Ebook

Strefa skażenia

Przerażająca prawda o eboli

Wydawca:
Format:
29,90 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Strefa skażenia - Opis

Kapitalne połączenie literatury faktu z thrillerem medycznym. Pierwsi zakażeni, opisy przebiegu choroby, ścieżki rozwoju wirusa. Ebola wciąż czyha na życie każdego z nas...

W sierpniu 2014 roku świat stanął na krawędzi zagłady. Epidemia eboli szybko opanowała najpierw Gwineę, a potem całą Afrykę Zachodnią. W krótkim czasie pojawiły się pierwsze ogniska choroby poza Czarnym Lądem. Migawki telewizyjne z miejsc objętych epidemią budzą grozę, ale prawda jest jeszcze bardziej przerażająca – ebola za każdym razem zbiera krwawe żniwo. W niewyobrażalnych męczarniach ginie około 90 procent zarażonych. Później wirus znika i skrycie czeka, żeby móc ponownie zaatakować i zabijać jak najskuteczniejszy bezwzględny seryjny morderca.
„Strefa skażenia” prezentuje burzliwą historię badań nad ebolą. Pierwsi zakażeni, drobiazgowe opisy przebiegu choroby, specjalistyczne laboratoria, ścieżki rozwoju wirusa i dramatyczne pomyłki, które mogły przypieczętować nasz los już dawno temu. Wcześniej udawało się zażegnać kryzys. Ale czy i tym razem, w obliczu kolejnego zagrożenia niepowstrzymanej pandemii, ludzkość wygra walkę o swe istnienie?
Fascynująca historia najgroźniejszego seryjnego mordercy!

„Jedna z najstraszniejszych rzeczy, jakie miałem okazję przeczytać” – Stephen King

„Najbardziej zaraźliwa książka popularnonaukowa” – „People”

„Porywający thriller non-fiction” – „The New York Times”

Strefa skażenia - Informacje szczegółowe

Współtwórca:
Jerzy Kuryłowicz (tłumacz)
Miejsce i rok wydania:
Kraków 2015
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Tytuł oryginalny:
The Hot Zone
Język oryginalny publikacji:
angielski
ISBN:
978-837-924-309-9, 978-837-924-310-5
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 3,26 MB / mobi 8,09 MB

Strefa skażenia - Opinie i Komentarze

Z czystym sumieniem stwierdzam, że była to najlepsza książka, którą do tej pory miałam okazję przeczytać. Czytałam ją z zapartym tchem, rozkładając ją w odpowiednich ilościach na kolejne dni. Bo podobno szczęście się dozuje. To było moje szczęście. Jest, bo mam książkę w swojej kolekcji ! Książka opisuje prawdziwe wydarzenia (dosłownie mrożące krew w żyłach), bohaterowie występujący w niej są autentyczni. Autor poznał całą historię od podszewki, zaznajamiał się z ludźmi biorącymi udział w opisywanych akcjach, poznawał ich myśli, analizował reakcje, co ostatecznie doprowadziło go do miejsca, w którym cała historia się rozpoczęła.
Wstrząsający thriller medyczny- to mało powiedziane.

"Strefa skażenia" została podzielona na cztery części. Nie wiem czy było to umyślne, czy przypadkowe- w każdym razie mamy cztery poziomy bezpieczeństwa biologicznego. Aby dostać się do pierwszej części książki musimy osobiście przebrnąć przez wszystkie cztery poziomy bezpieczeństwa biologicznego, co jeszcze bardziej nastraja na to, co czeka na czytelnika na kolejnych stronach.

Na początku należy pokrótce scharakteryzować wirus i chorobę, które w tak dobitny sposób zostały zaprezentowane w książce. Nie wiem jak Wy, ale ja nigdy nie zagłębiałam się w wiadomości dotyczące przebiegu choroby wywołanej wirusem ebola, nie wspominając o jego historii, czy przeprowadzaniu badań. I w życiu nie byłabym w stanie stwierdzić, że można to wszystko ująć w tak ciekawy dla czytelnika sposób, że ten nie będzie w stanie oderwać się od książki, że będzie chciał więcej.

Ebola jest wirusem wyjątkowo zaraźliwym, przenoszonym między organizmami żywymi przez m.in. fekalia, ślinę, mocz, krew- "molekularny rekin".

"Osoba zakażona wirusem wytwarza wiele z tych płynów w sposób niekontrolowany, czasami w dużych ilościach. Około połowy przypadków dotyczy krwotoków."
"Nazwa wirusa ebola pochodzi od rzeki Ebola, największego dopływu Mongali, która wpada do Konga."

W książce zostały wyróżnione wirusy: ebola marburg, ebola zair (określany jako najgroźniejszy), ebola sudan, ebola reston, dodatkowo zamieszczone zostały okrojone informacje o wirusie HIV.

"Wirus ebola niszczył narządy wewnętrzne, więc po śmierci ciało ulegało gwałtownemu rozkładowi."

Historia książki rozpoczyna się na wniesieniu wygasłego wulkanu w Afryce Środkowej (dopiero teraz znalazłam chwilę, na odnalezienie tego miejsca na mapie i obejrzenie zdjęć zamieszczonych w Internecie- szczerze mówiąc, wyobrażałam to sobie nieco inaczej). Na zboczu wulkanu Elgon znajduje się jaskinia Kitum, która jest prawdopodobnym rezerwuarem wirusa ebola marburg. Mężczyzna i chłopiec stają się ofiarami tego szaleńczego wirusa po wizytach w jaskini. I to jest dopiero początek.

"Inni pacjenci w poczekalni wstają i odsuwają się od mężczyzny leżącego na podłodze. Wzywają lekarza. Wokół Moneta szybko rozlewa się czerwona kałuża. Po unicestwieniu swego żywiciela wirus wydostaje się wszystkimi otworami na zewnątrz, szukając nowej ofiary"

Preston opisuje również wydarzenia mające miejsce w 1989 roku w Reston (od którego wzięła się nazwa wirusa). Był to nowy wirus, którego działanie nie było jeszcze znane, jedynie wiadome było, że sieje spustoszenie wśród małp. Czytając rozdziały opisujące wydarzenia mające miejsce w małpiarni na całym ciele miałam ciarki. Zginęły setki (nie chcę nawet myśleć, że mogły to być tysiące) zwierząt. Zwierzęcy dramat, piekło.

Szczerze mówiąc, nie wiem czy potrafiłabym pracować w takim specjalistycznym laboratorium, w kombinezonie, narażając się na śmierć. Nie wyobrażam sobie, że musiałabym mordować niewinne (co prawda zainfekowane) zwierzęta. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym wejść do jaskini Kitum. Oczywiście, ciekawość ciekawością, ale wszystko ma swoje granice.

Zastanawia mnie, dlaczego potrzebowaliśmy 20 lat, aby ta książka wreszcie trafiła do Polski? Nie jestem w stanie tego zrozumieć.
więcej...
Depresja - wiele ludzi się z niej śmieje. No, tak. Przecież w dzisiejszym społeczeństwie to takie śmieszne, że ktoś właśnie umiera. Osoba cierpiąca na tę wyjątkowo ciężką chorobę, sam nie da rady z niej wyjść. Czuje się jak zamknięty w pokoju. Pokój zaczyna się palić, a on nie mogąc wyjść w końcu siada na środku i się poddaje. Bezsilność. Ból. Duszone cierpienie.

Właśnie takim człowiekiem był Ronald Reng, który miał wszystko. Kochającą rodzinę, wciąż rozwijającą się karierę, szczęście w życiu osobistym i zawodowym. Jednak jedno traumatyczne przeżycie sprawiło, że to wszystko przestało mieć sens. Reng dusił to w sobie, nikt nie dostrzegł jego problemów. Wszyscy wiedzieli, że jest problem, ale nie znali jego skali. To wszystko popchnęło go w stronę śmierci. Do samobójstwa.

Autor otwiera oczy na ludzkie cierpienie, którego nie widać. Najboleśniejsze cierpienie. Przecież ból fizyczny po przekroczeniu pewnej granicy zabija, natomiast ból psychiczny zabija cały czas, a my nadal żyjemy.

Książka napisana bardzo profesjonalnie, rzetelnie i z wyczuciem. Stworzył ją przyjaciel Roberta Enke, ale jak sam mówi, to właśnie bramkarz chciał ją napisać. Czytałam ją od początku z wielkim zainteresowaniem, nie mogłam się oderwać. Teraz mam wrażenie, że znałam tego człowieka.

To opowieść o życiu człowieka. Nie opis meczy, spis sukcesów zawodowych, perypetii z klubami piłkarskimi, straconych bramkach i wielkich tryumfach. Owszem, te informacje grają istotną rolę, ale nie najważniejszą. Poznajemy Enke od dzieciństwa, kiedy to grał z kolegami w piłkę, a trzepak wyznaczał bramkę. Wędrujemy przez miłości, niepowodzenia, zwycięstwa, przez radość, życiowe tragedie, aż w końcu docieramy do momentu kulminacyjnego i emocji następujących. Odkrywamy tajemnice, dowiadujemy się ogólnie wiadomych rzeczy. Żyjemy życiem tych ludzi.

Przystępnie napisane, wciągająca, chwytająca za gardło historia, a mimo wszystko... męczyłam się z tą książką. Nie mam pojęcia, czemu to zawdzięczać. Nie, nie nudziłam się, ale czytało się to ciężko. Jak teraz na to patrze, jest to bez sensu i zaprzeczam sama sobie, aczkolwiek w pewien sposób naprawdę nie było łatwo dotrwać do końca tej książki. Czytałam ją bardzo długo, wręcz nienaturalnie, co sprawiało, że musiałam czytać bardzo wyrywkowo, ok.20 stron, które zajmowały mi 50 minut, co w normalnym wypadku zakrawa u mnie na niemożliwość.

Nigdy nie byłam i raczej nie będę fanką piłki nożnej. Owszem, lubię obejrzeć mecz od czasu do czasu, ale to tyle jeżeli chodzi o futbol. Ta książka nie jest tylko dla fanów tego sportu, także dla każdego innego, niezwiązanego z tą dyscypliną czytelnika. Wyniosłam z niej wiele, jest bardzo wartościowa. Polecam ją każdemu bez względu na wiek czy upodobania sportowe. Przyznam, że jeszcze nigdy nie słyszałam o Robercie Enke mimo, że jego samobójstwo było głośną sprawą. Teraz wiem, że nigdy go nie zapomnę.
Blog: Chcę coś znaczyć w świecie książek
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś...Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze

Christian Unge

Młody lekarz chce zdobyć doświadczenie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Wyrusza do Burundi. Tam skonfrontuje się z realiami, które ukształtują go na zawsze. Jego opowieść pozwala poczuć ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na tych, którzy decydują o ludzkim życiu.

Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze Christian Unge Wydawca: Wielka Litera MOBI + EPUB (w wersji papierowej 288 stron)

Młody lekarz chce zdobyć doświadczenie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Wyrusza do Burundi. Tam skonfrontuje się z realiami, które ukształtują go na zawsze. Jego opowieść pozwala poczuć ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na tych, którzy decydują o ludzkim życiu.

Ebook

Korespondenci.plKorespondenci.pl

Dorota Kowalska

Korespondent wojenny: zawód czy sposób na życie? Wstrząsające historie ludzi, którzy relacjonując najważniejsze konflikty przełomu XX i XXI wieku nierzadko płacą za to najwyższą cenę.

Korespondent wojenny: zawód czy sposób na życie? Wstrząsające historie ludzi, którzy relacjonując najważniejsze konflikty przełomu XX i XXI wieku nierzadko płacą za to najwyższą cenę.

Ebook

Serce pasowałoSerce pasowało

Anna Mateja

Anna Mateja, znana dziennikarka i publicystka, zabiera nas na sale operacyjne. Pozwala obserwować zmagania wybitnych polskich chirurgów, którzy mimo oporu środowiska medycznego wcielali w życie śmiałe, wizjonerskie pomysły. Jej świetnie udokumentowana książka to jedna z pierwszych prób opisu pionierskich operacji transplantologicznych w Polsce.

Anna Mateja, znana dziennikarka i publicystka, zabiera nas na sale operacyjne. Pozwala obserwować zmagania wybitnych polskich chirurgów, którzy mimo oporu środowiska medycznego wcielali w życie śmiałe, wizjonerskie pomysły. Jej świetnie udokumentowana książka to jedna z pierwszych prób opisu pionierskich operacji transplantologicznych w Polsce.

Ebook

Bieżeństwo 1915Bieżeństwo 1915

Aneta Prymaka-Oniszk

I wojna światowa i rewolucja październikowa. Żołnierze, przesuwająca się linia frontu, strach, niebezpieczeństwo. Jedynym ratunkiem – ucieczka. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Śmierć zbiera wśród nich obfite żniwo. Aneta Prymaka-Oniszk przedstawia historia, którą można opowiadać z wielu perspektyw: ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji, chłopów, których świat ginie na ich oczach, ofiar kolejnych wojen.

I wojna światowa i rewolucja październikowa. Żołnierze, przesuwająca się linia frontu, strach, niebezpieczeństwo. Jedynym ratunkiem – ucieczka. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Śmierć zbiera wśród nich obfite żniwo. Aneta Prymaka-Oniszk przedstawia historia, którą można opowiadać z wielu perspektyw: ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji, chłopów, których świat ginie na ich oczach, ofiar kolejnych wojen.

Ebook

AgoniaAgonia

Paweł Kapusta

Świeże, ostre, wyraziste spojrzenie i skondensowane, reporterskie pióro. Paweł Kapusta przedstawia codzienność personelu medycznego. Z jego reportaży wyłania się wstrząsający obraz polskiej rzeczywistości szpitalno-ratunkowej, pełnej czarnych dziur, za które płaci się w najlepszym razie zdrowiem.

Świeże, ostre, wyraziste spojrzenie i skondensowane, reporterskie pióro. Paweł Kapusta przedstawia codzienność personelu medycznego. Z jego reportaży wyłania się wstrząsający obraz polskiej rzeczywistości szpitalno-ratunkowej, pełnej czarnych dziur, za które płaci się w najlepszym razie zdrowiem.

Ebook

Sprawy sercoweSprawy sercowe

Thomas Morris

Oszałamiająca relacja z 11 przełomowych operacji. Thomas Morris, ceniony dziennikarz BBC, opowiada w „Sprawach sercowych” historię kardiochirurgii, na którą składają się lata porażek i triumfów, zazdrości i rywalizacji, brawury i uporu w walce o ludzkie życie. „Przyprawiające o zawrót głowy dzieje chirurgii serca są równie ważne jak rozwój fizyki jądrowej, komputerów czy rakiet. Thomas Morris nareszcie opowiedział tę historię jak należy” – „Sunday Times”

Sprawy sercowe

Historia serca w jedenastu operacjach

Thomas Morris Wydawca: Wydawnictwo Literackie MOBI + EPUB (w wersji papierowej 560 stron)

Oszałamiająca relacja z 11 przełomowych operacji. Thomas Morris, ceniony dziennikarz BBC, opowiada w „Sprawach sercowych” historię kardiochirurgii, na którą składają się lata porażek i triumfów, zazdrości i rywalizacji, brawury i uporu w walce o ludzkie życie. „Przyprawiające o zawrót głowy dzieje chirurgii serca są równie ważne jak rozwój fizyki jądrowej, komputerów czy rakiet. Thomas Morris nareszcie opowiedział tę historię jak należy” – „Sunday Times”

Ebook

Ludzie czy bogowieLudzie czy bogowie

Krystyna Bochenek

Kto to jest lekarz? Na jaką nagrodę mogą liczyć lekarze i jak się mierzą z porażkami? Skąd czerpią wzory? Czego się boją? 27 rozmów o życiu, śmierci, miłości, zdrowiu, chorobie i szczęściu.

Kto to jest lekarz? Na jaką nagrodę mogą liczyć lekarze i jak się mierzą z porażkami? Skąd czerpią wzory? Czego się boją? 27 rozmów o życiu, śmierci, miłości, zdrowiu, chorobie i szczęściu.

Ebook

Po pierwsze nie szkodzićPo pierwsze nie szkodzić

Henry Marsh

Spektakularne sukcesy w walce o życie chorych i dotkliwe porażki, refleksje na temat postępu i granic medycyny – „Po pierwsze nie szkodzić” to niesamowita opowieść wybitnego brytyjskiego neurochirurga, który na co dzień mierzy się z chorobami mózgu. Światowy bestseller i jedna z najważniejszych książek 2015 r. według „New York Timesa”, „Financial Timesa” i „The Economist”.

Spektakularne sukcesy w walce o życie chorych i dotkliwe porażki, refleksje na temat postępu i granic medycyny – „Po pierwsze nie szkodzić” to niesamowita opowieść wybitnego brytyjskiego neurochirurga, który na co dzień mierzy się z chorobami mózgu. Światowy bestseller i jedna z najważniejszych książek 2015 r. według „New York Timesa”, „Financial Timesa” i „The Economist”.

Ebook

Ucieczka na szczytUcieczka na szczyt

Bernadette McDonald

Przez wspinaczkę do wolności – książka kanadyjskiej pisarki to wyróżniona prestiżowymi nagrodami opowieść o najwybitniejszych polskich himalaistach i ich zapierających dech w piersiach dokonaniach.

Przez wspinaczkę do wolności – książka kanadyjskiej pisarki to wyróżniona prestiżowymi nagrodami opowieść o najwybitniejszych polskich himalaistach i ich zapierających dech w piersiach dokonaniach.

Ebook

HebanHeban

Ryszard Kapuściński

Opowieść o wielu twarzach Afryki – kontynentu ponad tysiąca języków, nieokiełznanej przyrody, skrajnych kontrastów, wciąż pozostającego dla większości Europejczyków nieprzeniknioną zagadką.

Opowieść o wielu twarzach Afryki – kontynentu ponad tysiąca języków, nieokiełznanej przyrody, skrajnych kontrastów, wciąż pozostającego dla większości Europejczyków nieprzeniknioną zagadką.

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.