Ebook

Kredziarz

Autor:
Wydawca:
Format:
EPUB + MOBI (w wersji papierowej 384 strony)
26,99 zł 29,99 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Kredziarz - Opis

W mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu kryją się najbardziej przerażające wizje i niezwykle fascynujące tajemnice... „Niesamowicie hipnotyzująca książka. «KREDZIARZ» jest senną powieścią, pełną koszmarów. Niespokojną, naznaczoną cieniem i światłem. Fabuła przyspieszy twoje tętno i zamrozi krew” – A. J. Finn, autor powieści „Kobieta w oknie”

Rok 1986. Eddie i jego przyjaciele dorastają w sennym angielskim miasteczku. Spędzają czas, jeżdżąc na rowerach i szukając wrażeń. Porozumiewają się kodem: rysowanymi kredą ludzikami. Pewnego dnia jeden tajemniczy znak prowadzi ich do ludzkich zwłok. Od tej chwili wszystko zmienia się w ich życiu.
Trzydzieści lat później Eddie i jego przyjaciele dostają listy z wiadomością napisaną tajemniczym kodem z dawnych lat. Uważają, że to żart do momentu, gdy jeden z nich ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Do Eddiego dociera, że jedyną drogą do ocalenia siebie przed podobnym losem jest próba zrozumienia, co tak naprawdę stało się przed laty.
„Kredziarz” to najlepszy rodzaj suspense’u, w którym teraźniejszość doskonale współgra z reminiscencją, każda postać jest wyraźnie zarysowana i interesująca, żadna z zagadek nie pozostawia w czytelniku niedosytu, a zwroty akcji zaskoczą nawet najbardziej wybrednego wielbiciela thrillerów.

Kredziarz - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Piotr Kaliński (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2018
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
The Chalkman
Język oryginalny publikacji:
angielski
ISBN:
978-83-801-5677-7
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 1,13 MB / mobi 1,68 MB

Kredziarz - Opinie i Komentarze

"Nie zawsze definiują nas nasze osiągnięcia, bywa, że ważniejsze są zaniedbania. Nie tyle kłamstwa, ile prawdy, które postanowiliśmy przemilczeć." Po pozytywnych opiniach o tym thrillerze, jakie napotkałam podczas wędrówek po książkowych blogach, mocno nakręciłam się, aby ta przygoda czytelnicza stała się też moim udziałem. Lecz zawiodłam się, książka nie spasowała się z moimi oczekiwaniami, nie podziałała na wyobraźnię, nie wywołała pożądanych dreszczy emocji. Przez większą część powieści nudziłam się, a dobrą przyjemność z zagłębiania się w scenariusz zdarzeń odczuwałam dopiero na ostatnich stu stronach.

Pomysł na intrygę uważam za udany, sprytnie splątane nici półprawd, kłamstw i zmyłek, do ostatniej chwili nie wiadomo, jak faktycznie przedstawia się prawda, kto jest czarnym charakterem, w jaki sposób zinterpretować dowody, które podpowiedzi uznać za znaczące, a które odrzucić jako sztuczkę zaciemniania spraw. To sposób poprowadzenia akcji nie przemówił do mnie, zabrakło mi charakterystycznego dla tego gatunku napięcia, trzymania czytelnika w niepewności, błyskotliwego angażowania w snucie przypuszczeń i domysłów. Wszystko działo się jakby wokół mnie, obok mnie, nie poruszyło emocjonalnie, nie wywołało niecierpliwego przerzucania stron, aby poznać niespodzianki czekające dalej, nie zaiskrzyło.

Przypuszczam, że takie odczucia spowodowane mogą być tym, że autorka nie do końca przemyślała potrzeby odbiorcy przybliżanej historii, jakby nie mogła zdecydować się, czy pisze dla młodego czy starszego czytelnika. Były momenty, kiedy wydawało mi się, że już złapię właściwy rytm czy podążę w odpowiednim kierunku klimatu, aby za chwilę zdać sobie sprawę, że myślami jestem daleko od fabuły, śledzę ją w drugim, a nie w pierwszym planie. Może to kwestia prowadzenia narracji w dwóch płaszczyznach czasowych przy nieprzekonującej kreacji kluczowej postaci. Połowa lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku i dwa tysiące szesnasty rok. Główny bohater jako dwunastoletni chłopak i jako dojrzały mężczyzna, ale jego spojrzenie na otaczający go świat i ludzi, a także dawne mroczne tajemnice, których tu nie brak, pozostają bez zmian.

Anderbury, wymarzone miejsce do zamieszkania, ciekawie krajobrazowo ulokowana miejscowość i spowita przyjaznymi więzami lokalna społeczność. Ale to tylko pozory, bo zło zaczyna coraz śmielej poczynać sobie wśród mieszkańców, nagle nie wszystko zaczyna do siebie pasować, odzywają się animozje i antypatie. W typowe dla nastolatków życiowe problemy autorka wplotła tragiczny wypadek w lunaparku, brutalne morderstwo dziewczynki, niedające o sobie zapomnieć koszmary, nakręcające się skandale i plotki, a także przyjaźń, która wydaje się nie przetrzymać próby czasu i dramatu wydarzeń. Jednak to znaki i symbole rysowane kredą, wszechobecne, raz niewinne i nieszkodliwe, a kiedy indziej złowieszcze i zatrważające, przejmują stery opowieści, właśnie od nich wszystko zaczyna się, narzucają reguły gry, i wszystko też na nich kończy się.

bookendorfina.pl
więcej...
C.J. Tudor - Kredziarz W końcu udało mi się ją skończyć, i nie, nie trwało to tak długo, ponieważ była nudna – była GENIALNA! A trwało to tak długo tylko ze względu na brak czasu i dojazdy do pracy samochodem. Powoli wychodzi słoneczko, więc obiecuję już sobie dojeżdżać do pracy i na uczelnie autobusami, co da mi dziennie około 40min więcej na czytanie  .
Wszystko rozpoczęło się od tragedii, która wydarzyła się w wesołym miasteczku i po tym wydarzeniu nic już nie było takie samo jak przedtem. Życie 12letnich przyjaciół zmienia się nie do poznania a historia ciągnie się przez długie lata. Śmierć goniła śmierć, niepokój nie ustępował ani na chwilę a przy tym wszystkim fabuła jest spójna i dopracowana każdymi szczegółami.
W dzieciństwie wszystko wydaje się proste, działamy nie myśląc o konsekwencjach. Żyjemy i czerpiemy z życia najwięcej ile się da. Gdy paczka Eda pierwszy raz spotyka się z śmiercią, ich życie przybiera innego charakteru, nie są już zwykłymi dziećmi, zaczynają szybko dorastać i patrzeć na świat w inny sposób. Każda czynność ma swoje konsekwencje …
Kredziarz mówi wiele o życiu ukazując to, jak bardzo potrafi być złudne. A przecież nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co nadejdzie. Każdy jednak ma wpływ na przyszłość – nawet najzwyklejszy gest może kosztować kogoś życie, które przeplata się, tworząc własną plecionkę prawd i kłamstw. Nie jest ono przypadkiem, a sumą decyzji. I nie tylko tych dobrych, bo przecież każdy trzyma w tajemnicy coś, czego nie powinien był robić...
Kredziarz to niesamowity debiut autorki, na pewno z niecierpliwością czekam na kolejną jej książkę!
więcej...
„Kredziarz” C.J. Tudor to pełna mroku, szalenie klimatyczna powieść o dorastaniu i dojrzewaniu w małym miasteczku, którego każdy mieszkaniec skrywa jakąś mniej lub bardziej ponurą tajemnicę. Hipokryzja, plotki, skandale, protesty przeciwko aborcji, bestialskie morderstwo młodej dziewczyny, grupka wkraczających w dorosłość dzieciaków i on – Kredziarz. Debiutancka powieść brytyjskiej pisarki, która wstrząsnęła zagranicznym rynkiem wydawniczym i która dziś podbija polską blogosferę. Czy zasłużenie? Zaraz się okaże.

Na początek powiem, że skłamałabym, gdybym stwierdziła, że „Kredziarz” to thriller, od którego nie sposób się oderwać. W moim odczuciu nie jest to książka, dla której gotowa jestem rzucić wszystko, byle tylko poznać rozwiązanie. Właściwie to chyba nawet się trochę rozczarowałam, ponieważ pod wpływem opisu wyobraziłam sobie, że będzie to mrożący krew w żyłach thriller, który na długo zapadnie mi w pamięć. Z drugiej jednak strony dawno nie czytałam książki, która naprawdę wbiłaby mnie w fotel, która rzuciłaby mnie na kolana i kazała rozpływać się w zachwytach. Nie twierdzę też, że „Kredziarz” to nudna jak flaki z olejem opowieść, którą czytelnik jak najszybciej pragnie odłożyć w kąt. Debiutancką powieść Tudor czyta się szybko, z rosnącym zainteresowaniem i przyjemnością, a przeplatające się rozdziały z teraźniejszości i przeszłości, przybliżając nam wydarzenia z 1986 oraz 2016 roku, tylko tę ciekawość rozbudzają. Mimo wielu oczywistych zalet „Kredziarza”, wciąż nie mogę pozbyć się wrażenia, że czegoś w tym wszystkim zabrakło. Wydaje mi się, że potencjał pomysłu fabularnego nie został w pełni wykorzystany, że można było go rozwinąć. A może po prostu to moje oczekiwania były zbyt wygórowane?

„Kredziarz” to thriller niezwykły, w którym aż roi się od uniwersalnych prawd. Czytelnik podczas lektury co chwilę chciałby wynotowywać godne zapamiętania zdania, tych jednak jest tak wiele, że gdyby robić to naprawdę rzetelnie, to zajęlibyśmy fragmentami powieści cały sześćdziesięciostronicowy zeszyt. I to właśnie w tej powieści szczególnie mi się podoba. Lubię czytać książki, które niosą za sobą jakąś mądrość, które formułują moje własne myśli, odpowiadając moim poglądom.

O powieści Tudor można powiedzieć, że ma doskonale rozbudowaną warstwę społeczno-obyczajową. To także, a może przede wszystkim historia przyjaźni, jej cieni i blasków. C.J. Tudor po mistrzowsku zarysowuje główne postaci dziecięce, z właściwymi im troskami, pragnieniami i obawami. Eddie, Gruby Gav, Mickey Metal, Hoppo oraz Nicky to paczka przyjaciół, którzy na własnej skórze przekonują się, czym jest prawdziwa przyjaźń i jakie wyzwania przed nami niesie. Autorka zdołała stworzyć opowieść, w której suspens kryje się nie tyle w opisywanych wydarzeniach rozgrywających się na ulicach miasteczka Anderbury, co w głowach jego mieszkańców. Tu sen przeplata się z jawą, czytelnik ma prawo się gubić – podobnie jak bohaterowie – nie wiedząc, co jest prawdą, a co wytworem wyobraźni. Prowadzona z perspektywy jednego z bohaterów – najpierw dwunasto-, a potem czterdziestodwuletniego Eddiego Adamsa – narracja, mimo że jest skażona jego punktem widzenia, to jednak wydaje się dość wiarygodna i obiektywna. Prawdę mówiąc, nie szczególnie przepadam za narracją pierwszoosobową, która moim zdaniem bardziej pasuje do autobiografii lub powieści psychologicznej niż do kryminału. Dzisiejsze thrillery często są jednak przesycone myślami bohaterów, ich snami i lękami i pisarze dość regularnie sięgają po narrację w pierwszej osobie. Charakterystyczna dla „Kredziarza” duża doza psychologizmu sprawiła, że z większą łatwością potrafiłam wczuć się w opowieść Eddiego, wcale się przy tym nie irytując.

Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o świetnej okładce „Kredziarza”. Właściwie to dzięki niej zwróciłam uwagę na tę powieść. Minimalistyczna, sugestywna, nieco przerażająca i bardzo charakterystyczna. W sieci aż roi się od zdjęć tej powieści i wcale mnie to nie dziwi, bo książka Tudor pod względem wizualnym prezentuje się wręcz rewelacyjnie. Od pierwszej chwili, gdy ją ujrzałam, zapragnęłam, by trafiła do mojej biblioteczki. Bez wątpienia to była miłość od pierwszego wejrzenia. Cieszę się, że dzięki powieści C.J. Tudor miałam okazję poznać mroczną historię ospałego angielskiego miasteczka, w którym pod płaszczykiem moralności kryją się wstydliwe i hańbiące sekrety. Polecam miłośnikom książek z niespiesznie rozwijającą się akcją, które zachwycają nie tyle kryminalną intrygą, co duszną atmosferą małego miasteczka, w którym wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich.

https://zliteraturazapanbrat.wordpress.com/
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

InfernoInferno

Dan Brown

Najbardziej oczekiwana powieść 2013 roku! Dziewięć milionów egzemplarzy sprzedanych w ciągu trzech tygodni od premiery! Ten, kto rozszyfruje genialny poemat Dantego, znajdzie się na krawędzi piekła...

Najbardziej oczekiwana powieść 2013 roku! Dziewięć milionów egzemplarzy sprzedanych w ciągu trzech tygodni od premiery! Ten, kto rozszyfruje genialny poemat Dantego, znajdzie się na krawędzi piekła...

Ebook

Krwawy medalionKrwawy medalion

Danka Braun

Niepozorny medalion bez większej wartości rynkowej okazuje się jednak niezwykle cenny. Ktoś gotów jest dla niego nawet zabić. Jaką tajemnicę skrywa w sobie wisior? Jakie wydarzenia zamykają się w historii jego byłych i obecnych właścicieli?

Krwawy medalion Danka Braun Wydawca: Prozami MOBI + EPUB

Niepozorny medalion bez większej wartości rynkowej okazuje się jednak niezwykle cenny. Ktoś gotów jest dla niego nawet zabić. Jaką tajemnicę skrywa w sobie wisior? Jakie wydarzenia zamykają się w historii jego byłych i obecnych właścicieli?

Ebook

Dwie niedźwiedziceDwie niedźwiedzice

Meir Shalev

Dwa morderstwa. Jedno z zemsty, drugie dla ukarania żyjących. Trzy pokolenia. Jedna rodzna. Miłość, zdrada i odwet. Wielowątkowa, niezwykle sugestywna powieść jednego z najwybitniejszych izraelskich pisarzy.

Dwie niedźwiedzice Meir Shalev Wydawca: Marginesy MOBI + EPUB (w wersji papierowej 384 strony)

Dwa morderstwa. Jedno z zemsty, drugie dla ukarania żyjących. Trzy pokolenia. Jedna rodzna. Miłość, zdrada i odwet. Wielowątkowa, niezwykle sugestywna powieść jednego z najwybitniejszych izraelskich pisarzy.

Ebook

Rzeka tajemnicRzeka tajemnic

Dennis Lehane

Mroczny, wielowątkowy thriller osadzony w znakomicie nakreślonej scenerii dzielnicy robotniczej. W 2003 roku na jego podstawie powstał nagrodzony Oscarem film pod tym samym tytułem, w reżyserii Clinta Eastwooda.

Mroczny, wielowątkowy thriller osadzony w znakomicie nakreślonej scenerii dzielnicy robotniczej. W 2003 roku na jego podstawie powstał nagrodzony Oscarem film pod tym samym tytułem, w reżyserii Clinta Eastwooda.

Ebook

Zmierzch nad jagodowymi polamiZmierzch nad jagodowymi polami

Colleen Coble

Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, a Kate nie wie, czy jej ukochane pola jagodowe jeszcze kiedyś wydadzą owoc… i czy zmierzch, który ponurym mrokiem kładzie się na jej życiu, jeszcze kiedyś ustąpi…

Zmierzch nad jagodowymi polami Colleen Coble Seria: „Nad Zatoką” Wydawca: Dreams MOBI + EPUB (w wersji papierowej 384 strony)

Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, a Kate nie wie, czy jej ukochane pola jagodowe jeszcze kiedyś wydadzą owoc… i czy zmierzch, który ponurym mrokiem kładzie się na jej życiu, jeszcze kiedyś ustąpi…

Ebook

TorfowiskoTorfowisko

Susanne Jansson

Tajemnica moczarów Mossmarken – szokująca rzeczywistość czy mrożąca krew w żyłach legenda? Thriller, który do ostatniej strony trzyma czytelnika w szachu. Brawurowy debiut literacki! „Świetne postaci, mroczne i wiarygodne. Myślę, że Susanne Jansson będzie bestsellerową szwedzką autorką przez wiele lat” – Nisse Scherman, magazyn DAST

Torfowisko Susanne Jansson Wydawca: Marginesy MOBI + EPUB (w wersji papierowej 312 stron)

Tajemnica moczarów Mossmarken – szokująca rzeczywistość czy mrożąca krew w żyłach legenda? Thriller, który do ostatniej strony trzyma czytelnika w szachu. Brawurowy debiut literacki! „Świetne postaci, mroczne i wiarygodne. Myślę, że Susanne Jansson będzie bestsellerową szwedzką autorką przez wiele lat” – Nisse Scherman, magazyn DAST

Ebook

Chłopiec, który widziałChłopiec, który widział

Simon Toyne

Chłopiec, który widzi mrok. Mężczyzna, który może go przed nim ochronić… Tajna i bezwzględna organizacja, która wyciąga swoje macki po każdego, kto otarł się o jej tajemnice. Zagrożeniem może być dla niej nawet dziecko…

Chłopiec, który widział Simon Toyne Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 544 strony)

Chłopiec, który widzi mrok. Mężczyzna, który może go przed nim ochronić… Tajna i bezwzględna organizacja, która wyciąga swoje macki po każdego, kto otarł się o jej tajemnice. Zagrożeniem może być dla niej nawet dziecko…

Ebook

Zobaczyli za dużoZobaczyli za dużo

Alan Gibbons

Czy jest coś gorszego niż bycie świadkiem zabójstwa? Zamknij drzwi, zasłoń okna, bo jeśli zobaczysz morderstwo, będziesz następnym celem… Kolejny świetnie skrojony thriller Alana Gibbonsa. „Zobaczyli za dużo” to powieść, od której nie sposób się oderwać.

Zobaczyli za dużo Alan Gibbons Wydawca: Zielona Sowa MOBI + EPUB (w wersji papierowej 256 stron)

Czy jest coś gorszego niż bycie świadkiem zabójstwa? Zamknij drzwi, zasłoń okna, bo jeśli zobaczysz morderstwo, będziesz następnym celem… Kolejny świetnie skrojony thriller Alana Gibbonsa. „Zobaczyli za dużo” to powieść, od której nie sposób się oderwać.

Ebook

Człowiek z LasuCzłowiek z Lasu

Phoebe Locke

Tydzień po narodzinach swojej córki Amber Sadie Banner pakuje się i w środku nocy znika bez śladu. Jej mąż Miles przez 16 lat samotnie wychowuje dziecko – aż pewnego dnia do ich drzwi puka skruszona Sadie. Próbują odbudować swoje relacje i na nowo stać się rodziną. Jednak wraz z powrotem Sadie powracają upiory z jej przeszłości. I domagają się, aby ich wysłuchano…

Człowiek z Lasu Phoebe Locke Wydawca: Czarna Owca MOBI + EPUB (w wersji papierowej 320 stron)

Tydzień po narodzinach swojej córki Amber Sadie Banner pakuje się i w środku nocy znika bez śladu. Jej mąż Miles przez 16 lat samotnie wychowuje dziecko – aż pewnego dnia do ich drzwi puka skruszona Sadie. Próbują odbudować swoje relacje i na nowo stać się rodziną. Jednak wraz z powrotem Sadie powracają upiory z jej przeszłości. I domagają się, aby ich wysłuchano…

Ebook

Złowroga ciszaZłowroga cisza

Anne Stuart

Trzy kobiety chciały rozpocząć nowe życie w uroczym zakątku nad jeziorem. Nie wiedziały jednak, że z ich posiadłością wiąże się ponura historia seryjnego zabójcy...

Trzy kobiety chciały rozpocząć nowe życie w uroczym zakątku nad jeziorem. Nie wiedziały jednak, że z ich posiadłością wiąże się ponura historia seryjnego zabójcy...

Audiobook

KredziarzKredziarz

C. J. Tudor

W mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu kryją się najbardziej przerażające wizje i niezwykle fascynujące tajemnice... „Niesamowicie hipnotyzująca książka. «KREDZIARZ» jest senną powieścią, pełną koszmarów. Niespokojną, naznaczoną cieniem i światłem. Fabuła przyspieszy twoje tętno i zamrozi krew” – A. J. Finn, autor powieści „Kobieta w oknie”

W mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu kryją się najbardziej przerażające wizje i niezwykle fascynujące tajemnice... „Niesamowicie hipnotyzująca książka. «KREDZIARZ» jest senną powieścią, pełną koszmarów. Niespokojną, naznaczoną cieniem i światłem. Fabuła przyspieszy twoje tętno i zamrozi krew” – A. J. Finn, autor powieści „Kobieta w oknie”

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.