Ebook

Tkanki

Format:
EPUB + MOBI (w wersji papierowej 456 stron)
29,90 zł
Skonfiguruj szybki zakup Do schowka

Tkanki - Opis

Wciągający thriller, który pokazuje, że serce nigdy nie zapomina... Dominika van Eijkelenborg, autorka powieści „Kiedy będziemy deszczem”, po raz kolejny skłania czytelników do zrewidowania zapatrywań. Wywołuje stan niepokoju, roztaczając wizję trudnych do wyjaśnienia zdarzeń. Stawia pytania o to, co wydaje się niemożliwe, czy jednak na pewno?

Nastoletnia Evi Brouwer cierpi na poważną chorobę serca. Konieczny jest przeszczep. Czas mija nieubłaganie. Wraz z jego upływem szanse dziewczyny maleją coraz bardziej. Kiedy jej zrozpaczona matka traci nadzieję, niespodziewanie pojawia się ratunek. Dawcą serca zostaje młoda dziewczyna Finya, która zginęła w wypadku samochodowym.
Nikt nie podejrzewał, że przeszczepione serce zachowa wspomnienia i cechy osobowości Finyi. Wkrótce nowy organ staje się intruzem, który całkowicie przejmuje kontrolę nad Evi. Nastolatkę zaczynają dręczyć sny, których nie potrafi zrozumieć. Jakaś tajemnicza siła prowadzi ją w nieznane dotąd miejsca i pcha w ramiona tajemniczego Sandera.
Matka Evi czuje, że dopiero teraz może stracić córkę na zawsze. Postanawia zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Czy zdoła przekonać kogoś, że z jej córką dzieje się coś strasznego? Czy nowe serce chce zaszkodzić dziewczynie?

O AUTORCE:
DOMINIKA VAN EIJKELENBORG – polska autorka pochodząca z Suwalszczyzny; studiowała i pracowała w Krakowie. Z wykształcenia jest pedagogiem, z zamiłowania łuczniczką, entuzjastką jogi i pisarką. Mama dwóch córek – owoców szalonego romansu, który przerodził się w wielką miłość i zawiódł ją do Holandii, gdzie obecnie mieszka.

Tkanki - Informacje szczegółowe

Miejsce i rok wydania:
Białystok 2018
Rodzaj publikacji:
Język publikacji:
Rok pierwszej publikacji książkowej:
2018
ISBN:
978-83-656-0198-8
Zabezpieczenie:
znak wodny
Liczba plików do pobrania:
2 (epub, mobi)
Rozmiar plików do pobrania:
epub 1,76 MB / mobi 4,34 MB

Tkanki - Opinie i Komentarze

Po książkę Dominiki van Eijkelenborg pt. „Tkanki” sięgnęłam nieprzypadkowo, ponieważ była najbardziej wyczekiwaną premierą lutego 2018 roku. Autorkę już znałam, gdyż czytałam jej powieść „Kiedy będziemy deszczem” i głęboko zapadła mi ona w pamięć. Pani Dominika jest Polką pochodzącą z Suwalszczyzny, studiowała i pracowała w Krakowie. Obecnie mieszka w Holandii, stąd obco brzmiące nazwisko. „Tkanki” są thrillerem, a to mój ulubiony gatunek literacki. Dużą ciekawość wzbudził tytuł książki, bo słowo „tkanka” jest terminem histologicznym. Natomiast histologia leży w kręgu moich zainteresowań. Okładka utrzymana została w niepokojących odcieniach fioletu; kojarzy się z barwami preparatów histologicznych. Przedstawia ona niewyraźną, rozmazaną i nieco asymetryczną twarz dziewczyny. Na ten obraz nakładają się dwa nieregularne i błyszczące kształty. Na górze okładki białą czcionką wypisano zdanie „Czy wraz z sercem można przeszczepić wspomnienia i uczucia innej osoby?”, co idealnie wprowadza w tematykę powieści, którą jest transplantologia i pamięć tkankowa. Dominika van Eijkelenborg w wywiadzie dla Wydawnictwa Kobiecego przyznaje, że artykuł o pamięci tkankowej u ludzi po przeszczepach znalazła przypadkowo, przeglądając magazyn dla kobiet. Uznała, że temat jest kontrowersyjny, niosący ze sobą więcej pytań niż odpowiedzi. Główną bohaterką utworu jest nastolatka Evi Brouwer. Dziewczyna cierpi na bardzo zaawansowaną kardiomiopatię, która w efekcie doprowadza do skrajnego wyczerpania organizmu. Jedynym ratunkiem dla Evi jest przeszczep. Czytelnik zostaje wprowadzony w tematykę transplantologii, poznaje dylematy towarzyszące biorcom i rodzinom dawców. Chora mówi: „Czy to sprawiedliwe i dobre, że pragnę żyć za cenę czyjejś śmierci? Życie z myślą, że ktoś umarł, a ja żyję? Czy odczuwa się wyrzuty sumienia? Czy tylko radość?".

Książka skłania do refleksji, daje wyobrażenie tego, co może dziać się w umyśle osób śmiertelnie chorych. Poznajemy zmiany zachodzące w psychice umierającej nastolatki i jej matki - Chantal Simons. Evi i Chantal łączy wyjątkowa więź uczuciowa, która wydaje się niezniszczalna i ponadczasowa. Dawcą dla Evi zostaje młoda dziewczyna. Finija, która zginęła w wypadku samochodowym. Transplantacja w sensie medycznym udaje się, lecz niespodziewanie przeszczepiony organ przejmuje kontrolę nad biorcą. Evi zaczyna miewać niepokojące sny, zmieniają się jej upodobania - począwszy od kulinarnych, a skończywszy na doborze przyjaciół. Ku rozpaczy matki pogarszają się jej relacje z córką. Kobieta czuje, że zaczyna tracić Evi. Wyczuwając zagrożenie, postanawia rozwikłać zagadkę zmiany osobowości córki.

Główna bohaterka jest w wieku zbliżonym do mojego, co pozwoliło mi się z nią zidentyfikować. Interesujące jest, że narratorami książki są - Evi, Chantal, brat Finyi i jej chłopak Sander Horst. Dzięki temu doskonale oddane są stany emocjonalne bohaterów. Poznajemy historię z różnych perspektyw. Dawało mi to poczucie bliskości niemal z każdą z postaci. Czytelnik dysponuje szeroką wiedzą. Czułam się mądrzejsza o tę wiedzę do tego stopnia, że niejednokrotnie miałam ochotę służyć podpowiedzią bohaterom w trudnych sytuacjach.

W „Tkankach” pojawia się też wątek romansu tak bardzo skomplikowanego, że całkowicie mnie pochłonął. Jest element kryminału i zagadki do rozwiązania. Autorka genialnie buduje napięcie. Niepokój rośnie, tempo akcji przyspiesza, a czytelnik dosłownie nie jest w stanie nawet na chwilę porzucić lektury. Wnikamy w mroczne zakamarki umysłu. Czytając, dążymy do odkrycia prawdy. Poznajemy bardzo plastyczne opisy postaci. Jednym z bohaterów jest nawet kot Karol, co dla mnie - miłośniczki tych czworonogów - stanowi dużą atrakcję.

Walorem powieści jest zrozumiały i ekspresyjny język. Cała akcja dzieje się w Holandii. Byłam ciekawa, jak wygląda życie w tym kraju, a szczególnie szkolnictwo. Rzeczywiście, po lekturze zyskałam dużo informacji na ten temat. Podoba mi się to, że bohaterowie są bardzo zróżnicowani, charakterystyczni i niepowtarzalni. Nawet czarne charaktery opisane są w sposób zachęcający do ich poznania. Żałuję, że finał powieści nie kończy wszystkich wątków. Autorka zostawia czytelnikowi możliwość współtworzenia zakończenia.

„Co, jeśli serce, za którego głosem podążasz nie jest twoje?” Niech to niepokojące zdanie zachęci potencjalnego czytelnika do lektury „Tkanek”. Czekaja was niespodzianki i zapewniam, że książka nie pozwoli wam się nudzić.

A czy ty podpisałeś zgodę na transplantację? Może się wahasz?
Oliwia, lat 16
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl
więcej...
"Jak się wkrótce okazało, wróg, z którym przyszło nam się zmierzyć, chciał nie tylko zdrowia naszej córki. Mimo usilnych starań, by go kontrolować, rozprzestrzeniał się po naszym życiu jak infekcja." Tematyka przeszczepu organu, a wraz z nim wspomnień, uczuć, osobowości dawcy, jest chętnie wykorzystywana w literaturze, zwłaszcza mającej dostarczyć czytelnikowi sporej porcji dreszczyku i emocji. I nic dziwnego, transplantacja od zawsze budzi kontrowersje, skrywa tajemnice, które pasjonują nie tylko środowisko naukowe, ale też podkręcają wyobraźnię zwykłego człowieka. Pamięć tkankowa skłania do poszukiwania odpowiedzi na intrygujące pytania, odnosi się do medycznych faktów i filozoficznych rozważań. Czy serce, od wieków uważane za źródło emocji, nośnik uczuć, translator miłości, przekazane w darze innej osobie, faktycznie może być przekaźnikiem swoistej materialnej duszy?

Trzeba przyznać, że autorka bardzo wnikliwie podeszła do tych zagadnień, oferując czytelnikowi jednocześnie intrygującą rozrywkę czytelniczą i interesująco przedstawioną wiedzę. Dzięki temu wyjątkowo intensywnie odbieramy przeżycia i sytuacje, w jakiej znaleźli się główni bohaterzy, z zaangażowaniem zagłębiamy się w ich rozterki i wahania, przekonują nas zawirowania w ich życiu. Drugim niewątpliwym atutem powieści jest umiejętnie podgrzewana atmosfera niewyjaśnionego niepokoju i fascynującej niepewności, z kolejnym wspomnieniem zagęszcza się akcja, z niecierpliwością czekamy na to, co się wydarzy, zarazem delektując się przywołanymi szczegółami i uwypuklonymi detalami. Taki styl narracji bardzo mi odpowiada.

Książka na dłuższe zaczytanie, wypełnione refleksjami, przyciągające frapującymi incydentami. Zdarzeniom przyglądamy się z czterech perspektyw, z których dwie pełnią wiodącą rolę. To sceny i doznania widziane oczami Evi, nastolatki z przeszczepem serca, i Chantal, jej matki. Uzupełniają je reminiscencje Finna, brata bliźniaka dawczyni serca, a także Sandera, jej sympatii. Wszystkie ścieżki przybliżanej historii płynnie i zgrabnie zazębiają się, sugestywnie oddziałując na wyobraźnię, podsycając emocje i nakłaniając do przemyśleń. A w tle zakodowane w komórkach obrazy, dźwięki, smaki, które dopominają się uwagi i wyjaśnienia, jakby starały się przekazać coś nieuchwytnego, lecz wyczuwalnego.

Zajmująco obserwuje się zmianę osobowości Evi, jej uległość wobec nieznanych wspomnień, pragnienie przeżycia czegoś zupełnie nowego, nadrabianie czasu, który bezlitośnie odebrała choroba. Dziwne sny, nietypowe zachowania, odmienne słownictwo, osobliwe przekonania, kontrastowe zainteresowania, złowieszcze przeczucia, a przy tym zmiana hierarchii bliskich, pogoń za tajemniczą namiętnością, poszukiwanie własnej tożsamości, kłopoty z przystosowaniem się do nowej sytuacji. Poprzednia książka autorki, "Kiedy będziemy deszczem", również zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, intrygująco prowadziła przez zawiłości ludzkich losów, uczucie niespełnienia, rozczarowania, zawodu, rozgoryczenia, ale także pożądania za głosem serca, wolą odmiany, apetytem na skosztowanie ciepłych barw życia.

bookendorfina.pl
więcej...

Podobne publikacje

Ebook

TalizmanTalizman

Stephen King

Gdybyś wiedział, że aby uratować swoją matkę przed śmiercią, musisz wyruszyć na koniec świata w poszukiwaniu tajemniczego talizmanu... co byś zrobił? Bohater „Talizmanu” postanowił spróbować.

Gdybyś wiedział, że aby uratować swoją matkę przed śmiercią, musisz wyruszyć na koniec świata w poszukiwaniu tajemniczego talizmanu... co byś zrobił? Bohater „Talizmanu” postanowił spróbować.

Ebook

Zrozumieć AmelięZrozumieć Amelię

Kimberly McCreight

Powieść o sekretach i kłamstwach, przyjaciołach i prześladowcach. O tym, jak daleko posunie się matka, by zrehabilitować córkę, której życia nie była w stanie ocalić.

Powieść o sekretach i kłamstwach, przyjaciołach i prześladowcach. O tym, jak daleko posunie się matka, by zrehabilitować córkę, której życia nie była w stanie ocalić.

Ebook

KłamcaKłamca

Nora Roberts

Powieść NORY ROBERTS, najlepszej pisarki na liście „New York Timesa”. Gdy mąż Shelby Pomeroy ginie w tajemniczym wypadku, kobieta jest zrozpaczona. Wkrótce jednak poznaje straszliwą prawdę – Richard był oszustem i zdrajcą, a ich wspólne życie – jednym wielkim kłamstwem...

Powieść NORY ROBERTS, najlepszej pisarki na liście „New York Timesa”. Gdy mąż Shelby Pomeroy ginie w tajemniczym wypadku, kobieta jest zrozpaczona. Wkrótce jednak poznaje straszliwą prawdę – Richard był oszustem i zdrajcą, a ich wspólne życie – jednym wielkim kłamstwem...

Ebook

Nocny filmNocny film

Marisha Pessl

Powieść tak mroczna, jak myśli młodej kobiety, która nocą rzuca się do opuszczonego szybu windy towarowej. Historia, w której nie ma ani jednego kłamstwa, ale nie ma też jednej prawdy. Książka, która nie kończy się między okładkami, ale kryje treści, do których dotrą tylko wytrwali. Intensywna, pochłaniająca, doskonała!

Nocny film Marisha Pessl Wydawca: Albatros MOBI + EPUB (w wersji papierowej 768 stron)

Powieść tak mroczna, jak myśli młodej kobiety, która nocą rzuca się do opuszczonego szybu windy towarowej. Historia, w której nie ma ani jednego kłamstwa, ale nie ma też jednej prawdy. Książka, która nie kończy się między okładkami, ale kryje treści, do których dotrą tylko wytrwali. Intensywna, pochłaniająca, doskonała!

Ebook

Dziewczyny z RoanokeDziewczyny z Roanoke

Amy Engel

Lane szuka w Kansas drugiego domu. Chce zapomnieć o traumie wywołanej samobójstwem matki, ale tu również dopada ją wredny los. Mroczna tajemnica, którą Lane poznaje, karze jej jak najdalej uciekać od swoich dziadków. Po latach jednak znów stanie oko w oko z zazdrosnym przeznaczeniem...

Dziewczyny z Roanoke Amy Engel Wydawca: Czarna Owca MOBI + EPUB (w wersji papierowej 352 strony)

Lane szuka w Kansas drugiego domu. Chce zapomnieć o traumie wywołanej samobójstwem matki, ale tu również dopada ją wredny los. Mroczna tajemnica, którą Lane poznaje, karze jej jak najdalej uciekać od swoich dziadków. Po latach jednak znów stanie oko w oko z zazdrosnym przeznaczeniem...

Ebook

Ucieczka z Lake FallsUcieczka z Lake Falls

Artur K. Dormann

Śmiertelna przepowiednia, nieśmiertelne dziedzictwo i nieuchronne przeznaczenie. Kontynuacja mrocznego thrillera „Co zdarzyło się w Lake Falls”.

Śmiertelna przepowiednia, nieśmiertelne dziedzictwo i nieuchronne przeznaczenie. Kontynuacja mrocznego thrillera „Co zdarzyło się w Lake Falls”.

Ebook

OsaczonaOsaczona

Tess Gerritsen

Miranda została skazana za zabójstwo, którego nie popełniła. Potem musiała nie tylko udowodnić, że jest niewinna, ale też ochronić swoje życie przed działaniami psychopatycznego przestępcy.

Miranda została skazana za zabójstwo, którego nie popełniła. Potem musiała nie tylko udowodnić, że jest niewinna, ale też ochronić swoje życie przed działaniami psychopatycznego przestępcy.

Ebook

Obraz kontrolnyObraz kontrolny

Tomasz Sekielski

Kontynuacja bestsellerowego „Sejfu” Tomasza Sekielskiego. Dowiedz się, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem w rozgrywce z bezlitosnym przeciwnikiem.

Kontynuacja bestsellerowego „Sejfu” Tomasza Sekielskiego. Dowiedz się, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem w rozgrywce z bezlitosnym przeciwnikiem.

Ebook

Wilcza wyspaWilcza wyspa

Tomasz Konatkowski

Jeśli ktoś uważa, że programista i analityk nie może napisać zaskakującej, trzymającej w napięciu powieści, jest w błędzie. Dowodem na to jest kryminał Tomasza Konatkowskiego.

Jeśli ktoś uważa, że programista i analityk nie może napisać zaskakującej, trzymającej w napięciu powieści, jest w błędzie. Dowodem na to jest kryminał Tomasza Konatkowskiego.

Ebook

Ostatni mostOstatni most

Dominika van Eijkelenborg

Autorka Tkanek powraca z nowym wciągającym kryminałem. Holenderska policja będzie próbowała rozwiązać sprawę śmierci młodej matki, której ciało znaleziono w samochodzie na dnie miejskiego kanału. Okaże się jednak, że dziewczyna zginęła, zanim pojazd, w którym się znajdowała, pochłonęła woda…

Autorka Tkanek powraca z nowym wciągającym kryminałem. Holenderska policja będzie próbowała rozwiązać sprawę śmierci młodej matki, której ciało znaleziono w samochodzie na dnie miejskiego kanału. Okaże się jednak, że dziewczyna zginęła, zanim pojazd, w którym się znajdowała, pochłonęła woda…

Audiobook

TkankiTkanki

Dominika van Eijkelenborg

To miał być ratunek dla ukochanej Evi. Ale dopiero po udanej operacji przeszczepu serca matka nastolatki przeżyje wielki szok. Nikt nie podejrzewał, że przeszczepiony organ stanie się intruzem, który całkowicie przejmie kontrolę nad dziewczyną. Evi zaczynają dręczyć sny, których nie potrafi zrozumieć. Jakaś tajemnicza siła prowadzi ją w nieznane dotąd miejsca i pcha w ramiona mrocznego Sandera…

To miał być ratunek dla ukochanej Evi. Ale dopiero po udanej operacji przeszczepu serca matka nastolatki przeżyje wielki szok. Nikt nie podejrzewał, że przeszczepiony organ stanie się intruzem, który całkowicie przejmie kontrolę nad dziewczyną. Evi zaczynają dręczyć sny, których nie potrafi zrozumieć. Jakaś tajemnicza siła prowadzi ją w nieznane dotąd miejsca i pcha w ramiona mrocznego Sandera…

Informacje o formacie
ePUB zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Książki tworzone w tym formacie nie mają podziału na strony. Główną zaletą publikacji ePUB jest automatyczne dopasowanie się do szerokości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Dzięki temu przewijamy tekst tylko w górę lub w dół. Format ten sprawdza się w urządzeniach mobilnych, wyposażonych zazwyczaj w niewielki ekran.

Można go przeczytać na:
- e-czytniku,
- tablecie *,
- smartphonie *,
- komputerze **.

* z zainstalowaną aplikacją obsługującą pliki typu ePUB
- dla systemu Android (Publio, Aldiko, Bluefire Reader)
- dla systemu iOS (Publio, iBooks, Stanza, Bluefire Reader)

** z zainstalowanym programem obsługującym pliki typu ePUB (np. Adobe Digital Editions, Calibre)


UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.
Informacje o formacie
MOBI zabezpieczony znakiem wodnym (bez DRM)

Najlepszy format na Kindle!

E-book w formacie MOBIPOCKET można pobrać przede wszystkim na czytnik Kindle.
Czytanie książek w formacie MOBI na innych urządzeniach elektronicznych (np. e-czytnik, tablet, smartphone, komputer) jest możliwe, pod warunkiem że zostaną one wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, np. Kindle for PC, MobiPocket Reader.

UWAGA!
Jeżeli książka występuje w formacie Kindle (MOBI) i ePUB, w jednym zakupie otrzymasz obydwa formaty. Wybór formatu następuje na karcie pobierania książki.