Ebook

Kamyk

Wydawca:
Format:
Produkt niedostępny

Kamyk - Opis

Czy niewidome dziecko ma szanse w starciu ze zdeterminowanym mordercą? Skomplikowana intryga i zupełnie niebanalne zakończenie – to wszystko w thrillerze laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru z 2009 r.!

Na poznańskiej ulicy padają strzały. Na miejscu ginie prezes dobrze prosperującej firmy, ranna zostaje jego pracownica, Ewa Kochanowska. Jedynym świadkiem zabójstwa jest niewidoma dwunastoletnia córka Ewy, Kamila, zwana Kamykiem. Wprawdzie nie widziała mordercy, ale to nie znaczy, że nie potrafi go rozpoznać. Rozpoczyna się mrożąca krew w żyłach walka o życie dziewczynki. Czy niewidome dziecko ma szanse w starciu ze zdeterminowanym mordercą?

„Joanna Jodełka dała się poznać jako autorka nie tylko niezwykle sprawna językowo i pomysłowa, ale również ciekawie łącząca powikłane intrygi kryminalne z pogłębionymi psychologicznie portretami bohaterów”.

Robert Ostaszewski, „Polityka”„Wszyscy entuzjaści powieści z dreszczykiem powinni zainteresować się tą autorką!”

Damian Gajda, Onet Kultura

Kamyk - Informacje szczegółowe

Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2012
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2012
ISBN:
9788327302762
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 1,1 MB / mobi 1,5 MB

Kamyk - Opinie i Komentarze

Joanna Jodełka jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutowała powieścią "Polichromia", za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału 2009 roku. Dwa lata później wydała "Grzechotkę". Uzyskała stypendium literackie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także stypendium Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Lubi tworzyć nie tylko książki, ale i wiersze oraz piosenki. Aktualnie pisze kolejną powieść kryminalną i fantasy.

"Kamyk" to najnowszy utwór tej autorki. Do sięgnięcia po niego skłoniły mnie zewsząd zachęcające opinie na temat kunsztu literackiego Jodełki, wyśmienita kolorystycznie, a zarazem jakby mroczna okładka, a także sam opis fabuły, z którego wynika, iż została ona osadzona w realiach współczesnego Poznania, a więc miasta mi bliskiego. To thriller toczący się na dwóch płaszczyznach - kryminalnej, związanej z morderstwem i nieznanym sprawcą, oraz społeczno-obyczajowej, krążącej wokół stosunków międzyludzkich i problemu niepełnosprawności. Obie te płaszczyzny przeplatają się ze sobą, tworząc raz zgrabną i całkiem przyjemną w odbiorze, a raz nie do końca przemyślaną całość.

Na jednej z poznańskich ulic zostaje zastrzelony Dąbski, prezes dobrze prosperującej firmy. Ranna natomiast zostaje jego pracownica, Ewa Kochanowska, z kolei jej niespełna dwunastoletnia córka, Kamila, zwana Kamykiem, jest jedynym świadkiem przestępstwa, który uchodzi z życiem, mimo iż stanął twarzą w twarz z mordercą. Dlaczego sprawy przybrały taki, a nie inny obrót? A dlatego, iż dziewczynka jest niewidoma. Ale czy z tego powodu można uznać ją za niekompetentnego i nieszkodliwego świadka? Niezupełnie. Kamila okazuje się być bardzo odważną, mądrą i sprytną osóbką, o czym ma okazję przekonać się niejaki Daniel Koch, który przez to, iż wdał się w romans z matką dziewczynki dzień, a może raczej noc, przed strzelaniną, zostaje wplątany nie tylko w śledztwo, ale i opiekę nad niesfornym Kamykiem...

Pomijając prolog, epilog i rozdział zatytułowany "Dwa tygodnie później", akcja książki Jodełki toczy się w ciągu zaledwie czterech, ale jakże intensywnych i obfitych w niecodzienne wydarzenia, dni. Całość pisarka przedstawiła, posługując się trzecią osobą, ukazując poszczególne wątki na przemian z perspektywy różnych bohaterów, począwszy do tytułowego Kamyka, przez Kocha, członków rodziny zamordowanego, jego pracowników, aż po policję i prokuraturę. Z obszarów Poznania, jakie pojawiają się w powieści, można wymienić między innymi: Stary Rynek i jego okolice, osiedle Wichrowe Wzgórze, ulicę Limanowską, Rycerską oraz podpoznańską wieś, Chyby. Praktycznie chyba po raz pierwszy zdarzyło mi się przeczytać utwór, którego wydarzenia zostały ulokowane w miejscach znanych mi dość dobrze, w każdym bądź razie dużo lepiej aniżeli jeśli wziąć pod uwagę na przykład Warszawę, a wynika to po prostu z tego, iż mieszkam niedaleko Poznania i od czasu do czasu w nim bywam. Zagłębiając się w lekturze "Kamyku", miałam więc okazję prześledzić jego akcję dużo "wyraźniej", choć momentami nachodziła mnie ochota na znalezienie się na poznańskich ulicach, by sprawdzić, porównać to i owo, przekonać się, do jakiego stopnia autorka dała się ponieść wodzom wyobraźni, a ile miejsca poświęciła prawdzie i rzeczywistości.

A teraz kilka słów na temat fabuły powieści. Pomysł na morderstwo z niewidomym świadkiem bardzo dobry, przyciągający uwagę czytelnika, ale jego wątek pognał w nieco innym, niż kryminalnym, kierunku. Jodełka z postaci jedenastoletniej bądź dwunastoletniej - ta rozbieżność odnośnie wieku trochę rzucała się w oczy - Kamili uczyniła osobę przyzwoicie radzącą sobie z trudnościami życia codziennego, wynikającymi z jej niepełnosprawności, a przy tym superbohaterkę, której trochę zbyt łatwo przychodziło obcowanie z niebezpieczeństwem, w jakim znalazła się z powodu strzelaniny. Nie podobał mi się fakt, iż Kamyk był okropnie rozwrzeszczaną i pyskatą dziewczynką - zupełnie inaczej wyobrażałam sobie tę bohaterkę. Nie oznacza to jednak, iż nie posiadała ona pozytywnych cech charakteru i nie zmienia faktu, że fragmenty powieści z jej udziałem czytałam najchętniej.

A jeśli dodać do tego postać Daniela Kocha, to już w ogóle cud, miód. Przymknęłam wprawdzie oko na pozostawienie Kamili pod opieką obcego jej mężczyzny tylko dlatego, iż pomoc domowa leżącej w szpitalu Ewy Kochanowskiej, pani Helenka, stwierdziła, że to odpowiedni i pasujący do rodziny dziewczynki facet. Najpiękniejsze w tym wszystkim bowiem były relacje panujące między Kochem a małą, które ulegały diametralnym przeobrażeniom wraz z każdą kolejną stroną utworu. Czasami tylko irytowało mnie zachowanie Daniela, który nie bardzo wiedział, co z sobą począć, wykazywał się nieodpowiedzialnością, postępował niewłaściwie, by potem tego żałować, ale na ogół to właśnie on i Kamyk najbardziej umilali mi lekturę kryminału Jodełki.

A skoro jestem już przy kryminale - jak już wspomniałam wcześniej, nie jest tak, że "Kamyk" to kryminał w najczystszej postaci, przynajmniej moim skromnym zdaniem. Moje stwierdzenie wynika z faktu, iż sensacyjną akcję przyćmiły tutaj wątki obyczajowe. Kwestia morderstwa prezesa Dąbskiego okazała się być dla mnie za mało ciekawa. Taka trochę chaotyczna i nie do końca dopracowana, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę charakterów, historii i działalności poszczególnych bohaterów mających związek z przestępstwem i dochodzeniem jego dotyczącym. Myślę, że gdyby spróbować naprawić, załagodzić ten minus, książka mogłaby być nieco obszerniejsza, a przy tym bardziej zagadkowa, tajemnicza i interesująca.

Nie ukrywam, że spodziewałam się czegoś więcej po "Kamyku". Jakiejś bomby w tym polskim światku literatury kryminalnej, w końcu wcześniejsze powieści Joanny Jodełki zostały docenione, a ona sama nagrodzona. Na ogół jednak uważam ten utwór za całkiem udany, a już na pewno z przewagą pozytywów nad negatywami. Nie jest on długi, nie nudzi, gdyż ciągle coś się w nim dzieje, więc jego lektura zabierze czytelnikowi nie więcej niż trzy, cztery godziny. Ponadto zawiera bardzo przyjemne zakończenie, muszę dodać. Jeśli nadarzy się okazja, chętnie zapoznam się z innymi książkami Jodełki, wówczas być może bardziej przekonam się do jej twórczości, a także do polskich kryminałów i twórczości, do których w dalszym ciągu nie mam stuprocentowego "zaufania".
więcej...
Zgrabny polski kryminał do poczytania w jesienne wieczory. Treść trzymająca czytelnika w napięciu, czasami dowcipna. Dobry materiał na scenariusz.

Podobne publikacje

Ebook

Zastygłe życieZastygłe życie

Karin Wahlberg

Komisarz policji Claes Claesson już dawno nie prowadził tak trudnego śledztwa. Sprawa związana jest ze środowiskiem lekarskim, a dochodzenie może rozdrażnić kilka bardzo wpływowych osób...

Komisarz policji Claes Claesson już dawno nie prowadził tak trudnego śledztwa. Sprawa związana jest ze środowiskiem lekarskim, a dochodzenie może rozdrażnić kilka bardzo wpływowych osób...

Ebook

OsaczonaOsaczona

Tess Gerritsen

Miranda została skazana za zabójstwo, którego nie popełniła. Potem musiała nie tylko udowodnić, że jest niewinna, ale też ochronić swoje życie przed działaniami psychopatycznego przestępcy.

Miranda została skazana za zabójstwo, którego nie popełniła. Potem musiała nie tylko udowodnić, że jest niewinna, ale też ochronić swoje życie przed działaniami psychopatycznego przestępcy.

Ebook

Umarli tańcząUmarli tańczą

Piotr Głuchowski

Dla wszystkich, którzy cenią ciekawą, dynamiczną prozę pełną niespodzianek. Piotr Głuchowski, dziennikarz i redaktor GW, stworzył intrygującą powieść kryminalną, od której nie można się oderwać!

Dla wszystkich, którzy cenią ciekawą, dynamiczną prozę pełną niespodzianek. Piotr Głuchowski, dziennikarz i redaktor GW, stworzył intrygującą powieść kryminalną, od której nie można się oderwać!

Ebook

Śmiertelne napięcieŚmiertelne napięcie

Alex Kava

Maggie i Benjamin w trakcie dwóch niezwiązanych ze sobą śledztw odkrywają pilnie strzeżone tajemnice. Na najwyższych szczeblach władzy są ludzie, którzy nie dopuszczą do ich ujawnienia...

Maggie i Benjamin w trakcie dwóch niezwiązanych ze sobą śledztw odkrywają pilnie strzeżone tajemnice. Na najwyższych szczeblach władzy są ludzie, którzy nie dopuszczą do ich ujawnienia...

Ebook

Błąd w zeznaniachBłąd w zeznaniach

Sophie Hannah

Powieść autorki „Inicjałów zbrodni”. Świetne połączenie thrillera psychologicznego z elementami kryminalnej fabuły. Czy podejmiesz wyzwanie i stoczysz z mistrzynią mylenia tropów literacki pojedynek?

Powieść autorki „Inicjałów zbrodni”. Świetne połączenie thrillera psychologicznego z elementami kryminalnej fabuły. Czy podejmiesz wyzwanie i stoczysz z mistrzynią mylenia tropów literacki pojedynek?

Ebook

Teatr wskrzeszonychTeatr wskrzeszonych

Tatiana Jachyra

Trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Gorzka opowieść o ludzkiej kondycji oraz o tym, jak własne emocje mogą prowadzić do obłędu, który wielokroć okazuje się zbrodniczy.

Trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Gorzka opowieść o ludzkiej kondycji oraz o tym, jak własne emocje mogą prowadzić do obłędu, który wielokroć okazuje się zbrodniczy.

Ebook

DochodzenieDochodzenie

David Hewson

Powieść, która „wsysa” czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Napisana na podstawie scenariusza serialu „The Killing” – jednej z najlepszych produkcji kryminalnych ostatnich lat!

Dochodzenie David Hewson Wydawca: Marginesy MOBI + EPUB

Powieść, która „wsysa” czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Napisana na podstawie scenariusza serialu „The Killing” – jednej z najlepszych produkcji kryminalnych ostatnich lat!

Ebook

Śnieżka musi umrzećŚnieżka musi umrzeć

Nele Neuhaus

Mała niepozorna osada, a w niej zdrady, szantaże i podskórne układy. Komuś bardzo zależy na tym, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. Na szczęście zmowę milczenia można przerwać w każdej chwili...

Mała niepozorna osada, a w niej zdrady, szantaże i podskórne układy. Komuś bardzo zależy na tym, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. Na szczęście zmowę milczenia można przerwać w każdej chwili...

Ebook

Sprawa MünsteraSprawa Münstera

Håkan Nesser

Szósta książka w kryminalnym cyklu o komisarzu VAN VEETERENIE i jednostce policyjnej w Maardam. Waldemar Leverkuhn wygrał w totka. Tak wspaniale zaczął się ostatni dzień jego życia...

Szósta książka w kryminalnym cyklu o komisarzu VAN VEETERENIE i jednostce policyjnej w Maardam. Waldemar Leverkuhn wygrał w totka. Tak wspaniale zaczął się ostatni dzień jego życia...

Ebook

Pole garncarzaPole garncarza

Andrea Camilleri

Tajemnicze zaginięcie, wstrząsające znalezisko, oszałamiająca piękność, boss lokalnej mafii i zastępca komisarza, który traci panowanie nad sobą – jak z tą układanką poradzi sobie Salvo Montalbano?

Tajemnicze zaginięcie, wstrząsające znalezisko, oszałamiająca piękność, boss lokalnej mafii i zastępca komisarza, który traci panowanie nad sobą – jak z tą układanką poradzi sobie Salvo Montalbano?

Ebook

GrzechotkaGrzechotka

Joanna Jodełka

Młoda kobieta budzi się półprzytomna i z przerażeniem odkrywa, że nie jest już w ciąży. Co się wydarzyło? Czy chodzi o dzieciobójstwo, czy handel dziećmi? Sprawą zajmuje się sympatyczna psycholożka.

Grzechotka Joanna Jodełka Wydawca: W.A.B. MOBI + EPUB

Młoda kobieta budzi się półprzytomna i z przerażeniem odkrywa, że nie jest już w ciąży. Co się wydarzyło? Czy chodzi o dzieciobójstwo, czy handel dziećmi? Sprawą zajmuje się sympatyczna psycholożka.

Ebook

KryminalistkaKryminalistka

Joanna Jodełka

Małżeństwo, które było złotą klatką. Erotyczna przygoda, która dała początek radykalnym zmianom. Upiorna podróż, której celem jest ocalenie… Trzymający w napięciu kryminał autorki świetnego „Kamyka”.

Małżeństwo, które było złotą klatką. Erotyczna przygoda, która dała początek radykalnym zmianom. Upiorna podróż, której celem jest ocalenie… Trzymający w napięciu kryminał autorki świetnego „Kamyka”.

Ebook

KulminacjeKulminacje

Paulina Holtz

Mężczyzna i osiem kobiet. Literacki flirt w świecie damsko-męskich relacji. Największe przeciwieństwo… i doskonała jedność. Gdy zderza się pierwiastek męski z kobiecym, dochodzi do KULMINACJI uczuć.

Kulminacje Paulina Holtz Wydawca: Wielka Litera MOBI + EPUB

Mężczyzna i osiem kobiet. Literacki flirt w świecie damsko-męskich relacji. Największe przeciwieństwo… i doskonała jedność. Gdy zderza się pierwiastek męski z kobiecym, dochodzi do KULMINACJI uczuć.

Audiobook

KulminacjeKulminacje

Paulina Holtz

Mężczyzna i osiem kobiet. Literacki flirt w świecie damsko-męskich relacji. Największe przeciwieństwo… i doskonała jedność. Gdy zderza się pierwiastek męski z kobiecym, dochodzi do KULMINACJI uczuć.

Mężczyzna i osiem kobiet. Literacki flirt w świecie damsko-męskich relacji. Największe przeciwieństwo… i doskonała jedność. Gdy zderza się pierwiastek męski z kobiecym, dochodzi do KULMINACJI uczuć.

Ebook

2 miliony za Grunwald2 miliony za Grunwald

Joanna Jodełka

Szpiedzy, zdrajcy, bohaterowie i najsłynniejszy polski obraz. Joanna Jodełka, autorka słynnej „Kryminalistki”, powraca z mistrzowską powieścią sensacyjną opartą na prawdziwej historii. Miliony za Grunwald – tego nie spodziewał się sam Jan Matejko! I zapewne nawet w najczarniejszych snach nie przypuszczał, że polem bitwy z krzyżacką zarazą stanie się cały kraj…

Szpiedzy, zdrajcy, bohaterowie i najsłynniejszy polski obraz. Joanna Jodełka, autorka słynnej „Kryminalistki”, powraca z mistrzowską powieścią sensacyjną opartą na prawdziwej historii. Miliony za Grunwald – tego nie spodziewał się sam Jan Matejko! I zapewne nawet w najczarniejszych snach nie przypuszczał, że polem bitwy z krzyżacką zarazą stanie się cały kraj…

Ebook

WariatkaWariatka

Joanna Jodełka

Sensacyjna powieść autorki „Kamyka” i uhonorowanej Nagrodą Wielkiego Kalibru „Polichromii”. Nawiązuje do niektórych wątków świetnej „Kryminalistki”, wyróżnia się niebanalnym, nieco ironicznym humorem.

Sensacyjna powieść autorki „Kamyka” i uhonorowanej Nagrodą Wielkiego Kalibru „Polichromii”. Nawiązuje do niektórych wątków świetnej „Kryminalistki”, wyróżnia się niebanalnym, nieco ironicznym humorem.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.