Ebook

Gwiazdozbiór psa

Autor:
Wydawca:
Format:
29,99 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Gwiazdozbiór psa - Opis

„Dla tych, którzy myślą, że «Droga» Cormaca McCarthy’ego to ostatnie słowo w postapokaliptycznej beletrystyce”. Najlepsza książka 2012 r. według prestiżowych „Publishers Weekly” i „The Guardian”!

Hig przeżył epidemię grypy, która niemal doszczętnie wytrzebiła ludzkość. On sam stracił żonę i przyjaciół. Teraz mieszka w hangarze na małym opuszczonym lotnisku wraz z psem i jedynym sąsiadem – mizantropem nierozstającym się z bronią. W swojej cessnie 182 Hig zabezpiecza strefę ochronną lotniska. Od czasu do czasu wymyka się na ryby i udaje przed samym sobą, że wszystko jest jak dawniej. Kiedy jednak w pokładowym radiu natrafia na transmisję z innego lotniska, budzi się w nim skrywana głęboko nadzieja, że gdzieś istnieje inne, lepsze życie – podobne do tego, które utracił.
Ryzykując wszystko, Hig wyrusza na wyprawę tam, skąd nie będzie już mógł powrócić; nie tankując, kieruje się do źródła szumiącego sygnału radiowego. To, co go czeka i z czym musi się zmierzyć, jest zarazem i lepsze, i gorsze od czegokolwiek, czego mógł się spodziewać.
„Gwiazdozbiór Psa” to porywająca i wzruszająca, tyleż zabawna, co przejmująco smutna opowieść o człowieku, który wiedzie życie w ziejącym pustką, przepełnionym poczuciem straty świecie. Opowieść o tym, czym gotów jest zaryzykować, by wbrew wszystkiemu odzyskać więź z innymi, miłość i pełnię człowieczeństwa.

„Spróbuj z wrażliwością artystyczną Hemingwaya opisać świat, w którym mutacja grypy wytrzebiła ponad 99% procent populacji. Dodaj do tego mężczyznę ze złamanym sercem, wędką, kilkoma strzelbami i małym samolotem. (...) A teraz wyobraź sobie, że ów mężczyzna pielęgnuje w sobie więcej nadziei, niż podpowiada rozsądek (...)”.

Scott Smith

Gwiazdozbiór psa - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Olga Siara (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Kraków 2013
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
The Dog Stars
Język oryginalny publikacji:
angielski
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2012
ISBN:
978-836-394-411-7
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 0,44 MB / mobi 0,72 MB

Gwiazdozbiór psa - Opinie i Komentarze

Przyzwoite postapokaliptyczne czytadło. Nic odkrywczego - tam pójdzie na polowanie, tu coś naprawi, tam kogoś ubije i od czasu do czasu powzdycha za utraconym światem.

Książka jest po prostu cudna. Bałem się, że pod nawałem pojawiających się masowo ostatnimi czasy produkcji z kategorii "post-apo" będę mieć dosyć tematu. Jednak książka wciągnęła mnie do cna. Napisana bardzo zręcznie, postaci są barwne, różnorodne i bardzo żywe. Dowiedziałem się też kilku ciekawych rzeczy, na przykład co oznacza "10-4".
Polecam każdemu, fanowi post-apo oraz nowicjuszowi w tej dziedzinie.
więcej...
Na nowo nazwać to co się zapomina Książka, która mnie mocno zaskoczyła. Z początku głównie używanym tu językiem, specyficznym stylem narracji. Pourywane myśli, zdania, dziwna ich budowa, interpunkcja, surowy, bardzo oszczędny sposób opisywania wydarzeń czy otoczenia. Trochę tak jakbyśmy weszli do czyjejś świadomości i musieli dostosować się do czyichś skojarzeń, wspomnień, bo dla niego są oczywiste, więc opowiada o nich hasłowo. Gdy już się człowiek przyzwyczai, to powieść zaskakuje też samą historią, rozłożeniem w niej punktów nacisku.
Gdy bowiem słyszymy hasła: zagłada świata, jednostki, które walczą o przetrwanie na jego gruzach itd. to spodziewamy się przede wszystkim akcji, zarysowania post-apokaliptycznego tła, budowania napięcia. A tu, może i trochę tych wszystkich elementów znajdziecie, ale ważne jest coś zupełnie innego: ludzka samotność, niepewność o przyszłość, zmaganie się ze wspomnieniami i z tym by wciąż znajdować jakiś sens i chęć do życia. Po co? Dla kogo? Jak daleko można się posunąć w obronie własnego terytorium, gdy lęk podpowiada nam, że każdy człowiek jest dla nas nie tyle szansą na wymianę informacji, czy towarów, ale wrogiem, który mi zagraża.

Niewiele dowiemy się o tym co spowodowało tajemniczą epidemię grypy, która zniszczyła prawie całe Stany, znamy jedynie migawki ze wspomnień naszych bohaterów. Możemy też jedynie domyślać się tego czym spowodowane są zmiany w przyrodzie i postępujące ocieplenie klimatu. Autor nie zagłębia się w analizy naukowe. On wrzuca w ten świat kilka jednostek, by pokazać nam jak różnie człowiek próbuje sobie radzić w takich sytuacjach.

Główny bohater żyje wraz ze swym sąsiadem, zaciekle broniąc swego terenu - obaj są zupełnie różni, denerwują się nie raz na siebie, ale jeden drugiemu zapewnia coś ważnego - poczucie bezpieczeństwa. Sąsiad jest specem od broni i świetnie zorganizował ich system obrony, bohater zaś pilotuje niewielki samolocik, więc jest "systemem wczesnego ostrzegania". To co dla pierwszego stało się sensem życia, dla drugiego jest nieodmiennie pustą koniecznością. Hig bowiem wciąż szuka czegoś co przekracza wegetację ich dwóch na tym odludzie. Lot jest dla niego ucieczką, poszukiwaniem wolności, ale i pogoni za czymś nieuchwytnym - marzeniem, że uda się nawiązać kontakt z innymi ludźmi, że nie wszyscy mają mordercze zamiary wobec nich. Jego przyjaciel od razu by strzelał, Hig natomiast wciąż ma dylematy - chciałby najpierw wyciągać pomocną dłoń, mimo że nauczony dotychczasowym doświadczeniem, powinien być z tym bardzo ostrożny. Serce pełne empatii, a tu trzeba kierować się zasadami z pola walki...

Ciekawa opowieść o tęsknocie za drugim człowiekiem, za codziennym kontaktem i bliskością, niekoniecznie wymuszoną ochroną przed innymi. Dużo tu rozważań o przeszłości, o poczuciu winy, tęsknocie i o tym jak żyć, gdy straciło się wszystkich bliskich. Gdzie szukać siły, sensu?
Można by rzec - nie tyle akcja, co raczej trochę melancholijna i przepełniona smutkiem powieść psychologiczna. Ten klimat burzy trochę jedynie końcówka i motyw z Arabami. Nie wiem na co to było. Czyżby autor szykował ciąg dalszy?
Niektórzy mówią, że to takie połączenie Saint Exupery'ego i Hemingwaya (i nie tylko dlatego, że bohater lata i poluje), pewnie by można dorzucić do tego Drogę McCarthy'ego i mamy zarys tego czego można się spodziewać.
Nie banalne.
więcej...
Fajne postapo z wyważonym klimatem - trochę akcji, trochę typowego snucia się. Głównym wątkiem jest przełamanie nieufności do innych ludzi, ludzka potrzeba kontaktu, istniejąca nawet w parszywych warunkach.

Zakończenie według mnie bardzo dobre, trochę zaskakujące - ani przesadnie optymistyczne, ani przesadnie pesymistyczne.
Na skutek epidemii grypy wymiera niemalże cała ludzkość. Nieliczni, którym udaje się przeżyć, muszą zmagać się z okrutnym światem, strachem przed innymi ocalonymi, ale przede wszystkim z samymi sobą. Peter Heller pokazuje, jak zmienia się życie człowieka, który nagle zostaje z niemiłosierną pustką i wspomnieniami o bliskich. „Gwiazdozbiór psa” to głęboka i wzruszająca książka, która daje dużo do myślenia - o sobie, ludzkich możliwościach, człowieczeństwie. Warto się z tym zmierzyć. Książka spodobała się nie tylko mi, ale też naszym klientom. W ogóle mnie to nie dziwi. więcej...
Po kilku niewielkich rozczarowaniach związanych z rozminięciem się recenzji/opisu książki z moim jej odbiorem, do tej podchodziłem sceptycznie. Tak sceptycznie, że od zakupu do przeczytania minęło sporo czasu. Teraz już mogę stwierdzić, że książka jest naprawdę dobra. napisana w ciekawej formie i bardzo wciągająca. Jedynie mały minus za zakończenie. Po prostu osobiście rozczarowało minie. więcej...
Książka doskonała!
postapokaliptycznie, ale więcej tu rozważań osobistych i wspomnień niż grozy, straszenia. Mimo wszystko ciekawe!
http://notatnikkulturalny.blogspot.com/2013/06/gwiazdozbior-psa-peter-heller-czyli-na.html
książka jest piękna... wciągająca... też podchodziłem do niej jak do kolejnej z wielu postapokaliptycznych historii, ale naprawdę w tym wypadku mnie wciągnęło a ten prosty język, nieskomplikowane emocje bohatera zwykle, poprzetykane jego czasem dla odmiany pięknie zobrazowanymi obserwacjami, wspomnieniami wydarzeń, strat po których nic się już w zasadzie nie liczy, rozterki, pozwalają wejść w jego psychikę. Autor nie silił się na pokazywanie jakiejś przesadnej głębi bohaterów w samotności która tej głębi już nie usankcjonuje
to mnie ujęło, taki niespotykany literacki realizm, to pierwsza książka od dawna przy kórej w kółko chce się zaszyć gdzieś by czytać dalej.
więcej...
Książek trochę w życiu przeczytałem, ale nigdy nie pisałem recenzji do żadnej z nich. Ta jest pierwsza. „Gwiazdozbiór psa” to książka wyróżniająca się na tle innych. Językiem, pomysłem, wyważeniem emocji. Książka która wciąga. Pobudza do refleksji nad życiem. Raczej zmusza do zastanowienia się niż daje rozrywkę. Pierwszy w oczy rzuca się język książki – krótkie zdania, zwięzłe, czasami urywane. Jak myśli człowieka który nie ma już nawyku komunikowania się z innymi. Bo też w takiej sytuacji jest Hig – za towarzysza ma człowieka którego ani lubi ani mu ufa ale z którym dla obopólnego dobra musi współpracować. Inni ludzie to zagrożenie - teoretycznie potencjalni a praktycznie pewni napastnicy. Których się zabija, najlepiej strzałem z daleka, żeby zminimalizować zagrożenie.
Druga rzecz uderzająca w książce to skąpe dawkowanie emocji. Opis życia, kiedy straciło się wszystko: żonę, dziecko, rodzinę, innych ludzi a nawet drobne przyjemności jak łowienie pstrągów, bo pstrągi też wyginęły. Świat w którym trzeba przewartościować zasady – zabijać innych, bo inaczej inni zabiją ciebie. Opis niezwykle oszczędny a przez to uderzający. Życie jako ciąg rutynowych czynności, bez radości i nadziei na poprawę.
W końcu Hig dochodzi do punktu w którym musi coś zrobić, coś innego, nieracjonalnego, szalonego. Zostawić to życie które wiedzie, choć unormowane i na swój sposób bezpieczne, bo nie potrafi już tak żyć dalej. Wyrusza w podróż w jedną stronę, bo widzi małą szansę, że gdzieś są inni ludzie, normalni, tacy jak kiedyś. I po drodze znajduje takich ludzi jakich szukał. Dociera też tam gdzie chciał dotrzeć, tylko nie znajduje tam tego co miał nadzieję zastać. Rozwiązanie zaskakujące – punkt dla Autora.
Książka kończy się małą gwiazdką nadziei, bez fajerwerków optymizmu ale jednak nadziei. To dobrze, bo inaczej, mając przed oczami świat wykreowany przez Autora, czytelnik mógłby nabawić się depresji :-). Warto tą książkę przeczytać, ale nie polecam jako lekką lekturę na sezon ogórkowy.
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

DrogaDroga

Cormac McCarthy

Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem... Oto piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego.

Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem... Oto piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego.

Ebook

Korzenie niebiosKorzenie niebios

Tullio Avoledo

Pierwsza nierosyjska powieść z cyklu „Uniwersum Metro 2033”. Skarby Watykanu obróciły się w proch. Zasypany śniegiem Rzym spowija ciemność. Tego, co się w niej czai, nikt nie chce odkryć...

Pierwsza nierosyjska powieść z cyklu „Uniwersum Metro 2033”. Skarby Watykanu obróciły się w proch. Zasypany śniegiem Rzym spowija ciemność. Tego, co się w niej czai, nikt nie chce odkryć...

Ebook

WędrowiecWędrowiec

Suren Cormudian

Powrót do fundamentów kultowej serii: samotnej stalkerskiej doli, klaustrofobicznych tuneli metra, mutantów i ciągłej walki o przetrwanie. Czy ludzkość, która doprowadziła do tego wszystkiego, zasługuje na ocalenie? Powieść okazała się wielkim sukcesem i na stałe wpisała się jako podstawowa lektura świata METRO 2033. Zdobywczyni brązowego medalu w głosowaniu na książkę 2010 r.

Wędrowiec Suren Cormudian Seria: „Uniwersum Metro 2033” Wydawca: Insignis Media MOBI + EPUB (w wersji papierowej 304 strony)

Powrót do fundamentów kultowej serii: samotnej stalkerskiej doli, klaustrofobicznych tuneli metra, mutantów i ciągłej walki o przetrwanie. Czy ludzkość, która doprowadziła do tego wszystkiego, zasługuje na ocalenie? Powieść okazała się wielkim sukcesem i na stałe wpisała się jako podstawowa lektura świata METRO 2033. Zdobywczyni brązowego medalu w głosowaniu na książkę 2010 r.

Ebook

W mrokW mrok

Andriej Diakow

Jeszcze bardziej mroczna i nieprzewidywalna kontynuacja powieści Andrieja Diakowa „Do światła”, dotychczas najlepszej w opinii czytelników książki stworzonej w ramach projektu „Uniwersum Metro 2033”.

Jeszcze bardziej mroczna i nieprzewidywalna kontynuacja powieści Andrieja Diakowa „Do światła”, dotychczas najlepszej w opinii czytelników książki stworzonej w ramach projektu „Uniwersum Metro 2033”.

Ebook

Szepty zgładzonychSzepty zgładzonych

Zbiór opowiadań polskich fanów „Uniwersum Metro 2033”, inspirowanych postapokaliptycznym światem wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky’ego.

Zbiór opowiadań polskich fanów „Uniwersum Metro 2033”, inspirowanych postapokaliptycznym światem wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky’ego.

Ebook

Echo zgasłego świataEcho zgasłego świata

Kolejny wybór opowiadań polskich fanów Uniwersum Metro 2033, inspirowanych postapokaliptycznym światem wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky’ego.

Kolejny wybór opowiadań polskich fanów Uniwersum Metro 2033, inspirowanych postapokaliptycznym światem wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky’ego.

Ebook

W ruinieW ruinie

To już czwarty, bezpłatny, zbiór opowiadań polskich fanów „Uniwersum Metro 2033”! Historii inspirowanych postapokaliptycznym światem Dmitrija Glukhovsky’ego i wyłonionych w corocznym konkursie wydawnictwa Insignis i portalu metro2033.pl.

W ruinie

Opowiadania polskich fanów Uniwersum Metro 2033

Seria: „Uniwersum Metro 2033” Wydawca: Insignis Media MOBI + EPUB (w wersji papierowej 289 stron)

To już czwarty, bezpłatny, zbiór opowiadań polskich fanów „Uniwersum Metro 2033”! Historii inspirowanych postapokaliptycznym światem Dmitrija Glukhovsky’ego i wyłonionych w corocznym konkursie wydawnictwa Insignis i portalu metro2033.pl.

Ebook

PiterPiter

Szymun Wroczek

Petersburg został starty z powierzchni ziemi, ale to, co było pod nią... przetrwało. Teraz wszyscy, którzy przeżyli, muszą podjąć walkę o swój nowy dom – stacje metra.

Petersburg został starty z powierzchni ziemi, ale to, co było pod nią... przetrwało. Teraz wszyscy, którzy przeżyli, muszą podjąć walkę o swój nowy dom – stacje metra.

Ebook

Metro 2033Metro 2033

Dmitry Glukhovsky

Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, że ostatni epizod historii cywilizacji rozegra się w mrocznej atmosferze moskiewskiego metra? Jeśli nie, koniecznie sięgnij po thriller SF Dmitry Glukhovsky’ego.

Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, że ostatni epizod historii cywilizacji rozegra się w mrocznej atmosferze moskiewskiego metra? Jeśli nie, koniecznie sięgnij po thriller SF Dmitry Glukhovsky’ego.

Ebook

PrzekłuwaczePrzekłuwacze

Mariusz Kaszyński

Enklawa, wyizolowany teren, zona? Może jednak strefa, z tym że próżno w niej szukać schronienia. Dlaczego otacza ją ściana, kim są mroczni Przekłuwacze, jakie jest źródło nieszczęść ludzi pozostałych przy życiu? Czy 17-letni Marki znajdzie klucz do rozwiązania tych zagadek?

Enklawa, wyizolowany teren, zona? Może jednak strefa, z tym że próżno w niej szukać schronienia. Dlaczego otacza ją ściana, kim są mroczni Przekłuwacze, jakie jest źródło nieszczęść ludzi pozostałych przy życiu? Czy 17-letni Marki znajdzie klucz do rozwiązania tych zagadek?

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.