Słownik frazeologizmów z archaizmami
Pamiątki przeszłości
Słownik frazeologizmów z archaizmami - Opis
Słownik dokumentuje związki wyrazowe z reliktami fonetycznymi, fleksyjnymi, słowotwórczymi, leksykalnymi, semantycznymi, składniowymi, ukazując skalę dziedzictwa kulturowo-językowego w polszczyźnie XXI wieku.
SŁOWNIK ZAWIERA:
• ponad 500 haseł – zabytkowych form języka polskiego,
• około 1000 frazeologizmów, w skład których wchodzą stare wyrazy,
• autentyczne przykłady ilustrujące użycie frazeologizmów,
• ciekawostki językowe,
• alfabetyczny indeks archaizmów będących częścią związków frazeologicznych
DODATKOWE INFORMACJE O SŁOWNIKU:
• wyrazem hasłowym jest archaizm, anachronizm lub historyzm wchodzący w skład danego związku frazeologicznego,
• hasła uporządkowano w układzie alfabetycznym, w obrębie każdego z nich zamieszczono związki wyrazowe,
• niektóre artykuły hasłowe zakończono dodatkowym komentarzem odautorskim, na który składają się m.in. wskazówki faktograficzno-etymologiczne czy dane na temat ewolucji formalno-znaczeniowej poszczególnych słów czy związków wyrazowych.
Słownik jest przydatny zarówno dla językoznawców, jak i w edukacji akademickiej i szkolnej. Jego adresatem jest każdy miłośnik mowy ojczystej.
Słownik frazeologizmów z archaizmami - Informacje szczegółowe
Słownik frazeologizmów z archaizmami - Opinie i Komentarze
Podobne publikacje
Kultura języka polskiegoKultura języka polskiego
Zaktualizowane i uzupełnione wydanie cenionego podręcznika akademickiego z dziedziny kultury języka. Profesor Andrzej Markowski omawia najważniejsze tendencje współczesnej polszczyzny, pokazuje żywe związki zachodzące pomiędzy językiem a kulturą. Analizuje aktualne tendencje leksykalne, zwraca uwagę na nowe wyrazy i związki wyrazowe.
Teoria. Zagadnienia leksykalne
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN MOBI + EPUBZaktualizowane i uzupełnione wydanie cenionego podręcznika akademickiego z dziedziny kultury języka. Profesor Andrzej Markowski omawia najważniejsze tendencje współczesnej polszczyzny, pokazuje żywe związki zachodzące pomiędzy językiem a kulturą. Analizuje aktualne tendencje leksykalne, zwraca uwagę na nowe wyrazy i związki wyrazowe.
Kultura języka polskiegoKultura języka polskiego
Zaktualizowane i uzupełnione wydanie cenionego, nowoczesnego podręcznika akademickiego z dziedziny kultury języka, poświęconego problemom poprawnej wymowy i pisowni. Autor wykorzystał wieloletnie doświadczenie z pracy w Radzie Języka Polskiego oraz w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego do stworzenia aktualnego, praktycznego i jedynego na polskim rynku wydawniczym podręcznika akademickiego o takiej tematyce.
Wymowa, ortografia, interpunkcja
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN MOBI + EPUBZaktualizowane i uzupełnione wydanie cenionego, nowoczesnego podręcznika akademickiego z dziedziny kultury języka, poświęconego problemom poprawnej wymowy i pisowni. Autor wykorzystał wieloletnie doświadczenie z pracy w Radzie Języka Polskiego oraz w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego do stworzenia aktualnego, praktycznego i jedynego na polskim rynku wydawniczym podręcznika akademickiego o takiej tematyce.
EcholalieEcholalie
Od gaworzenia do dziedzictwa wieży Babel, od języków judaizmu i islamu do koncepcji martwego języka – „Echolalie” zapraszają nas do refleksji nad naturą zwierzęcia, które mówi i zapomina.
O zapominaniu języka
Seria: „Lingwistyka” Wydawca: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria MOBI + EPUBOd gaworzenia do dziedzictwa wieży Babel, od języków judaizmu i islamu do koncepcji martwego języka – „Echolalie” zapraszają nas do refleksji nad naturą zwierzęcia, które mówi i zapomina.
czyli Poprawna polszczyzna w praktyce
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN MOBI + EPUB (w wersji papierowej 332 strony)Konteksty stylistykiKonteksty stylistyki
Książka prof. Elżbiety Sękowskiej jest poświęcona stylom współczesnej polszczyzny. W praktyczny sposób pokazuje metody badawcze, dzięki którym możemy analizować poszczególne typy tekstów za pomocą narzędzi stylistycznych.
Od orędzia do mowy noblowskiej
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN MOBI + EPUB (w wersji papierowej 220 stron)Książka prof. Elżbiety Sękowskiej jest poświęcona stylom współczesnej polszczyzny. W praktyczny sposób pokazuje metody badawcze, dzięki którym możemy analizować poszczególne typy tekstów za pomocą narzędzi stylistycznych.
Kobieta na językachKobieta na językach
Publikacja dla miłośników języka polskiego. Prezentuje żeńskie formy nazw zawodów i funkcji. Pokazuje, jak bardzo współczesna polszczyzna jest różnorodna i dynamiczna, jak zmienia się wraz z rzeczywistością, w której żyjemy. To kolejny głos propagujący feminatywy w drodze do zmniejszenia, czy wręcz całkowitego zlikwidowania asymetrii w języku.
Publikacja dla miłośników języka polskiego. Prezentuje żeńskie formy nazw zawodów i funkcji. Pokazuje, jak bardzo współczesna polszczyzna jest różnorodna i dynamiczna, jak zmienia się wraz z rzeczywistością, w której żyjemy. To kolejny głos propagujący feminatywy w drodze do zmniejszenia, czy wręcz całkowitego zlikwidowania asymetrii w języku.
Przymiotnik jako przyłączone wyr...Przymiotnik jako przyłączone wyrażenie predykatywne
Praca porusza problematykę poświęconą teorii i metodologii opisu przymiotnika. Wchodzi w obszar badawczy zarówno językoznawstwa teoretycznego, jak i polonistycznego.
Analiza formalizacji
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFPraca porusza problematykę poświęconą teorii i metodologii opisu przymiotnika. Wchodzi w obszar badawczy zarówno językoznawstwa teoretycznego, jak i polonistycznego.
Dowcipy językowe z dawnych czasówDowcipy językowe z dawnych czasów
Analiza dowcipów językowych publikowanych w czasopismach humorystycznych i satyrycznych z 2. połowy XIX i pierwszych czterech dekad XX w, wydawanych m.in. w Krakowie, Warszawie i we Lwowie.
Od powstania styczniowego do II wojny światowej
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas PDFAnaliza dowcipów językowych publikowanych w czasopismach humorystycznych i satyrycznych z 2. połowy XIX i pierwszych czterech dekad XX w, wydawanych m.in. w Krakowie, Warszawie i we Lwowie.
Zjednoczeni w mowieZjednoczeni w mowie
Praca z zakresu psycholingwistyki poświęcona poszukiwaniu stopnia zależności między językiem a procesami poznawczymi.
Względność językowa w ujęciu dynamicznym
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Scholar PDFPraca z zakresu psycholingwistyki poświęcona poszukiwaniu stopnia zależności między językiem a procesami poznawczymi.
Al-Ǧāḥiẓ and his theory of socia...Al-Ǧāḥiẓ and his theory of social communication
Book dedicated Al-Ǧāḥiẓ, an Arabic scientist of the 9th century, the author of theory of social communication which may be compared to the late 20th century Mikhail Bakhtin’s theory of discourse.
Book dedicated Al-Ǧāḥiẓ, an Arabic scientist of the 9th century, the author of theory of social communication which may be compared to the late 20th century Mikhail Bakhtin’s theory of discourse.