Ebook

Przejście

Autor:
Wydawca:
Seria:
Format:
EPUB + MOBI (w wersji papierowej 832 strony)
38,00 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Przejście - Opis

Thriller postapo, napisany w klimacie „Bastionu” Stephena Kinga. W tajnej bazie armii amerykańskiej w Kolorado trwają badania nad wirusem z boliwijskiej dżungli wydłużającym życie i zwiększającym siłę fizyczną. Ubocznym skutkiem jego działania jest przemiana ludzi w wampiry, wobec których wojsko ma własne plany: nowy gatunek wydaje się doskonałą bronią biologiczną. Agent FBI Brad Wolgast otrzymuje zadanie: dostarczyć 12 czekających na egzekucję skazańców do eksperymentu wszczepienia wirusa…

W ostatniej fazie „Projektu Noe” wirus ma zostać podany małemu dziecku. Wolfgast zawozi do Kolorado porzuconą przez matkę sześcioletnią Amy Harper Bellafonte. W agencie budzą się wyrzuty sumienia; pomiędzy nim a dziewczynką tworzy się silna więź. Niespodziewanie zarażeni wirusem, zwani wirolami, wydostają się na wolność, zaś kraj ogarnia epidemia. Z bazy uciekają też Amy i Wolfgast. Wirole atakują i mordują wszystkich wokół siebie, w końcu opanowują całe Stany Zjednoczone. Kalifornia i Teksas ogłaszają secesję, a po użyciu broni nuklearnej państwo przestaje istnieć. Niedobitki ludzi kryją się przed wampirami w izolowanych koloniach za wysokimi murami, chronieni snopami reflektorów.
92 lata później
U bram jednej z kolonii położonych na terenie Republiki Kalifornijskiej pojawia się tajemnicza kilkunastoletnia dziewczyna – Amy. Wspólnocie kończą się zasoby energetyczne, czeka ją zagłada. Niewielka grupka ludzi wyrusza w niebezpieczną podróż do Kolorado, gdzie prowadzono kiedyś eksperymenty biologiczne, mając nadzieję na ocalenie…

Przejście - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Zbigniew Kościuk (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Warszawa 2019
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
THE PASSAGE TRILOGY 1: THE PASSAGE
Język oryginalny publikacji:
angielski
ISBN:
978-83-812-5531-8
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 1,27 MB / mobi 4,62 MB

Przejście - Opinie i Komentarze

"Nie myśleli o przeszłości, która była opowieścią o śmierci i stracie, ani o przyszłości, która mogła nigdy nie nadejść. Dziewięćdziesiąt cztery osoby pod światłami, żyjące z dnia na dzień." Powieść napisana z wielkim rozmachem, na powolne smakowanie, ale w wartkich rytmach. Nie chce się odwracać wzroku od stron książki, warto dla niej zarwać nie jedną, a nawet dwie noce, jak to było w moim przypadku. Rewelacyjnie się bawiłam, intensywnie zaangażowałam, przyjemnie drażniła wyobraźnię. Postapokaliptyczny świat, koszmar, który człowiek sam sobie zgotował, poprzez butę i zuchwałość, bawienie się w boga, pragnienie władzy i dominacji.

Projekcja świata zastygłego w czasie, po globalnej katastrofie, odbita w umiarkowanym stopniu, bardziej liczy się odmalowanie odczuć i doznań, a także przekroju cywilizacyjnych zmian i upadku ludzkości. Jestem pod wrażeniem szczegółowego nakreślenia powieściowej rzeczywistości, nie ma długich opisów, ale są skrupulatnie i zgrabnie przedstawione istotne detale, które pobudzają wyobraźnię czytelnika. Płynnie zagłębiamy się w świat bohaterów, patrzymy na wydarzenia z różnych perspektyw. Zmieniająca się narracja i urozmaicone ujęcia incydentów pozwalają uzyskać szerszy wgląd w rozbudowany scenariusz zdarzeń, mamy wrażenie, że równolegle podążamy w kilku kierunkach, przywiązujemy się do postaci i wcale nie jesteśmy pewni ich dalszych losów.

Kontrastowe i wielorakie kreacje bohaterów, każdy z nich wnosi coś ciekawego do przybliżanej historii, z wieloma ich cechami możemy się identyfikować, zastanawiać się, jak my byśmy się zachowali będąc w ich sytuacji. Intryga zapleciona mocnymi węzłami zagrożenia, napięcia i niepewności. Jest mrocznie i koszmarnie, zatrważająco i piekielnie, brutalnie i krwisto, jak na elementy thrillera i horroru przystało. Coś wyjątkowo złego czai się za plecami, powoli rozchodzi w długie cienie, z przerażeniem rozpoznaje się jego kształty, identyfikuje głosy, a kiedy świadomość zgaduje w końcu z czym ma do czynienia, jest już za późno na jakąkolwiek ucieczkę.

Pomysł na główne motywy powieści nie jest oryginalny, ale przy zajmującym podaniu, wtórność tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Człowiek staje się największym potworem, ale i też człowiek jako jedyny może zbawić Ziemię. I jeszcze wszystko otulają szekspirowskie klimaty, klamry twórczości spinające wieki ludzkiej myśli, emocji i marzeń. Abym częściej trafiała na podobne przygody czytelnicze, na wiele godzin frapująco przenoszące w katastroficzne skutki ludzkiej lekkomyślności, zachłanności i pozornego mniemania wielkości, a jednocześnie potęgi strachu i walki o przetrwanie. Już rozglądam się za drugim tomem tej porywającej trylogii.

W tajnej bazie amerykańskiej armii wymyka się spod kontroli naukowy eksperyment, projekt Noe, noszący potencjał ograniczenia nowotworowej plagi, mający zapewnić bezpieczeństwo narodowe, przekształca się w przepis na biologiczną zagładę ludzkości. Wątpliwe etycznie i moralnie wykorzystanie istot człekokształtnych, ukształtowanych przez odnaleziony w boliwijskiej dżungli wirus, w charakterze broni obróciło się przeciwko jej twórcom. W kolejnych księgach powieści obserwujemy, jak testowany środek farmakologiczny generuje wielki kataklizm wirusowy, jak garstka ocalonych odnajduje się po katastrofie, jakie na przestrzeni niemal wieku przetrwały elementy człowieczeństwa, jak powoli wypełnia się tajemnicza i niezrozumiała dla bohaterów misja do spełnienia. Dominująca pozycja USA w sferze militarnej i ekonomicznej już nie istnieje, kontrole nad Ameryką przejmują wirole, człowiek zaś skoncentrowany jest jedynie do podsycaniu słabego płomienia nadziei i zapewnieniu ciągłości swojego gatunku. Czy ludzie odważą się opuścić izolowane kolonie, dające pozory bezpieczeństwa, aby szukać ratunku i wyzwolenia?

bookendorfina.pl
więcej...
Apokalipsa ludzkości. Pozytywna opinia Stephena Kinga to rekomendacja z gatunku tych, których nie można zignorować :) „Przejście” jest w związku z tym lekturą, po którą sięgnąć musiałem (!). Efekt? Bestsellerowym „Bastionem” książka ta bynajmniej nie jest, aczkolwiek… moc jak najbardziej jest! :) Początek tej historii to pochodzący z boliwijskiej dżungli tajemniczy wirus i będący skutkiem jego odkrycia wojskowy „Projekt Neo”. Sam wirus w swych objawach przypomina nieco gorączkę krwotoczną, jednak nader interesujące są jego skutki uboczne – niebywała siła, odporność, możliwa do użycia w mniemaniu wojskowych niepohamowana agresja zarażonych… Są też powiązane z owym skutkiem ubocznym i inne efekty, jak niepprzezwyciężone pragnienie krwi, żądza zabijania… Wampiryzmem to pachnie aż nadto. No ale potencjalna broń to zawsze potencjalna broń – wojsko zatem inwestuje, prowadzi badania i czeka na efekty…

Na czymś – i na kimś - trzeba wirusa testować, zatem dwunastu królików doświadczalnych zostaje nim zainfekowanych. Szumowiny, skazańcy, typy spod ciemnej gwiazdy – co za różnica? Nikt się w końcu o kogoś takiego raczej nie upomni, a więc materiał do eksperymentów wojsko ma idealny. Jedną z ostatnich faz testów jest zainfekowanie wirusem dziecka i tutaj na arenę zdarzeń trafia dziewczynka Amy i mający za zadanie dostarczyć ją w ręce naukowców i wojskowych agent FBI Brad Wolgast. Sytuację komplikuje rodząca się między agentem a dziewczynką więź, to jednak dopiero początek komplikacji, albowiem dwunastu zainfekowanych ucieka z ośrodka badawczego… Efekt? Pandemonium… Zniszczone miasta, zabijana ludność, seryjne infekowanie wirusem całej prawie populacji, użycie broni atomowej, rozpad Stanów Zjednoczonych, niedobitki ludzkości żyjące w zamkniętych i broniących się rozpaczliwie enklawach. Apokalipsa pełną gębą.

Tyle o „godzinie zero”. Justin Cronin jednakże opisuje w „Przejściu” nie tylko wydarzenia wiodące do tragedii, ale także – drugim, równoległym torem – wydarzenia mające miejsce stulecie po katastrofie. Postapokaliptyczny świat widziany oczami Cronina to spustoszona Ameryka pełna enklaw niezarażonych ludzi, w tym Kalifornia, która w czasie katastrofy sprzed stulecia ogłosiła secesję. W równolegle rozrywającej się fabule do kalifornijskich bram puka pewna dziewczynka – Amy… Czy to ta sama Amy, o której mowa w wątku z „godziny zero”? A jeśli tak – czy jest w niej coś wyjątkowego, co pozwoli ludzkości nie tylko przetrwać, ale i wygrać walkę z zarażonymi wirusem bestiami w ludzkiej skórze?

Świetna książka :) To pierwsza część trylogii, która swą objętością, mnogością wątków i znakomitym prowadzeniem akcji daje wielką nadzieję na więcej w kolejnych tomach. Klimat opowieści także jest świetny – rzeczywiście blisko mu do „Bastionu” Kinga :) (choć tam mieliśmy supergrypę, tutaj zaś wirus specyficznej gorączki krwotocznej). Inspiracji Kingiem widać zresztą u Cronina dużo więcej. Sam pomysł i wspomniane podobieństwo do konwencji „Bastionu” to jedno (warto zwrócić przy tym uwagę na zbieżność pomysłów jeśli chodzi o ludzkie enklawy istniejące po katastrofie i ich walkę o przetrwanie). Podobne jak u Kinga jest u Cronina także swoiste gawędziarstwo (które zapewne nie każdemu przypadnie do gustu) oraz szczegółowość wykreowanego w książce świata. Sporo postaci, wydarzeń, ilość wątków fabularnych – jest tego po prostu dużo i pełno wszędzie szczegółów. Można się pogubić jeśli nie czyta się uważnie ;) Mi osobiście bardzo to pasuje, aczkolwiek zapewne nie każdy będzie takim obrotem spraw w tej książce zachwycony.

Podsumowując – polecam, i to bardzo! Z zastrzeżeniem w każdym razie, że musicie się przygotować na opasłe tomiszcze będące częścią jeszcze bardziej opasłego cyklu. Trzeba być na to przygotowanym, ale warto :) Pomysł na tę książkę już nieraz się – nie tylko w literaturze – pojawiał, ale nie zawsze dobrze się sprawdzał na papierze (i na ekranie). Justin Cronin jest jednak na tyle zręcznym twórcą, że w przypadku „Przejścia” pomysł wypada na papierze co najmniej bardzo dobrze :)

Dziękuję Wydawnictwu Albatros za egzemplarz recenzencki.

https://cosnapolce.blogspot.com/2019/03/przejscie-justin-cronin.html
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

NieludzieNieludzie

Kat Falls

W wyniku katastrofy biologicznej tereny na wschód od Missisipi zostały opuszczone. Miliony ludzi, których tajemniczy wirus zamienił w krwiożercze bestie, tłoczą się teraz w Feral Zone…

Nieludzie Kat Falls Wydawca: Uroboros MOBI + EPUB

W wyniku katastrofy biologicznej tereny na wschód od Missisipi zostały opuszczone. Miliony ludzi, których tajemniczy wirus zamienił w krwiożercze bestie, tłoczą się teraz w Feral Zone…

Ebook

Infekcja: GenesisInfekcja: Genesis

Andrzej Wardziak

Nie znamy dnia ani godziny. Gdy w piekle zabraknie miejsca, zmarli wyjdą na ziemię, a zombie-apokalipsa zacznie się w Warszawie...

Nie znamy dnia ani godziny. Gdy w piekle zabraknie miejsca, zmarli wyjdą na ziemię, a zombie-apokalipsa zacznie się w Warszawie...

Ebook

Wieczna nocWieczna noc

Chuck Hogan

Nastał nowy początek. Kiedy miejsce pochodzenia ostatniego z Pradawnych zostało zniszczone, stare wampiry przestały istnieć, podobnie jak dawny porządek świata… Trzecia część trylogii „Wirus” znakomitego duetu pisarskiego, uznana za jedną z najbardziej przerażających książek ostatniej dekady.

Wieczna noc Chuck Hogan Seria: „Wirus” Wydawca: Zysk i S-ka MOBI + EPUB (w wersji papierowej 564 strony)

Nastał nowy początek. Kiedy miejsce pochodzenia ostatniego z Pradawnych zostało zniszczone, stare wampiry przestały istnieć, podobnie jak dawny porządek świata… Trzecia część trylogii „Wirus” znakomitego duetu pisarskiego, uznana za jedną z najbardziej przerażających książek ostatniej dekady.

Ebook

Dying LightDying Light

Raymond Benson

Kilka tygodni przed Igrzyskami Lekkoatletycznymi w Harranie pojawiają się dziwne przypadki zachorowań. Nagle znikają sąsiedzi, spokojny dotąd ojciec morduje rodzinę, żebrak zachowuje się jak bestia...

Kilka tygodni przed Igrzyskami Lekkoatletycznymi w Harranie pojawiają się dziwne przypadki zachorowań. Nagle znikają sąsiedzi, spokojny dotąd ojciec morduje rodzinę, żebrak zachowuje się jak bestia...

Ebook

S.Q.U.A.T. Część 1S.Q.U.A.T. Część 1

Konrad Kuśmirak

Polska B, Białe Miasto, Squat Centrum, a w nim największy wróg: drugi człowiek. Kamyk, jeden z ostatnich wolnych twardzieli, nie wierzy jednak w istnienie dziwnych przybyszów ani w polowania na ludzi…

Polska B, Białe Miasto, Squat Centrum, a w nim największy wróg: drugi człowiek. Kamyk, jeden z ostatnich wolnych twardzieli, nie wierzy jednak w istnienie dziwnych przybyszów ani w polowania na ludzi…

Ebook

Zombie.pl. Część 1Zombie.pl. Część 1

Robert Cichowlas

Polskie zombie w natarciu! Karol miał wszystko. Pieniądze, piękną żonę, wspaniałego synka. Właśnie otworzył restaurację w Gdańsku i przypieczętował sukces. Ale następny ranek przyniósł nie tylko kaca.

Polskie zombie w natarciu! Karol miał wszystko. Pieniądze, piękną żonę, wspaniałego synka. Właśnie otworzył restaurację w Gdańsku i przypieczętował sukces. Ale następny ranek przyniósł nie tylko kaca.

Ebook

Aleja PotępieniaAleja Potępienia

Roger Zelazny

Klasyka literatury postapokaliptycznej. Kultowa powieść wielokrotnego zdobywcy nagród Hugo i Nebula. Na jej podstawie powstał w 1977 roku film. Stała się też inspiracją dla utworu legendarnej grupy Hawkwind.

Aleja Potępienia Roger Zelazny Seria: „Science Fiction, Wehikuł Czasu” Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS MOBI + EPUB (w wersji papierowej 208 stron)

Klasyka literatury postapokaliptycznej. Kultowa powieść wielokrotnego zdobywcy nagród Hugo i Nebula. Na jej podstawie powstał w 1977 roku film. Stała się też inspiracją dla utworu legendarnej grupy Hawkwind.

Ebook

PandemiaPandemia

Jana Wagner

Upiorny świat wyniszczony zarazą. Dokąd mają uciekać ci, którzy pozostali przy życiu? Do czego będą się musieli posunąć, by przetrwać, i jak wiele poświęcić dla tych, których kochają najbardziej?

Pandemia Jana Wagner Wydawca: Zysk i S-ka MOBI + EPUB

Upiorny świat wyniszczony zarazą. Dokąd mają uciekać ci, którzy pozostali przy życiu? Do czego będą się musieli posunąć, by przetrwać, i jak wiele poświęcić dla tych, których kochają najbardziej?

Ebook

EnderEnder

Lissa Price

Przeżyła piekło. Pokonała Enderów. Może wreszcie godnie żyć… Ale są ludzie, którzy nie zamierzają jej na to pozwolić. Obsypana nagrodami kontynuacja bestsellerowego „Startera”.

Ender Lissa Price Wydawca: Albatros MOBI + EPUB

Przeżyła piekło. Pokonała Enderów. Może wreszcie godnie żyć… Ale są ludzie, którzy nie zamierzają jej na to pozwolić. Obsypana nagrodami kontynuacja bestsellerowego „Startera”.

Ebook

DwunastuDwunastu

Justin Cronin

Druga część bestsellerowej trylogii „Przejście” stawianej obok „Bastionu” Stephena Kinga i „Drogi” Cormaca McCarthy’ego. Na Ziemi zaczyna się prawdziwe piekło. Zarażeni – zwani wirolami – atakują każdego napotkanego człowieka, Amerykę ogarnia epidemia. Niedobitki chronią się za wysokimi murami w odciętych od świata koloniach. Spełnia się największy koszmar – teraz to wampiry stanowią przyszłość, a cywilizacji ludzkiej zagraża zagłada…

Dwunastu Justin Cronin Seria: „Trylogia Przejście” Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 672 strony)

Druga część bestsellerowej trylogii „Przejście” stawianej obok „Bastionu” Stephena Kinga i „Drogi” Cormaca McCarthy’ego. Na Ziemi zaczyna się prawdziwe piekło. Zarażeni – zwani wirolami – atakują każdego napotkanego człowieka, Amerykę ogarnia epidemia. Niedobitki chronią się za wysokimi murami w odciętych od świata koloniach. Spełnia się największy koszmar – teraz to wampiry stanowią przyszłość, a cywilizacji ludzkiej zagraża zagłada…

Ebook

Miasto lusterMiasto luster

Justin Cronin

Dwunastu zostało pokonanych. Przerażające stulecie rządów ciemności dobiega wreszcie końca. Ci, którzy ocaleli, zaczynają budować nowe społeczeństwo. Ale w odległej martwej metropolii wciąż czai się Zero. Pierwszy. Ojciec Dwunastu. Dawniej był człowiekiem, teraz jest bestią, która płonie z nienawiści…

Miasto luster Justin Cronin Seria: „Trylogia Przejście” Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 768 stron)

Dwunastu zostało pokonanych. Przerażające stulecie rządów ciemności dobiega wreszcie końca. Ci, którzy ocaleli, zaczynają budować nowe społeczeństwo. Ale w odległej martwej metropolii wciąż czai się Zero. Pierwszy. Ojciec Dwunastu. Dawniej był człowiekiem, teraz jest bestią, która płonie z nienawiści…

Ebook

DwunastuDwunastu

Justin Cronin

Druga część bestsellerowej trylogii „Przejście” stawianej obok „Bastionu” Stephena Kinga i „Drogi” Cormaca McCarthy’ego. Na Ziemi zaczyna się prawdziwe piekło. Zarażeni – zwani wirolami – atakują każdego napotkanego człowieka, Amerykę ogarnia epidemia. Niedobitki chronią się za wysokimi murami w odciętych od świata koloniach. Spełnia się największy koszmar – teraz to wampiry stanowią przyszłość, a cywilizacji ludzkiej zagraża zagłada…

Dwunastu Justin Cronin Seria: „Trylogia Przejście” Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 672 strony)

Druga część bestsellerowej trylogii „Przejście” stawianej obok „Bastionu” Stephena Kinga i „Drogi” Cormaca McCarthy’ego. Na Ziemi zaczyna się prawdziwe piekło. Zarażeni – zwani wirolami – atakują każdego napotkanego człowieka, Amerykę ogarnia epidemia. Niedobitki chronią się za wysokimi murami w odciętych od świata koloniach. Spełnia się największy koszmar – teraz to wampiry stanowią przyszłość, a cywilizacji ludzkiej zagraża zagłada…

Ebook

Miasto lusterMiasto luster

Justin Cronin

Dwunastu zostało pokonanych. Przerażające stulecie rządów ciemności dobiega wreszcie końca. Ci, którzy ocaleli, zaczynają budować nowe społeczeństwo. Ale w odległej martwej metropolii wciąż czai się Zero. Pierwszy. Ojciec Dwunastu. Dawniej był człowiekiem, teraz jest bestią, która płonie z nienawiści…

Miasto luster Justin Cronin Seria: „Trylogia Przejście” Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 768 stron)

Dwunastu zostało pokonanych. Przerażające stulecie rządów ciemności dobiega wreszcie końca. Ci, którzy ocaleli, zaczynają budować nowe społeczeństwo. Ale w odległej martwej metropolii wciąż czai się Zero. Pierwszy. Ojciec Dwunastu. Dawniej był człowiekiem, teraz jest bestią, która płonie z nienawiści…

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.