Typ publikacji

Wydawca

Cena

Rodzaje publikacji

Format

Maria Dłużewska - liczba pozycji (1)

Aktorka, dziennikarka, scenarzystka, reżyserka, także producentka. W 1976 r. zdała eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Grała w Teatrze Polskim w Szczecinie, Dramatycznym w Gdyni, Popularnym w Warszawie. Występowała w spektaklach teatru podziemnego podczas stanu wojennego. Realizowała audycje działającego w konspiracji II Programu Radia „Solidarność”. Jako dziennikarka współpracowała z „Tygodnikiem Solidarność”, a także z dziennikami „Życie” i „Rzeczpospolita”.
Wyprodukowała dwa filmy wchodzące w skład cyklu „Wiosna nasza”: „Chłopcy z Grodziska” oraz „Janek. Palec historii, czyli historia palca Narożniaka Jana” (oba z 1992 r.).
Wśród nakręconych przez nią według własnych scenariuszy filmów dokumentalnych znajdują się m.in. „Ściana”, „Trans”, „Przystanek Polska”, „Piwko dla niedźwiedzia”. Za obraz „Zablokowani” otrzymała II Nagrodę na Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych „Nurt”. Jej „Seans” uznano za najlepszy film dokumentalny podczas Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie ojczyzny”. Przyznanie I Nagrody jej „Wycieczce (Dłużewska M.)” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich jury uzasadniło tym, że „Z inspiracji młodych Polaków powstała cenna relacja dokumentalna o zapominanych bohaterach zgładzonych w katowniach ubeckich, ukazana na tle grobów komunistycznych dygnitarzy, pochowanych w Alei Zasłużonych na Powązkach. Film powinien trafić do szkół!”.
W 2010 r. razem z dziennikarką Joanną Lichocką Maria Dłużewska zrealizowała „Mgłę” opowiadającą o katastrofie smoleńskiej widzianej z perspektywy pracowników Kancelarii Prezydenta.

Widok:
Na stronie:
Ebook

MgłaMgła

Maria Dłużewska

Okoliczności katastrofy smoleńskiej wdziane oczami pracowników Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sześć wywiadów o tragicznie zakończonej delegacji i toczącej się w jej tle wielkiej polityce.

Mgła Maria Dłużewska Wydawca: Zysk i S-ka MOBI + EPUB

Okoliczności katastrofy smoleńskiej wdziane oczami pracowników Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sześć wywiadów o tragicznie zakończonej delegacji i toczącej się w jej tle wielkiej polityce.