Ebook

Kości zdrady

Format:
Produkt niedostępny

Kości zdrady - Opis

Kto zna się na zbrodni lepiej niż antropolog sądowy, założyciel słynnej „Trupiej Farmy”? Dr Bill Bass i dziennikarz Jon Jefferson tworzą duet, który nie ma sobie równych w świecie kryminałów.

Bill Brockton, antropolog sądowy, dostaje pilne wezwanie. W hotelowym basenie znaleziono ciało Leonarda Novaka – wybitnego fizyka, który podczas II wojny światowej konstruował reaktor plutonowy. Brockton odkrywa, że śmierć naukowca nie była przypadkowa, a rozwiązanie zagadki sięga początków Oak Ridge – „Atomowego Miasta”, które powstało w latach 40. XX wieku jako ośrodek prac nad bombą atomową. Przy pomocy enigmatycznej bibliotekarki i 90-letniej żony Novaka Brockton zgłębia kulisy rządowego projektu sprzed ponad 60 lat. Czy jednak ten trop wystarczy, by odnaleźć mordercę i zapobiec kolejnej zbrodni?

Kości zdrady - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Miejsce i rok wydania:
Wrocław 2014
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
The Bones of Betrayal
Język oryginalny publikacji:
angielski
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2009
ISBN:
978-832-715-141-4
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 2,71 MB / mobi 2,16 MB

Kości zdrady - Opinie i Komentarze

Kości zdrady” Jefferson Bassa to tytuł przez Wydawnictwo Dolnośląskie wcześnie zapowiadany i długo wyczekiwany przez czytelników. Także ja z książką tą robiłem sobie duże nadzieję na ciekawą i wyjątkową lekturę, a to wszystko z powodu jej autorów. Jefferson Bass to w rzeczywistości nie jedna osoba, lecz dwóch wyjątkowych ludzi. Zacznę od tego, który daje swoje nazwisko - dr Bill Bass, wybitny specjalista medycyny sądowej i antropologii, założyciel pierwszego ośrodka badań nad rozkładem ludzkich ciał „trupiej farmy”, znajdującego się w Knoxville, mieście ze wschodniej części amerykańskiego stanu Tennessee. Nie mniej ważny jest ten, którego nazwisko zostało wykorzystane jako imię na okładce książki, Jon Jefferson. To dziennikarz publikujący m. in. dla „Newsweek” i „The New York Times”, współtwórca wielu filmów dokumentalnych dla amerykańskich stacji telewizyjnych: National Geographic, The History Channel. I to właśnie dziennikarska ciekawość i podziw dla doznań twórcy „trupiej farmy” spowodowały, że Jeffersonowi udało się namówić Billa Bassa do wspólnych przedsięwzięć literackich. Autorzy są twórcami, zarówno książek typu „non-fiction” (w Polsce „Trupią farmę” wydało wydawnictwo „Znak”), jak i „fiction”, a więc klasycznych powieści kryminalnych.

Zawodowa pasja, wiedza i umiejętności stanowią o jakości powieści tego twórczego duetu. „Kości zdrady” przede wszystkim odznaczają się wyjątkową, nawet jak na warsztat amerykańskich pisarzy, pieczołowitością i dbałością o realizm, obejmujący najmniejsze szczegóły, nie zapominając o realistycznej jakości intrygi kryminalnej i całej fabuły powieściowej. Oto Bill Brockton, antropolog sądowy, oczywiście pracujący na słynnej trupiej farmie, dostaje pilne wezwanie. W hotelowym basenie znaleziono ciało Leonarda Novaka – wybitnego fizyka, który podczas II wojny światowej konstruował reaktor plutonowy. Zupełnie klasyczna inicjacja intrygi - znaleziony trup. Choć już wizyta zespołu oględzinowego i wykonane profesjonalne czynności na miejscu zdarzenia pokazują, że to żadna amatorszczyzna literacka, tylko w pełni rozwinięta opowieść z lustrzanym odbiciem realiów takich czynności. Ale efektów pisarskich, budujących czytelniczych zainteresowanie, nie brakuje. Mam na myśli stan w jakim znajdują się zwłoki. Oto bowiem są one zamarznięte w bryle lodu i prowadzący czynności techniczno-kryminalistyczne zmuszony jest, celem ich zabezpieczenia i dalszego badania, użyć piły spalinowej, by wyciąć blok lodu wraz ze zwłokami. To jednak tylko preludium do tego, co doświadczy czytelnik w dalszej części i jak bardzo zostanie „wciągnięty” i „rozemocjonowany” przynajmniej częścią fabularnej historii.

Najbardziej ekscytujące sceny rozegrają się na sali prosektoryjnej i te fragmenty są najlepszym przykładem mistrzowskiego połączenia wiedzy fachowej jednego i umiejętności literackiej drugiego autora. Dla tych czytelników, którzy ani nie natrafili jeszcze na udany opis sekcji zwłok, ani tym bardziej nie uczestniczyli w takich czynnościach, ten fragment powieści „Kości zdrady” zapadnie w pamięci na długo. Śmiało mogę powiedzieć, że to jedyny znany mi tak w pełni realistyczny, z wyjątkową dbałością o szczegóły i autentycznie oddający atmosferę literacki opis sekcji zwłok. Nawet dla mnie, który uczestniczył w niejednej takiej czynności, była to chwila przywołujące prawdziwe stany i odczucia jakie ma się w trakcie takiej sytuacji zawodowej. A jednocześnie autorzy nie zapominają o literackości, w tym w sposób wręcz doskonały budując klimat i napięcie, które ostatecznie - jak dla mnie - są dopiero właściwym zawiązaniem intrygi kryminalnej w tej powieści. A pomysł na intrygę i trzymanie czytelnika w napięciu jest przedni, nie boję się powiedzieć - rewelacyjny. Więcej zdradzić nie mogę, by nie psuć przyjemności i zabawy czytania.

Tak w niecodzienny sposób zawiązana intryga, choć bezpośrednio dzieje się w czasach współczesnych, to narracyjnie przenosi nas w czas i miejsce nie mniej tajemnicze niż motyw i sprawca zabójstwa. Oto bowiem rozwiązanie zagadki sięga początków Oak Ridge – „Atomowego Miasta”, które powstało w latach 40 XX wieku, właśnie w okolicach Knoxville. Nawet dziś, choć wiemy coraz więcej o tym ośrodku prac nad bombą atomową, jak i innych, nadal duże fragmenty recenzowanej powieści nie pozwalają oderwać się od lektury. Znamienne zresztą jest ujęcie tego tematu, w którym historyczne wydarzenia powstawania i użycia pierwszej bomby atomowej splatane są z typowo ludzkimi zachowaniami i emocjami ludzi biorących udział w tych dziejowych zdarzeniach.

Osobne słowo należy się postaciom literackim stworzonym przez duet pisarski Jeffersona i Bassa. Począwszy od ekipy śledczej na czele z Billem Brocktonem, u boku którego mamy Mirandę Lovelady, doktorantkę antropologii kryminalistycznej, Arta Bohana, eksperta daktyloskopii, Edelberto Garcia, doktor medycyny sądowej, czy detektywa Emerta i Charlesa Thorntona, agenta specjalnego FBI z Wydziału Broni Masowego Rażenia. Wypełniają scenę literacką nie tylko tak różnymi profesjami, uzupełniającymi się podczas prowadzonego śledztwa, ale tworzą też ciekawy wachlarz charakterologiczny, mający nie małe znaczenie także dla relacji służbowych i samych efektów pracy wykrywczej. To bardzo autentyczne spojrzenie, bliskie życia, w którym nawet najbardziej profesjonalne podejście do prowadzonej sprawy nie gwarantuje nieprzenikalności osobistych kwestii. Nic dziwnego, przecież każdy śledczy to człowiek ze swoimi emocjami, doświadczeniami, życiem wewnętrznym. Współzależność dwóch pozornie wykluczających się światów najmocniej skrzy na kartach powieściowych w scenach rozmów Billa Brocktona z 90-letnią żoną zamordowanego emerytowanego naukowca. W tych wyjątkowych spotkaniach nie tylko - jak zapowiada wydawca książki - zgłębiamy kulisy rządowego projektu atomowego Manhattan sprzed ponad 60 lat, ale równolegle wnikamy w przestrzeń osobistych historii, dramatów, które echem wracają do współczesności. A dzień codzienny ciągle pełen jest niespodzianek, wywoływanych przez tamtą właśnie przeszłość, tajemniczą i niedopowiedzianą. W procesie poszukiwań, śledzenia tropów zdarzyć się mogą rzeczy i fizycznie przyjemne, i emocjonalnie pozytywne. Mam na myśli zauroczenie antropologa wyjątkowo tajemniczą osobą bibliotekarki. Ale jak to bywa w fabularnym świecie, nic nie jest przypadkowe, co dotyczyć będzie w tej powieści i uczuć postaci literackich, i samej intrygi kryminalnej.

„Kości zdrady” są literacko wyjątkowym połączeniem kryminału z klasyczną, niezwykle ciekawie zawiązaną intrygą, ze wzbogaconą przez motyw szpiegowski historią sprzed lat. Niecodzienną przyjemność sprawią czytelnikom także te passusy powieści bezpośrednio odnoszące się do profesji głównego bohatera - antropologii ujętej w sposób kryminalistyczny z domieszką medycyny sądowej, radiologii i techniki atomowej. Zagadnienia naukowe nie przykrywają jednak, lecz umiejętnie wzbogacają i wpisują się w ciekawie przedstawione relacje świata postaci literackich. Fabularna opowieść dzięki temu jest jednocześnie i interesująca, i intrygująca, trzymając w napięciu do samego końca, nie stroniąc także od motywów o charakterze obyczajowym i psychologicznym. Powoduje to, że Jefferson Bass w dwóch autorskich osobach w naszym kraju również znajdzie stałych i wiernych fanów.
Więcej na www.kryminalnapila.blogspot.com
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Krokodyl z kraju KarolinyKrokodyl z kraju Karoliny

Joanna Chmielewska

Dlaczego zginęła najbliższa przyjaciółka Joanny i co było motywem morderstwa? Tylko główna bohaterka tej historii może rozwiązać tę mrożącą krew w żyłach zagadkę. Czy zdoła to zrobić?

Dlaczego zginęła najbliższa przyjaciółka Joanny i co było motywem morderstwa? Tylko główna bohaterka tej historii może rozwiązać tę mrożącą krew w żyłach zagadkę. Czy zdoła to zrobić?

Ebook

DochodzenieDochodzenie

David Hewson

Powieść, która „wsysa” czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Napisana na podstawie scenariusza serialu „The Killing” – jednej z najlepszych produkcji kryminalnych ostatnich lat!

Dochodzenie David Hewson Wydawca: Marginesy MOBI + EPUB

Powieść, która „wsysa” czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Napisana na podstawie scenariusza serialu „The Killing” – jednej z najlepszych produkcji kryminalnych ostatnich lat!

Ebook

Śnieżka musi umrzećŚnieżka musi umrzeć

Nele Neuhaus

Mała niepozorna osada, a w niej zdrady, szantaże i podskórne układy. Komuś bardzo zależy na tym, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. Na szczęście zmowę milczenia można przerwać w każdej chwili...

Mała niepozorna osada, a w niej zdrady, szantaże i podskórne układy. Komuś bardzo zależy na tym, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. Na szczęście zmowę milczenia można przerwać w każdej chwili...

Ebook

Na skraju ciszyNa skraju ciszy

Kristina Ohlsson

Szwedzki bestseller! Koszmarne znalezisko w lesie pod Sztokholmem to początek śledztwa, w czasie którego wychodzą na jaw zbrodnie od lat trzymane w tajemnicy. Wkrótce dochodzi do kolejnego zabójstwa.

Szwedzki bestseller! Koszmarne znalezisko w lesie pod Sztokholmem to początek śledztwa, w czasie którego wychodzą na jaw zbrodnie od lat trzymane w tajemnicy. Wkrótce dochodzi do kolejnego zabójstwa.

Ebook

Sprawa MünsteraSprawa Münstera

Håkan Nesser

Szósta książka w kryminalnym cyklu o komisarzu VAN VEETERENIE i jednostce policyjnej w Maardam. Waldemar Leverkuhn wygrał w totka. Tak wspaniale zaczął się ostatni dzień jego życia...

Szósta książka w kryminalnym cyklu o komisarzu VAN VEETERENIE i jednostce policyjnej w Maardam. Waldemar Leverkuhn wygrał w totka. Tak wspaniale zaczął się ostatni dzień jego życia...

Ebook

SkorumpowaniSkorumpowani

Robert Kviby

Annie odkrywa nowy trop w sprawie morderstw prostytutek i decyduje się podjąć wątki, które wymknęły się policji. Oparta na faktach powieść o tym, jak Szwecja na zawsze straciła swoją niewinność…

Skorumpowani Robert Kviby Wydawca: Albatros MOBI + EPUB

Annie odkrywa nowy trop w sprawie morderstw prostytutek i decyduje się podjąć wątki, które wymknęły się policji. Oparta na faktach powieść o tym, jak Szwecja na zawsze straciła swoją niewinność…

Ebook

Pole garncarzaPole garncarza

Andrea Camilleri

Tajemnicze zaginięcie, wstrząsające znalezisko, oszałamiająca piękność, boss lokalnej mafii i zastępca komisarza, który traci panowanie nad sobą – jak z tą układanką poradzi sobie Salvo Montalbano?

Tajemnicze zaginięcie, wstrząsające znalezisko, oszałamiająca piękność, boss lokalnej mafii i zastępca komisarza, który traci panowanie nad sobą – jak z tą układanką poradzi sobie Salvo Montalbano?

Ebook

Drugie dzieckoDrugie dziecko

Charlotte Link

Budzący grozę krajobraz, opustoszała farma i krwawa tajemnica sprzed lat! Okrzyknięta „następczynią Agathy Christie” bestsellerowa autorka niemiecka powraca z kolejnym kryminałem!

Budzący grozę krajobraz, opustoszała farma i krwawa tajemnica sprzed lat! Okrzyknięta „następczynią Agathy Christie” bestsellerowa autorka niemiecka powraca z kolejnym kryminałem!

Ebook

OkularnikOkularnik

Katarzyna Bonda

Sasza Załuska nie ma chwili oddechu, jej sielski urlop zamienia się w powikłane śledztwo z masą krwawych wątków… Drugi – po „Pochłaniaczu” – tom serii „Cztery Żywioły” znakomitej Katarzyny Bondy.

Sasza Załuska nie ma chwili oddechu, jej sielski urlop zamienia się w powikłane śledztwo z masą krwawych wątków… Drugi – po „Pochłaniaczu” – tom serii „Cztery Żywioły” znakomitej Katarzyny Bondy.

Ebook

Czarne kłamstwa, czerwona krewCzarne kłamstwa, czerwona krew

Kjell Eriksson

Kolejna powieść jednego z największych mistrzów szwedzkiego kryminału. Tym razem Ann Lindell prowadzi kolejne śledztwo, aby sprawiedliwości stało się zadość i żeby uspokoić swoje przerażone serce...

Kolejna powieść jednego z największych mistrzów szwedzkiego kryminału. Tym razem Ann Lindell prowadzi kolejne śledztwo, aby sprawiedliwości stało się zadość i żeby uspokoić swoje przerażone serce...

Ebook

Kości z AwinionuKości z Awinionu

Jefferson Bass

Sensacyjne odkrycie w pałacu papieskim. Badania nad znalezionymi tam szczątkami sprzed 2000 lat oraz rytem krzyża i baranka prowokują do działania fanatyków religijnych wierzących w rychłą apokalipsę.

Sensacyjne odkrycie w pałacu papieskim. Badania nad znalezionymi tam szczątkami sprzed 2000 lat oraz rytem krzyża i baranka prowokują do działania fanatyków religijnych wierzących w rychłą apokalipsę.

Ebook

Kości z AwinionuKości z Awinionu

Jefferson Bass

Sensacyjne odkrycie w pałacu papieskim. Badania nad znalezionymi tam szczątkami sprzed 2000 lat oraz rytem krzyża i baranka prowokują do działania fanatyków religijnych wierzących w rychłą apokalipsę.

Sensacyjne odkrycie w pałacu papieskim. Badania nad znalezionymi tam szczątkami sprzed 2000 lat oraz rytem krzyża i baranka prowokują do działania fanatyków religijnych wierzących w rychłą apokalipsę.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.