Ebook

Láska nebeská

Wydawca:
Seria:
Format:
Przejrzyj publikację

Láska nebeská - Opis

Z książek zapamiętuje podobno tylko pojedyncze zdania, które potem zaczynają żyć w jego głowie własnym życiem. Czy w taki sposób powstał zbiór felietonów Mariusza Szczygła na temat czeskiej kultury?

Mariusz Szczygieł, reporter „Gazety Wyborczej”, czechofil, autor bestsellerów „Gottland” i „Zrób sobie raj”, tym razem występuje w roli felietonisty.
Zamieszczone w zbiorze teksty to improwizacje na temat książek wydanych przez Agorę w serii „Literatura Czeska”. W tych swoistych jam session pojawiają się czasem zupełnie nieoczekiwane motywy: niepochowane urny, walka męża Heleny Vondráčkovej o godność żony, kochanka prezydenta Václava Havla, najsławniejsze czeskie napisy klozetowe, produkcja sztucznego Boga i rola hemoroidów w kulturze literackiej.
„Láska nebeská” to jednak nie tylko felietony publikowane na łamach „Magazynów Świątecznych” „Gazety Wyborczej”, lecz także szkice o wybitnych Czechach, takich jak sławny Świrus – Ivan Martin Jirous, legenda czeskiego undergroundu, czy opowieść o fikcyjnym Leonardzie da Vincim znad Wełtawy – Járze Cimrmanie. Mariusz Szczygieł przyznaje się też wreszcie, dlaczego nie przeprowadził wywiadu z siostrzenicą Franza Kafki.
Książkę ilustrują publikowane pierwszy raz w Polsce zdjęcia Františka Dostála, zwanego fotografem absurdu.

Láska nebeská - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
František Dostál (autor fotografii)
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2012
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2012
ISBN:
978-83-268-0845-6,978-83-268-1020-6
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 3,7 MB / mobi 4,45 MB

Láska nebeská - Opinie i Komentarze

Do czytania o sprawach niekoniecznie łatwych z uśmiechem ... jak widać można coś takiego napisać. :-)

Paweł
Mariusza Szczygła przedstawiać nie trzeba. Dlatego z chęcią sięgnęłam po książkę tego, chyba największego, polskiego czechofila. Láska nebeská poświęcona została, tak jak Zrób sobie raj czy Gottland, także Czechom. Książka ukazała jako 7. tom w serii „Literatura czeska”. W skrócie, jak głosi informacja na okładce, Szczygieł pyta: „Po co wymyślono Czechów?”. I zaraz sam odpowiada na to pytanie – „Żeby wprowadzić Polaków w dobry nastrój”. Bałabym się zapytać po co wymyślono Polaków :) Ale to inna historia. Do rzeczy.

Szczygieł jak zwykle mistrzowsko opisuje Czechy. Láska nebeská to zbiór felietonów, które powstały jako swoiste impresje towarzyszące wydawanym przez Agorę tomom prozy w serii „Literatura czeska”. Szczygieł opowiada o Hrabalu, czeskich napisach klozetowych, pisze o hemoroidach, samoobsługowym barze gdzieś w środku lasu czy spotkaniu z siostrzenicą Franza Kafki. Láska nebeská jest kufrem pełnym zabawnych, ciekawych i inspirujących historyjek i anegdot o naszych sąsiadach zza południowej granicy.

Jednym z ciekawszych tekstów jest szkic poświęcony osobie Járy Cimrmana – jak się okazuje – fikcyjnej postaci czeskiego geniusza, którą wymyślili w 1967 roku Jiří Šebánek, Ladislav Smoljak i Zdeněk Svěrák. W Pradze w Žižkovskim Divadle Járy Cimrmana wystawiane są od 40 lat przedstawienia opowiadające o jego życiu i dziele.

Książka pozostawia pewien niedosyt – bo o ile felietony napisane są świetnym językiem, przedstawione historie interesujące, to lektura tego zbioru zbyt szybko się kończy. Chciałoby się więcej i więcej. A tu… 100% i książka przeczytana.

Warto zwrócić uwagę na fotografie czeskiego artysty, Františka Dostála (który jest określany mianem fotografa absurdu). Jego zdjęcia zostały po raz pierwszy opublikowane w Polsce i ilustrują opisywany tom.
Więcej na: http://zaginamrogi.pl
więcej...
Kto to jest czechofil W okolicach 1 maja zafundowałem sobie lekturę, która wprawiła mnie w kapitalny nastrój i jakoś dziwnie pasowała mi do tego święta. Ostatnio dla nas ten dzień i bliskie mu święto Konstytucji 3 maja, tworzące długi weekend, to głównie bez żadnej refleksji oddawanie się leniuchowaniu, wyjazdom, girllowaniu itd. Sielanka. A jaki naród nam się kojarzy z fenomenalną umiejętnością biesiadowania, odcinania się od wszelkich problemów i z humorem? Swoboda, luz, piwo i biesiadowanie... Nie jest to oczywiście 100%-owy prawdziwy obraz Czecha, ale nasze o nich wyobrażenie jak najbardziej. A wiec w
atmosferze świętowania i wciąż dumając nad tym jak zmienia się to podejście do świąt i po zagmatwanym wstępie doszedłem do tematu.

Laska Nebeska zawiera część tekstów znanych już wcześniej z Gazety Wyborczej - felietony pisane przy okazji wydawanej serii Czeskiej Literatury i filmu. Oczywiście dla Pana Mariusza film zwykle jest tylko punktem wyjścia do jakichś szerszych (lub węższych) refleksji na
temat duszy Czecha, jego sposobu myślenia, funkcjonowania, różnic i podobieństw jakie między nami są. W jakiejś wydawałoby się banalnej historyjce, anegdocie, czyimś życiorysie, nagle odkrywamy perełki nie tylko humoru, ale po prostu radości życia, prostej filozofii,
która sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwszy. Do tych felietonów "filmowych" dołożono jeszcze kilka innych, krótkich felietoników o znanych czeskich postaciach (Jara Cimrman naprawdę fascynujący!). Ładnie spinają wszystko w pewną całość - to rzecz nie tylko o książkach, czy o filmach, ale po prostu o Czechach, a smaczku dodają jeszcze urokliwe czarno białe zdjęcia Frantiszka Dostala.

Kolejna dobra moim zdaniem pozycja tego autora - i do zadumania się, chwili refleksji i do uśmiechu. Gdy myślałem co napisać - żeby nie powielać wcześniejszych swoich zachwytów nad pozycjami tego autora, recenzji innych, czy słów samego autora, wpadłem na pewien
pomysł. Rzuciłem się aby przegrzebać różne archiwa, zasoby w internecie, obdzwonić i wykorzystać różne kontakty, aby choć troszkę zbadać ten fenomen propagowania czechofilii w naszym kraju.

Znajomi Czesi pytani o opinię na temat książek p. Mariusza odpowiadali ciut zaskoczeni, że przecież to nie książki o nich, ale o Polakach i o tym jak ich widzą. Jego książki jak twierdzą są takim "krzywym zwierciadłem", w którym mogą się przejrzeć, bo przecież sami na różne rzeczy nie zwracają uwagi ich to nie dziwi. Jak na obcokrajowca ich zdaniem udaje mu się nieźle uchwycić czeskie dylematy, ich charakter i różne dziwactwa. Czy tacy są naprawdę?
I tak i nie. Jak zawsze. Szczygieł często posługuje się przykładami konkretnych zachowań, konkretnych ludzi, a czytelnik sam to generalizuje - Polakom dorabia "gębę" smutasa, a idealizuje wszystko co czeskie.
Znajomi Polacy prawie bez wyjątku są zachwyceni tymi pozycjami. Czesi, którzy dotąd często byli postrzegani przez pryzmat piwa, zadbanych ogródków, knedliczków i wesołego biesiadowania, okazują się nam bardzo bliscy. Dostrzegamy w nich wiele cech, których
zazdrościmy, nagle odkrywamy wiele wspólnych fragmentów trudnej historii i zaczynamy odczuwać solidarność. Okazuje się, że postrzeganie ich poprzez naszą "husarską i straceńczą odwagę" jako tchórzy niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.
Znajomy dziennikarz rzucił tylko kąśliwie (pewnie z zazdrości, że sam tak nie potrafi), że to takie michałki "reportażowe", wciąż pisanie na jedno kopyto - kilka znanych nazwisk, anegdotki, filozoficznie niby "głęboko" o zwykłych ludziach i bez specjalnych konkretów migawki ze spotkań "z Czechami" co ma przydawać mu autentyczności.
Zapytana o opinię pewna katechetka dołożyła do tego jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie: że jego książki (a szczególnie jedna) w sposób "przemycany i nie wprost" jej zdaniem mylnie są u nas odbierane jako wyśmiewające religijność. Fakt - można tam znaleźć fragmenty mówiące o odrzucaniu Kościoła, modzie na ateizm, odrzucaniu tradycyjnych wartości, obojętność moralną i ogólną degrengoladę, ale można odkryć też, że nie wszyscy Czesi tak
myślą, albo przemyśleć dlaczego tak się dzieje (znowu źródła w historii).
Musiałem więc dla równowagi spytać też kogoś niewierzącego i usłyszałem, że jego zdaniem Szczygieł jest świetny choć zbyt zachowawczy, nieobiektywny, bo za dużo tam Boga i odniesień do religii, powinien skupić się jedynie na promowaniu i opisywaniu niektórych postaci - koniecznie ateistów i to im bardziej odważnych w kwestiach moralnych obyczajowych tym lepiej. Ha! Bądź tu człowieku mądry.
Pewien starszy już ksiądz stwierdził, że uwielbia te książki, bo jest w nich ziarno prawdy. Ma znajomych "na parafiach" po tamtej stronie granicy i rzeczywiście dostrzega jak zmieniają się podczas pobytu w tamtej społeczności. Na lepsze spytałem? Częściej się śmieją i mniej
gadają o polityce, a więcej o życiu - odpowiedział. Ale brzuchy im rosną równie szybko, bo ludzie serdeczni i trudno odmawiać.
Od jednej z posłanek z parlamentarnej grupy przyjaźni polsko-czeskiej otrzymałem jedynie ogólnikową odpowiedź, że popierają, bo przyczynia się do lepszego poznania między narodami. Szkoda tylko, że po drugiej stronie nikt nie pisze tak dużo o Polakach.
Koleżanka polonistka ucząca w szkole, denerwowała się, że zamiast pisać o literaturze wielkiej tego narodu (ale nie wymieniła nazwisk) pan Szczygieł woli pisać o alkoholikach, degeneratach, którym czasem coś udaje się wypocić, albo o literaturze klozetowej. Ona swoim uczniom by tego nie poleciła...
Na pogłębione studia i analizę tego fenomenu trzeba by jeszcze pewnie dużo czasu - może przy następnej książce się uda. Co takiego w tym jest, że się podoba. I w końcu jest tam prawda, czy tylko stereotypowe porównania i budowanie mitu o wyższości spokoju czeskiego nad nasze wieczne zamartwianie...
Ale na koniec jeszcze ciekawostka. Jak Pan Mariusz zbiera materiały do książek?
Podobno ponieważ nie lubi zadymionych knajp ani piwa, czatuje na zewnątrz i przepytuje gości po wyjściu z knajpy na różne tematy życiowe - jak twierdzi materiały uzyskane od wychodzących są dużo bardziej filozoficzne niż od wchodzących co pasuje do jego
felietonów. Widywany jest też na ulicach Pragi i innych miasteczek w różnych przebraniach - raz stoi ze staroświeckim saturatorem częstując gruźliczanką, innym razem jako żywy posąg obserwuje różne scenki w parkach, czy deptakach.
Ponieważ za propagowanie kultury czeskiej w Polce dostał dożywotni darmowy bilet kolejowy na trasę Lovosice-Kralupy często można go spotkać z notatnikiem zagadującego pasażerów II klasy. Inną metodą na nawiązywanie nowych znajomości i zdobywanie od nich różnych historii (i własnych obserwacji) jest udawanie się pod adresy z ogłoszeń o wynajmowaniu mieszkań. Podobno zdarzało mu się przez pomyłkę trafiać do niektórych nawet po kilka razy - oferowano mu wtedy nie tylko herbatę, ale np. rabat na wynajęcie mieszkania...
Nawet pisząc o znanych Czechach nasz autor bynajmniej nie siedzi w archiwach grzebiąc w stosach opracowań i wspomnień. Najlepszą metodą na zdobycie informacji o znanych jest wg niego chodzenie na stypy i pogrzeby - to jest kopalnia anegdot, wspomnień i autentycznych
wzruszeń. Aby wyrobić sobie znajomości na cmentarzach Pan Mariusz przez pewien czas pracował nawet jako pomocnik grabarza w Pradze. Doprawdy - im dłużej grzebałem tym bardziej zaskakiwała mnie pomysłowość autora w tym jak dochodzi do różnych swoich "źródeł". Ileż spotkań z ludźmi, ileż rozmów, ileż godzin spędzonych na opowieściach by potem w książce pojawiło się jedno albo dwa błyskotliwe zdania. To ile trzeba na książkę?
Choć zdradzę Wam w sekrecie, że są i takie plotki, które głoszą, że Pan Mariusz w ogóle nie rusza się od stolika w swojej ulubionej kawiarni. I nad kieliszkiem czerwonego wina wszystko to co pisze wymyśla. Pewnie tego ostatecznie nie rozstrzygniemy inaczej niż
próbując troszkę poszukać tych miejsc, które opisuje. Obejrzeć polecane przez niego filmy, przeczytać książki, pojechać do Czech... Może spotkamy tam też tych samych ludzi i będziemy mogli stwierdzić jak to dokładnie z nami i z nimi jest.
Może i w nas obudzi się Czechofil?
więcej...
Klasyka gatunku. Jeśli jeszcze nie klasyk to chyba jednak powinno się już Mariusz Szczygła na listę klasyków wpisać (w moim czytniku jest w katalogu reportaże obok Kapuścińskiego). A co do treści to kontynuacja opowieści czechofila często z bardzo krytycznym choć pełnym ciepła spojrzeniem na opisywany świat. Jest to proza z gatunku 'budujących mosty" choć tak naprawdę otwiera oczy na nas samych. Można do tych tekstów wracać wielokrotnie. więcej...
Mam mieszane uczucia co do tego zbioru felietonów. Napisane są lekkim językiem i ze spora dawką humoru, niemniej jednak .......... książka bardziej chyba skierowana jest do starszego odbiorcy i / lub miłośników naszych południowych sasiadów. Mozna poznać cechy czeskiej tożsamości i znakomitych twórców z tego kraju ale ......... pytanie tylko czy naprawdę warto. Wiele przedstawionych postaci jest z czasów komunistycznej Czechoslowacji, która mlodym czytelnikom niewiele już mówi. Dlatego właśnie książkę polecałbym raczej starszym czytelnikom i miłosnikom klimatów Czech-osłowacji. Mimo wszystko jednak napisana jest świetnym językiem dlatego nie żałuję ;) więcej...
Ten malutki zbiór felietonów autorstwa najsłynniejszego polskiego czechofila, Mariusza Szczygła, stanowi swoiste uzupełnienie 18-tomowej kolekcji literatury czeskiej wydawanej przez Agorę. Przy okazji serdecznie polecam całą serię – do książek dołączone są płyty z filmami powstałymi na ich podstawie. Wracam jednak do samej „Laski nebeskiej” , czyli dosłownie „miłości niebiańskiej” lub bardziej poetycko „miłości nie z tej ziemi”. Formalnie, owszem, jest to zbiór felietonów zogniskowanych wokół poszczególnych tytułów serii, ale w rzeczywistości jest to… poradnik optymisty. Nie jakiś tam psychologiczny gniot á la porady z „Claudii”, ale przepiękna apoteoza z ducha hrabalowskiej filozofii codzienności. Wszystko, co pozornie zwyczajne, powszednie, a nawet brzydkie i nieciekawe, staje się niezwykłe, „nie z tej ziemi”, piękne i interesujące. Do tego teksty okraszone są wyjątkowym czeskim humorem, którym wyraźnie przesiąknął autor, oraz czymś zupełnie zaskakującym – fotografiami Frantiska Dostala. Zdjęcia te zasługują na osobną recenzję – naprawdę, wygooglujcie „Frantisek Dostal” w grafice, a od razu dostrzeżecie, o co chodzi. Fotografie uzupełniające „Laskę nebeską” to kwintesencja czeskości. Moim ulubionym jest kadr, na którym widać nogi Chrystusa (będące symbolem całości takiego ulicznego krzyża, a więc ślad ludowości i tradycji) i postawiony obok znak zakazu zatrzymywania się :] – tak właśnie „nowoczesność” reinterpretuje tradycję za pomocą owego czeskiego poczucia humoru wypływającego z dystansu do siebie i świata.
Przeczytania wart jest każdy, absolutnie KAŻDY, tekst. Na dowód fragment felietonu „Kurczak á la Havel”:
„Dziesięć lat temu pan Krzysztof Zajdel, nauczyciel z Wilkszyna, dostał od urzędującego prezydenta Havla przepis na kurczaka. Postanowił wydać książkę „101 potraw znanych osobistości z Polski i świata” i zaczął pisać do różnych sław (…) < Napisałem do prezydenta Rosji, Ukrainy, Białorusi, bo moim marzeniem było pokazanie, że jesteśmy normalnymi ludźmi, że przy stole wszyscy mogą usiąść. Z tych osób jedynie prezydent Czech mi odpisał>. (…) Kurczak á la Havel (którego prezydent sam wymyślił) przygotowuje się tak:…”.
I mamy go, ten przepis. Mamy i możemy, delektując się potrawą, pozazdrościć Czechom takiego prezydenta. I nie tylko tego.
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Jak rozmawiać ze ślimakiemJak rozmawiać ze ślimakiem

Stephen Clarke

Jak zostać dobrze obsłużonym – albo w ogóle obsłużonym – w paryskiej restauracji? Jak prowadzić negocjacje biznesowe i jak romansować z Francuzką? Stephen Clarke ma na wszystko odpowiedź!

Jak zostać dobrze obsłużonym – albo w ogóle obsłużonym – w paryskiej restauracji? Jak prowadzić negocjacje biznesowe i jak romansować z Francuzką? Stephen Clarke ma na wszystko odpowiedź!

Ebook

NekrosytuacjeNekrosytuacje

Guillaume Bailly

A może tak rzucić wszystko i zostać grabarzem? Obcując na co dzień ze śmiercią, oswoić ją i uodpornić się na jej powagę, kosząc przy tym niezły hajs? Tak trzeba żyć! Książka, która wywołuje lekki dreszczyk i... skłania do śmiechu.

Nekrosytuacje

Perełki z życia grabarza

Guillaume Bailly Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie MOBI + EPUB (w wersji papierowej 304 strony)

A może tak rzucić wszystko i zostać grabarzem? Obcując na co dzień ze śmiercią, oswoić ją i uodpornić się na jej powagę, kosząc przy tym niezły hajs? Tak trzeba żyć! Książka, która wywołuje lekki dreszczyk i... skłania do śmiechu.

Ebook

W Belgii, czyli gdzie?W Belgii, czyli gdzie?

Marek Orzechowski

Na okładce książki widnieje drogowskaz, wskazujący cztery kierunki w stronę Belgii. I każdy jest właściwy, zawsze do niej trafimy, ponieważ Belgia to przede wszystkim stan ducha. Na mapie trudno ją znaleźć, dlatego Belgii trzeba szukać na swój własny sposób. A odnaleziona, każda będzie prawdziwa, chociaż skomplikowana. Jak miłość do niej Brela. I o tym jest ta książka.

W Belgii, czyli gdzie? Marek Orzechowski Seria: „Spectrum” Wydawca: Muza MOBI + EPUB (w wersji papierowej 448 stron)

Na okładce książki widnieje drogowskaz, wskazujący cztery kierunki w stronę Belgii. I każdy jest właściwy, zawsze do niej trafimy, ponieważ Belgia to przede wszystkim stan ducha. Na mapie trudno ją znaleźć, dlatego Belgii trzeba szukać na swój własny sposób. A odnaleziona, każda będzie prawdziwa, chociaż skomplikowana. Jak miłość do niej Brela. I o tym jest ta książka.

Ebook

Francuski senFrancuski sen

Marek Ostrowski

„Francuski sen” Marka Ostrowskiego jest fascynującą opowieścią o Francji, pisaną do wszystkich czytelników: zarówno tych, którzy się uważają za znawców kraju nad Sekwaną, jak i tych, którym kojarzy się on z wieżą Eiffla i szampanem.

„Francuski sen” Marka Ostrowskiego jest fascynującą opowieścią o Francji, pisaną do wszystkich czytelników: zarówno tych, którzy się uważają za znawców kraju nad Sekwaną, jak i tych, którym kojarzy się on z wieżą Eiffla i szampanem.

Ebook

Praski elementarzPraski elementarz

Aleksander Kaczorowski

Książka zrodzona z fascynacji: Pragą, czeską mentalnością i przede wszystkim literaturą. Każdy, kto przeczyta eseje Aleksandra Kaczorowskiego, zapragnie zobaczyć kraj Haška i Havla na własne oczy.

Książka zrodzona z fascynacji: Pragą, czeską mentalnością i przede wszystkim literaturą. Każdy, kto przeczyta eseje Aleksandra Kaczorowskiego, zapragnie zobaczyć kraj Haška i Havla na własne oczy.

Ebook

Obywatel kulturyObywatel kultury

Václav Havel

Václav Havel o swoich sztukach, o Hrabalu i innych czeskich pisarzach, o języku totalitaryzmu i propagandzie, o czeskim teatrze i nowej fali filmowej. Zebrane w jednym tomie, pisane na przestrzeni pół wieku – nieznane w większości w Polsce – artykuły, eseje, opowiadania i wiersze autora „Spiskowców”.

Obywatel kultury Václav Havel Wydawca: Agora MOBI + EPUB (w wersji papierowej 456 stron)

Václav Havel o swoich sztukach, o Hrabalu i innych czeskich pisarzach, o języku totalitaryzmu i propagandzie, o czeskim teatrze i nowej fali filmowej. Zebrane w jednym tomie, pisane na przestrzeni pół wieku – nieznane w większości w Polsce – artykuły, eseje, opowiadania i wiersze autora „Spiskowców”.

Ebook

Wencel gordyjskiWencel gordyjski

Wojciech Wencel

Nie każdy felietonista godzien jest tego, by jego dzieła zbierać w całość i oferować w formie książkowej nakładem nie byle jakiego wydawnictwa. Wojciech Wencel to jeden z takich właśnie ludzi pióra.

Nie każdy felietonista godzien jest tego, by jego dzieła zbierać w całość i oferować w formie książkowej nakładem nie byle jakiego wydawnictwa. Wojciech Wencel to jeden z takich właśnie ludzi pióra.

Ebook

HitmanHitman

Juliusz Machulski

Felietony, które czyta się jak dobre scenariusze! Książka pełna scen, które można by sfilmować! Opowieść o kinie, gwiazdach ekranu i wielkich fascynacjach to zarazem historia życia znanego reżysera.

Felietony, które czyta się jak dobre scenariusze! Książka pełna scen, które można by sfilmować! Opowieść o kinie, gwiazdach ekranu i wielkich fascynacjach to zarazem historia życia znanego reżysera.

Ebook

Tyrmand warszawskiTyrmand warszawski

Leopold Tyrmand

Dotąd dostępne jedynie dla tych, którzy zajrzeli do archiwalnych numerów „Stolicy” i „Tygodnika Powszechnego”, teraz powstałe z miłości do Warszawy felietony Tyrmanda w jednym wydaniu!

Dotąd dostępne jedynie dla tych, którzy zajrzeli do archiwalnych numerów „Stolicy” i „Tygodnika Powszechnego”, teraz powstałe z miłości do Warszawy felietony Tyrmanda w jednym wydaniu!

Ebook

Zielona wyspa czy ruchome piaskiZielona wyspa czy ruchome piaski

Janusz Szewczak

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów, ostrzega przed tym, że rzekoma zielona wyspa, na której żyjemy, może z dnia na dzień podzielić los Irlandii.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów, ostrzega przed tym, że rzekoma zielona wyspa, na której żyjemy, może z dnia na dzień podzielić los Irlandii.

Ebook

NIE MANIE MA

Mariusz Szczygieł

Zdobywca Nagrody Literackiej Nike 2019 oraz Nike Czytelników. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma „nie ma”. Mariusz Szczygieł – laureat Europejskiej Nagrody Literackiej i Dziennikarz Roku 2013 – opowiada prawdziwe historie o „nie ma”.

Zdobywca Nagrody Literackiej Nike 2019 oraz Nike Czytelników. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma „nie ma”. Mariusz Szczygieł – laureat Europejskiej Nagrody Literackiej i Dziennikarz Roku 2013 – opowiada prawdziwe historie o „nie ma”.

Ebook

GottlandGottland

Mariusz Szczygieł

Wielokrotnie nagradzany tom reportaży poświęconych Czechom. Z biografii pojedynczych osób wyłania się fascynująca historia kraju, który przeszedł przez XX-wieczne szaleństwo totalitaryzmu.

Gottland Mariusz Szczygieł Seria: „Reportaż” Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Wielokrotnie nagradzany tom reportaży poświęconych Czechom. Z biografii pojedynczych osób wyłania się fascynująca historia kraju, który przeszedł przez XX-wieczne szaleństwo totalitaryzmu.

Audiobook

GottlandGottland

Mariusz Szczygieł

Wielokrotnie nagradzany tom reportaży poświęconych Czechom w wersji audio. Z biografii pojedynczych osób wyłania się fascynująca historia kraju, który przeszedł przez XX-wieczne piekło totalitaryzmu.

Wielokrotnie nagradzany tom reportaży poświęconych Czechom w wersji audio. Z biografii pojedynczych osób wyłania się fascynująca historia kraju, który przeszedł przez XX-wieczne piekło totalitaryzmu.

Audiobook

Láska nebeskáLáska nebeská

Mariusz Szczygieł

Z książek zapamiętuje podobno tylko pojedyncze zdania, które potem zaczynają żyć w jego głowie własnym życiem. Czy w taki sposób powstał zbiór felietonów Mariusza Szczygła na temat czeskiej kultury?

Z książek zapamiętuje podobno tylko pojedyncze zdania, które potem zaczynają żyć w jego głowie własnym życiem. Czy w taki sposób powstał zbiór felietonów Mariusza Szczygła na temat czeskiej kultury?

Audiobook

KaprysikKaprysik

Mariusz Szczygieł

Nowe, rozszerzone wydanie popularnego zbioru „kobiecych” reportaży Mariusza Szczygła. Niezwykłe, nostalgiczne, nastrojowe historie zwykłych kobiet – od pani Janiny, która zapełniła ponad 700 zeszytów, opisując krok po kroku swoje życie, aż do dwóch przyjaciółek, które od 50 lat co tydzień piszą do siebie listy. Audiobook czytany jest przez samego autora z gościnnym udziałem Zofii Czerwińskiej.

Nowe, rozszerzone wydanie popularnego zbioru „kobiecych” reportaży Mariusza Szczygła. Niezwykłe, nostalgiczne, nastrojowe historie zwykłych kobiet – od pani Janiny, która zapełniła ponad 700 zeszytów, opisując krok po kroku swoje życie, aż do dwóch przyjaciółek, które od 50 lat co tydzień piszą do siebie listy. Audiobook czytany jest przez samego autora z gościnnym udziałem Zofii Czerwińskiej.

Ebook

KaprysikKaprysik

Mariusz Szczygieł

Nowe, rozszerzone wydanie zbioru „kobiecych” reportaży Mariusza Szczygła. Niezwykłe, nostalgiczne, nastrojowe historie zwykłych kobiet – od pani Janiny, która zapełniła ponad 700 zeszytów, opisując krok po kroku swoje życie, aż do dwóch przyjaciółek, które od 50 lat co tydzień piszą do siebie listy. Wspaniałe „damskie opowieści”, które tworzą jedną niebanalną historię.

Kaprysik

Damskie historie

Mariusz Szczygieł Wydawca: Agora MOBI + EPUB (w wersji papierowej 208 stron)

Nowe, rozszerzone wydanie zbioru „kobiecych” reportaży Mariusza Szczygła. Niezwykłe, nostalgiczne, nastrojowe historie zwykłych kobiet – od pani Janiny, która zapełniła ponad 700 zeszytów, opisując krok po kroku swoje życie, aż do dwóch przyjaciółek, które od 50 lat co tydzień piszą do siebie listy. Wspaniałe „damskie opowieści”, które tworzą jedną niebanalną historię.

Ebook

Projekt: prawdaProjekt: prawda

Mariusz Szczygieł

„Prawdy wyczute, prawdy wyczytane, prawdy wykradzione...” – jeden z czołowych polskich reportażystów odsłania się przed czytelnikami w fascynującym polowaniu na prawdę – o sobie i o nas. Bo co człowiek – to inna prawda.

„Prawdy wyczute, prawdy wyczytane, prawdy wykradzione...” – jeden z czołowych polskich reportażystów odsłania się przed czytelnikami w fascynującym polowaniu na prawdę – o sobie i o nas. Bo co człowiek – to inna prawda.

Ebook

Osobisty przewodnik po PradzeOsobisty przewodnik po Pradze

Mariusz Szczygieł

Tytuł, który ukazuje się 20 lat po pierwszym wyjeździe M. Szczygła do stolicy Czech, kiedy to urzekły go miasto i język. „W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach […]. W ten sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!”

Osobisty przewodnik po Pradze Mariusz Szczygieł Wydawca: Wydawnictwo Dowody na Istnienie MOBI + EPUB (w wersji papierowej 372 strony)

Tytuł, który ukazuje się 20 lat po pierwszym wyjeździe M. Szczygła do stolicy Czech, kiedy to urzekły go miasto i język. „W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach […]. W ten sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!”

Minibook

Wywiady Press 2014Wywiady Press 2014

Marcin Kącki

Zbiór najważniejszych wywiadów publikowanych w magazynie Press w roku 2014. Pokazuje, że mimo zmian we współczesnym świecie zawód dziennikarza nadal może być fascynujący.

Zbiór najważniejszych wywiadów publikowanych w magazynie Press w roku 2014. Pokazuje, że mimo zmian we współczesnym świecie zawód dziennikarza nadal może być fascynujący.

Ebook

Zrób sobie rajZrób sobie raj

Mariusz Szczygieł

Osobisty pamiętnik, a także esej, reportaż, felieton... Opowieść o tym, co zafascynowało znanego współczesnego pisarza w czeskiej kulturze, w której śmiech staje się maską tragicznej bezradności.

Osobisty pamiętnik, a także esej, reportaż, felieton... Opowieść o tym, co zafascynowało znanego współczesnego pisarza w czeskiej kulturze, w której śmiech staje się maską tragicznej bezradności.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.