Ebook

Poprosisz mnie o śmierć

Autor:
Wydawca:
Format:
EPUB + MOBI (w wersji papierowej 480 stron)
31,50 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Poprosisz mnie o śmierć - Opis

Światowy hit wydawniczy – 18 milionów sprzedanych egzemplarzy! Powieść z nadinspektorem ROYEM GRACE’EM, charyzmatycznym detektywem wykreowanym przez zdobywcę nagrody Diamond Dagger, przyznawanej za całokształt twórczości autorom bestsellerowych kryminałów.

Nadinspektor Roy Grace z wydziału dochodzeniowego policji w Brighton dzieli swój czas między pracę, opiekę nad synkiem Noahem i przygotowania do ślubu ze swoją narzeczoną Cleo. Gdy właśnie planuje podróż poślubną do Wenecji, na horyzoncie pojawia się sprawa, która może pokrzyżować jego plany.
Agentka handlu nieruchomościami Red Westwood miała nadzieję, że wreszcie uporała się z trudną przeszłością u boku Bryce’a Laurenta, który próbował przejąć kontrolę nad jej życiem. Laurent, oszust posługujący się licznymi fałszywymi tożsamościami, w końcu wyprowadził się z jej mieszkania i otrzymał sądowy zakaz nawiązywania z nią jakichkolwiek kontaktów.
Red niedawno związała się z opiekuńczym lekarzem Karlem Murphym, z którym planuje przyszłość. Jednak Karl niespodziewanie znika z jej życia. Wkrótce po niedoszłej randce policja znajduje na jednym z pól golfowych jego zwęglone zwłoki oraz list pożegnalny. Wszystkie ślady wskazują na samobójstwo, lecz Roy Grace i jego koledzy z wydziału dochodzeniowego mają co do tego wątpliwości.
Kiedy nadinspektor angażuje się w poszukiwanie Laurenta, ten bierze na cel również nadgorliwego glinę, postanawiając zaatakować Grace’a w dniu jego ślubu. Policjanci i osaczona Red Westwood podejmują walkę z prześladowcą, kładąc na szali bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Poprosisz mnie o śmierć - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Robert Waliś (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2018
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
WANT YOU DEAD
Język oryginalny publikacji:
angielski
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2014
ISBN:
978-83-812-5288-1
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 0,68 MB / mobi 2,25 MB

Poprosisz mnie o śmierć - Opinie i Komentarze

Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak bardzo jestem wdzięczna wydawnictwu Albatros za wydawanie tak wspaniałych powieści, jak te od Petera Jamesa. Choć jego książki są od lat wydawane w Polsce, to dopiero dzięki temu wydawcy udało mi się do nich dotrzeć. Wcześniej nie miałam nawet pojęcia, że taki autor istnieje. I gdybym dalej żyła w tej nieświadomości, to straciłabym znakomite lektury, które są po prostu doskonale napisane. Wierzcie lub nie – jeszcze żadna książka Jamesa mnie nie zawiodła.
Choć jest to kolejny tom serii o nadinspektorze Roy’u Grace, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby traktować go jako osobną powieść. Wszystkie części łączy faktycznie postać Grace’a, ale autor w dużej mierze skupia się na danej historii i jej bohaterach. Oczywiście nie oznacza to, że lekceważy rolę policji i nadkomisarza, ale wydaje mi się, że jednak więcej czasu poświęca fabule. Jedynym elementem, w którym możemy się poczuć nieco zagubieni, gdy zdecydujemy się czytać te powieści bez zachowania kolejności, to życie osobiste Grace’a, ale właściwie nie sprawia to większych trudności.
Red Westwood pracuje jako agentka nieruchomości i stopniowo na nowo układa sobie życie po burzliwym romansie z Bryce’m Laurentem – człowiekiem czarującym, aczkolwiek niebezpiecznym i bardzo dominującym. Laurent jest tak naprawdę oszustem o wielu tożsamościach, a gdy otrzymał sądowy zakaz zbliżania się do Red, młoda kobieta odetchnęła z ulgą. Zaczęła się spotykać z sympatycznym i opiekuńczym lekarzem, jednak ten nie pojawił się na ich kolejnej randce. Wkrótce policja odnajduje zwęglone ciało młodego mężczyzny i szybko okazuje się, że to właśnie nowy partner Red. Wszystko wskazuje na samobójstwo, ale gdy w mieście dochodzi do kolejnych wydarzeń, które wiążą się zarówno z Red, jak i z ogniem, który był pasją Laurenta, Roy Grace zaczyna coś podejrzewać. A Red zaczyna podejrzewać, że tak naprawdę wcale nie uwolniła się od swojego byłego chłopaka…
Zacznę od tego, co najmocniej urzekło mnie w tej książce. Bryce Laurent. I nie zrozumcie mnie źle – nie w takim sensie, że poszłabym z nim na randkę, choć nie ukrywam, że zdecydowanie ma to coś, czym potrafi oczarować każdą kobietę. Jednak na dłuższą metę jego zachowanie woła o pomstę do nieba. Nie jest facetem na randki, jest psycholem. Typowym psychopatą, którego głęboka trauma z dzieciństwa znalazła odzwierciedlenie w poczynaniach w czasie teraźniejszym. Czy to go w jakikolwiek sposób tłumaczy? Oczywiście, że nie. Trauma traumą, ale psychoterapia w dzisiejszych czasach potrafi zdziałać cuda. Ale wiecie… ja kocham psychopatów w książkach, a postać Laurenta jest naprawdę genialnie wykreowana. I choć od samego początku wiemy, że to on jest tutaj czarnym charakterem, to i tak czekamy na punkt kulminacyjny. W tym przypadku nie będzie to zdemaskowanie sprawcy i odkrycie tego, kto stoi za wszystkimi zbrodniami. W tym wypadku czekamy na to, czy faktycznie uda mu się sprawić, aby Red poprosiła go o śmierć… Laurent jest tak mocno skoncentrowany na swoim celu, że snuje różne wizje dotyczące tego, jak będą wyglądać ostatnie godziny życia jego ukochanej… Dzięki rozdziałom napisanym z jego perspektywy mamy okazję doskonale poznać jego pobudki, jego charakter, zajrzeć w jego umysł. Panie James, doskonała robota!
Red jest dziewczyną niepoważną, nierozsądną, głupiutką i pozbawioną jakiegokolwiek instynktu zachowawczego. Niestety. Dlatego też jest dosyć łatwym łupem dla Bryce’a. Nie jest to ten typ bohaterki, który lubię, ale trzeba przyznać, że świetnie współgra z tą historią. A Roy Grace? Tego faceta naprawdę da się lubić. Peter James dosyć dokładnie pokazuje prace policji, a co więcej, niejednokrotnie w życiu codziennym towarzyszy policjantom w różnego rodzaju wezwaniach, dzięki czemu wie, jak nadać swoim historiom pewien realizm. To się nazywa research! Poza tym jego styl jest naprawdę znakomity – niebanalny i rozbudowany, tak jak i cała historia. Fabuła jest naprawdę porywająca, a książka trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. To niby takie oklepane sformułowanie, ale jednak ma ogromne znaczenie.
Poprosisz mnie o śmierć to znakomity kryminał połączony z thrillerem. Nie ma w tej książce nic, co by działało na jej niekorzyść. Zdecydowanie polecam nie tylko fanom autora, bo wierzę, że takich jest sporo, ale każdemu, kto lubi naprawdę wciągające, przemyślane i dobrze skonstruowane historie, a także tak jak ja, przepada za psychopatami (ludzie, to tak źle brzmi…).

www.bookeaterreality.blogspot.com
więcej...
Internetowe znajomości mają różne finały. Czasem w wirtualnej rzeczywistości możemy poznać miłość swojego życia, kiedy indziej zaś można wpaść w sidła psychopaty. Nigdy do końca nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu i jakie ma intencje. Nie wiedziała o tym również Red Westwood, kiedy poznała Bryca Laurenta. Mężczyzna szybko uwiódł Red swoją czarującą osobowością i magicznymi umiejętnościami. A potem pokazał swoje prawdziwe oblicze...

Bryce Laurent wcale nie jest Brycem Laurentem, jego miłość do Red też trudno nazwać miłością. To chora obsesja, która doprowadzi do wielu tragedii. Bo Bryce ma zamiar rozkoszować się cierpieniem Red a potem ją zabić. Ale najpierw chce zniszczyć wszystkie osoby i rzeczy, które są Red bliskie.

Bryce Laurent to niewątpliwie najbardziej intrygująca postać tego kryminału - tajemniczy psychopata, po którym nie wiadomo czego się spodziewać. Inteligentny, czarujący iluzjonista, a przy tym nieobliczalny i brutalny. Zna każdy krok i każde słowo swojej byłej ukochanej. Śledzi ją i kontroluje jej życie. Wie o niej wszystko, co pozwala mu szczegółowo planować każdy kolejny ruch i tym samym być zawsze o krok do przodu przed Royem Gracem - równie bystrym policjantem, który zaangażowany w ochronę Red Westwood ściga Brycea Laurenta.

Cała sprawa jest o tyle frapująca, że nic tu nie jest oczywiste a kontrolę nad wszystkim ma przez cały czas Bryce. Każdy jego kolejny ruch wzbudza zainteresowanie, czasem i szok, a czytelnik czuje autentyczny strach o bezpieczeństwo głównej bohaterki i jej bliskich. Bryce Laurent zdolny jest do wszystkiego, a jego niezdrowa fascynacja ogniem nie wróży niczego dobrego. Zmroziły mnie zwłaszcza rozdziały poświęcone przeszłości Bryce'a. Co go spotkało kiedy był młody? Kto był jego pierwszą ofiarą? Czy Bryce zrealizuje swój plan i dopadnie Red? Kto przegra życie w tej trudnej sprawie?

Sama Red Westwood nie wzbudziła we mnie większych emocji. Czasem irytowało mnie to, że kobieta nie potrafi po prostu domyślić się tego, że jest obserwowana i podsłuchiwana. Nie rozumiałam też, jak pomimo grożącego jej niebezpieczeństwa, chciała zostać w swoim domu, gdzie Bryce mógł ją znaleźć. Przy całej bystrości jaką wykazał się Bryce, rozumowanie Red jest dość lekkomyślne. Nie zmienia to faktu, że czytelnik zwyczajnie współczuje jej położenia w jakim się znalazła i mimowolnie gdyba co zrobiłby na jej miejscu.

Choć fabuła koncentruje się wokół sprawy Red i Bryce'a, autor wplótł w nią również inne wątki, które nadały powieści swoistej życiowości. Ściganie prześladowcy nie sprawia wszak, że inne sfery życia przestają istnieć. Dlatego też możemy na chwilę być świadkami innych ważnych wydarzeń, takich jak ślub Roya Grace'a, który również nie pozbawi czytelnika emocji. I nawet wtedy serce szybciej zabije z nerwów...

"Poprosisz mnie o śmierć" dostarcza rozrywki na wysokim poziomie. To przyzwoity, dobrze dopracowany kryminał, który frapuje a kolejne niebezpieczeństwa jakie planuje wcielić w życie Bryce Laurent wywołują autentyczne emocje. Zmagania policji i Red Westwood z okrutnym eks-kochankiem mocno angażują czytelnika, a obszerność powieści wyraźnie zwiastuje mnóstwo niebezpiecznych wydarzeń, które dotkną Red i jej bliskich. Pomimo prawie 500 stron, przystępny styl pisarza niespodziewanie szybko prowadzi do finału. Czy sprawiedliwego, musicie przekonać się sami. Tymczasem ja koniecznie muszę wrócić do poprzednich części cyklu z Royem Gracem.
więcej...
„Poprosisz mnie o śmierć” to historia o toksycznej relacji, i to toksycznej w najgorszy możliwy sposób. Nigdy nie wiadomo, czy osoba, z którą rozmawiamy nie okaże się inteligentny socjopatą, od którego trudno uciec, bo on będzie zawsze o krok przed tobą. Ta książka trzyma w napięciu, wywołuje niepokój, ale i zaciekawienie. Do końca nie wiadomo, jak to wszystko się potoczy. To dobrze napisany, zgrabnie skonstruowany kryminał z ciekawie pokazanym śledztwem, które wcale nie idzie jak z płatka. Interesujący bohaterowie, których da się polubić, wartka akcja i napięcie czające się za każdym rogiem to dopełnienie tej opowieści. Polecam wszystkim, którzy szukają wciągającej historii z dreszczykiem. więcej...
"Karl Murphy był porządnym i serdecznym człowiekiem, lekarzem rodzinnym samotnie wychowującym dwójkę małych dzieci... Nigdy jednak nie przyszłoby mu do głowy, że ma wrogów, a tym bardziej, że ktoś nienawidzi go na tyle, by życzyć mu śmierci." Chętnie sięgam po książki Jamesa Petera, czytałam już thriller "Ludzie doskonali", a także dziewiąty tom serii kryminalnej o nadinspektorze Royu Grace "W godzinie śmierci". Obie książki dostarczyły mi mocnej rozrywki czytelniczej, z przyjemnością się w nie zagłębiałam, gdyż zawierały wszystko to, czego spodziewamy się po powieściach z dreszczykiem i detektywistyczną zagadką. Podobnie pozytywnie odebrałam "Poprosisz mnie o śmierć", powieść będącą właśnie udaną mieszanką thrillera i kryminału. Nie poznałam jeszcze wcześniejszych odsłon serii, a jednak szybko odnalazłam się w scenariuszu zdarzeń, autor zwięźle i esencjonalnie przedstawia informacje niezbędne do tego, aby czuć się komfortowo i w temacie, zatem każdy tom serii można czytać niezależnie od siebie.

Powieść przykuwa uwagę ciekawym pomysłem na dynamiczną fabułę, angażuje czytelnika nie tyle w rozwiązywanie zagadki morderstwa, ale w śledzenie żywiołowych incydentów i sposobów pracy dochodzeniówki. Zaczyna się mocnym uderzeniem, ale i później wiele się dzieje, napięcie wzrasta w miarę rozwoju historii, nie brakuje też sprytnie wplecionych elementów sensacji. Barwnie i wciągająco prowadzona narracja, płynnie przechodzimy między poszczególnymi wątkami, otrzymujemy oczekiwany suspens, nagłe zwroty akcji. Zakończenie co prawda nie zaskakuje, bo potwierdzają się nasze przypuszczenia, jednak zgrabnie komponuje się z klimatem wybrzmiewającym przez całą powieść. Zastrzeżenia mam jedynie do profilu głównej bohaterki, a właściwie jej mało odpowiedzialnego zachowania, nieco wymuszonego trwania przy irracjonalnych zachowaniach czy niebrania pod uwagę przewidywalnych wzorców. Czasami aż miało się ochotę, aby czarny charakter skutecznie przejął stery i wprowadził ją w jeszcze większe nieprzyjemności i niebezpieczeństwa.

Red Westwood poznaje za pośrednictwem serwisu randkowego wyjątkowo przystojnego, inteligentnego, czarującego i bogatego mężczyznę. Wydaje się, że para tworzy doskonały związek oparty na miłości, szacunku i zrozumieniu. Jednak w miarę upływu czasu na powierzchnię wydostają się mroczne tajemnice, narcystyczne cechy, które brzmią niezwykle niepokojąco. Odrzucony przez Red Bryce Laurent nie radzi sobie z nową sytuacją, ogarnięty obsesją zemsty dokłada wszelkich starań, aby uczynić życie kobiety koszmarem, pozbawić ją wszystkiego, co jest dla niej cenne, usunąć z jej życia każdą bliską jej osobę. Konfrontację z Red pozostawia sobie na koniec, jako najbardziej upragnioną nagrodę. Ale wówczas na scenę wkracza nadinspektor Roy Grace, starając się zapobiec nieszczęściu, wyprzedzić zamierzenia mordercy, pokrzyżować mu precyzyjnie obmyślony plan. Sporo dzieje się też w prywatnym życiu Roya, ślub, na którego cieniem kładzie się przeszłość, z jednej strony w wątku obyczajowym autor nieco przesadził, ale z drugiej miało to swoje uzasadnienie i może się spodobać.

bookendorfina.pl
więcej...
W obawie, że umkną mi jakieś subtelne nawiązania fabularne, albo, co gorsza, będę mieć trudności aby wczuć się w opowiadaną historię, rzadko sięgam po jakąkolwiek serię w kolejności achronologicznej. Nawet jeśli mowa o cyklach kryminalnych czy thrillerach, gdzie jedynym punktem wspólnym jest postać policjanta czy też innej osoby prowadzącej śledztwo. Ale zdarza mi się odbiegać od tych reguł, a „Poprosisz mnie o śmierć" jest tego najlepszym dowodem. Po lekturze „Ludzi doskonałych" byłam po prostu ciekawa jak Peter James radzi sobie w innym gatunku, a fakt przynależności do serii wydał mi się kwestią drugorzędną.

Red Westwood, agentka handlu nieruchomościami, ma za sobą trudny okres. Uwikłana w trudny, toksyczny związek z człowiekiem o obsesyjnej potrzebie kontroli i dominacji, musiała odciąć się od przeszłości i zacząć życie w nowym miejscu. Teraz w końcu wychodzi na prostą i angażuje się w kolejny związek u boku troskliwego lekarza - wdowca i samotnego ojca. Dochodzi jednak do tragedii. Karl Murphy umiera w makabrycznych okolicznościach, a chociaż wszystko wskazuje na samobójstwo, nadinspektor Roy Grace nie potrafi pozbyć się wrażenia, że coś w tej sprawie nie gra.

„Poprosisz mnie o śmierć" rzeczywiście jest jedną z tych powieści, po które można sięgnąć bez znajomości poprzednich tomów cyklu - wszystkie konieczne informacje o życiu nadinspektora czy też jego współpracowników zostają przybliżone w stosownym momencie. Owszem, jestem sobie w stanie wyobrazić, że przeczytanie innych powieści z serii i zżycie z bohaterami sprawi, że pewne wątki czy też poszczególne sceny wywrą większe wrażenie na czytelniku - wzbudzą więcej emocji. Z drugiej jednak strony; obyczajowe tło nie jest czymś w czymś Peter James sprawdza się najlepiej.

Jeżeli chodzi o wątki obyczajowe można się w nich dopatrzeć pewnej sztuczności. Niewykluczone, że w przypadku dziesiątego tomu cyklu autor wyczerpał już pewne pomysły, ale rozwiązania, na które zdecydował się w „Poprosisz mnie o śmierć" mają w sobie coś z telenoweli brazylijskiej (SPOILER:uznanazazmarłąkobietapowracabyprzerwaćślubswojegomęża) Pewna nienaturalność wkrada się zresztą także w zachowanie bohaterów - trudno zlekceważyć fakt, że nie zachowują się oni w sposób adekwatny do sytuacji i kilkakrotnie powielają te same błędy.

To powiedziawszy, „Poprosisz mnie o śmierć' spełnił w moim przypadku swoją funkcję - dostarczenia mi rozrywki. To tego rodzaju kryminał, gdzie jako czytelnik znajdujemy się w pozycji bardziej uprzywilejowanej od bohaterów - pojawiają się momenty, gdy niemal dosłownie znajduje się w obłąkanym umyśle oprawcy. Wątek szaleńca-stalkera pozostaje zresztą najmocniejszym punktem fabuły. Peter James kreuje niezwykle przekonujący portret postaci i stwarza stosowaną atmosferę niepokoju. W pewnym punkcie intryga sprawia wrażenie nieco na siłę przedłużany i przez to traci na mocy, ale mimo wszystko stanowi ona zaletę powieści.

Trudno porównać „Poprosisz mnie o śmierć" do „Ludzi doskonałych", bo to historie o zupełnie odmiennym charakterze. Ale chociaż powieść z nadinspektorem nie charakteryzuje równa świeżość i oryginalność, to właśnie w tym wydaniu Peter James bardziej mnie do siebie przekonał. Jeśli szukacie szybkiej lektury, a dobrze nakreślona sylwetka sprawcy i klimat są dla Was ważniejsze niż tło obyczajowe, nie powinniście być rozczarowani lekturą.
więcej...
Miłość to jedno z najpiękniejszych uczuć na świecie. Każdy marzy o tym, by kochać i być kochanym, by stać się obiektem adoracji, najważniejszą osobą w życiu drugiego człowieka. Miłość na ogół jest czymś niezwykle pozytywnym i pięknym, czasami jednak okazuje się, że to cudowne uczucie naznaczone zostaje zgniłym piętnem choroby, kiedy fascynacja przekształca się w obsesję i potrzebę kontrolowania każdego ruchu partnera lub partnerki.

Dwudziestodziewięcioletnia Red Westwood po dotkliwym zawodzie miłosnym postanowiła poszukać nowego uczucia przez Internet. Bryce Laurent, którego bohaterka poznała dzięki portalowi randkowemu wydawał się ideałem – księciem z bajki, który dosłownie nosił ją na rękach. Red myślała, że udało się jej znaleźć pokrewną duszę, mężczyznę, z którym zbuduje harmonijną przyszłość. Piękny sen, jak to sny mają w zwyczaju, niestety szybko się skończył, a książę okazał się potworem, który po zerwaniu postanowił zmienić życie ukochanej kobiety w piekło, niszcząc wszystko na czym kiedykolwiek jej zależało…

Czy policji uda się powstrzymać inteligentnego prześladowcę-manipulatora nim będzie za późno?

„Poprosisz o śmierć” to mocny thriller psychologiczny, w którym akcja koncentruje się na postaci odrzuconego, opętanego obsesją i pragnieniem zemsty kochanka. Czytelnik od pierwszych stron powieści wie, kto i dlaczego prześladuje Red Westwood. Obserwujemy poczynania niebezpiecznego prześladowcy zanim kobieta czy policjanci zdadzą sobie sprawę, że pewne wypadki, do których doszło na terenie miasta są związane właśnie z rudowłosą bohaterką, a nie są dziełem przypadku. Przestępca bawi się ze swoją ofiarą oraz stróżami prawa w kotka i myszkę, to on jest panem sytuacji, który wyprzedza wszystkich o krok, jego działania napędzają fabułę.

Peter James napisał wciągającą, pełną napięcia powieść o wypaczonej miłości popychającej do zbrodni. Książkę czyta się błyskawicznie i dostarcza ona mnóstwa wrażeń – naprawdę wciągnęłam się w tę opowieść i z zaangażowaniem śledziłam poczynania Bryce’a. Pisarz genialnie wykreował postać szalonego prześladowcy – to intrygujący, bardzo złożony i skomplikowany psychologicznie bohater, pełen wewnętrznych sprzeczności, który w bardzo ciekawy i przewrotny sposób motywuje swe okrutne działania.

Polecam tę powieść miłośnikom gatunku - szczególnie tym, którzy bardziej lubią śledzić historię z perspektywy przestępcy niż poszukującej go policji. Niech nie przeraża Was fakt, że „Poprosisz mnie o śmierć” jest dziesiątym tomem kryminalnej serii o przygodach nadinspektora Roya Grace’a – książka jest napisana w taki sposób, że można ją potraktować jako samodzielną opowieść, nieznajomość poprzednich części w żaden sposób nie wpływa bowiem na jakość lektury czy zrozumienie fabuły.
więcej...
18 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie? Nie dziwi mnie to =) Bo o ile intryga nie powala na kolana, to lekki język, wartka akcja i bardzo wiarygodne jej zwroty nie pozwalają aby czytelnik chociaż na chwilkę się nudził. A dodając do całokształtu bardzo ciekawą kreację narcystycznego mordercy oraz jego ofiary zamykamy książkę ze słowami "dobre to było!".


Trzydziestoletnia Red myślała, że w końcu los się do niej uśmiechnął i poznała mężczyznę idealnego. Przystojny, inteligentny, szarmancki. I szaleńczo w niej zakochany. Doskonały kochanek, który potrafi rozniecić w niej ogień – sprawić, że Red zapłonie z pożądania i euforii... Niestety dość szybko kobieta dostrzega w swoim partnerze jego ciemniejszą stronę. Bryce, prócz chorobliwej wręcz zazdrości przejawia skłonność do agresji... A kiedy na jaw wychodzą kłamstwa, którymi od wielu miesięcy karmił Red, dziewczyna postanawia zakończyć tę toksyczną znajomość. Ale tacy mężczyźni jak Bryce źle znoszą krytykę, odrzucenie i nie rozumieją, kiedy kobieta mówi "NIE". Udowodni, że potrafi rozniecić ogień nie tylko w związku z kobietą... Red i jej najbliższym grozi wielkie niebezpieczeństwo. I tutaj na scenę wychodzi nadinspektor Roy Grace. Czy policjantowi uda się unieszkodliwić socjopatycznego piromana?


Poprosisz mnie o śmierć to zmyślnie skonstruowany kryminał "lekkostrawny" – napisany prostym językiem, z wyrazistymi bohaterami, ciekawymi zawirowaniami fabularnymi oraz przyjemną warstwą obyczajową. Chociaż jest to dziesiąty tom cyklu z nadinspektorem Royem Grace'em w roli głównej, wierzcie mi, nie ma to w pływu na zrozumienie warstwy obyczajowej/tła tego kryminału, nawet jeśli z inteligentnym policjantem spotykacie się, tak jak ja, po raz pierwszy;) Największym plusem powieści była kreacja narcystycznego socjopaty Bryce'ya oraz postać Red – młodej zastraszonej, ale jednocześnie mocno zdeterminowanej, aby odzyskać harmonię w życiu kobiety.


Bilans całkowity: 500 stron, 2 wieczory, 1 wzruszenie i łez kilka uronienie (brawurowa akcja ratownicza: wydostanie z płonącego budynku dziecka i psa) oraz garść przemyśleń (internet to złoooooo;), pożar spowodowany przez stertę ścierek?!?!)


Wniosek ostateczny: zdecydowanie polecam =)
więcej...
Na początku byłam przerażona obszernością swojego egzemplarza. "Prawie 500 stron? Będę to czytać wieki!". Ku mojemu zdziwieniu książkę przeczytałam w parę wieczorów. Przypuszczam, że zrobiłabym to w krótszym czasie, gdyby nie obowiązki domowe. Wierzcie mi na słowo - było mi bardzo ciężko odkładać ten thriller na półkę i czekać na kolejną szansę zagłębienia się w lekturze. Całą sprawę poznajemy z kilku różnych perspektyw. Co rozdział jest przedstawiany punkt widzenia innego z bohaterów - nadinspektora Roya Grace'a, Red Westwood, Bryce'a Laurenta, a także mniej ważnych postaci. To sprawia, że możemy przewidywać co za chwilę się wydarzy. Jednak nie bądźmy zbyt pewni co do swoich przypuszczeń, ponieważ książka zawiera wiele zwrotów akcji, które całkowicie odwracają bieg zdarzeń.

Co podobało mi się w książce najbardziej? Przede wszystkim przedstawienie postaci psychopatycznego Bryce'a Laurenta, który chcąc zemścić się na swojej byłej narzeczonej niszczył wszystko, co bliskie sercu Red. Nie ważne, czy byli to ludzie czy tylko rzeczy - pozbawiony empatii Laurent był gotów zrobić wszystko, by wywołać ból psychiczny albo fizyczny kobiecie, którą wciąż kochał. Każdy rozdział związany z tym człowiekiem sprawiał, że wpadałam w złość i miałam ochotę "wpaść" do książki i ostrzec Red oraz śledczych. Pisarz niesamowicie wykreował Laurenta - czytając powieść poznajemy motywy jego działań i trudne dzieciństwo, a oprócz tego znamy wszystkie jego myśli. Przyznam szczerze, że zastanawiając się głębiej nad psychiką Bryce'a byłam przerażona. Niestety, tacy ludzie istnieją i zapewne wciąż wielu z nich żyje na wolności.

Cała fabuła została według mnie świetnie skonstruowana. Nie można odmówić Peterowi James'owi pomysłowości i kreatywności. Sposoby na morderstwa i wypadki zostały dokładnie przemyślane i nic nie dzieje się bez powodu. Plusem jest również to, że każde działanie jest opisane i wytłumaczone w fachowy sposób - w posłowiu autor wyjaśnił, że współpracował z wieloma doświadczonymi osobami, które były gotowe w każdym momencie pisania powieści udzielić specjalistycznych porad z zakresu danej dziedziny. To zdecydowanie urealniło całość.

Wspomnę jeszcze krótko o innych wątkach, które są istotne. Przede wszystkim nie mogę pominąć Red, która najbardziej ucierpiała. Ogromnie jej współczułam, natomiast nie mogłam zrozumieć dlaczego tak długo tkwiła w związku z psychopatą. Oczywiście, Red wyjaśniła swoje postępowanie, ale i tak nie jest to dla mnie do pojęcia. Być może dlatego, że wśród moich bliskich nie było takich przypadków zachowania (i oby nigdy nie było). Niemniej jednak dla kogoś, kto tak jak ja lubi wgłębiać się w psychikę bohaterów, postać Red będzie ciekawa. W książce opisano również prywatne życie Roya Grace'a, które wbrew pozorom nie jest kolorowe. Niedawno uznano za zmarłą jego zaginioną przed laty żonę i może ponownie się ożenić. Coś jednak zakłóci jego spokój...

A zakończenie? Rewelacyjne! Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw, ale finał historii jest satysfakcjonujący. Śmiało stwierdzam, że nigdy nie zgadłabym co angielski autor przygotował dla swoich bohaterów. Jeżeli więc lubicie thrillery, w których akcja nie zatrzymuje się nawet na momencik, skupiono się na analizie psychiki bohaterów, a także cała historia jest bardzo dobrze ukazana, to koniecznie sięgnijcie po "Poprosisz mnie o śmierć"! 18 milionów egzemplarzy na całym świecie nie sprzedano bez powodu!
więcej...
Peter James to angielski pisarz thrillerów i kryminałów. Miałam okazje przeczytać jego najnowszą powieść pt.: „Poprosisz mnie o śmierć". Jest to kolejna książka z serii z detektywem Royem Grace’em Red Westwood wydaje się, że uwolniła się z toksycznego związku i dzięki programowi pomocy dla ofiar przemocy całkowicie zerwała kontakt z Bryce'm Laurent'em. Niestety jest on człowiekiem bardzo narcystycznym i przy tym bardzo inteligentnym o wielu talentach, który nigdy byłej narzeczonej nie wybaczy porzucenia. Najpierw uśmierca jej nowego chłopaka i to w drastyczny sposób, następnie zagraża jej najbliższej rodzinie, by w końcu dopaść ją samą i zemścić się za wszystkie „upokorzenia". Czy detektyw Roy Grace, któremu niedawno urodził się syn i właśnie przygotowuje się do ślubu, poświęci swój prywatny czas, by zająć się sprawą?

W powieści pokazano nie tylko psychopatę i jego polowanie na ofiarę, ale i prześladowanie kobiety przez byłego chłopaka. Red żyje w ciągłym zagrożeniu, próbuje być silną i nie poddawać się strachowi, nie jest to jednak łatwe.

W książce bardzo dobrze przedstawiona jest też praca policji. Z wszystkimi jej blaskami i cieniami. Często brak czasu dla najbliższych, w sytuacji zagrożenia poświęcenie zdrowia, ale i też życia dla dobra obywateli.

Książkę pomimo jej rozmiarów przeczytałam szybko. Mogę ją polecić miłośnikom thrillerów. Sama z chęcią sięgnę po wcześniejsze powieści z policjantem Royem, by dowiedzieć się więcej na temat jego życia osobistego i spraw, którymi się zajmował.
Edyta, lat 17
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Ofiara bez twarzyOfiara bez twarzy

Stefan Ahnhem

Seryjny zabójca wyrównuje rachunki krzywd sprzed lat. Pierwsza jego ofiara to uczeń ze znienawidzonej klasy. Kto będzie następny? Czy Fabian Risk w porę rozwiąże tę kryminalna zagadkę?

Seryjny zabójca wyrównuje rachunki krzywd sprzed lat. Pierwsza jego ofiara to uczeń ze znienawidzonej klasy. Kto będzie następny? Czy Fabian Risk w porę rozwiąże tę kryminalna zagadkę?

Ebook

Grzech zaniechaniaGrzech zaniechania

Małgorzata Rogala

Mistrzyni kryminału psychologicznego powraca! Starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk zostają uwikłani w sprawę, która wydaje się mieć drugie dno. Czy parze śledczych uda się wyjść z kryminalnych porachunków bez szwanku? Czy zdołają złapać mordercę, nim dla wszystkich będzie za późno?

Mistrzyni kryminału psychologicznego powraca! Starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk zostają uwikłani w sprawę, która wydaje się mieć drugie dno. Czy parze śledczych uda się wyjść z kryminalnych porachunków bez szwanku? Czy zdołają złapać mordercę, nim dla wszystkich będzie za późno?

Hipnoza Bartłomiej Basiura Wydawca: e-bookowo MOBI + EPUB + PDF
Ebook

LudojadLudojad

Łukasz Jarosz

Seryjny morderca, który zjada swoje ofiary, egzekucja gangsterska w luksusowym hotelu, „chłopcy-maczetowcy” terroryzujący ulice Krakowa i inne sprawy jakby żywcem wyciągnięte z kronik kryminalnych...

Ludojad Łukasz Jarosz Wydawca: e-bookowo MOBI + EPUB + PDF

Seryjny morderca, który zjada swoje ofiary, egzekucja gangsterska w luksusowym hotelu, „chłopcy-maczetowcy” terroryzujący ulice Krakowa i inne sprawy jakby żywcem wyciągnięte z kronik kryminalnych...

Ebook

Morderstwo w pensjonacieMorderstwo w pensjonacie

Pola Andrus

Zaginione miliony, niespodziewane zbiegi okoliczności, tajemnice przeszłości i jak to w tych gatunkach literackich bywa – zwłok... Doskonały kryminał na poprawę humoru.

Morderstwo w pensjonacie Pola Andrus Wydawca: Wydawnictwo Psychoskok MOBI + EPUB + PDF (w wersji papierowej 542 strony)

Zaginione miliony, niespodziewane zbiegi okoliczności, tajemnice przeszłości i jak to w tych gatunkach literackich bywa – zwłok... Doskonały kryminał na poprawę humoru.

Ebook

W pułapce pamięciW pułapce pamięci

David Baldacci

Doskonała pamięć bywa przekleństwem. Przekonuje się o tym detektyw Amos Decker, który nie może pozbyć się żadnych wspomnień. Dla policji staje się bezcenny, dla przestępczego świata wrogiem numer jeden...

Doskonała pamięć bywa przekleństwem. Przekonuje się o tym detektyw Amos Decker, który nie może pozbyć się żadnych wspomnień. Dla policji staje się bezcenny, dla przestępczego świata wrogiem numer jeden...

Ebook

Trzeci stopieńTrzeci stopień

Liselotte Roll

Psychologiczna powieść kryminalna o zemście w imię miłości. Gdy w domku na działce w śródmieściu Sztokholmu znalezione zostają zwłoki okaleczonego mężczyzny, sprawa trafia na biurko inspektora policji kryminalnej Magnusa Kalo. Trop prowadzi daleko w przeszłość, do ESMA – ośrodka tortur junty wojskowej w Argentynie – ale również na północne, willowe przedmieścia Sztokholmu…

Psychologiczna powieść kryminalna o zemście w imię miłości. Gdy w domku na działce w śródmieściu Sztokholmu znalezione zostają zwłoki okaleczonego mężczyzny, sprawa trafia na biurko inspektora policji kryminalnej Magnusa Kalo. Trop prowadzi daleko w przeszłość, do ESMA – ośrodka tortur junty wojskowej w Argentynie – ale również na północne, willowe przedmieścia Sztokholmu…

Ebook

SkruchaSkrucha

Frode Granhus

Porwanie 6-letniej dziewczynki to kolejne wyzwanie dla detektywa policyjnego Rina Carlsena. Tym razem w rozwiązaniu kryminalnej zagadki pomaga mu Guro Hammer. Oboje zmierzą się ze sprawą, która sięga głęboko w przeszłość, a sama Guro przejdzie przez piekło traumatycznych wspomnień...

Skrucha Frode Granhus Wydawca: Świat Książki MOBI + EPUB (w wersji papierowej 320 stron)

Porwanie 6-letniej dziewczynki to kolejne wyzwanie dla detektywa policyjnego Rina Carlsena. Tym razem w rozwiązaniu kryminalnej zagadki pomaga mu Guro Hammer. Oboje zmierzą się ze sprawą, która sięga głęboko w przeszłość, a sama Guro przejdzie przez piekło traumatycznych wspomnień...

Ebook

KapuśKapuś

Jan-Erik Fjell

Nowy Jork, 1960 rok. Vincent Giordano zostaje przyjęty do znanej rodziny mafijnej Locatelli i przeżywa swój chrzest bojowy: ma zlikwidować kapusia. Tymczasem współcześnie w norweskim Fredrikstad ginie jeden z najbogatszych mieszkańców miasta. Policja podejrzewa, że motywem mogą być finanse. „Kryminał z najwyższej półki, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony” – Kurt Hanssen, „Dagbladet”

Kapuś Jan-Erik Fjell Seria: „Czarna Seria” Wydawca: Czarna Owca MOBI + EPUB (w wersji papierowej 344 strony)

Nowy Jork, 1960 rok. Vincent Giordano zostaje przyjęty do znanej rodziny mafijnej Locatelli i przeżywa swój chrzest bojowy: ma zlikwidować kapusia. Tymczasem współcześnie w norweskim Fredrikstad ginie jeden z najbogatszych mieszkańców miasta. Policja podejrzewa, że motywem mogą być finanse. „Kryminał z najwyższej półki, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony” – Kurt Hanssen, „Dagbladet”

Ebook

Wymiary mrokuWymiary mroku

Tomasz Hildebrandt

Na kilka dni przed kupałą w Borach Tucholskich dochodzi do tajemniczych wydarzeń. Porwana zostaje dziewczyna wracająca z pracy, znika niebezpieczny pacjent szpitala psychiatrycznego, członkowie starosłowiańskiej sekty uczestniczą w krwawym obrzędzie, w głębi lasu znalezione zostają zwłoki kobiety. Czy coś łączy te zdarzenia? Do Starogardu Gdańskiego przyjeżdża nadkomisarz Bondar, by rozwiązać tę makabryczną zagadkę…

Wymiary mroku Tomasz Hildebrandt Seria: „Andrzej Bondar” Wydawca: Wydawnictwo Akurat MOBI + EPUB (w wersji papierowej 384 strony)

Na kilka dni przed kupałą w Borach Tucholskich dochodzi do tajemniczych wydarzeń. Porwana zostaje dziewczyna wracająca z pracy, znika niebezpieczny pacjent szpitala psychiatrycznego, członkowie starosłowiańskiej sekty uczestniczą w krwawym obrzędzie, w głębi lasu znalezione zostają zwłoki kobiety. Czy coś łączy te zdarzenia? Do Starogardu Gdańskiego przyjeżdża nadkomisarz Bondar, by rozwiązać tę makabryczną zagadkę…

Ebook

Ludzie doskonaliLudzie doskonali

Peter James

John i Naomi bardzo pragnęli mieć dziecko. Nie chcieli jednak dopuścić do tego, by było ono dotknięte rzadką genetyczną chorobą. Jak wysoką cenę przyjdzie im zapłacić za swe marzenie? Czy znajdą w sobie dość siły, by zmierzyć się z konsekwencjami własnej decyzji?

Ludzie doskonali Peter James Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 512 stron)

John i Naomi bardzo pragnęli mieć dziecko. Nie chcieli jednak dopuścić do tego, by było ono dotknięte rzadką genetyczną chorobą. Jak wysoką cenę przyjdzie im zapłacić za swe marzenie? Czy znajdą w sobie dość siły, by zmierzyć się z konsekwencjami własnej decyzji?

Ebook

Uścisk nieboszczykaUścisk nieboszczyka

Peter James

Dla niektórych los bywa łaskawy – z nimi obszedł się jednak okrutnie. Bohaterowie tej historii zamierzali przeżyć kolejny zwykły dzień, a zostali wplątani w mrożącą krew żyłach aferę...

Dla niektórych los bywa łaskawy – z nimi obszedł się jednak okrutnie. Bohaterowie tej historii zamierzali przeżyć kolejny zwykły dzień, a zostali wplątani w mrożącą krew żyłach aferę...

Ebook

Dom na wzgórzuDom na wzgórzu

Peter James

Wyśmienite połączenie kryminału z ghost story. Ollie wraz z rodziną przeprowadza się do Cold Hill House – ogromnej, zrujnowanej posiadłości na prowincji. Ich wymarzony dom staje się jednak źródłem ich koszmaru...

Dom na wzgórzu Peter James Wydawca: Albatros MOBI + EPUB

Wyśmienite połączenie kryminału z ghost story. Ollie wraz z rodziną przeprowadza się do Cold Hill House – ogromnej, zrujnowanej posiadłości na prowincji. Ich wymarzony dom staje się jednak źródłem ich koszmaru...

Ebook

Niezbity dowódNiezbity dowód

Peter James

Zwykły człowiek. Nadzwyczajne zadanie. Oni są gotowi zabić, by to dostać. On jest gotowy zginąć, by to zatrzymać. Mrożący krew w żyłach thriller, którego główny bohater podejmuje poszukiwania odpowiedzi na pytania ostateczne.

Niezbity dowód Peter James Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 608 stron)

Zwykły człowiek. Nadzwyczajne zadanie. Oni są gotowi zabić, by to dostać. On jest gotowy zginąć, by to zatrzymać. Mrożący krew w żyłach thriller, którego główny bohater podejmuje poszukiwania odpowiedzi na pytania ostateczne.

Ebook

Czekając na śmierćCzekając na śmierć

Peter James

Naturalny rytm życia nadmorskiego Brighton przerywa nagła tragedia. Z morza zostają wyłowione ludzkie zwłoki. Do kogo należą i czy wiążą się z aferą finansową o zasięgu szerszym niż lokalny?

Naturalny rytm życia nadmorskiego Brighton przerywa nagła tragedia. Z morza zostają wyłowione ludzkie zwłoki. Do kogo należą i czy wiążą się z aferą finansową o zasięgu szerszym niż lokalny?

Ebook

W godzinie śmierciW godzinie śmierci

Peter James

Kradzież rodzinnej pamiątki, mroczny świat handlarzy dziełami sztuki i zbrodnia sprzed stu lat... Przed detektywem Royem Grace’em śledztwo, które zaprowadzi go aż do Nowego Jorku.

W godzinie śmierci Peter James Seria: „Roy Grace” Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 480 stron)

Kradzież rodzinnej pamiątki, mroczny świat handlarzy dziełami sztuki i zbrodnia sprzed stu lat... Przed detektywem Royem Grace’em śledztwo, które zaprowadzi go aż do Nowego Jorku.

Ebook

Twoja kolej na śmierćTwoja kolej na śmierć

Peter James

Czy w spokojnym nadmorskim kurorcie, który zapomniał o traumie sprzed 80 lat, znowu pojawił się seryjny morderca? Kolejny mroczny kryminał Petera Jamesa, autora hitów wydawniczych sprzedających się w kilkumilionowych nakładach.

Twoja kolej na śmierć Peter James Seria: „Roy Grace” Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 464 strony)

Czy w spokojnym nadmorskim kurorcie, który zapomniał o traumie sprzed 80 lat, znowu pojawił się seryjny morderca? Kolejny mroczny kryminał Petera Jamesa, autora hitów wydawniczych sprzedających się w kilkumilionowych nakładach.

Ebook

Wciąż żywaWciąż żywa

Peter James

Gaja marzy o karierze aktorskiej. Jest tak zdeterminowana, że mimo ostrzeżeń detektywa Roya oraz mordercy, za nic w świecie nie chce zrezygnować z nowego filmu. Cena marzeń może okazać się ogromna...

Gaja marzy o karierze aktorskiej. Jest tak zdeterminowana, że mimo ostrzeżeń detektywa Roya oraz mordercy, za nic w świecie nie chce zrezygnować z nowego filmu. Cena marzeń może okazać się ogromna...

Ebook

W godzinie śmierciW godzinie śmierci

Peter James

Kradzież rodzinnej pamiątki, mroczny świat handlarzy dziełami sztuki i zbrodnia sprzed stu lat... Przed detektywem Royem Grace’em śledztwo, które zaprowadzi go aż do Nowego Jorku.

W godzinie śmierci Peter James Seria: „Roy Grace” Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 480 stron)

Kradzież rodzinnej pamiątki, mroczny świat handlarzy dziełami sztuki i zbrodnia sprzed stu lat... Przed detektywem Royem Grace’em śledztwo, które zaprowadzi go aż do Nowego Jorku.

Ebook

Twoja kolej na śmierćTwoja kolej na śmierć

Peter James

Czy w spokojnym nadmorskim kurorcie, który zapomniał o traumie sprzed 80 lat, znowu pojawił się seryjny morderca? Kolejny mroczny kryminał Petera Jamesa, autora hitów wydawniczych sprzedających się w kilkumilionowych nakładach.

Twoja kolej na śmierć Peter James Seria: „Roy Grace” Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 464 strony)

Czy w spokojnym nadmorskim kurorcie, który zapomniał o traumie sprzed 80 lat, znowu pojawił się seryjny morderca? Kolejny mroczny kryminał Petera Jamesa, autora hitów wydawniczych sprzedających się w kilkumilionowych nakładach.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.