Ebook

Kuna za kaloryferem

Wydawca:
Format:
Przejrzyj publikację

Kuna za kaloryferem - Opis

Dziennikarz i przyrodnik Adam Wajrak oraz hiszpańska biolog Nuria Selva Fernandez dowcipnie i z pasją opowiadają o ratowanych przez siebie zwierzętach.

Książka dziennikarza „Gazety Wyborczej”, przyrodnika Adama Wajraka, i biolog Nurii Selvy Fernandez to pełna ciepła opowieść o ratowaniu zwierząt, które inaczej czekałaby śmierć.
Wszystko zaczęło się od wrony Kra – pisklaka znalezionego przez Wajraka na warszawskim Żoliborzu. Potem było gospodarstwo w Teremiskach leżących w pobliżu Puszczy Białowieskiej, a w nim m.in. boćki Kuternoga oraz szalony Declan, wydra Julek, która została holenderskim skarbem narodowym, i gromada sów – wielbicielek dnia.
Z pełnej humoru książki dowiemy się również, jak witają się bociany, co robić, gdy marzną im stopy i na czym polegał kuni horror, z jakim musieli zmierzyć się przyrodnicy.
Obecne wydanie „Kuny za kaloryferem” zostało uzupełnione o rozdział, w którym przeczytamy m.in. o sprytnym żebraku, czyli srokoszu Pidonie, oraz często naburmuszonej kruczycy Kurze.
Atutem fascynującej opowieści o zwierzętach i próbach poznania ich zwyczajów są piękne zdjęcia wykonane przez oboje autorów.

Kuna za kaloryferem - Informacje szczegółowe

Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2011
Rodzaj publikacji:
Odbiorca:
Język publikacji:
Oznaczenie wydania:
wydanie 2 uzupełnione
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2003
ISBN:
978-83-268-0348-2,978-83-268-0888-3
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 8,74 MB / mobi 10,05 MB

Kuna za kaloryferem - Opinie i Komentarze

Podobnie jak część wcześniej komentujących książkę dostałem w pakiecie powitalnym od Publio. Opinie o Adamie Wajraku różnią się często ekstremalnie w wydźwięku. Jedni cenią go za przybliżanie natury i przystępne przekazywanie wiedzy. Niektórzy mają go natomiast za oszołoma, który przykuwa się do drzew, by utrudnić innym ludziom życie. Na całe szczęście w tej książce ton pouczający pojawia się bardzo rzadko. Autorzy opisują przygody ze zwierzętami w interesujący sposób, obalają przy tym mity typu "bociany uwielbiają jeść żaby". Nie trzeba być entuzjastą przyrody, by docenić tę książkę.

Malutki minusik daję za ostatnie rozdziały. Znacznie krótsze niż pozostałe, przez co trudno dobrze poznać bohaterów.
więcej...
Mam te książkę, bo dostałam od Publio za darmo. Przeczytałam z ciekawości. Po przeczytaniu (a właściwie już w trakcie czytania) stałam się wielką fanką Wajraka. Ciekawa, zabawna i trzymająca w napięciu. Opowieść o Julku wyśmienita. Kupiłam wszystko Wajraka, co znalazłam w Publio. Teraz dawkuję sobie czytanie, bo chcę, by wystarczyło mi na dłużej.
Przezabawna i świetnie napisana - nic dodać nic ująć.
Lubicie zwierzęta? Dzikie zwierzęta… To ta książka jest dla Was. A jeśli nie lubicie, to nie wiecie, że jest zupełnie inaczej. Mam problem z książką Adama Wajraka i Nurii Fernandez. Dla kogo ona właściwie jest przeznaczona? Kto ma ją czytać – dorośli, czy dzieci? Przeczytałam "Kunę za kaloryferem", dzięki Publio, które postanowiło dodawać tę książkę nowym klientom za darmo. Maluchy, które mają po 4 i 7 lat jeszcze nie wszystko są w stanie zrozumieć – zwłaszcza humor pisarza. Dlatego postanowiłam potraktować książkę jako inspirację do samodzielnych opowieści. No tak, wprowadziłam cenzurę… Ale jak tu wytłumaczyć dziecku, że wydra musiala lecieć za granicę, a tu trzeba załatwiać formalności – co to są te "folmalności" zapytają?

Za to ile wiem o bocianach… Spora część książki dotyczy właśnie tych ptaków. Wajrak ze szczegółami opowiada jakie mają charaktery, skąd się wzięły u niego i dlaczego. Autor publikował te historie wcześnej – w Gazecie Wyborczej. Teraz mamy wydanie książkowe, poprawione i uzupełnione.

"Kuna za kaloryferem" to opowieść o miłości do zwierząt. Wajrak i Nuria opiekują się nimi jak niemowlętami. Widoczne jest to zwłaszcza wtedy, kiedy muszą wstawać co kilka godzin z wielkim poświęceniem. Co dostają w zamian? Dziecko można przytulić, a dzikiego zwierzaka niekiedy nawet nie wolno pogłaskać – bo za mocno przyzwyczai się do ludzi i nie poradzi sobie w naturalnym środowisku.

Ta książka o zwierzętach sprawia, że czytający uświadamia sobie, że nasz gatunek nie jest sam we wszechświecie. Po przeczytaniu Kuny za kaloryferem zaczęłam bardziej się rozglądać wokół siebie, bo może ta myszka, która biegnie po pobliskim polu, to akurat smużka? Uzmysłowiłam sobie również, że przez czytanie nauczyłam się sporo o zwierzętach. Teraz sprzedaję tę wiedzę i historie Wajraka dalej – moim dzieciom. Wiem, że będą słuchały z otwartymi buziami…
więcej...
Co może lepiej reklamować książkę niż trzy zdania zachęty napisane przez Wisławę Szymborską? Świadectwo wystawione przez noblistkę mówi o powadze każdego przedsięwzięcia, w które angażuje się Adam Wajrak. Czy chodzi o ratowanie Rospudy przed zagładą, uczestnictwo w kampanii przeciw wycince drzew w Puszczy Białowieskiej czy pielęgnowanie zwierząt. Choć historie opowiedziane przez autora, Nurię Selvę Fernandez i trzy psy Misia, Trapa i Antonię są czasem dramatyczne, humoru w ich opowieści nie brakuje. Nawet wtedy gdy mają do czynienia z urzędniczą machiną potrafią zapakować do klatki pluszową wydrę i wysłać w podróż samolotem.
Wajrak poprzez swoje kontakty ze zwierzętami uczy nas wytyczać granice pomiędzy potrzebą poznania, zbliżenia ze zwierzęciem a wolnością i zależnością od naturalnego środowiska jakiej zwierzęta potrzebują. Uczula na głupotę, która towarzyszy człowiekowi. Zachęca do rozsądku przy ocenie własnego potencjału gdy chcemy ratować dzikie zwierzęta. Przez blisko 350 kart książki poznamy historie bocianów, kruków, wydr, puszczyków, dzięcioła, sów uszastych, jerzyków, kun, jeża, srokosza, smużki i wampira. Przekonamy się, że Wajrak nie boi się zszargać swojej opinii kiedy trzeba zawołać Curro i że borsucze nory mogą być zabytkiem klasy zerowej bo wiele z nich powstało w czasach carskich w XIX w.
Gdy instynkty macierzyńskie Nurii i Adama nie wystarczają, mogą liczyć na pomoc i konsultacje z przyjaciółmi. Wśród nich znajdują się min. David Poleszuk, Jerzy Desselberger, Magda Gomólińska, Addy de Jongh, Andrzej Kruszewicz, Andrzej Krzywiński.
Książka podzielona została na kilka etapów z życia naszych bohaterów. Etap gdy kiełkowały zainteresowania, etap Białowieży w latach 1996-1998 i dwa etapy Teremisek do roku 2004 i do roku 2009.
Język pomimo naukowego podejścia obojga przystępny a rytm zsynchronizowany z płynącą przez Teremiski Łutownią.
Jeśli tylko większą przyjemność sprawia wam wspieranie zwierząt niż opieka nad własnym samochodem? Jeśli ciekawi was jak parasolka może udawać matkę, dlaczego tata Wajraka zakładał płaszcz przeciwdeszczowy i "rozwijał skrzydła", komu Julek z przyjemnością wskakiwał na głowę czy kogo uczyniono odpowiedzialnym za reintrodukcję gatunku w Holandii, nie zwlekajcie i przeczytajcie "Kunę za kaloryferem".
Może tak jak ja traficie na sprzyjające okoliczności a po lekturze będziecie odrobinę lepiej rozumieli otaczającą nas przyrodę.
więcej...
Obowiazkowa lektura dla milosnikow zwierzat, przesympatyczne historie o przesympatycznych zwierzakach! A moze to sposob w jaki autorzy ksiazki opowiadaja o swoich podopiecznych czyni lekture swietna zabawa?
Polecam!
Wznowienie, ale czyta się nadal z dużą przyjemnością, wcześniej wyszukiwałem tych tekstów w gazecie, teraz w formie zebranej opowieści w części znane ale czyta się jak nowe.

Podobne publikacje

Ebook

Jak stworzyć wegański światJak stworzyć wegański świat

Tobias Leenaert

„«Jak stworzyć świat wegański» to obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zmaksymalizować swój wpływ na to, by świat stał się lepszym miejscem dla zwierząt. Tobias Leenaert podsumowuje liczne badania, łącząc je z własnym rozległym doświadczeniem jako obrońcy praw zwierząt, aby przedstawić jasne argumenty i praktyczne wskazówki dotyczące skutecznego działania na rzecz weganizmu. Bardzo polecam tę książkę!” – Melanie Joy

„«Jak stworzyć świat wegański» to obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zmaksymalizować swój wpływ na to, by świat stał się lepszym miejscem dla zwierząt. Tobias Leenaert podsumowuje liczne badania, łącząc je z własnym rozległym doświadczeniem jako obrońcy praw zwierząt, aby przedstawić jasne argumenty i praktyczne wskazówki dotyczące skutecznego działania na rzecz weganizmu. Bardzo polecam tę książkę!” – Melanie Joy

Ebook

Sekretne życie zwierzątSekretne życie zwierząt

Andrzej G. Kruszewicz

Andrzej Kruszewicz – dyrektor warszawskiego zoo, miłośnik i znawca zwierząt – przedstawia historie ze świata swoich podopiecznych. Opowiada o zwierzęcych macho, silnych samicach i idealnych partnerach, o uwodzeniu, dozgonnej wierności i skokach w bok, haremach, miłości macierzyńskiej, ustanawianiu hierarchii w stadzie. Czy trzeba nas jeszcze bardziej zachęcać do poznania tajemnic ze świata naszych braci mniejszych?

Sekretne życie zwierząt Andrzej G. Kruszewicz Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS MOBI + EPUB (w wersji papierowej 240 stron)

Andrzej Kruszewicz – dyrektor warszawskiego zoo, miłośnik i znawca zwierząt – przedstawia historie ze świata swoich podopiecznych. Opowiada o zwierzęcych macho, silnych samicach i idealnych partnerach, o uwodzeniu, dozgonnej wierności i skokach w bok, haremach, miłości macierzyńskiej, ustanawianiu hierarchii w stadzie. Czy trzeba nas jeszcze bardziej zachęcać do poznania tajemnic ze świata naszych braci mniejszych?

Ebook

O ziołach i zwierzętachO ziołach i zwierzętach

Simona Kossak

Nikt z takim pazurem i werwą nie opowiada dziś o przyrodzie! Pełne miłości i pasji felietony o naturze, które sprawiają, że chce się rzucić wszystko i pójść do lasu, nad jezioro albo na zwykły trawnik. Przed nami oszałamiająca wędrówka w towarzystwie wyjątkowej osoby – ostatniej Kossakówny, która zamiast kontynuować malarskie tradycje rodu, wybrała pełen tajemnic świat zwierząt.

Nikt z takim pazurem i werwą nie opowiada dziś o przyrodzie! Pełne miłości i pasji felietony o naturze, które sprawiają, że chce się rzucić wszystko i pójść do lasu, nad jezioro albo na zwykły trawnik. Przed nami oszałamiająca wędrówka w towarzystwie wyjątkowej osoby – ostatniej Kossakówny, która zamiast kontynuować malarskie tradycje rodu, wybrała pełen tajemnic świat zwierząt.

Ebook

Młody obserwator przyrodyMłody obserwator przyrody

Joanna Liszewska

„Młody obserwator przyrody” to encyklopedia, która powstała po to, by budzić miłość do przyrody.

„Młody obserwator przyrody” to encyklopedia, która powstała po to, by budzić miłość do przyrody.

Ebook

PrzyrodaPrzyroda

Iwona Jaszczuk

Publikacja, która popularyzuje wiedzę na temat przyrody: wszechświata, środowiska przyrodniczego Polski, roślin, zwierząt i cywilizacji.

Przyroda

Wybrane zagadnienia

Iwona Jaszczuk Wydawca: Wydawnictwo Psychoskok MOBI + EPUB + PDF (w wersji papierowej 1 069 stron)

Publikacja, która popularyzuje wiedzę na temat przyrody: wszechświata, środowiska przyrodniczego Polski, roślin, zwierząt i cywilizacji.

Ebook

To zwierzę mnie bierzeTo zwierzę mnie bierze

Adam Wajrak

Bywają dziwne, niezwykle fascynujące i są bliżej, niż myślisz – wystarczy się tylko dokładnie rozejrzeć i ruszyć śladem dzikich zwierząt razem z Adamem Wajrakiem!

Bywają dziwne, niezwykle fascynujące i są bliżej, niż myślisz – wystarczy się tylko dokładnie rozejrzeć i ruszyć śladem dzikich zwierząt razem z Adamem Wajrakiem!

Ebook

Góry StołoweGóry Stołowe

Monografia poświęcona Górom Stołowym. Przedstawia charakterystykę elementów przyrodniczych, omawia zagrożenia spowodowane działalnością człowieka, przybliża poglądy na temat funkcjonowania parku.

Monografia poświęcona Górom Stołowym. Przedstawia charakterystykę elementów przyrodniczych, omawia zagrożenia spowodowane działalnością człowieka, przybliża poglądy na temat funkcjonowania parku.

Ebook

Szóste wymieranieSzóste wymieranie

Elizabeth Kolbert

Opowieść o przeszłości i przyszłości Ziemi oraz ważna przestroga dla ludzkości odpowiedzialnej za nieodwracalne zmiany klimatyczne. Bestseller „New York Timesa”, uhonorowany Nagrodą Pulitzera w dziedzinie nauki!

Opowieść o przeszłości i przyszłości Ziemi oraz ważna przestroga dla ludzkości odpowiedzialnej za nieodwracalne zmiany klimatyczne. Bestseller „New York Timesa”, uhonorowany Nagrodą Pulitzera w dziedzinie nauki!

Ebook

Żądła rządząŻądła rządzą

Dave Goulson

Duże, krępe i pokryte gęstym futerkiem – pszczoły, a może raczej trzmiele? Tajemnicze i fascynujące. Ekscytująca historia starań o reintrodukowanie tego gatunku owadów w ich macierzystym kraju, połączonych z badaniami nad tymi zadziwiającymi stworzeniami i ich historią. Jedyna taka opowieść o tym, jak biolog pasjonat cofnął zmiany wyniszczające bogactwo przyrody!

Żądła rządzą

Moje przygody z trzmielami

Dave Goulson Seria: „Seria Eko” Wydawca: Marginesy MOBI + EPUB (w wersji papierowej 320 stron)

Duże, krępe i pokryte gęstym futerkiem – pszczoły, a może raczej trzmiele? Tajemnicze i fascynujące. Ekscytująca historia starań o reintrodukowanie tego gatunku owadów w ich macierzystym kraju, połączonych z badaniami nad tymi zadziwiającymi stworzeniami i ich historią. Jedyna taka opowieść o tym, jak biolog pasjonat cofnął zmiany wyniszczające bogactwo przyrody!

Ebook

ZimaZima

Adam Wajrak

Prawdziwi tropiciele, czas na zimę! Załóżmy grube skarpety, spakujmy plecak, weźmy termos i ruszajmy w Polskę! Adam Wajrak poprowadzi nas w najciekawsze zakątki lasów, gór i łąk!

Prawdziwi tropiciele, czas na zimę! Załóżmy grube skarpety, spakujmy plecak, weźmy termos i ruszajmy w Polskę! Adam Wajrak poprowadzi nas w najciekawsze zakątki lasów, gór i łąk!

Ebook

LatoLato

Adam Wajrak

Książka dla miłośników przygód. Razem z Adamem Wajrakiem nie przegapimy żadnej przyrodniczej niespodzianki. Zatem prawdziwi tropiciele, czas na wędrówkę w nieznane!

Książka dla miłośników przygód. Razem z Adamem Wajrakiem nie przegapimy żadnej przyrodniczej niespodzianki. Zatem prawdziwi tropiciele, czas na wędrówkę w nieznane!

Ebook

LolekLolek

Adam Wajrak

Lolek to kudłate stworzenie o wielkim sercu, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na nich wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej... Piękna, chwytająca za serce opowieść o psie, który nie miał w życiu łatwo.

Lolek Adam Wajrak Wydawca: Agora MOBI + EPUB (w wersji papierowej 136 stron)

Lolek to kudłate stworzenie o wielkim sercu, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na nich wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej... Piękna, chwytająca za serce opowieść o psie, który nie miał w życiu łatwo.

Audiobook

LolekLolek

Adam Wajrak

Lolek to kudłate stworzenie o wielkim sercu, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na nich wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej... Piękna, chwytająca za serce opowieść o psie, który nie miał w życiu łatwo.

Lolek Adam Wajrak Lektor: Piotr Głowacki Wydawca: Agora MP3 (w wersji papierowej 100 stron)

Lolek to kudłate stworzenie o wielkim sercu, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na nich wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej... Piękna, chwytająca za serce opowieść o psie, który nie miał w życiu łatwo.

Ebook

WilkiWilki

Adam Wajrak

Barwna opowieść o najbardziej fascynujących drapieżnikach Europy. Adam Wajrak, uwielbiany przez Polaków dziennikarz przyrodnik, opowiada o latach tropienia wilków i swej niecodziennej przyjaźni.

Wilki Adam Wajrak Seria: „Biblioteka Gazety Wyborczej” Wydawca: Agora MOBI + EPUB + PDF (w wersji papierowej 273 strony)

Barwna opowieść o najbardziej fascynujących drapieżnikach Europy. Adam Wajrak, uwielbiany przez Polaków dziennikarz przyrodnik, opowiada o latach tropienia wilków i swej niecodziennej przyjaźni.

Audiobook

WilkiWilki

Adam Wajrak

Barwna opowieść o najbardziej fascynujących drapieżnikach Europy. Adam Wajrak, uwielbiany przez Polaków dziennikarz przyrodnik, opowiada o latach tropienia wilków i swojej niecodziennej, budzącej podziw, przyjaźni.

Wilki Adam Wajrak Lektor: Roch Siemianowski Wydawca: Agora MP3

Barwna opowieść o najbardziej fascynujących drapieżnikach Europy. Adam Wajrak, uwielbiany przez Polaków dziennikarz przyrodnik, opowiada o latach tropienia wilków i swojej niecodziennej, budzącej podziw, przyjaźni.

Ebook

WiosnaWiosna

Adam Wajrak

Prawdziwi tropiciele, czas na wiosnę! Każdy, nawet miejski zakątek rozbrzmiewa świergotem ptaków, w lesie i na łąkach wszystko zieleni się i rozkwita! Adam Wajrak znów będzie miał pełne ręce roboty!

Prawdziwi tropiciele, czas na wiosnę! Każdy, nawet miejski zakątek rozbrzmiewa świergotem ptaków, w lesie i na łąkach wszystko zieleni się i rozkwita! Adam Wajrak znów będzie miał pełne ręce roboty!

Ebook

To zwierzę mnie bierzeTo zwierzę mnie bierze

Adam Wajrak

Bywają dziwne, niezwykle fascynujące i są bliżej, niż myślisz – wystarczy się tylko dokładnie rozejrzeć i ruszyć śladem dzikich zwierząt razem z Adamem Wajrakiem!

Bywają dziwne, niezwykle fascynujące i są bliżej, niż myślisz – wystarczy się tylko dokładnie rozejrzeć i ruszyć śladem dzikich zwierząt razem z Adamem Wajrakiem!

Ebook

JesieńJesień

Adam Wajrak

Prawdziwi tropiciele, czas na jesień! Tym razem wspólnie z Adamem Wajrakiem zobaczymy żubry w Puszczy Białowieskiej i niedźwiedzie mieszkające w Tatrach. Poszukamy też zwierząt jak z... horrorów.

Prawdziwi tropiciele, czas na jesień! Tym razem wspólnie z Adamem Wajrakiem zobaczymy żubry w Puszczy Białowieskiej i niedźwiedzie mieszkające w Tatrach. Poszukamy też zwierząt jak z... horrorów.

Ebook

Wielka księga prawdziwych tropic...Wielka księga prawdziwych tropicieli

Adam Wajrak

Chcesz zostać prawdziwym tropicielem/prawdziwą tropicielką? Masz odwagę wcielić się w detektywa tropiącego groźnego zabójcę? A może chcesz sprawdzić się jako twardziel/twardzielka, któremu/której nie są straszne zdradliwe bagna czy zaspy śnieżne? Weź Adama Wajraka za przewodnika i ruszaj wraz z nim na spotkanie przygody!

Wielka księga prawdziwych tropicieli Adam Wajrak Seria: „Przewodnik Prawdziwych Tropicieli” Wydawca: Agora MOBI + EPUB (w wersji papierowej 488 stron)

Chcesz zostać prawdziwym tropicielem/prawdziwą tropicielką? Masz odwagę wcielić się w detektywa tropiącego groźnego zabójcę? A może chcesz sprawdzić się jako twardziel/twardzielka, któremu/której nie są straszne zdradliwe bagna czy zaspy śnieżne? Weź Adama Wajraka za przewodnika i ruszaj wraz z nim na spotkanie przygody!

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.