Typ publikacji

Kategorie

Wydawca

Cena

Rodzaje publikacji

Format

Maciej Wojtyszko - liczba pozycji (1)

ur. 16 kwietnia 1946, Warszawa

Absolwent wydziału reżyserii PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, dyplom uzyskał w 1973 r. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na warszawskiej Akademii Teatralnej oraz w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.
Lista osiągnięć Wojtyszki i tytułów przez niego zrealizowanych jest imponująca. Jego działalność artystyczna przejawia się zarówno w twórczości pisarskiej (autor książek dla dzieci oraz dramatów i scenariuszy), jak i w reżyserskiej.
Dla Teatru Telewizji Maciej Wojtyszko zrealizował takie przedstawienia jak „Ławeczka” A. Gelmana (1988) czy „Garderobiany” R. Harwooda (1991). Pisze również sztuki i adaptacje teatralne, np. „Semiramida”, „Wznowienie”, „Żelazna konstrukcja”, „Bułhakow”. Wśród przedstawień Wojtyszki znalazły się także spektakle dla młodych widzów, m.in. „Pożarcie królewny Bluetki” (zrealizowane również jako słuchowisko), „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Szatan z siódmej klasy”, „O czym szumią wierzby”.
Maciej Wojtyszko wyreżyserował m.in. takie filmy jak nominowany do nagrody Złote Lwy „Ognisty anioł” (1983, również autor scenariusza), „Ogród Luizy” (2007, Nagroda Specjalna Jury na FPFF w Gdyni) czy „Święty interes” (2010, nominacja w konkursie głównym FPFF w Gdyni). Brał także udział w powstawaniu seriali znanych i lubianych przez rzesze telewidzów, m.in. „Miodowe lata” (1998–2003, scen. i reż.), „Kocham Klarę” (2001, reż.) czy „Pensjonat pod Różą” (2004–08, reż.).
Ponadto jest autorem kilku książek dla najmłodszych, m.in. „Antycyponka” (1975), „Sagi rodu Klaptunów” (1981 r.), a także komiksów. Niektóre zostały przez niego zekranizowane.

Widok:
Na stronie:
Audiobook

Pożarcie królewny BluetkiPożarcie królewny Bluetki

Maciej Wojtyszko

Co może zrobić paź królewny, która za godzinę ma zostać pożarta przez smoka? Kto pomoże ją uratować, gdy w kraju nie ma rycerzy, a Dobra Wróżka cierpi na zanik pamięci?

Co może zrobić paź królewny, która za godzinę ma zostać pożarta przez smoka? Kto pomoże ją uratować, gdy w kraju nie ma rycerzy, a Dobra Wróżka cierpi na zanik pamięci?