Cena

Tadeusz Nyczek - liczba pozycji (0)

ur. 1 sierpnia 1946, Kraków

Krytyk literacki, teatralny i plastyczny. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Od 1969 r. publikuje w prasie literackiej i kulturalnej, m.in. w czasopismach „Życie Literackie”, „Miesięcznik Literacki”, „Dialog”, „Przegląd Powszechny”, „Pismo”.
Do 1981 r. należał do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W okresie 1982–89 redagował podziemne pismo „Arka”, w którym pisał pod pseudonimem Rayska, a w paryskim wydaniu dwumiesięcznika jako Woyski. W latach 1984–92 wspólnie z Maciejem Szybistem prowadził znaną w Krakowie galerię sztuki Inny Świat.
Otrzymał wiele laurów za swoją działalność literacką i kulturalną, m.in. Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca za zbiór analiz „22 razy Szymborska” (1998) oraz Nagrodę im. Kazimierza Wyki (2000). Prowadził warsztaty dramaturgiczne w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Opublikował wiele książek z zakresu literatury, teatru i sztuk plastycznych, m.in. „Teatr Pleonazmus”, „Pełnym głosem. Teatr studencki w Polsce 1970–75”, „Lakierowanie kartofla i inne teksty teatralne”, „Pióra orle, pawie, gęsie”, „Alfabet teatru dla analfabetów i zaawansowanych”.

Widok:
Na stronie:

Wyszukiwanie nie zwróciło żadnych rezultatów