdrości, niechęci, podziwu i przyjaźni.
ZYGFRYD NOWAK | My som stond
W pracy zbiorowej Z dziejów Bogucic Antoni Steuer podjął zadanie opisania historii rozwoju życia sportowego w tej miejscowości, obecnie dzielnicy Katowic. Na „liście sukcesów bogucickiego sportu” na pozycji nr 1 pojawia się zdobycie przez AZS Katowice w 1949 roku 3. miejsca w bobslejach. Podobnych sukcesów wymieniono 16 – wszystkie związane z dzisiejszym Śląskim Uniwersytetem Ekonomicznym. Aż 11 dotyczy piłki ręcznej, kobiet i mężczyzn.
JAN PRZEWOŹNIK | Gens una sumus!
Prawdopodobnie postronnemu obserwatorowi Śląsk bardziej niż z szachami kojarzy się ze skatem, tak kiedyś popularną grą karcianą. – Łoziymnoście! – Mom! – Dwajścia! – Grej! – Grom krojca! – Kontra! – Ryj!
HENRYK GRZONKA | Na wielkopiecowym żużlu
Najdłuższą historię wyścigi motocyklowe mają w Stanach Zjednoczonych. Rywalizację podjęto tam już pod koniec XIX wieku. Warkot silników, niezwykła w tamtych czasach prędkość, pęd powietrza – to wszystko zachęcało śmiałków, którzy chcieli ujarzmić moc „stalowych rumaków”.
WALDEMAR SZYMCZYK | Górniczy. Choć bez kopalni
Kleofas nie fedruje już od 13 lat, ale klubowi 06 Kleofas Katowice udało się dotrwać do 110. urodzin. Jubileusz nie przypominał gali mistrzów sportu, jakie oglądamy w telewizji. Zabrakło drogich alkoholi, wytrawnego menu, szykownych kreacji. Kilkudziesięciu facetów usiadło przy stole, by zjeść rosół, roladę, napić się zimnej wódki i powspominać czasy, kiedy stawali na ringu w barwach ukochanego klubu.
JAN MATUSZYŃSKI | Czas triumfów i dramatów
Wbijamy szpilkę z nitką na mapie, mierzymy długość nitki do Halicza, Tarnicy, Rysów, Trzech Koron, Babiej Góry, Łysicy, Skrzycznego i Śnieżki. Z żadnego większego miasta w Polsce w te rejony nie jest relatywnie tak blisko, jak z Katowic. „Stolica polskich gór?!”
MARCIN ZASADA | Dogonić stracony czas
Śląsk był sportową potęgą przed i po wojnie. Z infrastruktur zbudowanej nie tylko 50, ale nawet 100 lat temu korzystamy do dziś, czym chwalić mogliby się chyba tylko nieżyjący już architekci. Zaniedbania w tej materii odrabiamy, ale często wbrew realiom ekonomicznym.
PAWEŁ CZADO | Wieloryb, który nie może zmienić się w białego słonia
Gdyby ktoś kazał wam znaleźć tylko jedno skojarzenie ze śląskim sportem, byłby to zapewne wspaniały stadion w Chorzowie. Zbliża się czas, kiedy wreszcie znów będziemy mogli z jego trybun oglądać wielkie mecze.
ZBIGNIEW KADŁUBEK | W pełnym składzie
Drużyna związana jest z życiem i rytmem miasta. Przynajmniej kiedyś tak było. Świetliste, przez chwilę zielonkawe, potem żółtawe i niebieskie płaszczyzny boiska ostrawskiego mienią się i są środkiem potężnego działania pamięci. Dookoła wysoka temperatura głosów.
INGMAR VILLQIST | TOR!!!
Było to oczywiste i nieuchronne jak nauka chodzenia, obecne i niezbędne dla dziecięcego bycia we wspólnocie.
KRZYSZTOF KARWAT | Ach, ten Lubański
Największe, najważniejsze wydarzenie sportowe związane z Górnym Śląskiem? Trudny wybór, bo niektóre miały miejsce daleko od Katowic czy Opola, a ich bohaterów i świadków nie ma już wśród nas.
KSIĄŻKI | Nadesłane i wypatrzone

Fabryka Silesia 1/2017 - O tytule

Kwartalnik poświęcony szeroko pojmowanej kulturze Górnego Śląska. Adresowany jest do środowisk twórczych i naukowych, studentów, pracowników kultury i oświaty, samorządowców i regionalistów, dziennikarzy i wszystkich osób zainteresowanych tematyką regionu.

Kwartalnik poświęcony jest szeroko pojmowanej kulturze Górnego Śląska. Czasopismo adresowane jest do środowisk twórczych i naukowych, studentów (w tym studentów UTW), pracowników kultury i oświaty, dziennikarzy, samorządowców i regionalistów, jak i wszystkich osób zainteresowanych tematyką regionu. Pierwszy numer „Fabryki Silesia”, wydawanej przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, ukazał się w maju 2012 roku.

Fabryka Silesia 1/2017 - Informacje szczegółowe

Publikacja z kategorii:
Język publikacji:
ISSN:
2084-9621
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
3 (epub, mobi, pdf)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 11,42 MB / mobi 12,35 MB / pdf 56,09 MB

Fabryka Silesia 1/2017 - Opinie i Komentarze

Podobne publikacje

Eprasa

Nowa Europa WschodniaNowa Europa Wschodnia

Dwumiesięcznik polityczno-kulturalny, adresowany do osób zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej.

Dwumiesięcznik polityczno-kulturalny, adresowany do osób zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej.

Eprasa

New Eastern EuropeNew Eastern Europe

“New Eastern Europe” is a new Quarterly magazine dedicated to Central and Eastern European affairs.

“New Eastern Europe” is a new Quarterly magazine dedicated to Central and Eastern European affairs.

Eprasa

WięźWięź

Katolickie pismo zajmujące się najważniejszymi problemami życia społeczno-politycznego, religii, kultury i historii.

Katolickie pismo zajmujące się najważniejszymi problemami życia społeczno-politycznego, religii, kultury i historii.

Eprasa

Pomocnik Historyczny Pomocnik Historyczny

Czasopismo z bogatą infografiką, na którą składają się mapy, zdjęcia i reprodukcje dokumentów z epoki. Każde wydanie to monograficzny obraz wybranego okresu z historii Polski, Europy i świata.

Czasopismo z bogatą infografiką, na którą składają się mapy, zdjęcia i reprodukcje dokumentów z epoki. Każde wydanie to monograficzny obraz wybranego okresu z historii Polski, Europy i świata.

Eprasa

Niezbędnik InteligentaNiezbędnik Inteligenta

Czasopismo, które zyskało renomę kompendium wiedzy niezbędnej dla współczesnego inteligenta. Przybliża nowe szkoły myślenia, zjawiska z dziedziny nauk społecznych, filozofii, kultury i literatury.

Czasopismo, które zyskało renomę kompendium wiedzy niezbędnej dla współczesnego inteligenta. Przybliża nowe szkoły myślenia, zjawiska z dziedziny nauk społecznych, filozofii, kultury i literatury.

Eprasa

Historia Do RzeczyHistoria Do Rzeczy

Magazyn historyczny współpracujący ze znawcami tematu, na którego łamach podejmowane są tematy trudne i kontrowersyjne przez konkurencyjne czasopisma najczęściej pomijane lub ujmowane zdawkowo.

Magazyn historyczny współpracujący ze znawcami tematu, na którego łamach podejmowane są tematy trudne i kontrowersyjne przez konkurencyjne czasopisma najczęściej pomijane lub ujmowane zdawkowo.

Eprasa

ArchitekturaArchitektura

Najważniejszy i najbardziej wpływowy magazyn architektoniczny na naszym rynku czasopiśmienniczym, specjalizujący się w profesjonalnej prezentacji współczesnej architektury polskiej i światowej.

Najważniejszy i najbardziej wpływowy magazyn architektoniczny na naszym rynku czasopiśmienniczym, specjalizujący się w profesjonalnej prezentacji współczesnej architektury polskiej i światowej.

Eprasa

ELLE DECORATIONELLE DECORATION

Luksusowy magazyn o wnętrzach i designie. Śledzi najważniejsze trendy w urządzaniu wnętrz, podpowiada, co warto wybrać z bogatej oferty dostępnej na rynku.

Luksusowy magazyn o wnętrzach i designie. Śledzi najważniejsze trendy w urządzaniu wnętrz, podpowiada, co warto wybrać z bogatej oferty dostępnej na rynku.

Eprasa

National Geographic TravelerNational Geographic Traveler

Najchętniej czytany magazyn podróżniczy. Inspirujące reportaże, praktyczne porady, felietony, opinie i komentarze. Kopalnia informacji dla wszystkich ciekawych świata, z zacięciem globtroterskim.

Najchętniej czytany magazyn podróżniczy. Inspirujące reportaże, praktyczne porady, felietony, opinie i komentarze. Kopalnia informacji dla wszystkich ciekawych świata, z zacięciem globtroterskim.

Eprasa

Skarpa WarszawskaSkarpa Warszawska

Miesięcznik kulturalno-historyczny poświęcony Warszawie „wczoraj i dziś”, który narodził się z wielkiej pasji. Pozycja dla wszystkich, którym bliskie są wzruszenia i małe, miejskie tęsknoty.

Miesięcznik kulturalno-historyczny poświęcony Warszawie „wczoraj i dziś”, który narodził się z wielkiej pasji. Pozycja dla wszystkich, którym bliskie są wzruszenia i małe, miejskie tęsknoty.

Eprasa

Acta Archaeologica LodziensiaActa Archaeologica Lodziensia

Najstarsza w łódzkim ośrodku naukowym archeologiczna seria wydawnicza istniejąca od ponad pół wieku. Wyróżnia się integracyjnym charakterem i szerokim zakresem tematycznym.

Najstarsza w łódzkim ośrodku naukowym archeologiczna seria wydawnicza istniejąca od ponad pół wieku. Wyróżnia się integracyjnym charakterem i szerokim zakresem tematycznym.

Eprasa

National Geographic Traveler. Nu...National Geographic Traveler. Numer Specjalny

Wydanie specjalne najchętniej czytanego magazynu podróżniczego.

Wydanie specjalne najchętniej czytanego magazynu podróżniczego.

Eprasa

CHIDUSZCHIDUSZ

Pismo społeczno-kulturalne skierowane do osób zainteresowanych kulturą i historią żydowską w Polsce i na świecie.

Pismo społeczno-kulturalne skierowane do osób zainteresowanych kulturą i historią żydowską w Polsce i na świecie.

Eprasa

Res Publica NowaRes Publica Nowa

Kwartalnik kulturalno-społeczno-polityczny. Czasopismo opiniotwórcze z długoletnią tradycją, wydawane pod nazwą „Res Publica” w latach 1979-81 i 1987-92, a od 1992 r. jako „Res Publica Nowa”.

Kwartalnik kulturalno-społeczno-polityczny. Czasopismo opiniotwórcze z długoletnią tradycją, wydawane pod nazwą „Res Publica” w latach 1979-81 i 1987-92, a od 1992 r. jako „Res Publica Nowa”.

Eprasa

The Polish Quarterly of Internat...The Polish Quarterly of International Affairs

Anglojęzyczny naukowy periodyk polityczno-kulturalny poruszający kwestie związane z Europą Środkową i Wschodnią.

Anglojęzyczny naukowy periodyk polityczno-kulturalny poruszający kwestie związane z Europą Środkową i Wschodnią.

Eprasa

Sprawy MiędzynarodoweSprawy Międzynarodowe

Polski periodyk naukowo-polityczny poświęcony szeroko pojętym stosunkom międzynarodowym. Ukazuje się od 1948 r., obecnie jako kwartalnik.

Polski periodyk naukowo-polityczny poświęcony szeroko pojętym stosunkom międzynarodowym. Ukazuje się od 1948 r., obecnie jako kwartalnik.

Eprasa

Temat SzczecineckiTemat Szczecinecki

Dwutygodnik skierowany przede wszystkim do mieszkańców Szczecinka i jego okolic. Na swoich łamach publikuje głównie artykuły i felietony, w których omawiane są bieżące sprawy regionu.

Dwutygodnik skierowany przede wszystkim do mieszkańców Szczecinka i jego okolic. Na swoich łamach publikuje głównie artykuły i felietony, w których omawiane są bieżące sprawy regionu.

Eprasa

Gazeta WyborczaGazeta Wyborcza

Ewydanie jednego z największych opiniotwórczych dzienników społeczno-informacyjnych w Polsce. Kupując ewydanie, otrzymasz dostęp do plików epub, mobi i pdf online.

Gazeta Wyborcza Wydawca: Agora SA zobacz inne numery MOBI + EPUB + PDF

Ewydanie jednego z największych opiniotwórczych dzienników społeczno-informacyjnych w Polsce. Kupując ewydanie, otrzymasz dostęp do plików epub, mobi i pdf online.

Eprasa

PolitykaPolityka

Wiodący tygodnik społeczno-polityczny wydawany nieprzerwanie od 1957 r., ceniony za rzetelność i wiarygodność, fachowość i trafność w komentowaniu i analizowaniu otaczającej nas rzeczywistości.

Polityka Wydawca: Polityka zobacz inne numery MOBI + EPUB + PDF

Wiodący tygodnik społeczno-polityczny wydawany nieprzerwanie od 1957 r., ceniony za rzetelność i wiarygodność, fachowość i trafność w komentowaniu i analizowaniu otaczającej nas rzeczywistości.

Eprasa

Tygodnik PowszechnyTygodnik Powszechny

„Tygodnik Powszechny” – najszybciej rosnący tygodnik opinii w Polsce.

„Tygodnik Powszechny” – najszybciej rosnący tygodnik opinii w Polsce.

Eprasa

metrocafe.plmetrocafe.pl

Bezpłatny dziennik ogólnopolski. Codzienne źródło najciekawszych informacji z kraju i ze świata, polecenia kulturalne, newsy ze świata popkultury, rozrywki i lifestyle’u.

metrocafe.pl Wydawca: Agora SA zobacz inne numery MOBI + EPUB + PDF

Bezpłatny dziennik ogólnopolski. Codzienne źródło najciekawszych informacji z kraju i ze świata, polecenia kulturalne, newsy ze świata popkultury, rozrywki i lifestyle’u.

Eprasa

WprostWprost

Ukazujący się od 1982 roku czołowy tygodnik społeczno-informacyjny. Bezkompromisowy i bezpruderyjny, słynie z odwagi podejmowania trudnych, kontrowersyjnych tematów. Znany też z oryginalnych okładek.

Wprost Wydawca: Wprost zobacz inne numery MOBI + EPUB + PDF

Ukazujący się od 1982 roku czołowy tygodnik społeczno-informacyjny. Bezkompromisowy i bezpruderyjny, słynie z odwagi podejmowania trudnych, kontrowersyjnych tematów. Znany też z oryginalnych okładek.

Eprasa

Tygodnik Do RzeczyTygodnik Do Rzeczy

Tygodnik konserwatywno-liberalny kierowany przez Pawła Lisickiego, ukazujący się na rynku prasowym od 25 stycznia 2013 r. w poniedziałki.

Tygodnik konserwatywno-liberalny kierowany przez Pawła Lisickiego, ukazujący się na rynku prasowym od 25 stycznia 2013 r. w poniedziałki.

Eprasa

Super ExpressSuper Express

Najodważniejszy dziennik ogólnopolski, pierwszy polski tabloid. Codziennie dostarcza najbardziej aktualnych informacji z różnych dziedzin życia społeczno-politycznego. Gwarantuje także rozrywkę.

Najodważniejszy dziennik ogólnopolski, pierwszy polski tabloid. Codziennie dostarcza najbardziej aktualnych informacji z różnych dziedzin życia społeczno-politycznego. Gwarantuje także rozrywkę.

Eprasa

Miesięcznik ZNAKMiesięcznik ZNAK

Magazyn intelektualny o tematyce społeczno-kulturalnej wydawany w Krakowie przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Magazyn intelektualny o tematyce społeczno-kulturalnej wydawany w Krakowie przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Eprasa

PrzeglądPrzegląd

Tygodnik obecny na polskim rynku prasowym od 1999 r. Kieruje swoje artykuły do tych Czytelników, którzy chcą być rzetelnie, ciekawie i mądrze informowani o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie.

Tygodnik obecny na polskim rynku prasowym od 1999 r. Kieruje swoje artykuły do tych Czytelników, którzy chcą być rzetelnie, ciekawie i mądrze informowani o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie.

Eprasa

Krytyka PolitycznaKrytyka Polityczna

Czasopismo filozoficzno-artystyczno-polityczne adresowane do szeroko rozumianych środowisk inteligenckich – naukowców, intelektualistów, publicystów, dziennikarzy i artystów.

Czasopismo filozoficzno-artystyczno-polityczne adresowane do szeroko rozumianych środowisk inteligenckich – naukowców, intelektualistów, publicystów, dziennikarzy i artystów.

Eprasa

Newsweek PolskaNewsweek Polska

Nowoczesny tygodnik opiniotwórczy. W sposób atrakcyjny, rzetelny i przystępny prezentuje zagadnienia polityczne, społeczne, naukowe i kulturalne. Opisuje wydarzenia z Polski i ze świata, zapewniając czytelnikom wiarygodne, bieżące informacje. Obszerne, pogłębione materiały, wywiady z postaciami ze świata polityki, kultury i sportu, felietony znanych autorów oraz doświadczona redakcja to siła tego tytułu.

Nowoczesny tygodnik opiniotwórczy. W sposób atrakcyjny, rzetelny i przystępny prezentuje zagadnienia polityczne, społeczne, naukowe i kulturalne. Opisuje wydarzenia z Polski i ze świata, zapewniając czytelnikom wiarygodne, bieżące informacje. Obszerne, pogłębione materiały, wywiady z postaciami ze świata polityki, kultury i sportu, felietony znanych autorów oraz doświadczona redakcja to siła tego tytułu.

Wydanie specjalne „Polityki”

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
PDF zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Format używany do prezentacji książek lub czasopism, które wymagają formatu stronicowanego, ponieważ ich treść nie może dopasować się dowolnie (swobodnie) do szerokości ekranu. Pliki PDF zawierają interaktywne spisy treści, linkujące przypisy i inne rozwiązania stosowane w tekstach elektronicznych. Proporcjonalne rozmieszczenie elementów na stronie sprawdza się w urządzeniach wyposażonych w duże ekrany.

Możesz go przeczytać na dowolnym urządzeniu z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem (np. Adobe Reader)
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.