TOP 20 Autorzy

Remigiusz Mróz

zobacz wszystkie tytuły autora (64)

Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania pisarz. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz doktorant na tejże uczelni. Tworzy prozę różnych gatunków, oscylującą wokół historii, SF, polityki, horroru, kryminału i sensacji. Autor bestsellerów: „Kasacja”, „Rewizja”, „Zaginięcie”, „Ekspozycja”, „Przewieszenie”. Pisze również pod pseudonimem Ove Løgmansbø.

więcej
1. Remigiusz Mróz

Andrzej Sapkowski

zobacz wszystkie tytuły autora (24)

Pisarz. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomista. Jako twórca fantasy debiutował w 1986 r. na łamach „Fantastyki” opowiadaniem „Wiedźmin”, które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii. Saga Sapkowskiego uznawana jest przez krytykę za literacki fenomen; każdy z jej wielokrotnie wznawianych tomów zajmuje rokrocznie najwyższe miejsca na listach bestsellerów.
W 2002 r. ukazał się pierwszy tom trylogii husyckiej – „Narrenturm”, na którą obok niego składają się „Boży bojownicy” i „Lux perpetua”.
Sapkowski jest laureatem wielu nagród, w tym Paszportu „Polityki” i nagrody im. Janusza A. Zajdla (pięciokrotnie); w 2003 r. nominowano go do nagrody Nike. W 2009 r. jako pierwszy nieanglojęzyczny autor został uhonorowany David Gemmell Legend Award. W 2016 r. za osiągnięcia życia otrzymał World Fantasy Award, jedną z trzech najważniejszych nagród w świecie literatury fantastycznej. Jego książki są wydawane w niemal wszystkich krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych, a także w Japonii i Chinach; szczególną zaś popularnością cieszą się w Niemczech, Czechach, Rosji, Hiszpanii, na Litwie i na Ukrainie. Na motywach cyklu wiedźmińskiego powstały komiksy, film fabularny oraz serial telewizyjny, a także polski towar eksportowy nr 1: gry komputerowe Wiedźmin oraz Wiedźmin 2.
Oprócz cyklu wiedźmińskiego i trylogii husyckiej Sapkowski jest autorem eseju o mitach arturiańskich, który wraz z mikropowieścią o Tristanie i Izoldzie wydany został w tomie „Świat króla Artura. Maladie” (1998), oraz leksykonu literatury fantasy „Rękopis znaleziony w smoczej jaskini” (wydanie II, rozszerzone 2011). Opowiadania spoza cyklu zostały zebrane w tomie „Coś się kończy, coś się zaczyna”, wznowionym w 2011 r. m.in. wraz z niepublikowaną wcześniej nowelą „Spanienkreutz” pod tytułem „Maladie i inne opowiadania”.

więcej
2. Andrzej Sapkowski

Jo Nesbø

zobacz wszystkie tytuły autora (35)

Norweski pisarz, także muzyk poprockowy. Jo Nesbo jest człowiekiem wielu zainteresowań. Jako młody chłopak grał w klubie piłkarskim Molde FK. Kiedy dorósł, zaangażował się w karierę pisarską i muzyczną. Jest autorem tekstów i liderem zespołu Di Derre.
Powieści kryminalne przyniosły mu światowy rozgłos i niesłabnące zainteresowanie wśród czytelników. Jo Nesbo zadebiutował w 1997 r. powieścią „Człowiek nietoperz”, która wyróżniona została literacką Nagrodą Rivertona i prestiżowym Szklanym Kluczem. Z kolei za powieść „Czerwone Gardło” otrzymał w 2000 r. nagrodę norweskich księgarzy. W 2007 r. pojawiła się ona wśród tytułów nominowanych do nagrody Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalną przetłumaczoną na język angielski.

więcej
3. Jo Nesbø

Olga Tokarczuk

zobacz wszystkie tytuły autora (23)

Pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 przyznanej w roku 2019.
Z wykształcenia psycholog. Debiutowała w 1993 r. powieścią „Podróż ludzi Księgi”, nagrodzoną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Dwa lata później ukazała się powieść „E.E.”, której akcja toczy się w niemieckim Wrocławiu początku XX w. Rozgłos przyniosła pisarce wydana po raz pierwszy w 1996 r. powieść „Prawiek i inne czasy” nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”, uznana przez czytelników w plebiscycie za najlepszą książkę, uhonorowana również Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. W 1998 r. ukazał się zbiorek wczesnych opowiadań Tokarczuk pt. „Szafa” i kolejna powieść „Dom dzienny, dom nocny”, także nominowana do Nagrody „Nike”, podobnie jak następny tom opowiadań „Gra na wielu bębenkach”. Nagrodę – zarówno tę przyznawaną przez jury, jak i publiczność, pisarka otrzymała w 2008 r. za powieść „Bieguni”. Powieść ta została również wyróżniona prestiżową Nagrodą Bookera w 2018 r. „Księgi Jakubowe” zdobyły zaś Nagrodę Literacką „Nike”.
Olga Tokarczuk otrzymała również m.in. Paszport „Polityki”, Brücke Berlin-Preis, słoweńską nagrodę Vilenica, Uznamską Nagrodę Literacką, Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie, nominację do grona finalistów International IMPAC Dublin Literary Award oraz nominację do National Book Award.
W 2019 r. została zwyciężczynią Gali Publio w kategorii: autor/autorka polski/polska.

więcej
4. Olga Tokarczuk

Stanisław Lem

zobacz wszystkie tytuły autora (45)

Polski pisarz, filozof, futurolog, eseista, także satyryk. Studiował na lwowskim Uniwersytecie Medycznym, ale po zajęciu Lwowa przez wojska niemieckie rozpoczął pracę jako pomocnik mechanika w niemieckiej firmie Rohstofferfassung. Stanisław Lem wykorzystując swą pozycję, współpracował z ruchem oporu, przekazując wykradzioną podczas pozyskiwania złomu amunicję i materiały wybuchowe. Kiedy Armia Czerwona ponownie wkroczyła do miasta w 1944 r., Lem kontynuował studia medyczne, a dwa lata później w ramach akcji repatriacyjnej wraz z całą rodziną wyjechał do Krakowa. Zadebiutował wówczas nowelą „Człowiek z Marsa" i rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nigdy nie uzyskał dyplomu. W latach 1947–50 pracował jako młodszy asystent w Konwersatorium Naukoznawczym. Cały czas pisał i współpracował z ówczesnymi periodykami, m.in. „Tygodnikiem Powszechnym”. W 1948 r. zaczął pisać swoją pierwszą powieść „Szpital Przemienienia”, jednak debiutował inną publikacją – „Astronauci” (1951). W 1983 r. na zaproszenie związku pisarzy z Wiednia, wyjechał z rodziną z kraju. Do Polski wrócił ostatecznie w 1988 r. Po ciężkiej chorobie Stanisław Lem zmarł w Krakowie.
Jego nazwiskiem nazwano m.in. planetoidę 3836 Lem. Jest znany na świecie jako najwybitniejszy polski pisarz science fiction. Do jego najpopularniejszych dzieł należą: „Dzienniki gwiazdowe”, „Eden”, „Śledztwo”, „Solaris”, „Summa technologiae”, „Cyberiada” „Opowieści o pilocie Pirxie”, "Kongres futurologiczny".

więcej
5. Stanisław Lem

Wiesław Wernic

zobacz wszystkie tytuły autora (22)

Pisarz, dziennikarz, publicysta. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, jeniec wojenny. Po wyzwoleniu pracował w dzienniku „Rzeczpospolita”, Polskim Radiu, „Tygodniku Demokratycznym”.
Pierwsze nowele i opowiadania opublikował przed wojną w czasopiśmie literackim „Kwadryga”. W przedwojennym „Kurierze Porannym” ukazała się jego pierwsza powieść „Daleka przygoda”. Do twórczości literackiej powrócił w połowie lat 60., wydając powieść przygodową dla młodzieży „Tropy wiodą przez prerię”, która rozpoczęła 20-tomowy cykl westernowy.
Powieści Wiesława Wernica opowiadają o życiu na Dzikim Zachodzie pod koniec XIX w. Narratorem większości z nich jest doktor Jan – lekarz, alter ego autora, drugi główny bohater to traper Karol Gordon. Obaj mężczyźni podczas podróży w dzikie rejony Stanów Zjednoczonych, a także Kanady i Meksyku, stykają się z Indianami, traperami, bandytami, stróżami prawa, poszukiwaczami złota. Napotykają liczne niebezpieczeństwa, rozwiązują zagadki sensacyjno-kryminalne. Tłem dla tych pasjonujących przygód są barwne opisy amerykańskiej przyrody.
O popularności Wernica świadczą olbrzymie nakłady jego książek – ponad dwa miliony egzemplarzy w Polsce oraz prawie pół miliona w tłumaczeniach na języki niemiecki, czeski, słowacki i rumuński.
Wiesław Wernic nazywany był „polskim Karolem Mayem”. Nad niemieckim pisarzem górował jednak doskonałą znajomością historii, geografii i kultury Ameryki Północnej końca XIX w. Szukał inspiracji do swych powieści w źródłowych dokumentach ilustrujących realia życia na Dzikim Zachodzie, a także w podróżach po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie m.in. spotykał się z Indianami.
Wiesław Wernic jest uznany za klasyka powieści westernowej.

więcej
6. Wiesław Wernic

Jørn Lier Horst

zobacz wszystkie tytuły autora (19)

Norweski pisarz i dramaturg. Do września 2013 r. pracował jako szef Wydziału Śledczego Okręgu Policji Vestfold. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Jest autorem przedstawień dla Teater Ibsen.
Zadebiutował w 2004 r. powieścią „Nøkkelvitnet” („Świadek koronny”). Stworzył cykl powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest WILLIAM WISTING, policjant pracujący w Larviku.
Za powieść „Vinterstengt” („Po sezonie”) otrzymał Nagrodę Norweskich Księgarzy. Jego kolejną książkę, „Jakthundene” („Psy gończe”), uhonorowano Nagrodą Rivertona i Szklanym Kluczem. Jest także autorem powieści kryminalnych przeznaczonych dla młodszych czytelników.

więcej
7. Jørn Lier Horst

Camilla Läckberg

zobacz wszystkie tytuły autora (22)

Autorka kryminałów urodzona w Szwecji. O pisaniu książek myślała już jako dziewczynka, jednak nie podjęła studiów humanistycznych. Autorką bestsellerowych kryminałów została za sprawą najbliższej rodziny, która sfinansowała jej kurs pisania organizowany przez stowarzyszenie pisarzy Ordfront. Debiutowała w 2009 r. powieścią „Księżniczka z lodu”. W Szwecji książki Camilli Läckberg sprzedały się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Również poza rodzinnym krajem kryminalne powieści autorki cieszą się dużym zainteresowaniem i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.
Camilla Läckberg akcję swoich powieści osadziła w rodzinnym miasteczku – Fjällbacka.
Ulubionym hobby Camilli Läckberg jest gotowanie. Wspólnie z jednym z najlepszych szwedzkich kucharzy wydała książkę kucharską „Smaki z Fjällbacki”.

więcej
8. Camilla Läckberg

Stephen King

zobacz wszystkie tytuły autora (101)

Amerykański autor powieści, zbiorów opowiadań, komiksów i scenariuszy filmowych, w których łączy elementy grozy, literatury science fiction, baśni i sensacji. Pisanie pochłaniało go od wczesnych lat młodości. Miał wsparcie swojej matki, która na Boże Narodzenie sprezentowała mu maszynę do pisania marki Royal. Później, być może dzięki namowom swojej pierwszej i najwierniejszej fanki, Stephen King konsekwentnie podążał tą drogą. W 1960 r. napisał pierwsze opowiadanie. Nie spotkało się ono z akceptacją wydawcy, ale za to utwierdziło młodego pisarza w jego postanowieniu. Kolejne – „Byłem nastoletnim rabusiem grobów” – zostało opublikowane pod zmienionym tytułem „W półświecie grozy”.
King zdobywał dalszą praktykę w gazecie „Maine Campus” wydawanej na Uniwersytecie Stanu Maine. W latach 1966-70 studiował tam anglistykę, a rok po ukończeniu nauki ożenił się z Tabithą Spruce. Małżeństwo wielokrotnie borykało się z problemami finansowymi. Stephen King próbował pozbyć się ich, intensyfikując prace nad kolejnymi książkami. One właśnie – znane na całym świecie horrory, thrillery, sensacje – przyniosły mu upragnioną sławę i uczyniły go jednym z najbogatszych pisarzy na świecie. Przez 35 lat udało mu się stworzyć ponad 60 fabuł i dorobić się majątku przekraczającego dwa miliardy dolarów.
Najpopularniejsze książki Stephena Kinga to m.in.: „Carrie”, „Miasteczko Salem”, „Podpalaczka”, „Bastion”, „To” i „Lśnienie”. W 2003 r. National Book Foundation przyznała mu prestiżową nagrodę DCAL za wybitny wkład w rozwój literatury amerykańskiej.

więcej
9. Stephen King

Zygmunt Miłoszewski

zobacz wszystkie tytuły autora (11)

Prozaik, dziennikarz, a także autor scenariuszy. Zygmunt Miłoszewski debiutował w 2004 r. na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia portfela”, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy „Domofon” (2005) i baśń dla dzieci „Góry Żmijowe” (2006). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według „Domofonu”.
Powieść kryminalna Zygmunta Miłoszewskiego „Uwikłanie” (2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru; ukazała się m.in. w Anglii, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Kolejne powieści trylogii kryminalnej zapoczątkowanej przez "Uwikłanie" ukazały się w 2011 r. ("Gniew") i 2014 ("Ziarno prawdy").
W 2014 Zygmunt Miłoszewski został laureatem Paszportu „Polityki”

więcej
10. Zygmunt Miłoszewski

Terry Pratchett

zobacz wszystkie tytuły autora (70)

Właściwie Terence David John Pratchett, angielski pisarz fantasy. Swoje pierwsze opowiadanie opublikował w wieku 15 lat, a za uzyskane honorarium kupił maszynę do pisania. Jeszcze jako nastolatek został reporterem niewielkiej gazety „Bucks Free Press”. Współpracę z prasą kontynuował, rysując komiksy dla magazynów „Bath Chronicle” i „Psychic Researcher”. Był również rzecznikiem prasowym przedsiębiorstwa Central Electricity Generating Board. Pierwsza powieść autora – „Dywan”, która ukazała się drukiem w 1971 r., zebrała bardzo pochlebne recenzje. Światową sławę przyniosły mu jednak dopiero książki przedstawiające Świat Dysku: „Kolor magii” (1983) i „Blask fantastyczny” (1986). Trzecia powieść serii – „Równoumagicznienie” – jeszcze przed publikacją była czytana na antenie radia BBC.
Twórczość Pratchetta nie ogranicza się jednak tylko do tego cyklu. Efektem pracy z innymi pisarzami – z Grayem Jolliffem i Neilem Gaimanem – są odpowiednio książki: „Kot w stanie czystym” oraz „Dobry omen”. Twórca fantasy napisał również trylogię „Księgi nomów”, opowiadającą o przygodach istot z kosmosu próbujących wydostać się z Ziemi. Pisarz był wiele razy nagradzany. Otrzymał m.in. British Book Awards. Za zasługi dla literatury został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego.

więcej
11. Terry Pratchett

Andrzej Pilipiuk

zobacz wszystkie tytuły autora (46)

Andrzej Pilipiuk - pisarz fantasy i publicysta, z wykształcenia archeolog. Zadebiutował na łamach pisma „Fenix” w 1996 r. opowiadaniem „Hiena”, w którym pierwszy raz pojawił się słynny już bohater Jakub Wędrowycz. O bimbrowniku i egzorcyście powstało później kilkadziesiąt utworów, wydanych m.in. w tomach „Kroniki Jakuba Wędrowycza” (2001), „Czarownik Iwanow” (2002), „Weźmisz czarno kure” (2002), „Zagadka Kuby Rozpruwacza” (2004), „Wieszać każdy może” (2006) i „Homo bimbrownikus” (2009).
Andrzej Pilipiuk jest także autorem cyklów powieściowych „Kuzynki”, „Norweski Dziennik” oraz „Oko Jelenia”, a także zbioru opowiadań „2586 kroków” (2005) i powieści „Wampir z M-3”. Pod pseudonimem Tomasz Olszakowski wydał 19 tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika.
Pisarz był wielokrotnie nominowany do nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Laur ten otrzymał w 2002 r. za opowiadanie „Kuzynki”. Dwa razy zajął trzecie miejsce w plebiscycie czytelników do Nagrody „Nautilus”. Uhonorowano go również Pucharem Bachusa.
Proza Andrzeja Pilipiuka jest tłumaczona na wiele języków, m.in. czeski i rosyjski.

więcej
12. Andrzej Pilipiuk

Blanka Lipińska

zobacz wszystkie tytuły autora (6)

Polska pisarka, laureatka konkursu Gwiazdy Plejady oraz wicemistrzyni w rankingu najlepiej zarabiających pisarzy w Polsce według tygodnika „Wprost” w 2019 roku. Ma na koncie trzy głośne powieści – „365 dni”, „Ten dzień” oraz „Kolejne 365 dni”. Każdy z tych tytułów znalazł się w ścisłej czołówce najbardziej poczytnych książek w Polsce i zyskał status bestsellera. Pierwszy został zekranizowany. Premiera jego filmowej wersji miała miejsce w lutym 2020 roku.

więcej
13. Blanka Lipińska

Jacek Dukaj

zobacz wszystkie tytuły autora (39)

Jacek Dukaj ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadebiutował opowiadaniem „Złota galera” w magazynie „Fantastyka”. Współpracował także z takimi pismami jak: „Nowa Fantastyka”, „Fenix”, „Sfinks”. Pierwszą wydaną przez niego powieścią był „Xavras Wyżryn” (1997). Jest autorem książek: „Czarne oceany” (2001), „Extensa” (2002), „Inne pieśni” (2003), „Perfekcyjna niedoskonałość” (2004) i „Lód” (2007). Jego opowiadanie „Katedra” zostało z sukcesem zekranizowane przez Tomasza Bagińskiego (film otrzymał nominację do Oscara). Jacek Dukaj był również pomysłodawcą antologii pt. „PL+50. Historie przyszłości”.
Wielokrotny laureat Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Zdobył również Nagrodę Kościelskich i Europejską Nagrodę Literacką. Trzykrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Ksiązki Jacka Dukaja znajdowały się także na listach zgłoszonych do Nagrody „Nike”, Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” i Angelusa.

więcej
14. Jacek Dukaj

Vincent V. Severski

zobacz wszystkie tytuły autora (14)

Vincent V. Severski, a raczej Włodzimierz Sokołowski, wieloletni oficer wywiadu PRL i RP. Ukończył tzw. szkołę szpiegów w Starych Kiejkutach oraz już w latach 90tych specjalistyczne kursy w centrali CIA w Stanach Zjednoczonych. Vincent Severski biegle włada trzema językami. Mówi po angielsku, rosyjsku i szwedzku. Uczestniczył w ponad 140 misjach na terenie 50 krajów. Po odejściu ze służby zrealizował marzenie z młodości i został pisarzem. Wieloletnie doświadczenie w roli oficera wywiadu sprawiło, że powieści szpiegowskie Vincenta Severskiego są niezwykle autentyczne. Sam autor mówił w jednym z wywiadów:

Jest w nich dużo beletrystyki, ale wszystko jest oparte na prawdziwych zdarzeniach. One są pomieszane, poprzestawiane, nieco zmienione, ale miały miejsce.

Vincent V. Severski zadebiutował powieścią "Nielegalni" wydaną w 2011 r. Dwa kolejne tomy trylogii szpiegowskiej powstały w 2012 ("Niewierni") i 2014 roku ("Nieśmiertelni").

więcej
15. Vincent V. Severski

Katarzyna Puzyńska

zobacz wszystkie tytuły autora (31)

Z wykształcenia psycholog, z zawodu nauczyciel akademicki na wydziale psychologii, z powołania pisarz. Wielbicielka Skandynawii i Hiszpanii. Autorka kryminalnej sagi o policjantach z Lipowa („Motylek”, „Więcej czerwieni”, „Trzydziesta pierwsza”).

więcej
16. Katarzyna Puzyńska

Zbigniew Nienacki

zobacz wszystkie tytuły autora (44)

Właściwie Zbigniew Tomasz Nowicki. Pisarz i dziennikarz. Posługiwał się pseudonimami: Zbigniew Nienacki i Ewa Połaniecka. Wysiedlony wraz z rodziną na wieś w czasie II wojny światowej, w 1945 r. powrócił do Łodzi. Rok później zadebiutował na łamach tygodnika „Przyjaciel”, w którym w odcinkach ukazywała się jego powieść dla młodzieży „Związek Poszukiwaczy Skarbów”. Zamieścił też kilka wierszy w czasopiśmie społeczno-literackim „Kuźnica”. W 1948 r. rozpoczął studia w PWSF w Łodzi. Naukę zakończył po pobycie na stypendium w Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie, skąd, uznany za antystalinowca, wrócił do kraju z wilczym biletem. Uniemożliwiło mu to wydanie pierwszej książki. Zaczął więc – pod pseudonimem Zbigniew Nienacki – zajmować się dziennikarstwem. W latach 1951–62 kierował działem reportażu w tygodniku „Odgłosy”. Od 1962 r. – przez trzy lata – był ławnikiem sądowym, a swoje spostrzeżenia z rozpraw zawarł w książce „Sumienie” (1965). Pisarz zapisał się w 1962 r. do PZPR. Popierał wprowadzenie stanu wojennego, należał do PRON-u.
Młodzi czytelnicy pokochali książki Zbigniewa Nienackiego opowiadające o przygodach detektywa amatora – Pana Samochodzika. Pierwszym tomem z cyklu był „Pan Samochodzik i Wyspa złoczyńców” (1964), następne to m.in. „Pan Samochodzik i templariusze” (1966), „Pan Samochodzik i księga strachów” (1967) i „Pan Samochodzik i Fantomas” (1973). Dorobek pisarza obejmuje także powieści dla dorosłych takie jak: „Liście dębu” (1967), „Uwodziciel” (1978), „Raz w roku w Skiroławkach” (1983) i „Wielki las” (1987), który wyróżniono nagrodą Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. W 1964 r. autor otrzymał nagrodę miasta Łodzi. Czytelnicy „Płomyka” przyznali mu zaś w plebiscycie przeprowadzonym przez pismo „Orle Pióro” (1977).
Zbigniew Nienacki był członkiem Związku Literatów Polskich. W swoim dorobku literackim Zbigniew Nienacki ma również trzytomową powieść historyczno-fantastyczną "Dagome Iudex". Sam autor uważał, że jest to jego najlepsze dzieło.

więcej
17. Zbigniew Nienacki

Mariusz Szczygieł

zobacz wszystkie tytuły autora (13)

Dziennikarz i reportażysta. W 1985 r. ukończył liceum ekonomiczne im. Stefana Żeromskiego w Legnicy, a w 2000 r. Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Już jako 16-latek rozpoczął współpracę z harcerskim czasopismem „Na Przełaj”. Dał się poznać jako odważny, bezkompromisowy dziennikarz, który nie boi się trudnych tematów. W 1985 r. opublikował artykuł „Nie róbcie sensacji”, którego bohaterką była homoseksualna prostytutka. Rok później zainicjował cykl redakcyjny „Rozgrzeszanie” na temat życia młodych gejów i lesbijek w Polsce. Jego kariera rozwijała się w zawrotnym tempie. Był reporterem tygodnika „Gazety Wyborczej” (1990–96) oraz współautorem i prowadzącym talk-show „Na każdy temat” w TV Polsat (1995–2001). Gdy zakończył pracę w telewizji, zainteresował się historią i kulturą Republiki Czeskiej. Owocem tej fascynacji są znane na całym świecie, wielokrotnie nagrodzone książki „Gottland” i „Zrób sobie raj”. W 1997 r. rozpoczął karierę dydaktyczną. Pracował jako wykładowca w Europejskim Studium Dziennikarstwa (Ecole Superieure de Journalisme de Lille/Uniwersytet Warszawski), Instytucie Dziennikarstwa UW. W 2002 r. ponownie wrócił do redakcji „Gazety Wyborczej”, w której w sierpniu 2004 r. został mianowany zastępcą kierownika działu reportażu i zastępcą szefa „Dużego Formatu”.
Mariusz Szczygieł jest jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich reportażystów. Jego talent docenili zarówno czytelnicy, jak i członkowie kapituł prestiżowych nagród literackich, takich jak: Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus”, Nagroda im. Beaty Pawlak, Prix Amphi, Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej. W 2010 r. założył Instytut Reportażu oraz księgarnię „Wrzenie Świata” promującą literaturę faktu.

więcej
18. Mariusz Szczygieł

Katarzyna Bonda

zobacz wszystkie tytuły autora (20)

Pisarka, scenarzystka, dokumentalistka. Pierwsza wprowadziła do polskiej literatury kryminalnej postać profilera. Jej debiutancka książka „Sprawa Niny Frank” została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2007 roku. Kolejne powieści autorki to „Tylko martwi nie kłamią” i „Florystka”. Bonda zajmuje się także dokumentem kryminalnym, jest autorką reportaży „Polskie morderczynie” i „Zbrodnia niedoskonała” (razem z Bogdanem Lachem).

więcej
19. Katarzyna Bonda

Piotr Głuchowski

zobacz wszystkie tytuły autora (12)

Piotr Głuchowski - reporter i redaktor „Wyborczej”, autor kryminałów i współautor książek non-fiction, m.in. bestsellerowej biografii o. Tadeusza Rydzyka „Imperator” (2013, wspólnie z Jackiem Hołubem) i historii żydowskiego SS-mana „Nie trzeba mnie zabijać” (2008, wspólnie z Marcinem Kowalskim).
Dwie jego pierwsze powieści kryminalne („Umarli tańczą” i „Lód nad głową”) zostały nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru. W maju 2014 ukazał się trzeci kryminał z serii opisującej perypetie dziennikarza Roberta Pruskiego - „Trzeci zamach”.

więcej
20. Piotr Głuchowski