Ebook

Obłęd

Autor:
Format:
Produkt niedostępny

Obłęd - Opis

Światowy sukces i nagroda specjalna Szwedzkiej Akademii Twórców Literatury Kryminalnej! Początek obłędnej trylogii „Oblicza Victorii Bergman”, która odkrywa najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy.

Policja znajduje w Sztokholmie zwłoki kilku chłopców. Noszą one ślady ciężkiego pobicia, są na nich dziwne znaki, jakby nakłuwano je igłami, a we krwi ofiar odkryto obecność środków odurzających. Do tego dwóm chłopcom sprawca obciął przed śmiercią genitalia, jednemu wydłubał oczy, obciął wargi i nos, a także powyrywał włosy z głowy.
Śledztwo w sprawie zabójstw prowadzi komisarz policji Jeanette Kihlberg. Ponieważ awansowała na to stanowisko niedawno, bardzo chce się wykazać. Jednak dochodzenie idzie jak po grudzie, bo sprawca nie zostawił żadnych śladów. Komisarz udaje się jedynie ustalić, że jeden z chłopców pochodził z Białorusi, a jeden z Afryki. Wiele wskazuje na to, że mogli paść ofiarą pedofila albo gangu przemycającego dzieci z Europy Wschodniej lub Afryki...
Tymczasem z Chin przybywa nielegalny imigrant. Ma kilkanaście lat i nazywa się Gao Lin. W Szwecji ma się skontaktować z kimś, kto się nim zaopiekuje. Jednak po drodze na umówione spotkanie poznaje kobietę, która prowadzi go do swojego mieszkania...
„Obłęd” to pierwszy tom bestsellerowej szwedzkiej trylogii „Oblicza Victorii Bergman”, która wyszła spod pióra elektropunkowego muzyka i jego producenta. Debiut duetu ukrytego pod pseudonimem Erik Axl Sund stał się natychmiastowym sukcesem na skalę światową i został wyróżniony nagrodą specjalną przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej w 2012 r.

Obłęd - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Wojciech Łygaś (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Katowice 2014
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
Kråkflickan
Język oryginalny publikacji:
szwedzki
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2010
ISBN:
978-837-508-890-8
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 0,91 MB / mobi 2,52 MB

Obłęd - Opinie i Komentarze

I znów szwedzki duet pisarski. Tym razem jednak, inaczej niż w przypadku sióstr Camilli Grebe i Asa Träff, autorek „Spokoju duszy”, za dwoma twórcami kryje się jedno okładkowe nazwisko - Erik Axl Sund. Jak podaje wydawca, Erik Axl Sund to pseudonim literacki szwedzkiego duetu: Jerkera Erikssona i Håkana Axlandra Sunquista. Håkan jest dźwiękowcem, muzykiem i artystą. Jerker wyprodukował jego elektropunkową płytę, a obecnie pracuje w więziennej bibliotece. Ich debiutancka książka „Obłęd” wpisuje się w dość popularny ostatnio nurt powieści kryminalnych z silną tematyką psychologiczną. Trzeba więc nie lada odwagi i jednocześnie umiejętności pisarskich, by po raz kolejny na arenie literackiej podejmować metaforyczną rękawicę wspomnianej problematyki. Ale to nie jedyny krąg zainteresowań fabularnych omawianego tytułu. Mam wrażenie, że wielu czytelników zostanie zaskoczonych, bo oto jeśli myśleliście, że krwawa, zbrodnicza i zimna Szwecja jest wam już znana z innych głośnych tytułów najpopularniejszych skandynawskich autorów kryminałów, to myliliście się. Erik Axl Sund uderza stanowczo mocniej, jak nikt inny wcześniej. Szwecja, trochę już mityczne państwo dobrobytu i multikulturowej przestrzeni wolnej od problemów społecznych i obyczajowych, tutaj ma wyraźnie odrażającą twarz, w której podskórnych żyłach czają się mroczne kwestie: pedofilia i handel dziećmi, dziecięca pornografia i przemoc seksualna wobec dzieci. A jakby tego było mało na ulicach sztokholmskich naocznie zobaczymy i dotkniemy upadku najmłodszych, którzy przecież w swoim niewinnym wieku powinni przeżywać niczym niezmąconą radość życia. Szwecja to także azyl dla uciekinierów z miejsc dotkniętych bezmyślną wojną i wszechobecną pogardą dla życia ludzkiego, która staje się także udziałem dzieci-żołnierzy. I także w tym przypadku Szwedzki system zawodzi. Dzieci-żołnierze, zamiast znaleźć wyjście z matni krwawych wspomnieć i siatki urazów psychicznych, doświadczają odrażającego wykorzystania i pogardliwej śmierci.

Tak przedstawiona Szwecja nie jest jednak dominującym motywem fabularnym. To tylko tło i siła sprawcza faktycznie pierwszoplanowej opowieści fabularnej. Ta w „Obłędzie” przetykana jest nicią narracji o podwójnym splocie tematycznym. Najkrócej słownie zamknąć można ją w dwóch słowach: psychologia i intryga, intryga i psychologia. Nie przypadkowo wymieniam te słowa naprzemiennie, bowiem trudno jednoznacznie powiedzieć, co przeważa. Większość czytelników, którzy książkę poznali przede mną, podkreśla znaczenie wątków psychologicznych, lecz za dominantę uznaje prowadzona intrygę kryminalną. I do pewnego miejsca powieści nie trudno się z tym zgodzić, choć od momentu, w którym autorzy, trochę z zaskoczenia, ale wręcz na tacy podają nam wyjście na sprawcę, to co najlepsze w lekturze kryminału w przypadku tego tytułu ulatnia się gdzieś w meandrach psychologiczno-obyczajowej gry. Gry, w której uczestnikami są główni bohaterowie powieści „Obłęd”.

Chodzi o Jeanette Kihlberg i Sofie Zetterlund. Obie postacie kobiece de facto zdominowały świat przedstawiony powieści. Pierwsza, Jeanette Kihlberg, to niedawno awansowana policjantka, której rysunek charakterologiczny jest wyraźnie odczytywalny. To zwyczajna, niczym się nie wyróżniająca z pozoru kobieta, niełatwo łącząca rolę matki i żony z funkcją policjantki i przełożonej. W obu życiowych kreacjach nieustannie doświadczana zostaje przez rzeczywistość, czy to mocno męskiego, trochę szowinistycznego, świata policyjnych śledczych, czy też rodzinnego związku, z zerwanymi węzłami więzi i uczuć do męża i syna. Kihlberg nawet jako policjantka jawi się w sposób mieszany, gdzie intuicja oraz analityczny zmysł policyjny pojawiają się obok momentów bezsilności i braków szerszego widzenia faktów, informacji i śladów badanych zdarzeń przestępczych. Dodatkowym balastem utrudniającym skupienie się na zadaniu śledczym są kłopoty finansowe powiązane z postacią męża, niespełnionego malarza, od kilkunastu lat pozostającego na jej utrzymaniu i równoległym poszukiwaniu właściwej formy artystycznej. A gdy jego sztuka będzie miała szanse otwarcia się na publiczność, ich związek dotknie kryzys z inną kobietą w tle, otwierającą w jej mężu wcześniej nieaktywne strefy egzystencji. Równolegle obok postaci policjantki autorzy konsekwentnie prezentują nam postać nie mniej ciekawą, a z pewnością bardziej intrygującą, psycholog Sofii Zetterlund. Zawodowo specjalizującej się dziecięcymi traumami o różnym rodzaju ich źródeł. Poza prowadzeniem prywatnego gabinetu psychoterapeuty, wydaje niekiedy opinie jako biegły sądowy, co spowoduje w pewnym momencie książki zawiązanie współpracy z policjantką, Jeanette Kihlberg. Złożoność postaci psychoterapeutki leży w jej przeszłości. Oto ta, która pomaga wychodzić z traumy i oswajać własne lęki, sama kryje w sobie mroczną tajemnicę, także wyrastająca z dzieciństwa, a wzmocnioną koszmarnymi przeżyciami w Sierra Leone, gdzie wypełniała wolontaryjne zdania. To nie wyczerpuje jednak listy powikłanych cech osobowościowych Sofii Zetterlund. Dla pani psycholog wręcz obsesyjnym lejtmotywem jest osoba jej pacjentki, Victorii Bergman, której to seanse terapeutyczne mają pomóc wyjść z zamknięcia psychicznego i traumy wywołanej dzieciństwem wypełnionym molestowaniem przez własnego ojca. Mogę tylko tyle zdradzić, że te dwie bohaterki muszą się zetknąć, a spotkanie przejdzie metamorfozę, w której nie tylko zawodowy nurt kontaktów ujawni swoje znaczenie powieściowe. Więcej zdradzić nie mogę, by nie psuć przyjemności lektury, a zwłaszcza jej zaskakujących zwrotów i zaskoczeń.

Wiarygodność charakterologiczna obu głównych bohaterek jest bezdyskusyjna i wyjątkowo dopracowana. Realizm postaci, trafnie i interesująco pogłębiony psychologicznymi portretami, nie przegadanymi narracyjnie i wyraziście poprowadzonymi, aż do dosłownego, jeśli nie bólu, to przynajmniej lęku lektury. A przecież nie możemy zapominać, że fabułę otwiera klasycznie skonstruowana intryga. Policja sztokholmska znajduje w pobliżu metra zwłoki dziecka, które jest zmumifikowane i porażająco okaleczone. Szybko niepokój i śledcze rozedrganie wzmaga odnalezienie kolejnych zwłoki dziecka, obcokrajowca, Białorusina. Prowadzącą dochodzenie jest właśnie Jeanette Kihlberg i w swoich przypuszczeniach dotyczących motywów i sposobów działania dociera do jednego z pedofilów. A to już łącznik pomiędzy śledczą a psycholog Sofią Zetterlund. I tak znów wracamy do tego dominującego duetu emocji, myśli i doznań, które doprowadzą do kolejnego zwrotu akcji.

Psychologiczna głębia, społeczna wrażliwość, obyczajowa troska i literacka dbałość o atrakcyjność (widoczna zwłaszcza w świecie postaci literackich) – moim zdaniem – w „Obłędzie” nieznacznie przesłoniły intrygę kryminalną i proces jej rozwiązywania. Mam nieodparte wrażenie, że Jerker Eriksson i Håkan Axlander Sunquist stali się trochę zakładnikami własnego pomysłu. Omawiana powieść to tylko część całego tryptyku. I cała sztuka przygotowania książki polegała na połączeniu pomysłu na wciągającą lekturę i znalezienie sposobu na zainteresowanie, zaintrygowanie kolejnym tytułem. I gdyby tylko analizować czysto kryminalne wątki, to „Obłęd” w pewnym momencie czytania trochę rozczarowuje rozmyciem tajemnicy i spłaszczeniem zagadki. Jednocześnie, gdy zasmakujemy w niedopowiedzianej i psychologicznie barwnej interakcji zachodzącej pomiędzy głównymi bohaterkami, Jeanette Kihlberg i Sofie Zetterlund, to z pewnością już wyczekiwać będziemy kolejnego tomu, w końcu jest coś takiego w każdym z nas, że chcemy poznać czystą postać ludzkiego obłędu..
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Ślepy instynkt Ślepy instynkt

Andreas Winkelmann

Co wydarzyło się przed dziesięciu laty, kiedy została porwana niewidoma ośmiolatka? Ten, kto rozwiąże zagadkę z przeszłości, odnajdzie kolejną uprowadzoną dziewczynkę.

Co wydarzyło się przed dziesięciu laty, kiedy została porwana niewidoma ośmiolatka? Ten, kto rozwiąże zagadkę z przeszłości, odnajdzie kolejną uprowadzoną dziewczynkę.

Ebook

Sezon na śmierćSezon na śmierć

Max Bilski

Kiedy w upalne lato w małym miasteczku na południu Polski w tajemniczych okolicznościach zaczynają znikać dzieci, mieszkańców ogarnia groza. Mimo rozpaczliwych poszukiwań żadnego z nich nie udaje się odnaleźć, za to ku przerażeniu wszystkich od czasu do czasu ludzie trafiają na szczątki małych ciał.

Sezon na śmierć Max Bilski Wydawca: Videograf MOBI + EPUB (w wersji papierowej 288 stron)

Kiedy w upalne lato w małym miasteczku na południu Polski w tajemniczych okolicznościach zaczynają znikać dzieci, mieszkańców ogarnia groza. Mimo rozpaczliwych poszukiwań żadnego z nich nie udaje się odnaleźć, za to ku przerażeniu wszystkich od czasu do czasu ludzie trafiają na szczątki małych ciał.

Ebook

BestiaBestia

Piotr Rozmus

Dwie brutalnie zamordowane kobiety, dwoje porwanych dzieci, a zabójca wciąż pozostaje nieuchwytny. Strach paraliżuje życie mieszkańców Szczecinka...

Bestia Piotr Rozmus Wydawca: Videograf MOBI + EPUB

Dwie brutalnie zamordowane kobiety, dwoje porwanych dzieci, a zabójca wciąż pozostaje nieuchwytny. Strach paraliżuje życie mieszkańców Szczecinka...

Ebook

FanaberiaFanaberia

Łukasz Kotkowski

Śmierć dwudziestolatki staje się początkiem śledztwa, które prowadzi do niewyjaśnionej sprawy sprzed lat. Czyżby sadystyczny morderca znów dał o sobie znać? Gratka dla fanów thrillerów Stephena Kinga.

Fanaberia Łukasz Kotkowski Wydawca: Novae Res MOBI + EPUB

Śmierć dwudziestolatki staje się początkiem śledztwa, które prowadzi do niewyjaśnionej sprawy sprzed lat. Czyżby sadystyczny morderca znów dał o sobie znać? Gratka dla fanów thrillerów Stephena Kinga.

Ebook

Niebezpieczna znajomośćNiebezpieczna znajomość

Christine Drews

Ile można zrobić dla dobra dziecka? Trzyletni syn Katrin zostaje porwany przez jej najlepszą przyjaciółkę. Śledztwo w tej sprawie odkrywa zaskakujące wydarzenia z przeszłości...

Ile można zrobić dla dobra dziecka? Trzyletni syn Katrin zostaje porwany przez jej najlepszą przyjaciółkę. Śledztwo w tej sprawie odkrywa zaskakujące wydarzenia z przeszłości...

Ebook

Ostatnie dzieckoOstatnie dziecko

John Hart

Thriller, którym Hart dorównał mistrzom gatunku. Dzieci nie zapadają się pod ziemię. Co się więc stało z dwunastoletnią Alyssą? Tego próbują dowiedzieć się jej brat i prowadzący sprawę Clyde Hunt.

Thriller, którym Hart dorównał mistrzom gatunku. Dzieci nie zapadają się pod ziemię. Co się więc stało z dwunastoletnią Alyssą? Tego próbują dowiedzieć się jej brat i prowadzący sprawę Clyde Hunt.

Ebook

Kochać mocniejKochać mocniej

Lisa Gardner

Zabójstwo i mur policyjnych układów. Zaginięcie dziecka i rodzinne sekrety... Funkcjonariuszka Leoni twierdzi, że zastrzeliła męża w obronie własnej. Ale kto uwierzy morderczyni?

Zabójstwo i mur policyjnych układów. Zaginięcie dziecka i rodzinne sekrety... Funkcjonariuszka Leoni twierdzi, że zastrzeliła męża w obronie własnej. Ale kto uwierzy morderczyni?

Ebook

WielbicielWielbiciel

Charlotte Link

Wyrafinowany psychologicznie i pełen tajemnic thriller bestsellerowej autorki. Śledztwo w sprawie zaginięcia młodej kobiety przez kilka lat stoi w miejscu – do momentu makabrycznego znaleziska...

Wyrafinowany psychologicznie i pełen tajemnic thriller bestsellerowej autorki. Śledztwo w sprawie zaginięcia młodej kobiety przez kilka lat stoi w miejscu – do momentu makabrycznego znaleziska...

Ebook

ZaklinaczZaklinacz

Donato Carrisi

Sześć odciętych rąk zakopanych w ziemi. Pięć zaginionych dziewczynek. Kim jest ta szósta? Czy istnieje cień szansy na to, że jeszcze żyje? Mrożący krew w żyłach thriller, który podbił Europę.

Zaklinacz Donato Carrisi Wydawca: Albatros MOBI + EPUB

Sześć odciętych rąk zakopanych w ziemi. Pięć zaginionych dziewczynek. Kim jest ta szósta? Czy istnieje cień szansy na to, że jeszcze żyje? Mrożący krew w żyłach thriller, który podbił Europę.

Ebook

TerapiaTerapia

Sebastian Fitzek

Najbardziej przerażająca podróż w głąb ludzkiego umysłu… i jeszcze dalej. Thriller autora słynnego „Lotu 7A”. „Mrożący krew w żyłach, mistrzowski, genialny!” – „The Times”

Terapia Sebastian Fitzek Seria: „Kryminał” Wydawca: Wydawnictwo Amber MOBI + EPUB (w wersji papierowej 320 stron)

Najbardziej przerażająca podróż w głąb ludzkiego umysłu… i jeszcze dalej. Thriller autora słynnego „Lotu 7A”. „Mrożący krew w żyłach, mistrzowski, genialny!” – „The Times”

Ebook

KatharsisKatharsis

Erik Axl Sund

Najmroczniejsze zakamarki chorego ludzkiego umysłu w trzecim tomie trylogii „Oblicza Victorii Bergman” wyróżnionej m.in. nagrodą specjalną przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej.

Najmroczniejsze zakamarki chorego ludzkiego umysłu w trzecim tomie trylogii „Oblicza Victorii Bergman” wyróżnionej m.in. nagrodą specjalną przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej.

Ebook

ObłędObłęd

Erik Axl Sund

Światowy sukces i nagroda specjalna Szwedzkiej Akademii Twórców Literatury Kryminalnej! Początek obłędnej trylogii „Oblicza Victorii Bergman”, która odkrywa najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy.

Światowy sukces i nagroda specjalna Szwedzkiej Akademii Twórców Literatury Kryminalnej! Początek obłędnej trylogii „Oblicza Victorii Bergman”, która odkrywa najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy.

Ebook

TraumaTrauma

Erik Axl Sund

Skandynawski kryminał w najlepszym wydaniu! Drugi tom bestsellerowej szwedzkiej trylogii „Oblicza Victorii Bergman” sprzedanej do 35 krajów.

Skandynawski kryminał w najlepszym wydaniu! Drugi tom bestsellerowej szwedzkiej trylogii „Oblicza Victorii Bergman” sprzedanej do 35 krajów.

Ebook

Śmiercionośny upominekŚmiercionośny upominek

Erik Axl Sund

Kryminał autorów głośnej trylogii „Oblicza Victorii Bergman”. Szwecję zalewa fala samobójstw młodych ludzi, łączy ich jedno – zainteresowanie mrocznym i delirycznym muzykiem o pseudonimie Hunger...

Kryminał autorów głośnej trylogii „Oblicza Victorii Bergman”. Szwecję zalewa fala samobójstw młodych ludzi, łączy ich jedno – zainteresowanie mrocznym i delirycznym muzykiem o pseudonimie Hunger...

Audiobook

Śmiercionośny upominekŚmiercionośny upominek

Erik Axl Sund

Kryminał autorów głośnej trylogii „Oblicza Victorii Bergman”. Szwecję zalewa fala samobójstw młodych ludzi, łączy ich jedno – zainteresowanie mrocznym i delirycznym muzykiem o pseudonimie Hunger...

Kryminał autorów głośnej trylogii „Oblicza Victorii Bergman”. Szwecję zalewa fala samobójstw młodych ludzi, łączy ich jedno – zainteresowanie mrocznym i delirycznym muzykiem o pseudonimie Hunger...

Ebook

KatharsisKatharsis

Erik Axl Sund

Najmroczniejsze zakamarki chorego ludzkiego umysłu w trzecim tomie trylogii „Oblicza Victorii Bergman” wyróżnionej m.in. nagrodą specjalną przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej.

Najmroczniejsze zakamarki chorego ludzkiego umysłu w trzecim tomie trylogii „Oblicza Victorii Bergman” wyróżnionej m.in. nagrodą specjalną przez Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej.

Ebook

TraumaTrauma

Erik Axl Sund

Skandynawski kryminał w najlepszym wydaniu! Drugi tom bestsellerowej szwedzkiej trylogii „Oblicza Victorii Bergman” sprzedanej do 35 krajów.

Skandynawski kryminał w najlepszym wydaniu! Drugi tom bestsellerowej szwedzkiej trylogii „Oblicza Victorii Bergman” sprzedanej do 35 krajów.

Ebook

ObłędObłęd

Erik Axl Sund

Światowy sukces i nagroda specjalna Szwedzkiej Akademii Twórców Literatury Kryminalnej! Początek obłędnej trylogii „Oblicza Victorii Bergman”, która odkrywa najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy.

Światowy sukces i nagroda specjalna Szwedzkiej Akademii Twórców Literatury Kryminalnej! Początek obłędnej trylogii „Oblicza Victorii Bergman”, która odkrywa najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.