Typ publikacji

Kategorie

Wydawca

Cena

Rodzaje publikacji

Format

Stefan „Wiech” Wiechecki - liczba pozycji (1)

ur. 10 sierpnia 1896, Warszawa
zm. 26 lipca 1979, Warszawa

Pseudonim „Wiech”, satyryk, publicysta, dziennikarz. Prozaik uznawany za uosobienie warszawskości, nazywany „Homerem warszawskiej ulicy i warszawskiego języka”. W 1916 r. zdał maturę w elitarnym gimnazjum Wojciecha Górskiego i wstąpił do I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. W 1918 r. wrócił do cywila. W 1920 r. wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako żołnierz 2. Pułku Ułanów. Za lojalną służbę został odznaczony Krzyżem Walecznych. W latach 1924–26 był dyrektorem Teatru Popularnego na Woli. Po jego upadku zatrudnił się w dziennikach „Kurier Warszawski” i „Kurier Czerwony” i zajmował się przygotowywaniem sprawozdań z rozpraw prowadzonych przez śródmiejskie sądy grodzkie. Z czasem zainspirowany nimi stworzył charakterystyczny styl gwarowy, którym posługiwał się w swojej publicystyce.
Największą popularność przyniosły prozaikowi felietony przedstawiające codzienne życie stolicy, opublikowanych m.in. w zbiorach „Ja panu pokażę!” (1938), „Wiadomo – stolica!” (1946), „Helena w stroju niedbałem” (1949), „Ksiuty z Melpomeną” (1963), „Śmiech śmiechem” (1968).
Twórczość satyryka nie wszystkim przypadła do gustu. Jawnie krytykowali ją m.in. Jan Błoński, Zygmunt Lichniak, Jacek Bocheński. W 1951 r. wszystkie utwory „Wiecha” zostały objęte cenzurą i usunięte z bibliotek. Dopiero po latach autor został przywrócony do publicznego obiegu.
Stefan Wiechecki został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi, a jego imieniem nazwano w 2006 r. pieszy pasaż w Śródmieściu Warszawy.

Widok:
Na stronie:
Audiobook

Dmuchnij pan w balonikDmuchnij pan w balonik

Stefan Wiechecki

Niezrównany mistrz humoru w zbiorze pt. „Dmuchnij pan w balonik” kreśli zabawny obraz dawnej Warszawy! Gratka dla znawców literatury i miłośników książki czytanej.

Niezrównany mistrz humoru w zbiorze pt. „Dmuchnij pan w balonik” kreśli zabawny obraz dawnej Warszawy! Gratka dla znawców literatury i miłośników książki czytanej.