Typ publikacji

Kategorie

Wydawca

Cena

Rodzaje publikacji

Format

Margery Williams - liczba pozycji (2)

ur. 18 lipca 1881, Londyn (Wielka Brytania)
zm. 4 września 1944, Greenwich Village (Stany Zjednoczone)

Brytyjsko-amerykańska pisarka. Należy do cenionych na całym świecie autorów powieści dla dzieci i młodzieży. Wydała trzydzieści książek, z których najbardziej znaną jest opublikowany w 1922 r. „Aksamitny Królik” (150 wydań anglojęzycznych, na język polski przetłumaczony w 2009 r.). Choć powieść tę uznaje się za klasykę literatury dziecięcej, w Polsce pisarka jest prawie nieznana.
Margery Williams urodziła się w Londynie, ale w wieku 8 lat po śmierci ojca wyjechała wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Ukończyła szkołę przyklasztorną w Pensylwanii i jako 19-latka postanowiła wrócić do Europy. Zmienne losy, w tym obie wojny, sprawiły, że wielokrotnie się przeprowadzała – mieszkała w Anglii, USA i we Włoszech, skąd pochodził jej mąż. Zmarła w Wielkiej Brytanii.
Pierwsze próby pisarskie Williams podjęła w wieku 20 lat, wydała wówczas kilka opowiadań dla dzieci. Rok później ukazała się jej powieść dla dorosłych „The Late Returning” (1902). Utwory te nie wzbudziły jednak zainteresowania czytelników. Autorka, zniechęcona niepowodzeniem, zarzuciła pisanie na wiele lat. Impulsem do wznowienia tej aktywności stało się dla niej macierzyństwo i zetknięcie się z twórczością Waltera de la Mare, brytyjskiego pisarza i poety.
Wiele utworów Margery Williams nawiązuje do doświadczeń życiowych samej autorki. Często powracają w nich wątki utraty bliskiej osoby i związanego z nią smutku, a także poczucia osamotnienia, lecz mimo to cała twórczość pisarki ma wydźwięk pozytywny. Autorka chętnie sięgała po motyw ożywiania zabawek, z wielkim wyczuciem i znawstwem ukazywała więzi łączące dziećmi z ich ulubionymi przytulankami. Jej późniejsza twórczość adresowana jest głównie do młodzieży, a utwory powstałe podczas II wojny światowej zawierają wątki patriotyczne i historyczne.

Widok:
Na stronie:
Audiobook

Aksamitny KrólikAksamitny Królik

Margery Williams

Historia przyjaźni pluszowej zabawki i kilkuletniego chłopca, która od lat wzrusza najmłodszych czytelników na całym świecie. Piękna opowieść o wartości i sile uczuć, o sensie życia i przemijania.

Historia przyjaźni pluszowej zabawki i kilkuletniego chłopca, która od lat wzrusza najmłodszych czytelników na całym świecie. Piękna opowieść o wartości i sile uczuć, o sensie życia i przemijania.