Ebook

Mury Hebronu

Wydawca:
19,00 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Mury Hebronu - Opis

Mocny debiut literacki, który zapewnił Andrzejowi Stasiukowi osobne miejsce w polskiej literaturze. Brutalny, naturalistyczny obraz uwięzienia w celi i we własnym umyśle.

Półroczna kara więzienia wymierzona Andrzejowi Stasiukowi za dezercję z wojska skłoniła go do napisania jednej z najoryginalniejszych polskich książek lat dziewięćdziesiątych.
Jak wygląda świat po drugiej stronie murów Hebronu? To pozornie ta sama rzeczywistość, w której żyje reszta społeczeństwa, a jednak rządząca się zupełnie innymi prawami. Przedwiecznymi regułami, które stanowią, że racja stoi zawsze po stronie silniejszego, a człowiek jest tak naprawdę zdolny do każdego, najobrzydliwszego nawet czynu. I tylko od warunków zależy, czy wyzwolą się w nim zwierzęce instynkty.
Opowiadania Andrzeja Stasiuka to mocny debiut literacki – zarówno pod względem języka, jak i tematu. Jeśli ktoś był jeszcze przekonany o resocjalizacyjnej roli więzienia, po zapoznaniu się z tymi fabułami pozbędzie się złudzeń. Dowie się bowiem, że w funkcjonowaniu tej ściśle zhierarchizowanej instytucji wcale nie chodzi o wychowanie praworządnych obywateli, wymierzenie kary ani tym bardziej o sprawiedliwość...

Mury Hebronu - Informacje szczegółowe

Miejsce i rok wydania:
Wołowiec 2011
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Oznaczenie wydania:
wydanie 7
Rok pierwszej publikacji książkowej:
1992
ISBN:
9788375363029, 978-837-536-302-9
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
3 (epub, mobi, pdf)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 0,91 MB / mobi 0,25 MB / pdf 3,67 MB

Mury Hebronu - Opinie i Komentarze

Drogi czytelniku, zastanawiałeś się kiedyś czy istnieje świat równoległy? Ale nie taki bardzo odległy, gdzieś na innej planecie. Tylko tu i teraz, będący odbiciem naszej rzeczywistości. Otóż istnieje. Świat równoległy wylany betonem i osadzony w szarych odcieniach żelaza. Zimny świat otoczony wysokim murem i kolczastym drutem, który zabiera resztki światła i gasi ostatnie promienie nadziei. Świat szorstki i brutalny, przesycony do bólu zapachem lęku i przesiąknięty krwią wymieszaną z łzami. Drogi czytelniku spójrz, to tu. Za tymi murami… murami Hebronu…

„Mury Hebronu” to stosunkowo stara już książka Andrzeja Stasiuka. Jest to zbiór opowiadań o życiu więźniów. Opowiadań dosłownych, ale nie jednoznacznych. Ciekawą koncepcję literacką narzuca autor umieszczając kilka krótszych opowiadań na początku książki, jedno dłuższe w środku, będące fragmentami rozmowy Młodego osadzonego ze Starszym, żeby ponownie zakończyć wszystko krótką, niedopowiedzianą formą. Wprowadzając w opowiadania pewną dozę mistycyzmu, Stasiuk nie tylko kreuję więźniów w równoległe, odmienne społeczeństwo, ale nadaje im także prawo do tworzenia swego rodzaju kultury. Ukazuje grupę ludzi, która odkrywa się na nowo, znajduje cechy wspólne i w bólu rodzi się ich nierozłączność. Stają się żywym organizmem, który ewoluuje w sposób poza kontrolą. Rodzi się przynależność, wewnętrzne prawo, ale także obowiązki. Formułuje się kodeks honorowy i własny, odrębny system wartości. Ich świat jest z pozoru prosty. Dzieli się na ludzi, frajerów i cweli. Pilnują ich gady. Nie ma litości, a każdy zna swoje miejsce w hierarchii. Musi znać, bo na tej drabinie nie można piąć się wyżej, można tylko spaść. Trzeba być „sztywnym chłopakiem”, żeby w ogóle móc żyć.

Kontrast dwóch skrajnych perspektyw i utrata człowieczeństwa. W rozumieniu czytelnika nawet postępujące zezwierzęcenie. Zestawione jest to z rodzącą się nową formą egzystencji, która ze względu na swoje uporządkowanie i wartości jest przez narratora będącego członkiem tej społeczności mitologizowana. Nadaje jej swoistą tożsamość poprzez osobę Starszego. Jest on postacią z pogranicza, porównywalną z amazońskim gawędziarzem czy bliższym nam kulturowo bojanem. Kimś kto opowiada świat, tłumaczy jego prawa, podtrzymuje świadomość określonej społeczności. Mistycyzm nie jest narzucany lecz subtelnie wprowadzany chociażby poprzez liryzację prozy i sposób narracji. Opowiadania Starszego posiadają swój rytuał. Nocą współwięźniowie zasiadają wokół niego parząc czaj co nieodmiennie przywołuje na myśl spotkania plemienne wokół ogniska. Podświadomie powielany archetyp daje złudzenie bezpieczeństwa i potęguję poczucie przynależności. Szaman, guślarz, Starszy - ten, który należy do obu światów, a zarazem do żadnego. Siada i przekazuje mit stworzenia. Czytelnik sam nie wie kiedy zaczyna zacierać się granica obu światów. W ten sposób rodzi się nowa „ziemia święta”, świat inny – równoległy do naszego. Świat, do którego możemy zajrzeć dzięki książce, ukryty jest za dwunastometrowym, literackim murem Hebronu.

Na tym polega mistrzostwo warsztatu literackiego Stasiuka. Bardzo mocne zaznaczenie odrębności obu światów poprzez skrajne emocje, naturalistyczne opisy oraz jednoczesne przenikanie się tych światów jest tak płynne, że nie wiadomo kiedy kara przekształca się wręcz naturalnie w inny sposób życia. Jest świat nasz, "normalny", w którym jednostki łamią zasady koegzystencji. Takie jednostki są izolowane. Autor pokazuje proces utraty człowieczeństwa przez więźniów, ale zarazem mitologizuje ich poprzez wykształcenie nowego systemu wartości, zasad moralnych i swoistego honoru. Więźniowie tworzą nowe społeczeństwo, które wychodząc na zewnątrz nie potrafi już przynależeć do świata "normalnego". Ludzie spontanicznie zaczynają ich izolować, sami zachowując się jak zwierzęta. Następuje przełożenie relacji więziennej człowiek - frajer lub człowiek - cwel. Odbicie dwóch światów równoległych. W ten sposób były osadzony wpada w koło. Z każdego z tych światów pragnie uciec, a jedyna ucieczka wiedzie go do Hebronu. Dosłownie i metaforycznie. Autor gra dwuznacznością związaną z tym miastem. Miasto święte, a zarazem odgrodzone wysokim murem, miasto będące azylem dla uciekających, a zarazem Mekką winnych i oskarżonych. To Hebron miasto pełne sprzeczności gdzie spotykają się dwa światy. I tak już na zawsze.

Książka wzbudza bardzo silne emocje. Efekt potęguje narracja utrzymana w klimacie świata więziennego oraz język stylizowany na gwarę więzienną co paradoksalnie dodaje realizmu nowemu stworzonemu światu. Kunszt Stasiuka polega m.in. na obrazowości oraz „zmysłowości” tworzenia opowieści. Czytelnik dosłownie widzi obrazy, czuje zapachy, słyszy dźwięki…. Obrazy, które jednych przerażają, a innych zachwycają. Dwa światy równoległe, z których jeden jest odbiciem drugiego. Światy, które chociaż się przenikają, nie ma z nich powrotu… A gdzie jest Twój azyl czytelniku? Gdzie jest Twój biblijny Hebron?
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Strefa lękuStrefa lęku

Piotr Sikorski

Opowiadania, które ukazują różne oblicza strachu – lęk przed nieznanym, strach opuszczenia, obawę rodzącą się z niewiedzy. Jesteśmy na niego skazani, póki nie spróbujemy oswoić naszych koszmarów.

Strefa lęku Piotr Sikorski Wydawca: RW 2010 MOBI + EPUB + PDF

Opowiadania, które ukazują różne oblicza strachu – lęk przed nieznanym, strach opuszczenia, obawę rodzącą się z niewiedzy. Jesteśmy na niego skazani, póki nie spróbujemy oswoić naszych koszmarów.

Ebook

FacetFacet

Martin Cross

Trzy opowiadania, w których miłości jawi się jako pasmo ciągłych niepowodzeń. Naturalistyczne opisy i żywa akcja sprawiają, że czyta się je jednym tchem.

Facet

Po męsku o związkach

Martin Cross Wydawca: e-bookowo MOBI + EPUB + PDF

Trzy opowiadania, w których miłości jawi się jako pasmo ciągłych niepowodzeń. Naturalistyczne opisy i żywa akcja sprawiają, że czyta się je jednym tchem.

Ebook

Cztery mgnienia z przeszłościCztery mgnienia z przeszłości

Włodzimierz Przybylski

Zbiór opowiadań, które przenoszą nas w czasy nie tak dawno minione. Otwierają świat trudnych wyborów, sytuacji bez wyjścia, wojennej przemocy i wcale niewesołej PRL-owskiej rzeczywistości.

Zbiór opowiadań, które przenoszą nas w czasy nie tak dawno minione. Otwierają świat trudnych wyborów, sytuacji bez wyjścia, wojennej przemocy i wcale niewesołej PRL-owskiej rzeczywistości.

Ebook

Jestem wiatremJestem wiatrem

Martyna Masiak

Przemoc, samotność, uzależnia... Poruszający obraz świata młodych ludzi, którzy stracili poczucie sensu życia. Autorka zbioru tekstów stawia pytanie, jak pomóc im w znalezieniu wsparcia.

Jestem wiatrem Martyna Masiak Wydawca: Novae Res MOBI + EPUB

Przemoc, samotność, uzależnia... Poruszający obraz świata młodych ludzi, którzy stracili poczucie sensu życia. Autorka zbioru tekstów stawia pytanie, jak pomóc im w znalezieniu wsparcia.

Więzienie Maksim Gorki Wydawca: Masterlab MOBI + EPUB
Ebook

Ostatni autobusOstatni autobus

Truman Capote

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak Capote stał się legendą amerykańskiej literatury! Odnalezione po latach, wczesne opowiadania autora „Z zimną krwią” i „Śniadania u Tiffany’ego”.

Ostatni autobus

I inne opowiadania

Truman Capote Seria: „Mistrzowie Literatury” Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS MOBI + EPUB (w wersji papierowej 192 strony)

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak Capote stał się legendą amerykańskiej literatury! Odnalezione po latach, wczesne opowiadania autora „Z zimną krwią” i „Śniadania u Tiffany’ego”.

Ebook

Ostatni list do matkiOstatni list do matki

Leszek Andrzej Mroczkowski

Autentyczne, wstrząsające i dramatyczne losy młodego człowieka walczącego o wolność Polski, który trafia, jak wielu innych Żołnierzy Wyklętych do celi śmierci w stalinowskim więzieniu. Cudem ocalony, ratuje swoje świadectwo życia: pamiętnik walki i wiersze więzienne. Książka wydana po latach staraniem Stowarzyszenia Dobro Wspólne Ojczyzna przypomina dzisiaj, jak cenna jest wolność i jak wiele kosztuje walka o nią.

Autentyczne, wstrząsające i dramatyczne losy młodego człowieka walczącego o wolność Polski, który trafia, jak wielu innych Żołnierzy Wyklętych do celi śmierci w stalinowskim więzieniu. Cudem ocalony, ratuje swoje świadectwo życia: pamiętnik walki i wiersze więzienne. Książka wydana po latach staraniem Stowarzyszenia Dobro Wspólne Ojczyzna przypomina dzisiaj, jak cenna jest wolność i jak wiele kosztuje walka o nią.

Ebook

Grace i GraceGrace i Grace

Margaret Atwood

Powieść światowej sławy kanadyjskiej pisarki, autorki takich bestsellerów jak „Opowieść podręcznej”, „Ślepy zabójca” czy „Oryks i Derkacz”. Oparta na prawdziwej historii jednej z najbardziej zagadkowych i najsłynniejszych kobiet XIX wieku. W absolutnie niezwykły sposób opowiada o seksualności, okrucieństwie i tajemnicy. Hipnotyzuje, niepokoi, wstrząsa.

Grace i Grace Margaret Atwood Wydawca: Prószyński i S-ka MOBI + EPUB (w wersji papierowej 576 stron)

Powieść światowej sławy kanadyjskiej pisarki, autorki takich bestsellerów jak „Opowieść podręcznej”, „Ślepy zabójca” czy „Oryks i Derkacz”. Oparta na prawdziwej historii jednej z najbardziej zagadkowych i najsłynniejszych kobiet XIX wieku. W absolutnie niezwykły sposób opowiada o seksualności, okrucieństwie i tajemnicy. Hipnotyzuje, niepokoi, wstrząsa.

Ebook

Stambuł, StambułStambuł, Stambuł

Burhan Sönmez

Opowieść o sile ludzkiej wyobraźni, o ocalającej roli śmiechu i o tym, że wszędzie jest tyle samo nadziei, co cierpienia. „Burhan Sönmez robi to, co wielu autorów na świecie chciałoby robić, ale naprawdę tylko niewielu z nich umie osiągnąć: oddaje głos tym, którzy są go pozbawieni, skupia uwagę na zapomnianych i wskrzesza nie tylko opowieści tej krainy, lecz również leczy jej poturbowane sumienie” – Elif Shafak

Stambuł, Stambuł Burhan Sönmez Seria: „Tureckie Klimaty” Wydawca: Książkowe Klimaty MOBI + EPUB (w wersji papierowej 304 strony)

Opowieść o sile ludzkiej wyobraźni, o ocalającej roli śmiechu i o tym, że wszędzie jest tyle samo nadziei, co cierpienia. „Burhan Sönmez robi to, co wielu autorów na świecie chciałoby robić, ale naprawdę tylko niewielu z nich umie osiągnąć: oddaje głos tym, którzy są go pozbawieni, skupia uwagę na zapomnianych i wskrzesza nie tylko opowieści tej krainy, lecz również leczy jej poturbowane sumienie” – Elif Shafak

Ebook

DojczlandDojczland

Andrzej Stasiuk

Andrzej Stasiuk, autor reportażu „Jadąc do Babadag” wyróżnionego Nagrodą Literacką „Nike”, zabiera czytelników w kolejną podróż – tym razem po kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Dojczland Andrzej Stasiuk Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Andrzej Stasiuk, autor reportażu „Jadąc do Babadag” wyróżnionego Nagrodą Literacką „Nike”, zabiera czytelników w kolejną podróż – tym razem po kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Ebook

DuklaDukla

Andrzej Stasiuk

Jak wygląda życie według Andrzeja Stasiuka? Właśnie tak, jak przedstawia je w tej książce, niespiesznej opowieści o poszukiwaniu własnego miejsca. „Dukla” zachwyci wszystkich miłośników jego prozy.

Dukla Andrzej Stasiuk Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Jak wygląda życie według Andrzeja Stasiuka? Właśnie tak, jak przedstawia je w tej książce, niespiesznej opowieści o poszukiwaniu własnego miejsca. „Dukla” zachwyci wszystkich miłośników jego prozy.

Ebook

Moja EuropaMoja Europa

Jurij Andruchowycz

Czym jest dzisiaj Europa Środkowa? Czy istnieje naprawdę, czy też jest tylko mitem? O swojej Europie opowiadają dwaj wybitni autorzy współcześni – ukraiński i polski. Jak ją przedstawiają...?

Czym jest dzisiaj Europa Środkowa? Czy istnieje naprawdę, czy też jest tylko mitem? O swojej Europie opowiadają dwaj wybitni autorzy współcześni – ukraiński i polski. Jak ją przedstawiają...?

Ebook

GrochówGrochów

Andrzej Stasiuk

Cztery opowiadania o śmierci – zwyczajnej, nieuniknionej, nierozerwalnie związanej z życiem – i pamięci, która po nas zostaje jako jedyny dowód naszego istnienia.

Grochów Andrzej Stasiuk Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Cztery opowiadania o śmierci – zwyczajnej, nieuniknionej, nierozerwalnie związanej z życiem – i pamięci, która po nas zostaje jako jedyny dowód naszego istnienia.

Audiobook

GrochówGrochów

Andrzej Stasiuk

Cztery opowiadania o śmierci – zwyczajnej, nieuniknionej, nierozerwalnie związanej z życiem – i pamięci, która po nas zostaje jako jedyny dowód naszego istnienia.

Cztery opowiadania o śmierci – zwyczajnej, nieuniknionej, nierozerwalnie związanej z życiem – i pamięci, która po nas zostaje jako jedyny dowód naszego istnienia.

Ebook

Biały krukBiały kruk

Andrzej Stasiuk

Bieszczadzkie lasy i połoniny, a wśród nich grupa wędrujących mężczyzn. Czego szukają w tym górskim krajobrazie? Czy wszyscy powrócą z tej podróży?

Biały kruk Andrzej Stasiuk Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Bieszczadzkie lasy i połoniny, a wśród nich grupa wędrujących mężczyzn. Czego szukają w tym górskim krajobrazie? Czy wszyscy powrócą z tej podróży?

Ebook

TaksimTaksim

Andrzej Stasiuk

Wiele jest historii w tej jednej, niepozornej książeczce. Nie brakuje w niej ani wątków sensacyjnych, ani miłosnych, ani całkiem poważnej analizy społeczeństwa masowego i globalistycznej gospodarki.

Taksim Andrzej Stasiuk Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Wiele jest historii w tej jednej, niepozornej książeczce. Nie brakuje w niej ani wątków sensacyjnych, ani miłosnych, ani całkiem poważnej analizy społeczeństwa masowego i globalistycznej gospodarki.

Audiobook

TaksimTaksim

Andrzej Stasiuk

Wiele jest historii w tej jednej, niepozornej książeczce. Nie brakuje w niej ani wątków sensacyjnych, ani miłosnych, ani wnikliwej analizy współczesnych procesów rządzących światową gospodarką.

Wiele jest historii w tej jednej, niepozornej książeczce. Nie brakuje w niej ani wątków sensacyjnych, ani miłosnych, ani wnikliwej analizy współczesnych procesów rządzących światową gospodarką.

Ebook

WschódWschód

Andrzej Stasiuk

Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka. Utkana z autobiograficznych wątków opowieść o tęsknocie, pragnieniu i strachu. O tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć.

Wschód Andrzej Stasiuk Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka. Utkana z autobiograficznych wątków opowieść o tęsknocie, pragnieniu i strachu. O tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć.

Ebook

DziewięćDziewięć

Andrzej Stasiuk

Mroczne ulice miasta, tajemnice półświatka i niebezpieczne interesy. Utrzymana w klimacie noir wciągająca powieść, która przenosi nas do Warszawy lat 90 XX w.

Dziewięć Andrzej Stasiuk Wydawca: Czarne MOBI + EPUB

Mroczne ulice miasta, tajemnice półświatka i niebezpieczne interesy. Utrzymana w klimacie noir wciągająca powieść, która przenosi nas do Warszawy lat 90 XX w.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
PDF zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Format używany do prezentacji książek lub czasopism, które wymagają formatu stronicowanego, ponieważ ich treść nie może dopasować się dowolnie (swobodnie) do szerokości ekranu. Pliki PDF zawierają interaktywne spisy treści, linkujące przypisy i inne rozwiązania stosowane w tekstach elektronicznych. Proporcjonalne rozmieszczenie elementów na stronie sprawdza się w urządzeniach wyposażonych w duże ekrany.

Możesz go przeczytać na dowolnym urządzeniu z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem (np. Adobe Reader)
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.