Typ publikacji

Wydawca

Cena

Rodzaje publikacji

Format

Grażyna Barszczewska - liczba pozycji (1)

ur. 1 maja 1947, Warszawa

Aktorka filmowa, telewizyjna, teatralna, radiowa i kabaretowa, także reżyser. W 1970 r. ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST. Debiutowała rolą w „Czajce” A. Czechowa na scenie Teatru Ludowego w Nowej Hucie, z którym związana była do 1972 r. Z czasem przeniosła się do warszawskiego Teatru Ateneum, gdzie pracowała do 1983 r.
Obecnie wchodzi w skład zespołu aktorów Teatru Polskiego w Warszawie. Przez kilka lat można było oglądać ją również w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (1995–97). Ponadto występowała w kabarecie „Dudek” Edwarda Dziewońskiego.
Zagrała m.in. w filmach „Biały mazur” (1979), „Droga wewnętrzna” (2006) i „Wygrany” (2011). Pojawiła się w wielu serialach, m.in. w „Karierze Nikodema Dyzmy” (1980), „Na dobre i na złe” (1999), „Niani” (2005–09) i „Londyńczykach” (2008–09). Dubbingowała postaci bajek „Kajtuś” (1998) i „Małe zoo Lucy” (2001–02). Użyczała swojego głosu także w polskich wersjach językowych takich filmów, jak „Rob Roy” (1995) czy „Zaczarowana” (2007).
Grażyna Barszczewska jest zdobywczynią wielu nagród, m.in. Nagrody I stopnia Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji za twórczość oraz działalność radiową i telewizyjną oraz za wybitne kreacje aktorskie w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia (1984), a także nagrody Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe (1999).
Na Promenadzie Gwiazd na wyspie Ołowiance można zobaczyć odcisk dłoni aktorki, który pozostawiła tam w 2006 r. podczas XI Festiwalu Gwiazd w Gdańsku. W 2007 r. uhonorowano ją Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Prywatnie jest żoną Alfreda Andrysa i matką operatora Jarosława Szmidta.

Widok:
Na stronie:
Ebook

Amantka z pieprzemAmantka z pieprzem

Grażyna Barszczewska

Szczera i pasjonująca rozmowa o życiu i grze, pełna codzienności i… niecodzienności z Grażyną Barszczewską – amantką z pieprzem – jak nazwał ją jeden z wybitnych reżyserów filmowych.

Amantka z pieprzem Grażyna Barszczewska Wydawca: Prószyński i S-ka MOBI + EPUB (w wersji papierowej 224 strony)

Szczera i pasjonująca rozmowa o życiu i grze, pełna codzienności i… niecodzienności z Grażyną Barszczewską – amantką z pieprzem – jak nazwał ją jeden z wybitnych reżyserów filmowych.