Ebook

Odmieniłeś moje życie...

Wydawca:
Format:
Pobierz fragment
24,00 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Odmieniłeś moje życie... - Opis

Autobiograficzna, nasycona optymizmem powieść o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwóch mężczyzn ze skrajnie różnych środowisk. Wzruszająca historia, która stała się kinowym hitem!

Kiedy młody Abdel Sellou otrzymał z biura pośrednictwa pracy skierowanie do domu Philippe’a Pozzo di Borgio, nie spodziewał się, że zostanie opiekunem osoby niepełnosprawnej. „Asystent dla tetraplegika” – tajemniczo brzmiący napis nic mu nie mówił.
Abdel był Arabem, który w szkole pojawiał się sporadycznie. Całe życie spędzał na blokowisku. Naukę tam zdobytą przyswoił na tyle sumiennie, że potrafił bez problemu przetrwać w dżungli miasta. Żył z kradzieży i pewnie dlatego tylko nie przeszedł do ligi prawdziwych bandziorów, że po osiągnięciu pełnoletności wylądował w więzieniu.
Gdy dzwonił do bramy wytwornej rezydencji w szesnastej dzielnicy Paryża, otwierał się przed nim zupełnie inny świat. Abdela i Philippe’a dzieliło absolutnie wszystko: pochodzenie, sytuacja majątkowa, doświadczenie życiowe, kondycja fizyczna... Chłopak nie przypuszczał, że w nowej pracy okaże się na tyle skuteczny, że między nim a dystyngowanym arystokratą narodzi się wyjątkowa, autentyczna przyjaźń...

Odmieniłeś moje życie... - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Wiktoria Melech (tłumacz), Joanna Polachowska (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2012
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
Tu as changé ma vie...
Język oryginalny publikacji:
francuski
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2012
ISBN:
978-837-659-494-1
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 2,48 MB / mobi 0,38 MB

Odmieniłeś moje życie... - Opinie i Komentarze

Wystarczyło kilka dni, żeby francuska komedia "Nietykalni" zdobyła serca milionów widzów. Wzruszający i błyskotliwie zabawny film zebrał masę pochlebnych recenzji i komentarzy. Każdy, kto pokochał tamtą opowieść, ma szansę powrócić do niej w książce "Odmieniłeś moje życie". Ci, którzy widzieli film, mogą być nieco zaskoczeni. Opowieść o niezwykłej relacji mężczyzn z dwóch różnych światów została w "Nietykalnych" ukazana lekko, wzruszająco i przede wszystkim zabawnie. Sięgając po książkę macie prawo spodziewać się tych samych emocji. Ale w zamian dostaniecie mocną opowieść, w której humor ratuje czasem sytuację, ale na pewno nie jest jego sednem.

W filmie postać Drissa to kwintesencja komediowej osobowości. Rosły Murzyn i drobny cwaniaczek, który zupełnym przypadkiem staje się opiekunem sparaliżowanego arystokraty, bawi nas do łez. Odbieramy go jako postać bezsprzecznie pozytywną i uroczą. Książka obnaża brzydką prawdę. Na pierwszych stronach poznajemy Abdela jako zupełnie innego człowieka niż filmowy bohater. Przysadzisty Arab, człowiek z nizin, przestępca, cynicznie nastawiony do świata, który go otacza. Relacja z Phillippem odmienia jego światopogląd, ale jest zupełnie inna niż ta, którą obserwujemy na ekranie. To brudne i brzydkie początki, pełne odrazy i niezrozumienia dla dramatycznej sytuacji.

Dzięki tej relacji, opatrzonej wzruszającym i szczerym wstępem napisanym przez samego Phillippe Pozzo di Borgo, dowiadujemy się więcej zarówno o samym Drissie/Abdelu, jak i tym dziwnym, trudnym związku między nim a jego pracodawcą. Phillippe jeszcze przed premierą filmu podkreślał, że postać pielęgniarza, która tak oburzyła amerykańską prasę, została pokazana łagodniej. W rzeczywistości miał o wiele trudniejszy charakter. Czy pomni więc wzruszeń i śmiechu w sali kinowej naprawdę chcemy dowiedzieć się jak było naprawdę? Dajmy tej historii szansę. Jest twarda, bezkompromisowa i bez upiększeń. Ale prawdziwa.
więcej...
Początek dość trudny. Czytałam i wszystko się we mnie buntowało. Jak można żyć jak zwierzątko, bez zasad moralnych i myśleć tylko o sobie krzywdząc na swej drodze kogo się da? Potem niezrozumiała zmiana (z relacji trudno pojąć dlaczego?). Końcówka jakaś nieprawdziwa? Dla mnie trudny do zrozumienia świat uczuć i relacji dwóch postaci wychowanych w innym świecie wartości. Gdyby nie było oparte na faktach uznałabym za nierealne, wymyślone. Jednak na potrzeby filmu chyba dobrze podkolorowane?
Jednak warto przeczytać
więcej...
Ksiażkę dobrze się czyta... jednak pierwszy raz bardziej podobał mi się film niż książka, która jest niejako komentarzem do filmu i raczej niż fabułą jest zbiorem odniesień do tego, jak było w filmie, a jak na prawdę.
Książka Abdela Sellou niczym moralitet przeprowadza czytelnika przez piekło zwątpienia w dobro do szczęśliwego finału, w którym rodzi się głębsza świadomość tego, co zwykliśmy nazywać człowieczeństwem. Zbudowana na zasadach kontrastu relacja między bohaterami stanowi oś, na której rozgrywa się historia przyjaźni uzależnionego w sensie fizycznym i niezależnego w sensie finansowym białego mężczyzny z czarnoskórym chłopakiem z kryminogennego środowiska. Obaj są ikonami pewnych stereotypów. Biały to obojętny, zgorzkniały cynik, czarnoskóry chłopak, lekkomyślny ze skłonnością do działań na pograniczu prawa - to klasyczny obibok. Walka ze stereotypami jest możliwa tylko wtedy, gdy porządek zostanie odwrócony. Biały bezbronny, choć uzbrojony w pieniądze oddaje się pod opiekę zagubionemu w swoim świecie chłopakowi, który uzbrojony zostaje w dobroć. Nie ma tu miejsca na realizm, bo i nie o realizm tu chodzi. Nie jest ważne, czy przyjaźń między osobami, które różni wszystko, począwszy od biografii a skończywszy na fizyczności jest możliwa. W kostiumie komizmu odnajdujemy bardzo poważne konstatacje na temat ludzkiej kondycji i granic ludzkich możliwości w sytuacji kiedy kilka już los przed bohaterem postawił. Książka budzi silne emocje, bo rozprawia się ze stereotypami myślenia o relacjach między przedstawicielami różnych kultur, które to relacje dla wielu wydają się niemożliwe. W dobie głębokich konfliktów na tle rasowym, tworzenia gett w miastach europejskich i wiecznych sporów społecznych głos autora Nietykalnych jest nie do przeceniania. Bo choć wielu potraktuje powieść jak baśń o rzeczy niemożliwej, baśń tak uwrażliwi na czysto ludzki, a nie społeczny aspekt przyjaźni. więcej...
Bardzo ciekawa pozycja z gatunku literatura faktu, pokazująca jak dziwne i niewiarygodne mogą być koleje ludzkiego losu.
"Odmieniłeś moje życie" to bardzo życiowa książka pełna refleksji i zastanowienia czytającego. Opowiada o losach dwóch odmiennych osób których ścieżki się połączyły. Algierczyk Abdel pochodzi z Paryża gdzie wiódł ciężkie i trudne życie związane z przemocą i kradzieżą, a bogatego Philippe sparaliżowanego po wypadku. Na pierwszy rzut oka dzieli ich wszystko:pochodzenie, sytuacja majątkowa, doświadczenie życiowe, kondycja fizyczna ale gdy ich losy krzyżują się w momencie, kiedy Abdel trafia do domu Philippe'a z urzędu pracy. Te dwie osoby na pozór tak różne nawiązują ze sobą nic porozumienia która po czasie zmienia się w coś pięknego, czyli przyjaźń. Polecam tę książkę, ponieważ uczy nas że mimo barier społecznych, innych zainteresowań, życia, dorobku można odnaleźć w innej osobie bratnią duszę, która uzupełnia w nas te rzeczy których nam brak. Warto przeczytać również ze względu na lekkość pisanych fragmentów jak również spojrzenie na poważne sprawy w nieco humorystyczny sposób. więcej...
"Odmieniłeś moje życie"to książka niezwykła.Opowiada o losach Algierczyka Abdela z patologicznego środowiska Paryża i bogatego,sparaliżowanego po wypadku Philippe'a.Tych dwoje z pozoru dzieli wszystko:religia,kultura,wychowanie,status społeczny.Ich losy krzyżują się w momencie,kiedy Abdel trafia do domu Philippe'a z urzędu pracy.Jego bezpośredniość i sposób zachowania zwraca uwagę Philippe'a,który szuka dla siebie opiekuna.Od tej pory obydwaj bohaterowie mają na siebie nawzajem zbawienny wpływ.Philippe uczy Abdela ogłady i pokazuje mu ,że można żyć uczciwie,natomiast Abdel daje mu w zamian optymizm,siłę do życia i wiarę to,że wszystko jest możliwe.
Według mnie jest to znakomita książka na wakacje .Każdy powinien ją przeczytać.Napisana jest w sposób zabawny,chociaż porusza trudne tematy.Niejednego z nas może nauczyć spojrzenia na świat z innej perspektywy.Zawiera dużą dawkę dobrej energii....
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Drugi oddechDrugi oddech

Philippe Pozzo di Borgo

Autobiograficzna, nasycona optymizmem powieść o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwóch mężczyzn ze skrajnie różnych środowisk. Wzruszająca historia, która stała się kinowym hitem!

Autobiograficzna, nasycona optymizmem powieść o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwóch mężczyzn ze skrajnie różnych środowisk. Wzruszająca historia, która stała się kinowym hitem!

Ebook

Pod płonącym niebemPod płonącym niebem

Elizabeth Haran

Wielka podróż, gorące uczucie i głęboka wewnętrzna przemiana w powieści Elizabeth Haran – autorki książek, których akcja dzieje się w australijskich plenerach i które cieszą się ogromną popularnością.

Wielka podróż, gorące uczucie i głęboka wewnętrzna przemiana w powieści Elizabeth Haran – autorki książek, których akcja dzieje się w australijskich plenerach i które cieszą się ogromną popularnością.

Ebook

Psia storyPsia story

Mark B. Mills

Bridget Jones zmienia płeć i w swym nowym wcieleniu bawi do łez… Świetny debiut powieściowy angielskiego autora scenariuszy. Urocza i przezabawna historia o prawdziwej przyjaźni i miłości.

Bridget Jones zmienia płeć i w swym nowym wcieleniu bawi do łez… Świetny debiut powieściowy angielskiego autora scenariuszy. Urocza i przezabawna historia o prawdziwej przyjaźni i miłości.

Ebook

Kiedy cię poznałamKiedy cię poznałam

Cecelia Ahern

Jasmine i Matt stracili pracę, która była ich pasją. Oboje próbują na nowo znaleźć sens życia, a gdy ich ścieżki się spotykają – odkrywają, że mogą być dla siebie wsparciem...

Jasmine i Matt stracili pracę, która była ich pasją. Oboje próbują na nowo znaleźć sens życia, a gdy ich ścieżki się spotykają – odkrywają, że mogą być dla siebie wsparciem...

Ebook

W kolejce po życieW kolejce po życie

Katarzyna Archimowicz

Jedna informacja zmienia całkowicie życie Ewy, za nią idą kolejne trudne wybory. Jakby tego było mało, Ewa wkrótce stanie przed dylematem, który zdecyduje o jej dalszym życiu i szczęściu...

Jedna informacja zmienia całkowicie życie Ewy, za nią idą kolejne trudne wybory. Jakby tego było mało, Ewa wkrótce stanie przed dylematem, który zdecyduje o jej dalszym życiu i szczęściu...

Ebook

Moja walka. Księga 3Moja walka. Księga 3

Karl Ove Knausgård

Norwegia, lata 70. Czteroosobowa rodzina przenosi się na południe kraju. Dzieci są małe, rodzice młodzi – życie stoi przed nimi otworem. Ale do czasu... Kto lub co wyznacza ich drogę?

Norwegia, lata 70. Czteroosobowa rodzina przenosi się na południe kraju. Dzieci są małe, rodzice młodzi – życie stoi przed nimi otworem. Ale do czasu... Kto lub co wyznacza ich drogę?

Ebook

Smak życiaSmak życia

Nora Roberts

Wzięty autor książek kulinarnych, wytrawny smakosz i wielbiciel kobiet próbuje rozbudzić apetyt na szczęście w wyjątkowo atrakcyjnej, lecz niedostępnej Juliet Trent. Czy nauczy ją cieszyć się życiem?

Wzięty autor książek kulinarnych, wytrawny smakosz i wielbiciel kobiet próbuje rozbudzić apetyt na szczęście w wyjątkowo atrakcyjnej, lecz niedostępnej Juliet Trent. Czy nauczy ją cieszyć się życiem?

Ebook

Siódmy rokSiódmy rok

Agata Kołakowska

Siódmy rok małżeństwa, pokojowy rozwód i nietypowy zakład, pod którego płaszczykiem kryją się tłumione dotąd emocje i nieuświadomione jeszcze uczucia…

Siódmy rok małżeństwa, pokojowy rozwód i nietypowy zakład, pod którego płaszczykiem kryją się tłumione dotąd emocje i nieuświadomione jeszcze uczucia…

Ebook

Pieśń złamanych sercPieśń złamanych serc

Cindy Martinusen Coloma

Ava żyje życiem niczym ze snu, ale czy rzeczywiście jest szczęśliwa… Pewnego dnia przekonuje się, że „strata wszystkiego może stać się doskonałą okazją, by zacząć na nowo coś o wiele lepszego”…

Ava żyje życiem niczym ze snu, ale czy rzeczywiście jest szczęśliwa… Pewnego dnia przekonuje się, że „strata wszystkiego może stać się doskonałą okazją, by zacząć na nowo coś o wiele lepszego”…

Ebook

Całkiem przypadkiemCałkiem przypadkiem

Karol Machnowski

Wspólna pasja łączy Piotra i Olgę najpierw przyjaźnią, potem coraz gorętszym uczuciem. Ale gdy wydaje się, że staną się szczęśliwą parą, zaczynają się piętrzyć przed nimi coraz większe komplikacje…

Wspólna pasja łączy Piotra i Olgę najpierw przyjaźnią, potem coraz gorętszym uczuciem. Ale gdy wydaje się, że staną się szczęśliwą parą, zaczynają się piętrzyć przed nimi coraz większe komplikacje…

Ebook

Drugi oddechDrugi oddech

Philippe Pozzo di Borgo

Autobiograficzna, nasycona optymizmem powieść o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwóch mężczyzn ze skrajnie różnych środowisk. Wzruszająca historia, która stała się kinowym hitem!

Autobiograficzna, nasycona optymizmem powieść o niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwóch mężczyzn ze skrajnie różnych środowisk. Wzruszająca historia, która stała się kinowym hitem!

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.