Jak przetrwać święta z upiorną rodzinką? Podpowiada Camilla Läckberg

Opublikowano 10.12.2012 15:10
Już niedługo usiądziecie do stołu wigilijnego. Jak zawsze odświętnie ubrani, z przyklejonym uśmiechem na ustach będziecie oczekiwać przybycia grona bliższej i dalszej rodziny. Nie możecie się już doczekać kolejnej gwiazdki? Na myśl o spotkaniu z ukochanymi ciociami, wujkami i kuzynami macie ochotę uciec w te dni na drugi koniec świata? Wspomnienie dociekliwych pytań krewnych, których na co dzień prawie nie widujecie wywołuje w Was mordercze mysli?

 

 

Wielu z nas tak ma. Dla wielu Boże Narodzenie to najgorszy okres w roku. Jak go przetrwać? W tym doskonale pomoże Wam Camilla Läckberg, dzięki której przekonacie się, że Wasza rodzina nie jest wcale taka straszna, a Wasze rodzinne strony bardzo różnią się od tylko z pozoru spokojnej miejscowości na szwedzkiej prowincji - Fjällbacka. Okrutne zbrodnie wymierzone w najbliższych i wielkie krzywdy wyrządzone krewnym - tym uraczy Was popularna pisarka. Gdy poznacie bohaterów jej powieści, docenicie swój wigilijny stół i bądź co bądź nieszkodliwe rodzinne grono.

Położone na zachodnim wybrzeżu turystyczne miasteczko, kusi pięknymi widokami i możliwością wypoczynku z daleka od dużych aglomeracji. Niech Was jednak to nie zwiedzie. Fjällbacka nie jest miejscem, w którym żyją prawi i rodzinni ludzie o dobrych obyczajach. Mimo że właśnie takie sprawia wrażenie. To tak naprawdę mały hermetyczny świat pełen zbrodni i rodzinnych dramatów. Tu urodziła się i wychowała główna bohaterka serii - Erika. Tu wraca jako dorosła kobieta. I w końcu to w Fjällbacka pierwszy raz rozpoczyna śledztwo na własną rękę.


Każdy tom serii otwiera okrutna zbrodnia. Punktem wyjścia "Księżniczki z lodu"  jest znaleziona w wannie z zamarzniętą wodą przyjaciółka z czasów szkolnych Eriki. Początkowo wiele wskazuje na samobójstwo - w co jednak nie może uwierzyć główna bohaterka. Z pomocą miejscowego policjanta, Patrika Hedströma, Erica zbiliża się do poznania prawdy. Jednak nawet w najgorszych koszmarach nie spodziewa się tego, co ją czeka na końcu śledztwa. Ani tego, że będzie musiała wrócić do bolesnych spraw z dzieciństwa i odkryć straszną tajemnicę rodzinną.

 


W miejscowości Fjällbacka zbrodnie to nic nowego. Ponad 70 lat temu zamordowano tu dwie młode dziewczyny, a ich zwłoki cały ten czas przeleżały w pobliskim wąwozie. Zagadka, którą przyjdzie rozwiązać głównym bohaterom jest wyjątkowo skomplikowana. Na miejscu zbrodni okazuje się, że są trzy ciała. Ostatnie morderstwo popełniono niedawno. Co łączy te trzy dziewczyny? Jakie kolejne rodzinne tajemnice wyjdą na jaw? A także jak pozbywa się z domu niechcianych krewnych Erica? (Szczególnie ta wiedza może okazać się przydatna już niedługo.) To wszystko w jeszcze ciekawszym i bardziej zagadkowym drugim tomie serii - "Kaznodziei".

 


Rybak zamiast ryb łowi ciało dziewczynki - kolejną zagadką kryminalną z rodzinnymi dramatami w tle kusi nas Läckberg w "Kamieniarzu". Szybko okazuje się, że w płucach dziecka są ślady słodkiej wody i mydła. Dziewczynka została zamordowana i to najprawdopodobniej przez kogoś bliskiego. Zanim dowiemy się, kto jest katem, pisarka pozna nas z bardzo oryginalną rodziną i jej problemami ciągnącymi się od pół wieku. Przy nich każda, nawet najgorsza ciotka okaże się miła i zwyczajna. A demony, z którymi musimy się zmagać, nie tak potworne.

 


Nie zapominajmy o rodzinnie Eriki. Z nią też nie wszystko jest w porządku. W poprzednich tomach nasza bohaterka rozliczyła się ze swoja przeszłością, poznała bolesną prawdę o najbliższej osobie i dzięki temu oswoiła lęki dzieciństwa, z którymi zmagała się od dawna. Teraz może pomóc młodszej siostrze, żyjącej przez lata w toksycznym związku. I oczywiście nieoficjalnie, ale skutecznie towarzyszyć Patrikowi w rozwiązywaniu kolejnej zagadki. W tej malowniczej miejscowości policja naprawdę ma pełne ręce roboty. O czym przekonamy się w "Ofierze losu".

 


Myśleliście, że Wasze święta są najstraszniejsze? Te, pochodzące z tomu "Fabrykantka aniołków", chyba miały gorszy scenariusz: W 1974 w Wielką Sobotę policjant z komisariatu w Fjällbace dostaje anonimowy, niepokojący telefon: "Trzeba jechać na Valo, do szkoły". W pół godziny dociera na miejsce - małą, prawie niezamieszkaną wyspę. W domu przerobionym na szkołę z internatem zastaje dziwną sytuację. Na świątecznym stole stoi obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej Ebby. Dyrektor szkoły, jego młoda żona i troje dzieci nie zostają nigdy odnalezieni. Wiele lat później mieszkańcy Fjällbacki będą mieli okazję przypomnieć sobie ten rodzinny dramat. I okaże się, że wiele osób coś wie na temat tamtego wydarzenia...

 


Läckberg umiejętnie łączy kryminał z literaturą psychologiczną. Jest mistrzynią w obnażanu najgorszych ludzkich cech i dogłębnej analizie relacji między najbliższymi. Dzięki temu zapewni Wam na świąteczne dni doskonałą rozrwkę w postaci wciągającej zagadki, której nie porzucicie dopóki nie poznacie całej prawdy. Ponadto dzięki Läckberg może okazać się, że Wasza rodzinka nie jest taka zła. A jeżeli jednak jest, to szwedzka pisarka podpowie Wam, jak odkryć jej największe i najmroczniejsze sekrety.

Komentarze

Nikt jeszcze nie napisał komentarza do tego artykułu.