Typ publikacji

Wydawca

Cena

Rodzaje publikacji

Format

Janusz Anderman - liczba pozycji (1)

ur. 7 kwietnia 1949, Włoszczowa

Pisarz, prozaik, tłumacz literatury czeskiej, reżyser, autor scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych.
Absolwent filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1978–88 był współredaktorem niezależnego kwartalnika „Puls”, pisał dla krakowskiego „Studenta”, współpracował z Radiem Wolna Europa. Wspierał swoją działalnością „Solidarność”, za co został aresztowany w stanie wojennym.
Jako prozaik debiutował w 1970 r. na łamach prasy. Uznanie zyskały jego powieści środowiskowe: „Zabawa w głuchy telefon” (1976), „Gra na zwłokę” (1979), a także zbiory opowiadań: „Brak tchu” (1983), „Kraj świata” (1988), „Tymczasem” (1998). W 2006 r. wydał powieść „Cały czas”, nominowaną do Nagrody Literackiej „Nike” 2007, oraz zbiór opowiadań „Nowe fotografie” (2007), będących kontynuacją „Fotografii” (2002).
Jego prozę tłumaczono na wiele języków, edycje książkowe ukazywały się m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Niemczech.
Jest także autorem scenariuszy filmowych „Choroba więzienna” (1991), „Kraj świata” (1993). W 2009 r. pracował z Januszem Morgensternem nad filmem „Mniejsze zło”, do którego napisał scenariusz na podstawie własnej powieści „Cały czas”. Pisze też sztuki teatralne oraz felietony do „Gazety Wyborczej”. Należy do członków Polskiej Akademii Filmowej.
Laureat wielu nagród literackich, m.in. W. Muchy za najlepszy debiut powieściowy roku, radia w Kolonii, Fundacji Singlerów w Australii. Za „Grę na zwłokę” otrzymał Nagrodę Literacką Fundacji im. Kościelskich. W 2009 r. z rąk podsekretarza stanu w MKiDN Tomasza Merty odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Widok:
Na stronie:
Ebook

Czarne serceCzarne serce

Janusz Anderman

Rozliczenie z ostatnim 30-leciem naszej historii i z pokoleniem uwikłanym w traumatyczną przeszłość. Powieść z sejsmograficzną dokładnością wskazująca fałsz w naszym społecznym dyskursie.

Rozliczenie z ostatnim 30-leciem naszej historii i z pokoleniem uwikłanym w traumatyczną przeszłość. Powieść z sejsmograficzną dokładnością wskazująca fałsz w naszym społecznym dyskursie.